Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 17.09.2010, 23:08:47
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Sfîntul Ioan Damaschin (676-749)

Sfîntul Ioan Damaschin (676-749)

RÎNDUIALA SFINTEI ÎMPĂRTĂȘANII

RUGĂCIUNEA A UNSPREZECEA (a Sfîntului Ioan Damaschin)

Înaintea ușilor casei Tale stau și de gîndurile cele rele nu mă depărtez. Ci Tu, Hristoase Dumnezeule, Care ai îndreptat pe vameșul și ai miluit pe cananeanca și ai deschis tîlharului ușile raiului, deschide-mi și mie îndurările iubirii Tale de oameni și mă primește pe mine, cel ce vin și mă ating de Tine, ca pe desfrînata și pe cea cu scurgerea de sînge. Că aceasta atingîndu-se de marginea hainei Tale, prea lesne a luat tămăduire, iar aceea, cuprinzînd preacuratele Tale picioare, a dobîndit dezlegare de păcate. Iar eu, ticălosul, întreg Trupul Tău cutezînd a-L primi, să nu fiu ars, ci mă primește ca și pe dînsele și-mi luminează simțirile cele sufletești, arzînd nelegiuirile păcatelor mele, pentru rugăciunile Celei ce fără de sămînță Te-a născut pe Tine, și ale puterilor cerești, că binecuvîntat ești în vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 17.09.2010, 23:14:04
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Sfîntul Ioan Gură de Aur (344 - 407)

Sfîntul Ioan Gură de Aur (c. 344 - 407 A.D.)

RÎNDUIALA SFINTEI ÎMPĂRTĂȘANII

RUGĂCIUNEA A DOUĂSPREZECEA (a Sfîntului Ioan Gură de Aur)

Cred, Doamne, și mărturisesc, că Tu ești cu adevărat Hristos, Fiul lui Dumnezeu celui viu, Care ai venit în lume să mîntuiești pe cei păcătoși, dintre care cel dintîi sînt eu. Încă cred că acesta este însuși preacurat Trupul Tău și acesta este însuși scump Sîngele Tău. Deci mă rog Ție: Miluiește-mă și-mi iartă greșelile mele cele de voie și cele fără de voie, cele cu cuvîntul sau cu lucrul, cele cu știința și cu neștiința și mă învrednicește fără de osîndă să mă împărtășesc cu preacuratele Tale Taine, spre iertarea păcatelor mele și spre viața de veci. Amin.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 17.09.2010, 23:20:51
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Sfantul Chiril, patriarh al Alexandriei (375-444)

RUGĂCIUNILE DE MULȚUMIRE DUPĂ DUMNEZEIASCA ÎMPĂRTĂȘANIE

RUGĂCIUNEA SFÎNTULUI CHIRIL AL ALEXANDRIEI

Trupul Tău cel sfînt, Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul meu, să-mi fie mie spre viața de veci, și Sîngele Tău cel scump, spre iertarea păcatelor. Și să-mi fie mie împărtășania aceasta spre bucurie, spre sănătate și spre veselie. Și la înfricoșătoarea și a doua venire a Ta, învrednicește-mă pe mine păcătosul să stau de-a dreapta slavei Tale, pentru rugăciunile Preacuratei Maicii Tale și ale tuturor sfinților Tăi. Amin.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 17.09.2010, 23:42:23
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Petru Movilă, Metropolitan de Kiev (1633-1647)

Petru Movilă, Metropolitan de Kiev (1633-1647)

Mărturisirea de Credința Ortodoxă

Î. 106. Care este cel de-al treilea mister?

R. Eucharistul sau trupul și sângele lui Hristos Domnul sub forma pâinii și a vinului și prezența reală. Acest sacrament le depășește pe celelalte și conduce în mare parte spre mântuirea sufletului. Căci în acest sacrament toate harurile și bunătatea lui Hristos sunt descoperite și oferite celor credincioși, așa cum va fi evident mai târziu.

Î. 107. Ce ar trebui să fie menționat cu privire la acest mister?

