Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.01.2021, 16:14:12
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Ai fi vrut să-ti fac o rugaciune de exorcizare?

Crezi că ai putea accepta să-ți fac o rugăciune de revenire în fire ca să-ți dai seama ce scrii și să poți să ieși din starea asta rea ca să intri în starea asta bună ?

Fiind ortodox așa cum te prezinți, ai putea apela la un preot rugându-l să-ți facă Moliftele sf. Vasile cel Mare. Poate așa scapi de diavol și de limbajul de mahala care te face să semeni tot mai mult cu diavolul pe care vrei să-l alungi. Poate după aia revenid o să fi mult mai atent mai ales atunci când scri românește pe un forum ORTODOX pentru ca să nu mai corupi limba română în ultimul hal cu tot felul de stâlceli vrednice de un copil rău ce face porci de grasime și de cerneală pe caietul de teme de casă închipuindu-și că o să ia nota zece cu felicitări pentru grozaviile afișate public.
te rog... te invit
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.01.2021, 16:24:24
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
te rog... te invit
Dragul meu, eu te rog doar să ai puțin respect pentru limba română și pentru buna credință, pentru adevăr, pentru ortodoxie, pentru dezbatere ca să nu mi se innoade mintea când sunt nevoit să urmăresc firul discuției. N-aș vrea să te deranjez. Poți discuta și scrie cum vrei dumneata, eu doar ți-am adresat o mică-mare rugăminte, n-am dat cu parul ca să trebuiască să mă eviți.

La ce mă inviți? Vrei să vin să asist la exorcizare? Zi-mi când și unde o să te programezi și poate am timp și dau o fugă.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 23.01.2021 at 16:33:52.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.01.2021, 16:46:26
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Dragul meu, eu te rog doar să ai puțin respect pentru limba română și pentru buna credință, pentru adevăr, pentru ortodoxie, pentru dezbatere ca să nu mi se innoade mintea când sunt nevoit să urmăresc firul discuției. N-aș vrea să te deranjez. Poți discuta și scrie cum vrei dumneata, eu doar ți-am adresat o mică-mare rugăminte, n-am dat cu parul ca să trebuiască să mă eviți.

La ce mă inviți? Vrei să vin să asist la exorcizare? Zi-mi când și unde o să te programezi și poate am timp și dau o fugă.
Merge si remote ce zici tu.
Despre restul nu iti mai face griji pentru cum scriu eu, o sa ai mai putine griji pe cap. Chiar iti recomand abordarea asta . Aduce liniste sufleteasca.

Ca sa ma scuz si eu, scriu destul de mult, daca mai am grija si la formulari este deja un efort considerabil... nu am aceasta disponibilitate. Putina intelegere ma ajuta si pe mine.

Last edited by gpalama; 23.01.2021 at 16:48:28.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.01.2021, 17:18:03
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu ai adus nici macar un singur citat dintr-un teolog.
Moise si Aaron nu sunt si ei preoti si TEOlogi? Gasesti acolo la Facerea nu numai un citat ci o carte intreaga plina de citate.
Citat:
Nu ai adus nici o scriere a Bisericii.
Cum adica nu am adus nicio scriere a bisericii? Pentru ce si pentru cine ar trebui sa aduc scrieri? Ai vrea sa dau de citit celor ce intra pe forum? Ai vrea sa dau linkuri? De ce ar trebui sa fac asta? Mai mult, ce intelgi dumneata printro scriere a bisericii? Ce ar trebui sa scrie in ea referitor la teoria Pacman3D-nD? Cum crezi ca ar putea scrie cineva din BOR ceva despre o lucrare, despre o Teorie pe care nu demult am scris-o doar aici pe forum? Nu am publicat teoria nicaieri altundeva, nu exista o carte, un text tiparit la care sa te raportezi, pe care sa-l critici sau sa-l contesti.

