Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.02.2010, 00:23:19
ioana.ctin ioana.ctin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: Liverpool
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Sunt foarte multe femei care avorteaza din x motive. Acest thread doreste sa ajute femeile care au acest pacat, cum sa repare greseala comisa. Ne intereseaza sfaturi, canoane, explicatii ale acestui pacat, ce trebuie sa facem samd.
Am cautat prin cartile din biblioteca si am gasit ca ar fi bun de citit acatistul de pocainta. Am dat si un search si am gasit si acatistul in caz ca nu-l aveti.

http://www.crestinortodox.ro/acatiste/acatistul-pocainta-pentru-prunci-avortati-119969.html
Nu condamn, dar nici nu incurajez asemenea crima.

Dumnezeu sa ne ierte pe noi, pacatosii.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.02.2010, 00:45:47
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit Cuviosul Paisie Aghioritul - despre avort

"- Părinte, am citit undeva că în fiecare an, în întreaga lume, se fac cinci milioane de avorturi și două sute de mii de femei mor din cauza întreruperilor de sarcină pe care le fac9.
- Îi omoară pe copii, pentru că, așa cum spun ei, dacă se va înmulți lumea, oamenii nu se vor putea întreține și nu vor avea ce să mănânce. Există atâtea suprafețe necultivate, atâtea păduri, care, în putină vreme, cu mijloacele care există astăzi, ar putea să le facă, de pildă, plantații de măsline, și să le dea celor ce nu au proprietăți. Ei spun că nu taie copaci, deoarece nu va mai exista apoi oxigen, însă măslinii tot copaci sunt. în America ard grâul, iar în Grecia aruncă fructele, etc, în gropi de gunoi, în timp ce în Africa oamenii mor de foame. Atunci când în Etiopia mureau oamenii de foame pentru că era mare secetă, i-am spus unui oarecare cunoscut, care era armator și ajuta în astfel de cazuri, să meargă Ia o astfel de groapă de gunoi, să-i roage să-l lase să încarce un vapor de fructe și să-l ducă acolo în dar. însă sub nici un chip nu i-au dat voie.
Câte mii de embrioni mor în fiecare zi! Avortul este un păcat înfricoșător. Este o ucidere, și încă una mare, căci copiii mor nebotezati. Părinții trebuie să înțeleagă că viața începe în clipa zămislirii.
într-o noapte. Dumnezeu a îngăduit să văd o înfricoșătoare vedenie, care mi-a arătat care este soarta acelor copii. Era în noaptea spre Marțea Luminată. Aprinsesem două lumânări în două tinichele, așa cum obișnuiesc să fac chiar și atunci când dorm, pentru cei ce suferă sufletește și trupește, vii și morți. La ora douăsprezece, în miezul nopții, în timp ce rosteam rugăciunea lui lisus, văd un ogor mare, înconjurat cu un gard de zid, semănat cu grâu care abia începuse să crească. Eu stăteam în afara ogorului și aprindeam lumânări pentru cei morți, pe care le lipeam de zidul împrejmuitor. în partea stângă era un teren viran, plin de stânci și văgăuni, care se mișcau mereu din pricina unui vuiet puternic alcătuit din mii de țipete sfâșietoare, care-ți rupeau inima. Chiar și cel mai împietrit om s-ar fi umilit, dacă le-ar fi auzit. în timp ce sufeream din pricina acelor țipete sfâșietoare și mă întrebam de unde provin și ce înseamnă toate acestea pe care le vedeam, am auzit o voce spunându-mi: "Ogorul cu grâu, care încă nu a dat în spic, este cimitirul cu sufletele morților care vor învia. Iar în locul care se cutremură de țipetele sfâșietoare, se află sufletele copiilor care au fost omorâți prin avorturi".
După această vedenie mi-a fost cu neputință să-mi revin multă vreme, din pricina marei dureri ce am simțit-o pentru sufletele acelor copii. Mu am putut nici măcar să mă odihnesc după aceea, cu toate că eram istovit de oboseală.
- Părinte, se poate face ceva pentru a se abroga legea cu privire la avorturi?
- Se poate, dar trebuie să se miște puțin guvernul, Biserica, etc, astfel încât lumea să fie informată despre consecințele ce le va avea subnatalitatea.
Preoții să explice lumii că legea pentru avorturi este împotriva poruncilor evanghelice. La fel și medicii să vorbească despre pericolele prin care trece femeia care face avort. Vezi, europenii au avut noblețea și au lăsat-o moștenire copiilor lor. Noi am avut frica de Dumnezeu, dar am pierdut-o și nu am lăsat-o moștenire generației următoare, de aceea acum legiferăm avorturile, căsătoria civilă, etc.
Atunci când un om încalcă o poruncă a Evangheliei, responsabil este numai el. Dar când un lucru care se opune poruncilor evanghelice se face din partea statului, atunci vine urgia lui Dumnezeu peste tot neamul, ca să se îndrepte."
(din cartea Cuviosului Paisie Aghioritul - "Despre viata de familie")
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.02.2010, 01:01:01
ar14rai
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow si-a lor sufletele, s-or preface-n stele .... zice colinda

