Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.09.2009, 03:50:16
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit Un sfat

Indraznesc sa va cer parerea in privinta unei situatii care a ajuns sa ma deranjeze foarte mult.
Cum ati proceda in cazul in care constatati ca un coleg de munca (egal in "rang") nu-si face absolut deloc datoria? Eu fac parte dintr-un departament mic (dar inimos) in care suntem 5 angajati + seful nostru. La sfarsitul anului trecut a fost angajata aceasta persoana despre care va vorbesc acum pentru ca volumul de munca era foarte mare. Pana acum vreo 2-3 luni treaba a mers bine, fara incidente semnificative, insa in ultima vreme respectiva vine la serviciu, se aseaza pe scaun si sta pe internet toata ziua.
Birourile noastre sunt asezate in asa fel incat eu pot sa vad monitorul ei (si ea pe-al meu) insa seful nostru nu are habar de indeleticirile ei. Nici macar mailurile nu si le citeste iar daca are vreo sarcina de indeplinit, mi-o pune mie pe birou. Citeste presa, viziteaza tot felul de site-uri, mai nou joaca si jocuri, cu tras in bilute care se misca, Tetris si alte minuni.
Pentru mine e foarte frustranta si demotivanta situatia. M-am gandit ca trebuie sa fac ceva (in sensul sa vorbesc cu seful nostru). Nu mi se pare cinstit comportamentul ei, ba din contra, il consider o crasa lipsa de respect fata de noi toti pentru ca volumul de munca este din nou foarte mare. Nu mai pun la socoteala faptul ca e criza iar ea reprezinta un cost absolut nejustificat pt. departamentul nostru - o platim sa joace jocuri in timpul programului!!
In schimb colega cu pricina e foarte senina, nu sesisez pic de stres, de tensiune de vreun fel la ea...

Ce-ati face voi in locul meu? Ati discuta cu seful situatia? V-ati asuma rolul de "paracios" (pentru ca si-ar da seama cine a "vorbit")?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.09.2009, 04:36:43
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Cum ati proceda in cazul in care constatati ca un coleg de munca (egal in "rang") nu-si face absolut deloc datoria? ?
eu inca ma mai intreb din cand in cand ce trebuie facut daca seful nu-si face datoria, sau si-o face prost.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.09.2009, 06:30:32
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Indraznesc sa va cer parerea in privinta unei situatii care a ajuns sa ma deranjeze foarte mult.
Cum ati proceda in cazul in care constatati ca un coleg de munca (egal in "rang") nu-si face absolut deloc datoria? Eu fac parte dintr-un departament mic (dar inimos) in care suntem 5 angajati + seful nostru. La sfarsitul anului trecut a fost angajata aceasta persoana despre care va vorbesc acum pentru ca volumul de munca era foarte mare. Pana acum vreo 2-3 luni treaba a mers bine, fara incidente semnificative, insa in ultima vreme respectiva vine la serviciu, se aseaza pe scaun si sta pe internet toata ziua.
Birourile noastre sunt asezate in asa fel incat eu pot sa vad monitorul ei (si ea pe-al meu) insa seful nostru nu are habar de indeleticirile ei. Nici macar mailurile nu si le citeste iar daca are vreo sarcina de indeplinit, mi-o pune mie pe birou. Citeste presa, viziteaza tot felul de site-uri, mai nou joaca si jocuri, cu tras in bilute care se misca, Tetris si alte minuni.
Pentru mine e foarte frustranta si demotivanta situatia. M-am gandit ca trebuie sa fac ceva (in sensul sa vorbesc cu seful nostru). Nu mi se pare cinstit comportamentul ei, ba din contra, il consider o crasa lipsa de respect fata de noi toti pentru ca volumul de munca este din nou foarte mare. Nu mai pun la socoteala faptul ca e criza iar ea reprezinta un cost absolut nejustificat pt. departamentul nostru - o platim sa joace jocuri in timpul programului!!
In schimb colega cu pricina e foarte senina, nu sesisez pic de stres, de tensiune de vreun fel la ea...