Citat:
Esti zero pe dovezi, si esti inafara Bisericii.
Spune-mi ce ai vrea sa-ti dovedesc? Poate reusesc. Dar doar asa sa faci afirmatii stupefiante in care crezi doar tu din motivele tale si sa-mi contesti la nesfarsit apartenenta la ortodoxie sustinand tot felul de inchipuiri de parca ai ghici viitorul ca baba omida e o mare lasitate. Minti si e penibil sa tot repeti minciuni despre mine de parca ai stii tu lucruri necurate si esti obligat sa faci dezvaluiri. Nu vreau sa te conving ca sunt ortodox practicant daca nu poti accepta. Ia-ma de ce vrei dumneata, si daca vrei putem discuta mai departe, dar nu crezi ca ar trebui sa incetezi sa ma caracterizezi mereu? Oricum cat de ortodox e fiecare rezulta din comportament, din viata pe care o duce, din marturisirile pe care le face, din Adevarul pe care il sustine si din poruncile Domnului pe care le implineste. Nu asa vrea sa fiu luat de mare ortodox sau de ortodox daca iubirea de Hristos si de frati si de aproape nu au corespondent in realitate. Daca tu asa ma vezi ca fiind rupt de biserica nu te condamn.

Citat:
Pentru ca deviatia asta a ta si deviatii din astea costa foaret mult Biserica.
E foarte bine sa fii un aparator al patrimoniului bisericii aparand pe toate cele afierosite Domnului de risipire, de fiii risipitori. La ce te referi cand spui deviatia asta a mea, la teoria PacMan3D-nD? Pai cine poate impune Bisericii sa marturiseasca teoria mea scrisa doar pe forum? Crezi ca ar putea-o candva adopta Sfantul Sinod? Te sperie o furtuna intrun pahar cu apa. Nu-si asuma BOR teoria aceasta ci doar eu cu Dumnezeu, adica un simplu ortodox anonim de pe un forum ortodox. Te sperii degeaba iar gura lumii care scoate barfe asa ca tine cine o poate oprii? Inteleg de ce ma tot faci sectant si eretic si diavol si nebun si prost, ca sa vada lumea ca BOR nu-si asuma teoria asta. Inseamna ca ai misiune sau t-ai luat singur misiunea de a apara "ortodoxia" de costurile marturisirii Adevarului caci eu marturisesc prin teoria mea adevarul. Sigur ca orice marturisire costa, sunt destui ca tine care sar s-ti dea in cap ca sa apere biserica de costurile de imagine. Mai bine il scoti nebun pe vreun incomod care supara teoriile false ale celor puternici de la masa lumii. Nu trebuie sa ne temem de costuri. Marturisim Adevarul si ne asteptam sa patim ce a patit Domnul Hristos si toti martirii, fie de la lume fie de la fratii foarte "ortodocsi".
Citat:
Pentru ca multi se iau dupa nebunii din astea care aduc indoiala si scad credinta oamenilor.
Pentru unii marturisirea Adevarului si Crucea Domnului e nebunie insa e normal ca rezultatul Credintei si a luptei pentru Adevar sa fie indoiala si scaderea credintei oamenilor in toate minciunile si teoriile false ale lumii chiar daca ele au patruns in sanul unor biserici-comunitati incat au fost adoptate ca adevaruri stiintifice incontestabile.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 23.01.2021 at 18:01:46.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.01.2021, 17:48:18
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Merge si remote ce zici tu.
Despre restul nu iti mai face griji pentru cum scriu eu, o sa ai mai putine griji pe cap. Chiar iti recomand abordarea asta . Aduce liniste sufleteasca.

Ca sa ma scuz si eu, scriu destul de mult, daca mai am grija si la formulari este deja un efort considerabil... nu am aceasta disponibilitate. Putina intelegere ma ajuta si pe mine.
Nu-mi făceam griji pentru tine ci pentru mintea mea sărmană căreia i se înnoadă limba în gură și ideile atunci când urmărind un fir de discuție e nevoită să citească ce vrei să spui.

Dacă spui că așa ai mai multă liniște sufletească atunci nu-ți mai cer nimic.