Circumstante atenuante?
La crima?
Fratilor, nu va ascundeti dupa deget.
Am doi copii. Daca ma duc acum la ei in camera cu un cutit si ii sfartec si ii arunc la gunoi, pentru ca am probleme financiare... e ok?
Ma iertati pentru exprimare.
Dar stiti, femeile zic azi ca merg sa faca chiuretaj, sa faca intrerupere de sarcina, mai rar avort.
Stiti de ce? Pt ca "suna" mai bine.
Sunt foarte revoltat pe astfel de femei.
Si stiti de ce? Pentru ca am vazut un material video primit de la Asoc. ProVita a par. Tanase...
Si am vazut acolo "strigatul mut", am vazut acolo o fiinta minuscula, neputincioasa careia i s-au smuls membrele una cate una, pentru ca nu putea sa-l scoata altfel...

ESTE CRIMAAAA!
Si mamele criminale (interesant ca daca copilul ar fi nascut, mama ar face inchisoare, dar pt ca e nenascut, e o DOAMNA in coninuare. Sau o "gagica bine". Sau poate e inca la scoala...) ar trb sa se roage pt copii lor morti. Am spus si eu... daca ar fi trait... ce nume i-ai fi dat?
Atunci roaga-te lui Dumnezeu pentru el.

La Proscomidie (slujba care se face inaintea Sfintei Liturghii), cand se pregatesc toate cele necesare... Din prescura a 5-a, preotul scoate miride (particele mici din prescura) si zice:

Pentru pomenirea și iertarea păcatelor tuturor celor din veac adormiți întru dreapta credință: ale strămoșilor, ale moșilor, ale părinților, ale maicilor, ale fraților, ale surorilor, ale fiilor și fiicelor, ale celor dintr-o rudenie și ale celor dintr-o seminție cu noi și ale tuturor celor ce au adormit întru nădejdea învierii și a vieții veșnice; ...... și de toată vârsta: bătrâni, tineri, voinici, copilandri, copii,

prunci fără de vreme,

parte bărbătească și femeiască; și pe care nu I-am pomenit, din neștiință sau din uitare, sau din pricina mulțimii numelor, Însuți îi pomenește, Dumnezeule, Cel ce știi numele și vârsta fiecăruia.

Deci oarecum ne rugam pt ei. Sau cel putin eu, de cate ori fac Proscomidia, ii am in gand pe toti acesti copilasi nevinovati. Doamne fa-i tu ingerasi!


Cat despre iertare... Dumnezeu stie. El este Dragoste... insa la spovedanie se impune cainta.
Iar daca vine femeia cu al doilea avort marturisit? Sau al 5-lea? Se mai caieste femeia? Sau urmeaza un ritual? Placere, durere, minciuna...

Acum e adevarat ce spunea cineva inainte... Dumnezeu poate sa ierte...

Cat despre infiere... stiu ca e complicat...