Ce-ati face voi in locul meu? Ati discuta cu seful situatia? V-ati asuma rolul de "paracios" (pentru ca si-ar da seama cine a "vorbit")?
Draga Coralina,
Nu te pierde cu firea.Ce-a spus Mantuitorul nostru,Domnul Iisus Hristos,,Fiti vicleni ca serpii si curati ca porumbeii",
,,Pentru mine e foarte frustranta si demotivanta situatia. M-am gandit ca trebuie sa fac ceva (in sensul sa vorbesc cu seful nostru)."'
Nu vorbi draga mea, el stie prea bine de ce a adus-o, ce obligatii are fata de terte persoane,o sa-ti faci rau.(SI E DE ACORD CA ACELE ACTE NEREZOLVATE SA FIE PE BIROUL TAU- ITI SPUN DIN TOATA INIMA -STIE) Te rog mult nu mai folosi expresia , ,o platim sa joace jocuri in timpul programului! Sa stii ca acesta expresie iti face mult rau.
,,In schimb colega cu pricina e foarte senina, nu sesisez pic de stres, de tensiune de vreun fel la ea..." Normal, e o pila tare,si-a infiintat o bisericuta in biroul vs., si tu sincera si naiva esti prada lor.
De-aia astepta sa te enervezi si sa-i reprosezi faptul ca nu-si vede de munca.
Esti f.vizata Coralia, eu cred ea vrea sa-ti ia locul tau, in ceva timp a invatat, si acum lasa actele ei pe biroul tau ca tu sa cedezi nervos, si vezi Doamne ,nu mai esti compatibila pt ei si vine ea.............
Sfatul meu, fii f.politicoasa cu toti, zambeste, nu te enerva la mojiciile ei, vezi de lucru mai departe, si ai sa ramai uimita ca acea ,, magareata" ce trebuia sa cada pe tine, a cazut pe alt coleg (poate si-o merita demult)
Doamne Ajuta, Multa Rugaciune si........numai de Bine!
Lavinia
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.09.2009, 09:09:04
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Salut, coralina. Nu cred ca te putem ajuta cu sfaturi, tu stii mai bine decat am putea noi sa stim situatia, ai incredere in Dumnezeu, si vei reusi sa iesi. Eu din pacate nu pot sa iti dau niciun sfat, insa doar spun ca daca as fi in locul tau, eu prima data as merge si as vorbi cu ea. As tine seama de ce a spus Iisus, nu mai tin minte exact versetul dar era ceva de genul: ca la oameni orice faceti, Mie imi faceti; daca faceti bine, Mie imi faceti bine, iar daca le faceti rau, mie imi faceti rau. Asa ca as vorbi ca cu Iisus cu ea (poate ca e cam deplasat ce zic eu ) si daca vad ca nu pot sa ma inteleg cu ea, ba chiar ea face pe niznai, atunci m-as pregati cu niste dovezi serioase. Ori m-as duce sa instalez pe ascuns pe calculatorul ei un program care iti arata toate lucrurile care le-ai facut pe calculator, ori i-as face niste poze cand ea se joaca in succesiune temporala, ori pur si simplu orice alte dovezi. Si apoi m-as prezenta sefului. As vorbi si cu el frumos, ca cu Iisus, si as vedea cum se comporta. Mi-as da seama din comportarea lui daca acea colega de a ta e preferata sefului, sau doar ca seful habar nu are ce se intampla pe sectie. In cazul doi, ca sa il conving, as scoate atunci si dovezile, dar l-as ruga sa adopte o solutie care sa fie buna cu colega ta si sa ii dea sansa sa se indrepte.