Totuși puțină lumină și puțin respect pentru limbă și cititori însă n-ar strica. Poate ar aduce în sufletul tău și mai multă liniște sufletească.

Nu te îndemn să-ți tooot recitești și să-ți tooot recorectezi mesajele ci să ai un pic de respect pentru adevăr, pentru cei cu care dialoghezi și pentru cei care urmaresc discuția. Acest respect te va ajuta ca din prima să scrii mai îngrijit, mai frumos, mai corect românește. Mesajul transmis va fi mai bun, mai puțin agresiv, mai citibil, mai liniștitor.

N-aș vrea să mă ia cu migrene, că mi-e greu să citesc și sa înțeleg atâtea subiecte de discuție.

Dacă zici că și ție ți-e greu, am înțelegere și-ți dau pace.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 23.01.2021 at 17:53:17.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.01.2021, 22:33:50
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul

Dacă zici că și ție ți-e greu, am înțelegere și-ți dau pace.
Iertare frate, ca smerenia e mai buna decat toate.

Iar adevarul se apara cu orice pret si constiintele se trezesc cu lovituri mai grele, fara de care nu trezesti mintile adormite... daca intelegi ce zic.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.01.2021, 22:48:59
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Moise si Aaron nu sunt si ei preoti si TEOlogi?
Asta este RASPUNS DE SECTAR !!! Spune-mi te rog cine te prelucreaza inainte sa vii pe forumul asta. Deja ai aroma si iz de prelucrat de sectar.

Invatatura Bisericii este urrmaoarea: doar Biserica in integralitatea ei este infailibitla si doar Biserica talcuieste scriptura. Deci esti obligat sa VII CU TALCUIRI ALE SCRIPTURIi ALE BISERICII nu nebunii in izoalare.

Propunerea ta nu este teologica, ci este sectara, este inafara Bisericii. Nu se justifica izolat cu citate din scriptura ci se justifica folosind scriptura si teologii, teologia Bisericii - asa ca esti sectar in abordare.

Din pacate tu chiar nu stii pe ce teren mergi amice, Biserica are deja scriptura talcuita in toate dimensiunile ei, ce faci tu este aburistica nu teologice.

Sa vii cu propunerea asta nu este doar amatorism teologic ci este sectarism teologic. Doar sectarul afirma "sola scriptura" asa cum afirmi si tu..

In fapt tu folosesti sola scriptura si nu Biserica in integralitate...


Citat:
Spune-mi ce ai vrea sa-ti dovedesc? Poate reusesc.
Tu nu esti capabil sa dovedesti nimic, ai raspuns de fiecare data pe langa.
1. Nu ai adus nici o poza
2. Nu esti capabil sa raspunzi care este diefernta intre modelul plan din radar si modelul bila din bps.

Nu prea esti capabil de ratiune in nici o dimensiune.
Vorbesti de adus argumente, dar nu aduci nimic. Stii doar sa repeti o fraza cu radarul si atat. In rest zero logica si zero ratiune. Stii doar de radarul tau si ca in rest nimic nu e bun si nimic nu e relevant, decinu exista si deci pamanatul e plat... halal rationament ai.


Citat:
E foarte bine sa fii un aparator al patrimoniului bisericii aparand pe toate cele afierosite Domnului de risipire, de fiii risipitori.
Asta este fraza de sectar.
Daca ai fi adus in fapt teologii Bisericii in unitate care sa sprijineasca teologia ta, da. Dar asa esti un furat de diavol care foloseste aburistica teologica in loc de teologie a Bisericii.
Si o da cu texte de tipul "adevar, aparare.. etc" cand nu stii fundamentul teologiei.


Dragule sunt de 10 ani pe forum. VORBESTI 150% CA UN SECTAR. Exact asa vorbesc sectarii. Ai duh si iz sectar.

Teoria asta cu pamantul plat este DEMONIZARE. Este inafara Bisericii !!! Intreaba preotii si o sa iti explice ei

Nu stiu cum dar pot sa jur ca te duci la conferinte de ale lor si ca esti procesat pana in maduva oaselor de retorica sectara....

