Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.06.2006, 00:10:52
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

fratilor sfanta taina a preotiei e o sfanta chemare misiune si jertfa, ce nu inteleg e de ce ajung preoti multi care nu au ce cauta? a fi preot inseamna a fi slujitor al robilor lui Dumnezeu nu a fi hot, acesti oameni care se mascheaza sub taina preotiei sunt cei care arunca cu noroi in preotie, si lumea in general nu are o parere buna despre preoti si asta din vina unora care nu au ce cauta sub harul acestei taine, ar trebuii sa rugam pe Bunul Dumnezeu sa lucreze la aceasta cauza si sa lumineze pe cei ce sunt chemati la sfanta misiune de preot, Domnul sa ne ajute!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.06.2006, 01:26:06
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

Chiar si in Epistolele Apostolilor am gasit pasaje unde avertizau in privinta intruziunii unor necredinciosi printre slujitorii Bisericii.

In Epistola Soborniceasca a Sfantului Apostol Iuda, cap 1, 4
http://noul-testament.crestinortodox.ro/Noul_Testament___Epistola_Soborniceasca_a_Sfantulu i_Apostol_Iuda-79.html

4. Caci s-au strecurat printre voi unii oameni nelegiuiti, care de mai inainte au fost randuiti spre aceasta osanda, schimband ei harul Dumnezeului nostru in desfranare, si care tagaduiesc pe singurul nostru Stapan si Domn, pe Iisus Hristos.
12. Acestia sunt ca niste pete de necuratie la mesele voastre obstesti, ospatand fara sfiala impreuna cu voi, imbuibandu-se pe ei insisi, nori fara apa, purtati de vanturi, pomi tomnatici fara roade, de doua ori uscati si dezradacinati,
13. Valuri salbatice ale marii, care isi spumega rusinea lor, stele ratacitoare, carora intunericul intunericului li se pastreaza in vesnicie.

19. Acestia sunt cei ce fac dezbinari, (oameni) firesti, care nu au Duhul.
22. Si pe unii, sovaitori, mustrati-i,
23. Pe altii, smulgandu-i din foc, mantuiti-i; de altii, insa, fie-va mila cu frica, urand si camasa spurcata de pe trupul lor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.06.2006, 21:51:50
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

ramane un lucru de facut,sa cautam preoti demni de aceasta misiune, si sa ne rugam pt cei ce nu sunt in deajuns de buni sa fie pastori, Domnul sa ne ajute
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.06.2006, 05:10:28
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

ai ajuns la o concluzie foarte buna si ... ortodoxa
Sa ne rugam pentru Biserica, preoti, calugari - pentru sfintenia lor - prin ei si prin exemplul dat de ei multi se pot mantui.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.06.2006, 21:35:14
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Sfantul Ioan Gura de Aur - Despre Preotie
"[size=3] Preotii sunt aceia carora li s-a incredintat zamislirea noastra cea duhovniceasca; ei sunt aceia carora li s-a dat sa ne nasca prin Botez. Prin preoti ne imbracam in Hristos; prin preoti suntem ingropati impreuna cu Fiul lui Dumnezeu (Rom VI, 4; Col II, 12); prin preoti ajungem madularele fericitului cap al lui Hristos (Col I, 18). Prin urmare este drept ca preotii sa fie pentru mai cinstiti si mai iubiti chiar decat parintii."[/size]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.06.2006, 22:35:06
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

fara indoiala asa e dar aici e vorba de pseudopreoti de cei care in loc sa ne arate calea mantuirii ne-o inchid in fata de multe ori, e putin tragic din pacate diavolul lucreaza cu orice mijloace Domnul sa ne tina tari in credinta
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.07.2006, 11:12:31
Maria82 Maria82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2006
Mesaje: 15
Implicit

Da sunt preoti, care au uitat ca nu sunt angajati de un om, pe care il pot minti ca nu au facut cum trebuie slujba, ci de Dumnezeu care stie tot. Noi, oamenii, trebuie sa ne ferim de ei, sa nu mai merge in Biserica si sa ne alegem Biserici cu slujitori vrednici, daca vor vedea Bisericile goale, vor realiza ce au facut, dar noi ne complacem situatiei si ii incurajam.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.08.2006, 14:44:08
Pr.Ic.Mihai. Pr.Ic.Mihai. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.08.2006
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de primus
intrebare pentru cei care sunt din bucuresti: stiti unde se tin cele mai misto chefuri din regie? normal, la caminele studentilor teologi... unde bautura si gagicile sunt nelipsite.

si peste 4-5 ani aia o sa fie preoti... se duce naibii biserica ortodoxa...
este trist ca multi dintre noi preotii zilelor noastre nu sintem asa cum ar trebuii sa fim. :(
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.08.2006, 17:49:59
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parerea mea este ca nu ar trebui sa confundam Harul preotiei,care este de la Dumnezeu...si omul care il poarta,om care este supus pacatului si usor se lasa prada ispitelor...
Crede cineva ca preotia sau calugaria este o cruce usoara?...sau ca cine isi asuma una din aceste cai este lipsit de cursele diavolului???...din contra,sa stiti ca diavolul acolo lucreaza cel mai mult,in ograda preotului sau a calugarului...
Ca in ziua de astazi s-a inmultit nr.slujitorilor care s-au lasat prada raului...este adevarat...dar sa ne uitam mai cu atentie si sa vedem ca si crestinii de astazi sunt mai pervertiti si mai usor accepta pacatul pe care il motiveaza in fel si chip numai sa se dezvinovateasca.Toate aceste concluzii le-am facut dupa lungi si diferite experiente de viata.
Inca o data va spun,sa nu credeti ca sunt o fanatica a Bisericii...din contra,sunt una din persoanele foarte lovite de slujitorii Sf.Altar,eram in manastire cand preotul acelui Sf.Locas m-a dat afara pe motiv ca nu poate sluji cand ma vede...si asta pt ca nu suportam sa vad nedreptatile lui si spuneam adevarul,nu putea sa ascund sau sa ma fac ca nu am vazut unele lucruri pe motivul "smereniei calugaresti" nu "smereniei crestinesti".Desigur ca i-am respectat dorinta si cateva luni nu am mai intrat in Bis,ascultam slujba cum puteam pe afara(indiferent ca era frig si ger...era in lunile de iarna-primavara)cand a inceput sa realizeze ca eu nu mai sunt in Biserica m-a chemat sa-mi dea canon de umilinta ca sa primesc iertarea si sa intru din nou in Bis,motivand atitudinea lui ca fiind din cauza mea ca nu plec capul...cica "smerenie",dar desigur asta tot ca el sa iasa nevinovat in fata obstii...dar asta nu m-a indepartat de Slujba si de Hristos...desi cazul acesta era cunoscut si de episcopul local,se scrisese si in ziare...dar...dar...dar...sa nu uitam vorba poporului :"pestele de la cap se strica".

Intotdeauna trebuia sa fie altul vinovat,nu adevaratul vinovat si intotdeauna venea replica :trebuie sa rabzi ca de aceea ai intrat in manastire....problema insa era alta...ca nu rabdai cele duhovnicesti spre formare duhovniceasca...ci rabdai cele lumesti din ambitii lumesti si de la oameni foarte lumesti,desi purtau haina monahala.

Dar revin la subiect :harul este sfant ca este de la Dumnezeu...purtatorul este om si cand ispitele il bombardeaza normal ca pica..mai ales ca nici nu lupta cu ele.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.08.2006, 08:27:21
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

clausemi, nu am confundat niciodata harul preotiei cu reprezentantii bisericii. eu am constatat doar ca rautatea si desfriul din lumea asta nu ocoleste nici tagma bisericeasca.

iar exemple mai sunt o gramada: demersurile episcopiei sucevei si radautilor de a primi in proprietate prin retrocedare nu stiu cite mii de hectare de padure pe care nu le-a avut niciodata decit in arenda, spagile care se iau pentru intrarea la seminariile teologice din tara, spagile pentru promovarea examenelor, spagile pentru primirea posturilor in parohii, neacceptarea declasificarii dosarelor preotilor pe motiv ca oricum preotii nu au colaborat cu securitatea (pai si atunci, de ce sa te mai ascunzi?) etc.

ce se mai aude de maicutele de la minastirea vladimiresti, cele care il acuza pe patriarhul arapasu de colaborare cu regimul comunist? mai nimic, nu-i asa?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce Sfanta Treime si nu Sfanta Patrime sau mai mult ? nesperatu Dogmatica 46 23.01.2013 17:02:52
Preotia este o Vocatie, nu o slujba; sa ajutam preotii buni si ravnitori gpalama Preotul 29 09.08.2011 12:18:52
Sfanta Cuvioasa Parascheva si Sfanta Mucenita Paraschevi VLAHOPOL Intrebari utilizatori 5 17.02.2011 20:02:09
Preotia Ioana-Andreea Secte si culte 0 06.04.2010 22:57:19
preotia alexandra Preotia (Hirotonia) 29 26.10.2008 20:25:12