R. În primul rând, nimeni altcineva nu poate da acest mister decât un preot legitim, chiar în cea mai cumplită necesitate. În al doilea rând, trebuie să se vadă că acolo este un altar, sau așa cum o numim „antimension”, în absența căruia jertfa fără sânge nu poate fi legiferată în nici un fel. În al treilea rând, provizia trebuie să fie făcută ca acolo să fie materia potrivită, adică, cea mai pură pâine plămădită de grâu și vin lipsit de orice fel de altă substanță. În timpul „proskomedia”, totuși, apa este turnată astfel ca Scriptura să fie împlinită: „Dar unul dintre soldați cu o suliță i-a străpuns coasta sa, și imediat de acolo a ieșit sânge și apă.” În al patrulea rând, trebuie să fim atenți la faptul că preotul are, în timpul consacrării, intenția ca substanța reală a pâinii și substanța vinului să fie transubstanțiată în trupul și sângele real al lui Hristos prin acțiunea Duhului Sfânt. El face această chemare când confecționează acest mister rugându-se și spunând: „Trimite Duhul tău cel Sfânt peste noi și asupra acestor daruri care sunt oferite aici și fă această pâine trupul prețios al Hristosului tău, și ceea ce este în acest potir sângele prețios al Hristosului tău, schimbându-le prin Duhul tău cel Sfânt.” Transubstanțierea are loc imediat cu aceste cuvinte, și pâinea este transubstanțiată în trupul real al lui Hristos și vinul în sângele real al lui Hristos, cu singurele înfățișări vizibile rămânând; și aceasta se întâmplă în acord cu dispoziția divină din două motive. Primul, astfel că nu vedem trupul lui Hristos, ci mai degrabă credem că el este astfel, datorită cuvintelor vorbite de Hristos Domnul: „Acesta este trupul meu”, etc. și „Acesta este sângele meu...”, vorbit nu simțurilor noastre, de vreme ce el ne-a promis fericire pentru aceasta cu cuvintele: „Binecuvântați sunt cei care nu văd, dar cred.” În al doilea rând, deoarece natura umană dă înapoi de la a mânca carnea vie, totuși omul trebuie să fie unit cu Hristos Domnul prin comuniunea cu trupul lui Hristos Domnul și cu sângele lui Hristos Domnul; ca omul, astfel, să nu se întoarcă, Domnul a hotărât să își dea trupul și sângele pentru a fi mâncat și băut de cei credincioși sub înfățișarea pâinii și a vinului. Sfântul Damascene și Gregory de Nyssa au expus în cele din urmă acest punct. Participarea în acest mister ar trebui să aibă loc pentru două categorii, pentru cei religioși cât și pentru cei seculari, de vreme ce Hristos așa a poruncit, fără a exclude pe cineva, când el a spus: „Amin, amin vă spun: Dacă nu mâncați carnea Fiului omului, și nu beți din sângele său, nu veți avea viață în voi.” Tot astfel: „Cel care mănâncă carnea mea, și bea sângele meu, rămâne în mine, și eu în el.” Această modalitate de comunicare în două moduri deopotrivă pentru cei religioși și cei seculari, Apostoli, așa cum au primit de la Hristos Domnul, astfel au oferit, asupra punctului despre care Apostolul Pavel scrie Corintenilor: „Ce am primit de la Domnul aceea vă încredințez și eu vouă, și anume, că Domnul Isus, în aceeași noapte în care a fost trădat, a luat pâinea, și dând mulțumiri, a frânt-o și a spus: „Luați și mâncați; acesta este trupul meu, care se dă pentru voi; să faceți aceasta spre pomenirea mea.” În aceeași manieră de asemenea potirul, după ce a cinat, spunând: „Acest potir este noul testament în sângele meu; faceți aceasta, ori de câte ori veți bea, în amintirea mea.”” Reverența arătată față de acest mister este cea care este datorată lui Hristos însuși, după cum s-a spus mai devreme, tocmai cum Sf. Petru, în numele tuturor apostolilor, a spus despre el: „Tu ești Hristosul, Fiul Dumnezeului viu.” Și astfel noi vorbim de asemenea în termenii închinării latria: „Cred, O Doamne, și mărturisesc că tu ești Hristosul, Fiul Dumnezeului viu.” Acest mister este de asemenea o jertfă pentru cei vii și cei morți, pentru cei care au murit în speranța învierii, care jertfă nu va înceta până la ultima judecată. Dar, avantajele acestui mister sunt acestea. Primul, este comemorarea suferinței nevinovate și a morții lui Hristos Domnul, în acord cu zicerea: „Căci cât de des veți mânca această pâine, și beți din potir, veți arăta moartea Domnului, până când el vine.” Al doilea avantaj este că acest mister are ca rezultat o împăcare pentru păcatele celor vii cât și a celor morți, astfel că nici o liturghie sacră nu este sărbătorită pentru că Domnul Dumnezeu nu este implorat pentru păcatele noastre. Al treilea avantaj este: oricine este prezent frecvent la această jertfă și frecvent se împărtășește din acest mister, este eliberat el însuși de toate ispitele și amenințările diavolului; căci dușmanul sufletului nu îndrăznește să persecute astfel de oameni, de vreme ce el percepe cu adevărat că Hristos este prezent în ei. Pregătirea pentru cele mai sacre mistere ar trebui să fie făcută potrivit ritualului Bisericii Ortodoxe, adică: înfăptuirea sfintei mărturisiri, post, împăcarea cu toți și alte astfel de lucruri.