Last edited by gpalama; 23.01.2021 at 23:09:19.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.01.2021, 09:34:53
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Citat:
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Moise si Aaron nu sunt si ei preoti si TEOlogi?
Asta este RASPUNS DE SECTAR !!! Spune-mi te rog cine te prelucreaza inainte sa vii pe forumul asta. Deja ai aroma si iz de prelucrat de sectar.
Nu ma prelucreaza nimeni. Nu e raspuns de sectar pentru ca nu sunt sectar.

Citat:
Invatatura Bisericii este urrmaoarea: doar Biserica in integralitatea ei este infailibitla si doar Biserica talcuieste scriptura. Deci esti obligat sa VII CU TALCUIRI ALE SCRIPTURIi ALE BISERICII nu nebunii in izoalare.
Nimeni din ortodoxie nu e infailibil afara de Dumnezeu. Teoria PacMan3D-nD nu e o talcuire ci o intelegere si o credinta a mea referitoare la Creatie.

Citat:
Propunerea ta nu este teologica, ci este sectara, este inafara Bisericii. Nu se justifica izolat cu citate din scriptura ci se justifica folosind scriptura si teologii, teologia Bisericii - asa ca esti sectar in abordare.
Nu propun nimic, nu sunt preot sau teolog ci mirean ortodox. Nu e o propunere ci o teorie. Nu am de ce sa-mi justific afirmatiile din teorie nici izolat cu citate nici cu toata scriptura, nici cu teologii bisericii si nu o justific in niciun fel pentru ca nu e o lucrare de doctorat sau o lucrare teologica si pentru ca nu ma intreaba nimeni de nimic pe forum din ea, nu crede nimeni ce spun, toti rad crezand ca eu ii mint si nu doreste nimeni sa justific vreo afirmatie in dorinta de a crede ca e drept ce afirm. Cand o sa ma intrebe cineva cum justific asta sau asta o sa incerc sa-i raspund. Deocamdata de la tine nimic pe subiect decat acuzatii inchizitoriale cu sectarismul. Nu sunt sectar. Sectarii sunt mandrii de secta lor si abea asteapta sa spuna de ce biserica neoprotestanta apartin ca sa te converteasca.Eu ti-am zis ca tin de BOR si de Cuvant.

Citat:
Din pacate tu chiar nu stii pe ce teren mergi amice, Biserica are deja scriptura talcuita in toate dimensiunile ei, ce faci tu este aburistica nu teologice.
Pai nu am pretentia ca as face teologie. Eu afirm valabilitatea unei teorii in care cred pe un forum. Nu e o talcuire la vreo carte biblica, la vreun capitol, la vreun paragraf, la vreo pilda, ci e o teorie despre realitate care mi se pare valabila.

Citat:
Sa vii cu propunerea asta nu este doar amatorism teologic ci este sectarism teologic. Doar sectarul afirma "sola scriptura" asa cum afirmi si tu..
Eu fac niste afirmatii asumate intro teorie numita sugestiv PacMan3D-nD. Ce legatura are asta cu ce sectarismul? Niciuna.
Citat:
In fapt tu folosesti sola scriptura si nu Biserica in integralitate...
Faci afirmatii ridicole. Fireste ca folosesc tot Adevarul, scriptura si Biserica in integralitatea ei, cea Cereasca Biruitoare si Cea Luptatoare pentru a nu gresi in teorie si nci in practica. Daca nu-i adevarata o teorie atunci ea nu are niciun rost.



Citat:
Citat:
Citat:
Spune-mi ce ai vrea sa-ti dovedesc? Poate reusesc.
Tu nu esti capabil sa dovedesti nimic, ai raspuns de fiecare data pe langa.
1. Nu ai adus nici o poza
2. Nu esti capabil sa raspunzi care este diefernta intre modelul plan din radar si modelul bila din bps.
Ti-am mai raspuns la astea. 1. Poza iti apare in minte citind Teoria PacMan3D-nD. Nu sustin teoria pamantului plat moneda sau farfurie. 2. Pot insa sa afirm ca localizarea unui punct real intrun spatiu 3D real n-are nicio legatura cu forma de plan sau de sfera a pamantului. Ti-am demonstrat pe firul celalat de discutie.

