Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.05.2008, 19:37:28
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

In Romania s-a facut zilele acestea propaganda pe strada pentru aceasta secta.Membrii cei mai cunoscuti sunt Tom Cruise si John Travolta.Sectantii au inceract sa-i ademeneasca pe tineri spunandu-le sa faca voluntariat pentru ajutorarea oamenilor.Un obicei al acestei secte este mancarea placentei mamei,lucru care l-a facut si Tom Cruise.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.05.2008, 21:05:49
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

de manc asa ceva vomit 13 ani porcaria aia!
de vin sectantii la mine..o sa le zic frumos: scarbosilor!:angry:
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.05.2008, 21:11:39
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

de mai bine de 10 ani exista in romania reprezentanti ai acestei religii. nu-i nimic nou.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.05.2008, 21:35:10
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
Un obicei al acestei secte este mancarea placentei mamei,lucru care l-a facut si Tom Cruise.
sunt socata! :| :| :| :O
ieri am auzit despre nu stiu ce cantaret rock.... ca.... a prizat cenusa mamei sale...
dar... placenta carei mame ziceti ca a mancat-o? a lui? :hmmm: :dozingoff: :hmmm:
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.05.2008, 22:05:47
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Presupun ca a sotiei lui, katherine holmes, dupa ce a nascut primul lor copil. Si nici macar nu erau casatoriti (Cruise si Holmes pe atunci), adica traiau ca amant si amanta.
Oricum o chestiune destul de amuzanta, daca n-ar fi cu totul socanta...


Doamne ajuta.
.................................................. .................................................. ...............
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.05.2008, 22:58:51
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
Un obicei al acestei secte este mancarea placentei mamei,lucru care l-a facut si Tom Cruise.
sunt socata! :| :| :| :O
ieri am auzit despre nu stiu ce cantaret rock.... ca.... a prizat cenusa mamei sale...
dar... placenta carei mame ziceti ca a mancat-o? a lui? :hmmm: :dozingoff: :hmmm:
si eu am auzit despre aceasta practica pe la unele triburi din Africa...doar ca acolo o mananca mama, scuza ar fi ca este bogata in vitamine si ca mama se reface mai repede dupa nastere...oricum este gretos si cam da in canibalism
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.05.2008, 10:11:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
Un obicei al acestei secte este mancarea placentei mamei,lucru care l-a facut si Tom Cruise.
sunt socata! :| :| :| :O
ieri am auzit despre nu stiu ce cantaret rock.... ca.... a prizat cenusa mamei sale...
dar... placenta carei mame ziceti ca a mancat-o? a lui? :hmmm: :dozingoff: :hmmm:
si eu am auzit despre aceasta practica pe la unele triburi din Africa...doar ca acolo o mananca mama, scuza ar fi ca este bogata in vitamine si ca mama se reface mai repede dupa nastere...oricum este gretos si cam da in canibalism
Multe vom vede si auzi ,dar discernamanul nostru le va filtra cu siguranta, iar atunci cand el numai functioneaza, este voia noastra in a-l bloca . Toate cele ce sunt potrivnice Creatiei, au o singura sursa, diavolul. Cel sau cei vanduti diavolului sunt deja sortiti iadului prin voia lor si numai a lor. Sa ne indepartam pe cat posibil de a ne macina mintea cu astfel de stiri ,informatii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.06.2008, 22:39:11
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
de manc asa ceva vomit 13 ani porcaria aia!
de vin sectantii la mine..o sa le zic frumos: scarbosilor!:angry:
mancatul placentei este o porcarie dar nu stiu daca placenta in sine este...daca nu ai fi stat in ea...astazi nu vorbeai cu noi...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.06.2008, 16:32:29
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

nu stiu ce stiti voi despre Biserica Scientologica, dar va zic ce-am aflat eu...
am avut de realizat un proiect si am preferat sa aleg o Biserica mai putin cunoscuta... astfel am cautat informatii despre misterioasa Biserica Scientologica...

practic este o Biserica care se bazeaza mai mult pe stiinta (as spune eu pseudostiinta).. de aici ii vine si numele de "scientologica": science (eng)= stiinta.