sursa: http://www.voxdeibaptist.org/Marturi...tru_Movila.htm

Last edited by doctor_faustus; 17.09.2010 at 23:45:49.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 18.09.2010, 00:02:51
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Sinodul din Ierusalim și Mărturisirea lui Dositheus, 1672 D. Hr.

Mărturisirea lui Dositheus

Capitolul VI. Al actelor și decretelor din Sinodul de la Ierusalim (1672)

DECRETUL XVII.

Noi credem că Preasfânta Taină a Sacrei Împărtășanii, pe care am enumerat-o mai sus, a patra în ordine, a fi cea pe care Domnul nostru a dat-o în noaptea în care El S-a dat pe Sine pentru viața lumii. Căci luând pâinea, și binecuvântând-o, El a dat Ucenicilor și Apostolilor Săi Sfinți, spunând: „Luați, și mâncați; Acesta este Trupul Meu.” {Matei 26:26} Și luând potirul, și dând mulțumiri, El a spus: „Luați toți din El; Acesta este Sângele Meu, care se varsă pentru iertarea păcatelor.” {Matei 26:28} În sărbătoarea în care noi credem că Domnul Isus Hristos este prezent, nu tipic, nici figurat, nu prin harul abundent, ca în alte Taine, nici printr-o prezență goală, așa cum au spus unii dintre Părinți despre Botez, sau prin transubstanțiere, astfel că Divinitatea Cuvântului este unită pentru a arăta pâinea Împărtășaniei în mod întruchipat, așa cum presupun urmașii lui Luther într-un mod ignorant și mizerabil, dar adevărat și într-adevăr, astfel că după consacrarea pâinii și a vinului, pâinea este transformată, preschimbată, convertită și transformată în adevăratul Trup al Domnului Însuși, Care s-a născut în Betleem în veșnica Fecioară {Maria ELC}, a fost botezat în Iordan, a suferit, a fost îngropat, a înviat, a fost primit sus, a stat la dreapta lui Dumnezeu Tatăl, și va veni pe norii Cerului din nou; și vinul este convertit și transubstanțiat în adevăratul Sânge al Domnului Însuși, Care în timp ce El era atârnat pe Cruce, a fost turnat pentru viața lumii. {Ioan 6:51}

Mai departe [noi credem] că după consacrarea pâinii și a vinului, nu mai rămâne substanța pâinii și a vinului, ci Trupul și Sângele Domnului Însuși, și formează pâinea și vinul; adică, sub accidentele pâinii.

Mai departe, faptul că preasfântul Trup în Sine, și Sângele Domnului este împărțit, și intră în gurile și stomacurile celor care se împărtășesc, fie cuviincios fie necuviincios. Cu toate acestea, ele transmit celor evlavioși și vrednici iertarea păcatelor și viața veșnică; dar celor necuviincioși și nevrednici implicați, condamnarea și pedeapsa veșnică.