Citat:
Nu prea esti capabil de ratiune in nici o dimensiune.
Noi ortodocsii suntem Duhovnicesti, catolicii si ereticii sunt rationali.
Citat:
Vorbesti de adus argumente, dar nu aduci nimic. Stii doar sa repeti o fraza cu radarul si atat. In rest zero logica si zero ratiune. Stii doar de radarul tau si ca in rest nimic nu e bun si nimic nu e relevant, decinu exista si deci pamanatul e plat... halal rationament ai.
E simplu. Daca sistemele de localizare nu tin seama de forma pamantului inseamna ca functionarea lor nu impune ca adevarata ipoteza ca pamantul ar fi sfera.
Citat:
Citat:
Citat:
E foarte bine sa fii un aparator al patrimoniului bisericii aparand pe toate cele afierosite Domnului de risipire, de fiii risipitori.
Asta este fraza de sectar.
Ai zis ca-ti pasa de costul pe care il are Biserica. Te-am aprobat. Sectarii nu au obiecte afierosite lui Dumnezeu, nu au biserici, nu au manastiri, nu au moaste de sfinti, nu au biblioteci pline de carti ale sfintilor si teologilor, deci nu are cum fi o fraza de sectar ci tu ei ochelari de cal si vezi in orice doar sectari. Iti convine ca sa distrugi teoria PacMan3D-nD si din lipsa de argumente faci din orice o acuzatie ca sa lovesti mereu spernad ca o sa cada credinciosul sau o sa cedeze nervos si astfel, prin inchipuita ta "biruinta" sa poti sa-ti indreptatesti amagirile teoriilor false cu pamantul sferic.

Citat:
Daca ai fi adus in fapt teologii Bisericii in unitate care sa sprijineasca teologia ta, da. Dar asa esti un furat de diavol care foloseste aburistica teologica in loc de teologie a Bisericii.
Nu mi se pare ca-s furat de cineva si nu aburesc pe nimeni. Nu e nevoie sa ma sprijineasca teologii caci nimeni nu cere lamuriri. Tu faci doar acuzatii lipsite de temei. Nu te intereseaxza subiectul ci doar distrugerea subiectului, distrugerea Teoriei. Nu ai discernamant sa-ti dai seama ce faci dar acuzi, judeci, osandesti la nesfarsit. De ce? Nu ma intreba pe mine. Dumnezeu, Hristos n-a venit sa judece pe cineva ci sa caute oaia pierdute si s-o mantuie. Tu esti un crestin mai "tare" ca Hristos, ma calomniezi, ma acuzi, ma judeci si ma osandesti nonstop. Un ortodox, un urmator al lui Iisus nu face astfel de lucruri contrare invataturii ortodoxe si contrare Harului si al Duhului Bland si Smerit. Deci se vede de la o posta ca ai incurcat borcanele si esti foarte viteaz in lupta cu diavolii si sectantii incat ai gasit vrajmas pe Dumnezeu si pe unul din cei mai ortodocsi din BOR. Te vei rani greu lovind cu piciorul. Nu-ti pasa pentru ca ti se pare ca tu 'lupti" cu diavolul. Pai daca folosesti cuvinte urate cand alungi diavolul unde crezi ca o sa fuga el? Oare nu in casa in care se folosesc hule si injurii si tot felul de cuvinte urate, provocatoare, jignitoare? Nu in casa unde minciuna, calomnia, denigrarea, acuzarea, judecarea, osandirea sunt ca la ele acasa? Deci esti decat un copil naiv care a schimbat taberele si s-a intors sa loveasca in ortodocsi impreuna cu diavolul care i-a furat mintea. El sarmanul crede ca se lupta cu sectantii, crede ca alunga diavolii, crede ca apara ortodoxia. Sarman naiv oare de ce nu pricepi ca lovesti cu o cruzime idoleasca intrun ortodox practicant, intrun ortodox credincios? Da-nainte, pe mine ma inalti pe tine te surpi. Ti-am spus asta ca poate iei in seama si incetezi cu slujirea inchizitiei, asta se practica in evul mediu la catolici, nu la ortodocsi.

