Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.12.2009, 20:17:03
nede_mar's Avatar
nede_mar nede_mar is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2008
Mesaje: 77
Implicit O intrebare ?

Buna seara! Am si eu o intrebare pentru cunoscatori. Astazi am participat la o inmormantare din respect pentru persoana decedata. Am unele indoieli despre familia respectiva, deoarece in urma cu ceva timp am trecut prin niste intamplari mai putin ortodoxe care veneau oarecum din acea parte. Intamplarea a facut ca in Sfanta Biserica am stat mai aproape de decedat, iar conform datinei s-au aprins lumanari in jurul mortului, trei din ele au fost puse la cap. Una din rude dupa ce a lasat sa arda putin timp cele trei lumanari le-a luat si i le-a dat alteia spunand : "ai grija de astea, trebuie sa le luam acasa"! - Poate sa imi spuna cineva daca a auzit ca acele trei lumanari se iau inapoi acasa? Eu stiu ca tot ce este al mortului acolo cu el ramane.
__________________
[COLOR=Blue]„ Fără Dumnezeu omul rămâne un biet animal rațional și vorbitor, care vine de nicăieri și merge spre nicăieri. ”(Petre Tutea)[/COLOR]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.12.2009, 20:55:03
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nede_mar Vezi mesajul
Buna seara! Am si eu o intrebare pentru cunoscatori. Astazi am participat la o inmormantare din respect pentru persoana decedata. Am unele indoieli despre familia respectiva, deoarece in urma cu ceva timp am trecut prin niste intamplari mai putin ortodoxe care veneau oarecum din acea parte. Intamplarea a facut ca in Sfanta Biserica am stat mai aproape de decedat, iar conform datinei s-au aprins lumanari in jurul mortului, trei din ele au fost puse la cap. Una din rude dupa ce a lasat sa arda putin timp cele trei lumanari le-a luat si i le-a dat alteia spunand : "ai grija de astea, trebuie sa le luam acasa"! - Poate sa imi spuna cineva daca a auzit ca acele trei lumanari se iau inapoi acasa? Eu stiu ca tot ce este al mortului acolo cu el ramane.
Doamne-Ajuta!Eu nu sunt o cunoscatoare a acestor,, practici", ci doar o biata victima.Sincer, nu mi se pare normal ce s-a intamplat cu cele 3 lumanari.Daca te-ai ingrijorat, sa stii, vorbesc din proprie experienta, inseamna ca Dumnezeu iti da un semn sa te feresti.Fa-ti datoria de crestin, dar ai grija la ce ti se mai intampla in relatiile cu ei.Oricum, dupa cum am citit, se fac multe lucruri necurate la capataiul unui mort!Sporeste-ti rugaciunea!Dumnezeu si Maica Domnului sa te fereasca si sa ne fereasca de asa ceva!
Doamne-Ajuta!
Reply With Quote
Răspunde