Mai departe, faptul că Trupul și Sângele Domnului este despărțit și împărțit de mâini și dinți, deși doar în accident, adică, în accidentele pâinii și ale vinului, sub care acestea sunt vizibile și tangibile, noi mărturisim; dar în ele însele că rămân în întregime nedespărțite și neîmpărțite. De aceea Biserica Catolică spune de asemenea: „Rupt și împărțit este El Care este rupt, totuși nu despărțit; Care este mâncat mereu, totuși niciodată consumat, ci îi sfințește pe cei care se împărtășesc,” în mod vrednic.

Mai departe, faptul că în fiecare parte, sau în cea mai mică diviziune a transformatei pâini și a vinului nu există o parte a Trupului și a Sângelui Domnului – căci a spune aceasta ar fi hulitor și rău – ci întregul Domn Hristos în mod material, adică, cu Sufletul și Divinitatea Sa, sau Dumnezeu perfect și om perfect. Astfel că deși pot fi multe sărbători în lume la aceeași oră, nu există mulți Hristoși, sau Trupuri ale lui Hristos, ci este unul și același Hristos care este prezent cu adevărat și în mod real; și singurul Său Trup și Sângele Său este în toate Bisericile celor Credincioși; și aceasta nu pentru că Trupul Domnului care este în Ceruri coboară pe Altare; ci pentru că pâinea din Prothesis expusă în toate Bisericile, fiind schimbată și transubstanțiată, devine, și este, după consacrare, una și aceeași cu Cel din Ceruri. Căci este un Trup al Domnului în multe locuri, și nu mai multe; și de aceea această Taină este cea mai mare, și se vorbește în mod minunat despre ea, și se poate înțelege doar prin credință, și nu prin sofismele înțelepciunii omului; a cărui curiozitate deșartă și nebună în lucrurile divine este respinsă de religia noastră evlavioasă care a fost dată de Dumnezeu.

În plus, faptul că Trupul în Sine al Domnului și Sângele Care sunt în Taina Împărtășaniei ar trebui să fie onorate în cea mai înaltă modalitate, și adorate cu latria. Căci una este adorarea Sfintei Trinități, și a Trupului și a Sângelui Domnului. În plus, aceasta este o Jertfă adevărată și de împăcare oferită pentru toți Ortodocșii, vii și morți; și pentru folosul tuturor, după cum este arătat în mod expres în rugăciunile Tainelor date Bisericii de către Apostoli, în conformitate cu porunca pe care ei au primit-o de la Domnul.

În plus, înainte de folosirea Ei, imediat după consacrare, și după folosirea Ei, Ce este rezervat în Sacrele Pixes pentru cuminecătura celor care urmează să se despartă [adică să moară] este adevăratul Trup al Domnului, și nu în cea mai mică diferență de aici; astfel că înainte de folosirea Ei după consacrare, în folosirea Ei, și după folosirea Ei, Ea este în toate privințele adevăratul Trup al Domnului.

În plus, noi credem că prin cuvântul „transubstanțiere” nu este explicată modalitatea, prin care pâinea și vinul sunt schimbate în Trupul și Sângele Domnului, – căci aceasta este în întregime de neînțeles și imposibilă, cu excepția lui Dumnezeu Însuși, și cei care își imaginează că fac aceasta sunt implicați în ignoranță și în hulă, – ci pâinea și vinul sunt după consacrare, nu tipic, nici figurat, nici prin harul abundent, nici prin comunicarea sau prezența Divinității singure a Unicului-născut, transformate în Trupul și Sângele Domnului; nici vre-un accident al pâinii, sau al vinului, printr-o transformare sau schimbare, s-au schimbat în vre-un accident al Trupului și Sângelui lui Hristos, ci într-adevăr, și în mod real, și material, pâinea devine adevăratul Trup în Sine al Domnului, și vinul Sângele în Sine al Domnului, așa cum este spus mai sus. În plus, faptul că această Taină a Sacrei Împărtășanii nu poate fi înfăptuită de altul, decât de un Preot Ortodox, care a primit preoția sa de la un Episcop Canonic Ortodox, în acord cu învățătura Bisericii Estice. Aceasta este doctrina concisă și mărturia adevărată, și cea mai veche tradiție a Bisericii Catolice în privința acestei Taine; care nu trebuie să fie depărtată în vre-un fel Ortodox, și care respinge noutățile și deșertăciunile profane ale ereticilor; ci în mod necesar tradiția doctrinei trebuie să fie păstrată întreagă și nedeteriorată. Pe cei care calcă Biserica Catolică a lui Hristos îi respingem și îi anatemizăm.