Citat:
Si o da cu texte de tipul "adevar, aparare.. etc" cand nu stii fundamentul teologiei.
Te lauzi mereu, umilesti mereu. Daca chiar stii fundamentul Teologiei atunci e bine. Numai cel cu cornite se lauda ca stie teologie umilind si repetand la nesfarsit ca un orb aceleasi laudarosenii si umilinte la adresa "sectantilor" defapt a altor ortodocsi.


Citat:
Dragule sunt de 10 ani pe forum. VORBESTI 150% CA UN SECTAR. Exact asa vorbesc sectarii. Ai duh si iz sectar.
Dragule eu sunt aici de la infintare si nu ma laud .

Citat:
Teoria asta cu pamantul plat este DEMONIZARE. Este inafara Bisericii !!! Intreaba preotii si o sa iti explice ei
Cel ce calomniaza, umileste, acuza, osandeste si batjocureste dovedeste prin asta ca e demonizat. Culmea e ca nu s-a demonizat de la teoria mea caci n-a citit-o, n-a pus nicio intrebare, dar o osandeste fara incetare si pe ea si pe mine autorul ei, o distruge caci asta lucreaza duhul mandriei, al laudaroseniei, al trufie, strica tot ce e bun, ce e drept, ce e adevarat, nu poate decat distruge ce construiesc altii, nu poate decat darama, nu suporta ca cineva sa faca ceva fara ca el sa dea voie, sa aprobe, nu suporta sa fie nevoit sa recunoasca ca a gresit si ca greseste. Nu-si cere iertare de la victime ci primeste iertare si pace de la duhurile rele, se indreptateste mereu crezand ca a slujit lui Dumnezeu sau bisericii, defapt a slujit unei patimi marunte care l-a facut sa se creada foarte "mare" iar starea asta idoleasca a iubirii de sine i-a dat impresia ca are pile mari la pacate incat orice fapte rele face, oricate pacate face fara nicio masura sunt iertate apriori fiind justificate de "lupta" lui, de "sacrificiul" lui, de "eroismulul" lui incat nu conteaza ca se sinucide pentru ca naivul amagit crede ca are pile inclusiv la rautate si moarte simtindu-se si inchipuindu-se privilegiat de biserica si de Dumnezeu.

Citat:
Nu stiu cum dar pot sa jur ca te duci la conferinte de ale lor si ca esti procesat pana in maduva oaselor de retorica sectara...
Daca asta crezi inseamna ca esti amagit si inselat de duhurile rele. Nu sunt sectar si nu ma duc la nicio conferinta de sectari. Esti amagit pana in maduva oaselor de duhurile rele daca nu poti sa crezi ca nu eu te mint ci tu te minti fara sa te poti opri. Te lauzi si umilesti si nu poti iesi din sectarism. Chiar nu pricepi ca sectele sunt pe alte televiziuni si nu pe Trinitas?

Ma bucur ca esti capabil sa scrii atat de mult. Pacat insa ca repeti la nesfarsit aceleasi aberatii despre mine, aceleasi inchipuiri. Poate totusi te vei trezi pana la urma ca sa-ti dai seama ca nu lupti cu sectarii ci cu ortodoxia! Iar ortodoxia prin Cuvant va birui si sectarii si purcelasii agresivi care se intorc sa loveasca si sa rupa calcand peste margaritare.

Macar ai citit teoria PacMan3D-nD?

Last edited by Moroco; 25.01.2021 at 13:12:03.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.01.2021, 13:41:15
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Prezint aici pe scurt locul fizic-spiritual în care ne aflăm pe pământ așa cum se poate deduce și înțelege din scripturi.