Scientologia sustine ca noi nu suntem fiinte libere, ci suntem sclavii unei minti "aberante/deviate".
adicatelea... suntem influentati de niste "engrame" (adica un fel de amintiri) acumulate pe parcursul vietii.
pana aici le-as da o oarecare dreptate...
dar culmea e ca aceste "engrame" ne pot influenta chiar daca apartin unor vieti anterioare.... adica... da, ati inteles bine... Biserica Scientologica (BS) crede in reincarnare.

si cu ce pretinde BS ca il ajuta pe om? pai... prin Dianetica si/sau prin terapie scientologica. adica? adica il ajuta pe om sa ajunga direct la "engramele" lui si sa le "stearga", devenind astfel "curat" ("clear"), sau altfel spus, stapan pe comportamentul lui ("la cauza"), in loc de a depinde de o minte reactiva bolnava ("in efect").

interesant si demn de precizat este ca intemeietorul Scientologiei, Lafayette Ronald Hubbard , a tinut sa atraga atentia asupra faptului ca aceasta nu este o religie.

pai avand in vedere ajutorul pe care BS il da omului, ajutor care, evident, se plateste... si faptul ca pt a fi membru trebuie sa platesti o anumita taxa... pt mine e destul de clar scopul infiintari acestei asa-zise Biserici.


in Scientologie Dumnezeu este uneori numit sau se sugereaza a fi "Natura", "Infinitul", "Cea de-a Opta Dinamica" si asa mai departe ...
de regula, scientologul il interpreteaza pe Dumnezeu sub orice forma doreste... de parca Dumnezeu nu este ceea ce este, ci ceea ce vrea omul sa fie...


ceea ce mi s-a parut cu adevarat interesant este ca omul a fost creat din plictiseala (??!!?!) de catre niste fiinte numite "tetani"... nu vreau sa intru prea mult in amanunte ca oricum n-are rost.. deci tetanii sunt un fel de divinitati in Scientologie.
iar noi, oamenii si tot ceea ce ne inconjoara, in realitate, nici nu existam.... adica existam, dar in imaginatia unui tetan... deci noi nu suntem decat o iluzie. noi suntem produsul imaginatiei unui tetan. (cam bogata imaginatia asta)

Scientologia percepe natura omului ca fiind in esenta buna si divina... si nu este decazut moral, ci mai degraba este ignorant de propria lui perfectiune... si eu care credeam ca ignorant te numesti atunci cand refuzi sa-ti accepti propriile defecte/ greseli.
Scientologia considera ca singura "cadere" a omului s-a facut in materie si nu in pacat....


iata o pretinsa intamplare dintr-o "viata anterioara" a unui pacient:
"Necuratul (deci, e vorba de "pacient" - "preclear" , in engleza; n.tr.) s-a aflat pe Marte fara un trup, in urma cu 469.476.600 de ani, unde a distrus un pod si mai multe cladiri. Oamenii au fost chemati la templu, de o alarma. Necuratul (inca odata, initiatul in Scientologie - n.tr.), s-a dus acolo si a rupt ultima banca si a daramat turnul templului. S-a refugiat in oras unde a vazut o papusa intr-o vitrina in care a fost intrupat cu forta, incercand sa-i miste membrele. Oamenii au pus mana pe ea (l-au prins), au batut-o si au aruncat-o pe fereastra (o cadere de 10 metri). Papusa a fost dusa la templu, unde un episcop a executat-o cu pistolul lui in timp ce congregatia canta "Dumnezeu este dragoste". Cand oamenii au plecat, papusa care si-a pierdut controlul, s-a tarat afara unde a fost calcata de o masina mare si de un cilindru compresor. Atunci a fost readusa inaintea Episcopului, care a dat ordin sa fie urcata impreuna cu altii intr-un camion, si dusa la sapat de transee sau santuri, pe o perioada de 2.000 de ani. (Intreaga intamplare a durat cam 2.000.000 de ani.)
Dupa aceea, a fost luat iar trupul i-a fost inlaturat, necuratului (PC -ului, deci "preclear"-ului; n.tr) fiindu-i promis un corp de robot. Tetanul a ajuns intr-o statie de implantare unde a fost pus intr-un cub de gheata si transportat de o farfurie zburatoare si lasat pe planeta ZX 432"

:dontgetit: :hmmm: :dontgetit: :hmmm: :| :| ??? :dontgetit: :hmmm:
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.06.2008, 20:10:13
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca scientologii astia ar trebui pur si simplu ignorati. Mare blasfemie ca isi spun ,,biserica"! Mai sun multi ca astia??? Acum e vremea tuturor ratacirilor satanicesti. Dumnezeu sa ne intareasca sa putem sa facem ceea ce trebuie ca sa ne mantuim!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Nestoriana sau "Asiriana a Rasaritului": o biserica a martirilor! Theodor_de_Mopsuestia Alte Religii 73 03.04.2012 19:34:08
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27