sursa: http://www.voxdeibaptist.org/Marturi..._Dositheus.htm
Reply With Quote
  #126  
Vechi 18.09.2010, 00:16:54
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Erezia neoprotestanților cu privire la Misteryonul Sfânt Euharistic

După atâtea dovezi aduse din sfânta scriptură, din tradiția părinților apostolici, din tradiția părinților Bisericii, din teologia și practica Bisericii Ortodoxe dintotdeauna, de la întemeierea ei de Iisus Hristos și până azi, dovezi care afirmă și confirmă poziția susținută de Biserica Ortodoxă cu privire la Euharistie, devine mai mult decât evident că Biserica lui Hristos a menținut permanent adevărata credință și adevărata practică eclesială referitoare la sfânta taină a împărtășirii cu sfântul trup și sfântul sânge al Domnului Hristos, pe când sectele neoprotestante sunt în evidentă contradicție, atât în ceea ce privește credința cât și practica, cu sfânta scriptură și cu sfânta tradiție a bisericii, doctrina și practica lor cu privire la așa-zisa cină a Domnului trebuind să fie recunoscute ca eretice, nu doar sectare, iar ei înșiși odată cu acestea recunoscuți ca eretici și mincinoși, împotrivitori și neascultători, necredincioși și necunoscători, chiar și în ciuda a oricâte dovezi și argumente imbatabile li s-ar aduce și li s-au adus, ai voii și cuvântului lui Dumnezeu descoperit în Revelație.

Aceia care au conștientizat adevărata credință și au refuzat-o până la moarte, în ciuda faptului că le-a fost adusă la cunoștință și demonstrată ca adevărată, după canoanele Sfintei Biserici a lui Hristos se fac vinovați de păcat împotriva Duhului Sfânt !!! Așa că mare grijă de acum înainte pentru că voi care tăgăduiți adevărul care v-a fost adus la cunoștință nu veți mai avea nici cea mai mică scuză înaintea scaunului de judecată al Dreptului Judecător !!! Iar păcatul împotriva Duhului Sfânt are o pedeapsă pe măsură !!! Și să nu carecumva să credeți că Dumnezeu Se lasă batjocorit !!!

Am zis !!!
Reply With Quote
  #127  
Vechi 21.09.2010, 19:21:34
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit The Eucharist

The Eucharist

http://ancientfaith.com/podcasts/ourlife/the_eucharist
Reply With Quote
  #128  
Vechi 21.09.2010, 22:24:28
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit St. Nicholas Cabasilas on the Assurance of the True Body and Blood

http://ancientfaith.com/podcasts/hol...body_and_blood
Reply With Quote
  #129  
Vechi 28.09.2010, 19:01:51
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Erezia neoprotestanților cu privire la Sfânta Taină a Euharistiei

După atâtea dovezi aduse din sfânta scriptură, din tradiția părinților apostolici, din tradiția părinților Bisericii, din teologia și practica Bisericii Ortodoxe dintotdeauna, de la întemeierea ei de Iisus Hristos și până azi, dovezi care afirmă și confirmă poziția susținută de Sfânta Biserica Ortodoxă cu privire la Sfânta Euharistie, devine mai mult decât evident că Biserica lui Hristos a menținut permanent adevărata credință și adevărata practică eclesială referitoare la sfânta taină a împărtășirii cu sfântul trup și sfântul sânge al Domnului Hristos, pe când sectele neoprotestante sunt în evidentă contradicție, atât în ceea ce privește credința cât și practica, cu sfânta scriptură și cu sfânta tradiție a bisericii, doctrina și practica lor cu privire la așa-zisa cină a Domnului trebuind să fie recunoscute ca eretice, nu doar sectare, iar ei înșiși odată cu acestea recunoscuți ca eretici și mincinoși, împotrivitori și neascultători, necredincioși și necunoscători, chiar și în ciuda a oricâte dovezi și argumente imbatabile li s-ar aduce și li s-au adus, ai voii și cuvântului lui Dumnezeu descoperit în Revelație.