Intuiesc și cred că ne aflăm într-un spațiu fizic finit.
De aceea pornind din orice punct ales ca origine și mergând tot drept pe orice direcție aleasă, în același sens, depășind dimensiunea finită a spațiului o să ajungi de unde ai plecat.
Adică o să treci iar și iar prin originea aleasă ca punct de pornire căci nu se poate depăși dimensiunea spațiului fizic existent definit și creat așa ca într-un joc PacMan dar nu 2D ci 3D sau nD (n dimensiuni-proprietăți fizice măsurabile) programat pe calculator.

În acest spațiu PacMan3D sau nD orice dreaptă teoretică ce depășește dimensiunea spațiului va trebui să se conformeze practic și să se supună legilor fizice ale creației ca să încapă în creația fizică finită deci dimensiunea dreptei teoretice dacă va depăși dimensiunea spațiului fizic va trebui să încapă practic pe aceiași dreaptă maximă. (De exemplu, e ca și cum ai avea de parcurs, de desenat 100 de metri liniari pe o riglă unidimensională sau pe o hârtie bidimensională de 1m pătrat și o vei putea face doar trăgând peste aceiași linie de 100 de ori cu creionul luând-o mereu de la capăt de parcă extremitățile dreptei ar coincide și astfel linia de 100m iată că a încăput în rigla de 1m sau în pătratul de hârtie de 1m prin desenarea de 100 de ori a dreptei de 1m peste ea însăși. O dreaptă de dimensiunea 1000m va putea exista doar ca o parcurgere de 1000 de ori a dreptei de 1m. O dreaptă teoretică infinită va putea exista practic doar prin parcurgerea infinită a dreptei de 1m.)

Problema marginilor e rezolvată prin faptul că doar la depășirea dimensiunii spațiului fizic extremitățile oricărei drepte coincid astfel că mergând pe o dreaptă cu dimensiunile mai mari decât dimensiunea creației, mergând în același sens pe ea nu vei da de nicio margine a dreptei sau a creației, de niciun capăt ci vei da de punctul din care ai pornit și de punctele pe care le-ai mai parcurs deja astfel realizând și înțelegând finitatea spațiului în care ne aflăm și în care a încăput dreapta ta pe care mergi în același sens.

Acestă proprietate ca la depășirea dimensiunii spațiului extremitățile să coincidă și de a se ajunge în originea oarecare aleasă definește practic mărimea spațiului 2D sau 3D sau nD. (Unde nD nu se referă la lungimi spațiale ci la orice dimensiune a unei proprietăți fizice măsurabile.)

În jocul PacMan se vede că se poate ieși pe sus și se intră pe jos sau se iese prin dreapta și se intră prin stânga sau invers.

Nu exclud existența altor spații fizice finite conectate sau neconectate cu spațiul nostru fizic finit.
Nu exclud existența spiritual-duhovnicească infinită care poate încăpea fizic în spațiul finit existent.
Nu exclud posibilitatea facerii-creerii unor alte spații fizice mai mici sau mai mari de către Dumnezeu și persoanele îndumnezeite.

Deci Pământul nu este nici plat nici glob ci într-un spațiu finit este o suprafață a unui nivel gros spre care cade apa din ambele sensuri de la o înălțime maximă finită. Odată trecută bariera înălțimii maxime finite de la care cad apa și corpurile se iese din stratul din proximitatea pământului și mărilor și se ajunge în zona de imponderabilitate, în stratul în care apa și corpurile se mișcă liber în Cer fără a fi supuse atracției între ele sau atracției ”gravitației” respectiv căderii accelerate pe pământ. Există însă forțe electromagnetice care fac să existe cicluri repetabile ale mișcăriilor soarelui, lunii și a stelelor existând atracții și respingeri.
Doar atât e teoria? Parcă era mai multă.

Last edited by Petru7; 26.01.2021 at 14:17:38.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.01.2021, 14:21:10
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Teoria PacMan3D-nD

În prealabil postat de Moroco
@ Petu7 Stai un pic ca o intregesc treptat.

Last edited by Moroco; 26.01.2021 at 14:42:59.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare