Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.05.2011, 16:00:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Nasul rosteste Crezul, iar aceasta este marturia credintei atat a nasului cat si a celui botezat.

Desigur ca daca nasul de botez nu traieste corepsunzator intru Hristos, educatia religioasa necorespunzatoare pe care o da nasul celui botezat, ulterioara Sfantului Botez, afecteaza in mod direct credinta in formare a celui botezat.
Cum rezolvăm problema în cazul concret și cîteodată urgent cînd nu găsim un ortodox autentic care să fie naș? Poate să fie un călugăr naș de botez?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.05.2011, 16:13:52
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cum rezolvăm problema în cazul concret și cîteodată urgent cînd nu găsim un ortodox autentic care să fie naș?
"Cum ne asternem asa dormim." Copilul nu vine peste noapte, nu il aduce barza :D Parintii au timp aproximativ 9 luni sa gaseasca nas/nasi potriviti pentru botez cu ajutorul lui Dumnezeu. (Eventual pot sa pregateasca si o "rezerva" daca considera decesar. "Paza buna trece primejdia rea.")

Fara Hristos nu putem face nimic. La Dumnezeu toate sunt cu putinta. In orice situatie sa cerem ajutorul LUI si stie EL cum sa ne ajute :)

Last edited by Eugen7; 02.05.2011 at 16:15:53.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.05.2011, 16:33:06
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
F E L I C I T A R I !!!

Ma bucur din suflet ca ai nascut cu bine si ca ai scapat de toate temerile prenatale! Cum sunteti acum? Tu cum te simti? Cum a fost nasterea? Feciorul tau e bine? Dar senioara, il accepta?

Te imbratisez cu drag si SA-TI TRAIASCA COPILASII!
Multumesc frumos :D.
trimit msj privat.

Last edited by Mirela0110; 02.05.2011 at 16:44:58.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.05.2011, 17:04:08
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Eu nu înțeleg de ce mama nu are voie să intre în biserică 40 de zile după ce naște, eu n-aș putea lipsi o duminică.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.05.2011, 17:26:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blackswan Vezi mesajul
Eu nu înțeleg de ce mama nu are voie să intre în biserică 40 de zile după ce naște, eu n-aș putea lipsi o duminică.
E o tradiție moștenită din vremuri imemoriale, cînd nu erau folosite absorbantele. Sînt preoți, să zicem mai adaptați la modernitate, care le dau voie femeilor să intre în biserică indiferent de perioada discutată și eu sînt de acord cu ei.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.05.2011, 14:15:17
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
E o tradiție moștenită din vremuri imemoriale, cînd nu erau folosite absorbantele. Sînt preoți, să zicem mai adaptați la modernitate, care le dau voie femeilor să intre în biserică indiferent de perioada discutată și eu sînt de acord cu ei.
Eu nu eram de acord numai cu intrarea, ci si cu sarutarea icoanelor, anafura, etc, afara de Impartasanie.
Insa, parintii sunt cam intr'un duh, nu privind numai aspectul fizic, ci si pe acela sufletesc.
Este nevoie de o buna intelegere (har, luminare), mai inainte de a judeca lucrurile. Mintea trebuie curatita, apoi intrebata.

Periodic, femeii i se aduce aminte (prin cele ale trupului) ca nu asta este randuiala dorita de Dumnezeu.
Nu asa trebuiau sa fie randuite lucrurile, insa omul, prin neascultare, a introdus in trup neoranduiala.
Periodic, femeii i se aduce aminte caderea in pacat.
Alaturi de ea, barbatul trebuie sa inteleaga si el la fel acest aspect trupesc.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.05.2011, 16:17:16
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
E o tradiție moștenită din vremuri imemoriale, cînd nu erau folosite absorbantele. Sînt preoți, să zicem mai adaptați la modernitate, care le dau voie femeilor să intre în biserică indiferent de perioada discutată și eu sînt de acord cu ei.
Dacă e același lucru ca și faptul de a intra pe stop în biserică, atunci m-am mai liniștit. Înseamnă că nu te dau toți preoții afară din biserică.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.05.2011, 09:20:21
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blackswan Vezi mesajul
Dacă e același lucru ca și faptul de a intra pe stop în biserică, atunci m-am mai liniștit. Înseamnă că nu te dau toți preoții afară din biserică.
Nimeni nu pote opri un om care vine la Hristos cu inima sincera, sa participe la Sfanta Liturghie, sau sa intre in Biserica lui Hristos pentru rugaciune!
In acea perioada a lunii insa, femeile nu au voie sa atinga obiecte sfinte. Pot intra in Biserica pentru rugaciune, pot participa la Sfanta Liturghie.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.05.2011, 19:47:35
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Pana la urma e chiar vorba de vreo semnificatie aparte, sau pur si simplu cele 40 de zile se refera la lauzie, aceeasi perioada de care vorbesc si doctorii practic?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.05.2011, 11:30:01
Liviu33
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am gasit o alta interpretare. In vechime, cele 40 de zile randuite dupa nastere aveau rol de protectie a femeii pentru a fi lasata in pace de barbat sau de stapan in cazul in care era sclava, sa nu fie scoasa la munca si sa poata avea grija de copil. La fel si cu perioada lunara. Ori in societatea antica cel mai bine in cazul acesta era sa considere femeia ,,necurata" si astfel era lasata in pace. Ori in zilele noastre nu cred ca se mai pune problema. Exista molitfe, exista mijloace de igiena. Eu vad preoti care nu mai fac caz de lucrurile astea si sunt de acord cu ei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semnificatia simbolului 666 patinina34 Din Noul Testament 92 22.03.2013 17:58:27
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Unde a fost Iisus in timpul celor trei zile dintre moartea si invierea Sa? lacrimi Din Noul Testament 18 24.09.2010 07:18:50
Despre semnificatia visurilor patinina34 Generalitati 1 10.02.2009 16:34:08
semnificatia simbolurilor sorinpetoanca Generalitati 12 15.11.2008 17:47:14