Sunt acuzat ca dovedesc ura. Nu sunt Dumnezeu. El e dragoste.
Nu pot sa suport aceste femei, adica sa le mai si iubesc pentru "ceea ce sunt".
Si nici sectarii.
Dumnezeu sa ma ierte.
Rugati-va pt mine...
Insa acelor femei le lipseste credinta... Aveti incredere.. Dumnezeu ajuta sa va cresteti copiii...
Priviti la crinii campului...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.02.2010, 01:06:04
ioana.ctin ioana.ctin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: Liverpool
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Avortul este clar o crima.

Dar, contraceptia? Este doar un pacat mai mic?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.02.2010, 01:15:52
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acest pacat este mare. De aceea si pocainta pentru pacatul avortului trebuie sa fie pe masura.

Unii mari talhari au fost iertati, dar au avut o pocainta iesita din comun. Si-au schimbat total modul de viata. Deci in momentul in care constientizam ca nu suntem mai vrednice decat criminalii in serie, daca am facut avorturi, bine e sa ne schimbam si noi total modul de viata, daca vrem sa dobandim mantuire. Spovedanie urmata de indeplinirea canonului, apoi post, rugaciune si milostenie, dupa putere. Unii duhovnici dau canon ca aceste femei sa nu mai consume carne toata viata.

Sa nu deznadajduim, caci nu exista pacat care sa nu fie iertat. Numai pocainta sa avem. Mantuirea este dificila, deci pocainta pentru pacate grave este anevoioasa. In plus, nu stim daca Dumnezeu ne da vreme de pocainta. Atatea persoane mor in accidente fara sa aiba timp sa se roage inainte de moarte. Daca au facut pacate grave, acestea merg direct in iad, saracele.

Daca avem pacate mari, chiar si spovedite, sa ne rugam lui Dumnezeu sa ne ajute sa avem o pocainta pe masura. Nu e rau sa ne smerim pana in ultima clipa si sa ne consideram vrednice de chinurile vesnice. Numai mila lui Dumnezeu ne poate aduce iertarea pacatelor noastre.

Intoarcerea cu adevarat la o viata placuta lui Dumnezeu este destul de dificila. Un cuvant cu putere multa rostit la timp face posibila schimbarea cu adevarat a firii noastre. E ca o nastere din nou si se realizeaza cu greu, ca orice nastere. E necesara o hotarare puternica de a lupta cu pacatul.

Problema e ca unii preoti dau cu multa usurinta dezlegare pentru Impartasanie dupa asemenea pacate, cu canaoane foarte mici sau chiar fara canoane. Persoana cu pricina crede ca e in ordine, repeta pacatul, se spovedeste iar si tot asa. Habar nu are ca mantuirea ii este amenintata.

Dumnezeu sa ne scoata in cale persoane induhovnicite la vremea potrivita!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.02.2010, 02:54:06
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana.ctin Vezi mesajul
Avortul este clar o crima.

Dar, contraceptia? Este doar un pacat mai mic?
Eu cred ca ar fi o diferenta oricum, mai mica sau mai mare...ideea e ca eu cam asa percep lucrurile cel putin: mijloacele de contraceptie impiedica practic crearea vietii...pe cand avortul o curma, asa cum o curma
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.02.2010, 03:49:12
ioana.ctin ioana.ctin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: Liverpool
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Eu cred ca ar fi o diferenta oricum, mai mica sau mai mare...ideea e ca eu cam asa percep lucrurile cel putin: mijloacele de contraceptie impiedica practic crearea vietii...pe cand avortul o curma, asa cum o curma
Si eu sunt de aceeasi parere. Si totusi, sa lasam "factorul religios" numai pentru cateva secunde. Femeile acestea nu se gandesc la sanatatea lor? Ca un avort nu e ca si a stoarce un cos de pe fata.

Acum revin, ar14rai, multumesc pt. linkuri...groaznice.