Aceia care au conștientizat adevărata credință și au refuzat-o până la moarte, în ciuda faptului că le-a fost adusă la cunoștință și demonstrată ca adevărată, după canoanele Sfintei Biserici a lui Hristos se fac vinovați de păcat împotriva Duhului Sfânt !!! Așa că mare grijă de acum înainte pentru că voi care tăgăduiți adevărul care v-a fost adus la cunoștință nu veți mai avea nici cea mai mică scuză înaintea scaunului de judecată al Dreptului Judecător !!! Iar păcatul împotriva Duhului Sfânt are o pedeapsă pe măsură !!! Și să nu carecumva să credeți că Dumnezeu Se lasă batjocorit !!!

Evident că din toate argumentele aduse reiese că neoprotestanții, cel puțin sub aspectul Sfintei Euharistii însă și sub multe alte aspecte, propovăduiesc o altă evanghelie decât evanghelia lui Hristos. În contra unora ca aceștia a vorbit și sfântul apostol Paul în epistola către galateni:

"Mă mir că așa degrabă treceți de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie, care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură și voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - SĂ FIE ANATEMA! Precum v-am spus mai înainte, și acum vă spun iarăși: Dacă vă propovăduiește cineva altceva decât ați primit - SĂ FIE ANATEMA!" (Galateni 1:6-9)

Last edited by doctor_faustus; 28.09.2010 at 19:10:55.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 28.09.2010, 21:26:37
deschideochii deschideochii is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2010
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
(Ioan 6, 53).
Voi sectarilor care sunteți întunecați la minte de diavolul, după cum nu puteți înțelege și alte taine din Sfânta Scriptură, așa și puterea acestei Taine rău o răstălmăciți, spre a voastră pierzare.
Hotul striga: HOTII!
Ce bine ca esti tu luminat la minte. Ati inteles aceasta taina cum a inteles si Nicodim cum e cu nasterea din nou. Luati cuvintele mot-a-mot fara sa intelegeti care e rostul acestei taine, si apoi atacati.
1 Corinteni 11:25"....Aceasta să faceți ori de câte ori veți bea, spre pomenirea Mea."
Asta e rostul impartasaniei oamei buni, aducerea aminte, nu spalarea de pacate. Aceasta spalare s-a facut odata pentru totdeauna la cruce!
Voi pana la urma ce beti? Sange sau vin? Sau nici voi nu mai stiti? E vin fratilor! Vin care aminteste de sangele varsat pe cruce si paine care aminteste de trupul lui Iisus!
O sa dati intr-o zi socoteala de toate ereziile voastre pe care le raspanditi si de toate minciunile pe care le scormoniti celorlalte culte luate aleator, pentru ca simplu, nu cred ca voi. Deschideti ochii bine pana nu e prea tarziu!
A...si inca ceva cu bann nu rezolvati nimic. Daca vreti sa rezolvati ceva, fiti oameni corecti, nu mai zic....."drept crestini"! Nu mai intoxicati oamenii cu fabulatiile voastre rautacioase despre celelalte culte. Vorbesc pentru cei in cauza.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Cele 12 rugaciuni ale Sf. Impartasanii carmina Impartasania (Taina Euharistiei) 18 19.12.2010 13:50:01
Taina sfintei impartasaniei DAMIAN Impartasania (Taina Euharistiei) 4 18.12.2010 16:32:23
Despre Taina Spovedaniei adimirea Generalitati 10 10.11.2009 15:09:52
taina sfintei spovedanii rotarufelicia Pocainta 6 02.01.2007 13:41:14