E adevarat ca ceea ce am scris nu e prea spiritul ortodox. Spiritul ortodox e acela de a tacea, a-ti vedea de treaba ta, si a multumi Domnului ca iti trimite necazuri pentru ca prin astea ti se spala pacatele.
Dar, totusi, cateodata putina combativitate nu strica. Iacov ajunsa sa se bata fizic cu Dumnezeu.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 17.09.2009 at 09:13:10.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.09.2009, 09:52:32
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Stai putin, dar ce iti pasa tie? Daca intr-adevar tu trebuie sa muncesti mai mult fiindca ea nu isi face treaba, ai motive sa fii suparata si poti sa ii spui sefului. Daca in schimb tu nu esti afectata in mod direct -- de ce te agiti. Nu tu o platesti, ci patronul, e treaba lui sa vada daca toti angajatii isi fac treaba, nu a ta. Daca lui nu ii pasa, desi ar trebui sa stie in fiecare minut ce fac angajatii...

Cred ca mai mult iti este ciuda ca ea nu face nimic si ii merge, pe cand tu nu ai curajul sa faci la fel. Pe de alta parte, de unde stii care sunt cauzele comportamentului colegei? Poate ca o plateste foarte putin si de asta e demotivata. Poate ca a angajat-o ca sa faca numai unele tipuri de treaba, deci chiar nu trebuie sa se complice cu chiar orice. Poate ca are o situatie grea acasa, au intervenit brusc probleme grave -- ai intrebat-o ce face, cum ii e viata...etc.?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.09.2009, 18:39:35
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Of Doamne, acum imi pare rau ca am postat.
Va multumesc oricum pentru sfaturi.

Lavinia, nu sunt vizata in nici un fel, relatia mea cu managerul e una mai mult decat cordiala. Situatia e simpla, el nu stie ca respectiva nu-si face treaba pentru ca este foarte foarte ocupat cu alte treburi. Avem foarte mult de munca in momentul de fata, auditori pe cap, sedinte peste sedinte, etc... asa ca nu ma mira faptul ca nu observa ca ceva e in neregula. Plus ca e si un om "prost de bun" daca intelegi ce vreau sa spun.

Moshule, solutia ta e ... extrema. :) A la lieutenant Columbo as putea zice. :) La noi in firma exista un departament care se ocupa cu monitorizarea site-urilor vizitate insa banuiesc ca acest lucru se face prin "sondaj".

Noesisaa, drept sa spun ma cam deranjeaza psihoanaliza din mesajul tau (partea cu ciuda pe care as simti-o eu...). Eu sunt genul de om devotat firmei pentru care lucreaza, mie imi pasa cand banii se arunca pe fereastra / pe incompetenti / pe lenesi. Eu ma simt demotivata pentru ca in loc sa tragem toti la caruta in mod cinstit, asist la un comportament care frizeaza bunul simt. Cum sa nu ma indigneze situatia cand stiu ca un coleg de-al meu venea la munca si cand era bolnav rau de tot (tusea cu sange), ca seful meu face zilnic 240 de km de naveta, ca un alt coleg are nevasta internata la psihiatrie de 2 luni si tot vine la munca si-si face datoria cum poate el!? Toti avem probleme insa asta nu ne legitimeaza a ne trage in piept angajatorul si a-i supraincarca pe colegi cu sarcini pe care ar trebui sa le rezolvam noi insine!
Iar intamplarea face sa stiu exact cat castiga aceasta colega a mea - pot sa-ti spun ca e o suma onorabila de care nu o singura data s-a declarat ea insasi multumita! Cat despre fisa postului ei, o stiu si pe aia, nu are vreun statut special in firma, nu are menirea de-a se ocupa numai de anumite taskuri.
Tu imi spui ca n-o platesc eu asa ca n-ar trebui sa-mi pese. Pai, intr-un fel, eu contribui la salariul ei pentru ca imi fac datoria, firma castiga si ea isi poate lua salariul! Eu nu stiu cum este la tine la munca insa la noi se iau masuri drastice de reducere a costurilor. Multi oameni au fost dati afara, toate cursurile cu fost anulate, ni se cere sa printam cu o pagina mai putin pe zi (pana acolo s-a ajuns) si tu imi spui ca n-ar trebui sa-mi pese?!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.09.2009, 18:55:19
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Cauta sa te bucuri de bucuria acelei colege lenese si poate o sa te simti mai bine. Iei viata prea în serios.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.09.2009, 20:10:10
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul

Noesisaa, drept sa spun ma cam deranjeaza psihoanaliza din mesajul tau (partea cu ciuda pe care as simti-o eu...). Eu sunt genul de om devotat firmei pentru care lucreaza, mie imi pasa cand banii se arunca pe fereastra / pe incompetenti / pe lenesi. Eu ma simt demotivata pentru ca in loc sa tragem toti la caruta in mod cinstit, asist la un comportament care frizeaza bunul simt. Cum sa nu ma indigneze situatia cand stiu ca un coleg de-al meu venea la munca si cand era bolnav rau de tot (tusea cu sange), ca seful meu face zilnic 240 de km de naveta, ca un alt coleg are nevasta internata la psihiatrie de 2 luni si tot vine la munca si-si face datoria cum poate el!? Toti avem probleme insa asta nu ne legitimeaza a ne trage in piept angajatorul si a-i supraincarca pe colegi cu sarcini pe care ar trebui sa le rezolvam noi insine!
!
Si uite asa se explica de ce exista in Romania, si nu numai, oameni care mor de extenuare sau ca nu isi trateaza bolile, sau pur si simplu o iau razna din cauza serviciului. Pai daca tie ti se pare de admirat ca cineva vine la munca tusind sange, mie mi se pare strigator la ceruri. Ca seful face 240 de km pe naveta, pai este sef, doar nu o sa stea acasa, si apoi probabil ca iese mai ieftin decat sa isi cumpere aprtament/chirie in Bucuresti, sau unde sunteti voi. Sa nu mai spun ca in vest sunt nenumarati oameni care fac naveta asta in fiecare zi, si fara sa fie sefi. Deci nu vad de unde admiratia.

In fine, mie imi vine greu sa inteleg si sa admir loialitatea asta pana la sange fata de firma, angajator...pai ce, daca muncesti esti platit. Ca doar nu iti este familie, nici nu te-a nascut, nici nu ti-a dat san...Muncesti exact cat esti platit, mai mult nu. Abuzurile incep atunci cand oamenii sunt prea loiali -- cine te pune sa muncesti in locul tipei aleaia care e lenesa? Daca voi angajatii din birou nu ati fi fraieri sa luati asupra voastra si munca celei care nu vrea sa munceasca, patronul ar fi mai responsabil cu cine angajeaza, ar verifica in fiecare zi ce a facut/realizat fiecare angajat in parte, mai ales ca am inteles ca nu sunteti multi...lucru elementar in management. Si viata voastra ar fi mai putin stresanta. In experienta mea, oamenii prosti de buni nu sunt buni de sefi. Fie sunt luati peste picior, fie fiecare face ce vrea, fie n-are macar o leaca de curaj sa puna piciorul in prag, ceea ce duce la un mediu stresant de munca. Dar in fine, lipsa de profesionalism a managementului in ceea ce priveste relatia cu personalul angajat in Romania este considerata absolut normala.

Tot nu inteleg, mai ales ca spui ca esti in relatii mai mult decat cordiale cu seful, de ce nu ii spui de treaba asta care te framanta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.09.2009, 22:03:26
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Eu o iubesc pe colega ta.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.09.2009, 22:31:43
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Eu o iubesc pe colega ta.
Cred ca si patronul o iubeste de aceea este asa relaxata si nu-i pasa. Cum arata tipa?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 09:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 22:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 15:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 00:44:39
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 19:30:25