Numai bine.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.02.2010, 09:45:29
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Acum cativa ani , vine la mine o "domnisoara" studenta sa se spovedeasca si marturiseste ca are un prieten, ca a "calcat pe alaturi", ca s-a dus si a avortat. Am incercat sa o fac sa inteleaga ca a comis un mare pacat, o crima , si ca nu vad la ea nici un semn de parere de rau pentru ceea ce a facut. Era in prima saptamana din postul mare si ma intreaba daca o dezleg la impartasanie. Ii raspund ca deocamdata acest lucru nu este posibil, trebuie sa-si faca canonul, mai vorbim in ultima saptamana , sa vina atunci sa se spovedeasca din nou. Voiam sa vad daca este vreun semn de indreptare, daca postul si canonul au fost eficiente. Surpriza: n-a mai trecut de loc pe la biserica mea, am aflat de la altcineva ca s-a dus la oras si s-a spovedit si chiar s-a impartasit, zicand ca ea in veci n-a crezut ca pentru avort se opreste de la Sfanta Impartasanie.
Concluzia: tot noi preotii suntem de vina ca dezlegam prea cu usurinta la aceasta Mare si Sfanta Taina , ingaduim ceea ce nici Sfintii Parinti nu ingaduie, aratandu-ne permisivi atunci cand nu trebuie. Sa ne feresca Dumnezeu de asa ceva si sa nu ne osandim pentru o astfel de atitudine....
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.02.2010, 10:51:24
marta_lena's Avatar
marta_lena marta_lena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Mesaje: 16
Implicit

Doamne ajuta,

Am si eu cateva nelamuriri, daca o femeie poarta copilul in pantecele sau pana in luna 8-a si afla la o analiza mai amanuntita ca pruncul nu mai are suflare, este nevoita sa avorteze....ce poate sa faca...in acest caz, in ce masura este vina ei?
Iar o alta nelamurire ar fi...ca noi toti vorbim de cele care fac avort dar de persoanele care le ajuta sa faca avort( nu ma refer neaparat la doctori...ci la persoanele care le insotesc) ce se poate spune? practic sunt complice...nu!?


Post cu folos, sanatate si bucurie
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.02.2010, 12:53:48
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marta_lena Vezi mesajul
Doamne ajuta,

Am si eu cateva nelamuriri, daca o femeie poarta copilul in pantecele sau pana in luna 8-a si afla la o analiza mai amanuntita ca pruncul nu mai are suflare, este nevoita sa avorteze....ce poate sa faca...in acest caz, in ce masura este vina ei?
Iar o alta nelamurire ar fi...ca noi toti vorbim de cele care fac avort dar de persoanele care le ajuta sa faca avort( nu ma refer neaparat la doctori...ci la persoanele care le insotesc) ce se poate spune? practic sunt complice...nu!?


Post cu folos, sanatate si bucurie
Una e sa iti omori cu voie propriul copil alfat in pantece si alta ca el sa moara in pantecul mamei, fara ca ea sa fie vinovata in vreun fel. Daca s-a stabilit clar ca e mort, copilul trebuie indepartat din pantecele mamei. Pana in luna a 4-a prin chiuretaj, apoi prin mica cezariana (lunile 5-6), iar daca sarcina e mare fie i se provoaca nasterea, fie se face cezariana.

Daca mama nu face nimic ca sa-si omoare copilul, nu este vina ei. Femeile care pierd sarcina sau nasc un copil mort, sunt retinute totusi de la sf. impartasanie timp de 1 an, sau cum considera duhovnicul, aceasta pentru ca se poate ca fara sa stie mama sa fi favorizat moartea copilului (a facut efort prea mare, a stat in mediu toxic, nu s-a ingrijit corespunzator etc).

Cat priveste pe cei care ajuta, sfatuiesc, ideamna sau chiar forteaza spre avort, sunt cel putin la fel de vinovati ca femeia care face avort, adesea chiar mai vinovati. Si ei trebuie sa spovedeasca astfel de pacate si primesc canon pentru ele.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Canon de pocainta pentru cel cazut in desfranare costa1988sv Intrebari utilizatori 9 21.12.2012 19:35:48
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 06:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 05.06.2012 00:54:52
AVORTUL roxanica Generalitati 170 17.02.2008 00:00:39
AVORTUL! Tudor Generalitati 526 08.09.2007 15:16:46