Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.09.2011, 17:23:11
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

TIGRULE...mana mea iti este intinsa !
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.09.2011, 21:05:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
DOAMNE AJUTA!

NU E NIMIC GRAV,DE SPERIAT ETC DAR PENTRU MINE E CEVA IMPORTANT DEOARECE AM ASCUNS ASTA MULTA VREME!


VREAU VA ROG DIN SUFLET SA NU VA SUPARATI SAU SA VA PURTATI URAT CU MINE FIINDCA SUFAR DE DEPRESIE,SUNT UN TIP EMOTIV ETC SI MA AFECTEAZA ORICE LUCRU RAU!


------------------DECI VREAU SA ZIC CA AM 17 ANI!------------

AM ASCUNS ACEST LUCRU FIINDCA MI-A FOST RUSINE SA NU FIU CONSIDERAT UN COPIL FARA MINTE,COPILANDRU.CAUTAM COMUNICARE SI APRECIERE ,INCREDERE IN MINE!


DUMNEZEU PRINTR-UN GAND NEASTEPTAT M-A FACUT SA MA ELIBEREZ DE ACEASTA MICA MINCIUNICA(SAU MARE NU STIU,IERTATI-MA )


Cat despre mine ce pot sa spun este ca imi place filosofia,religia,calatoriile,plimbatul,muzica.VIA TA!
DAR DUMNEZEU E PRIMUL IN VIATA MEA!




VA MULTUMESC DIN TOT SUFLETUL PENTRU TOATA INTELEGEREA,PENTRU TOATA BUNATATEA DUMNEAVOASTRA!A TUTUROR!


INCA ODATA VA ZIC IERTATI-MA!


POATE V-AM DEZAMAGIT DAR PENTRU MINE E UN LUCRU MARE!





DUMNEZEU SA VA AJUTE PE TOTI!PE TOTI (SI BUNI SI RAI)
Cel mai bine a sintetizat , in doar cateva cuvinte , Costel , gestul tau !
Ai curaj sa-mi dai anii tai , adica sa facem schimb ? Sunt sigur ca nu ! Apoi, tot timpul s-a simtit in cele scrise de tine , tineretea ta , bunul simt si sinceritatea ta ! Ai o inima MARE , draga Alin , si te rog sa ai grija de ea , caci "rasadul" pe care l-ai rasadit e rasad bun - rasad de rai , vorba lui Costel . Esti mult prea sensibil , si nu are rost sa-ti faci chiar din orice o problema . Ne cunoastem de multisor , Aline , fie doar si virtual , si pot spune cu mana pe inima ca se vede clar evolutia ta . Te maturizezi incet , dar bine , si asta conteaza cel mai mult , dar te rog sa-ti cauti prieteni adevarati , cu frica de Dumnezeu , si sa nu uiti ca virtualul nu poate inlocui niciodata viata reala , si adevaratii prieteni in viata reala sa ti gasesti , nu multi , dar cativa iti sunt necesari . Fruntea sus , si mai multa liniste sa-ti cauti !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.09.2011, 23:02:09
Soaree Soaree is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.08.2011
Mesaje: 99
Implicit

Daca unii au curajul sa scrie ca virtual au vazut evolutia ta, nu ar trebui sa iei in serios. In serios sa iei credinta, pe tine insuti in fata lui Dumnezeu si faptele sufletului tau.

Cel credincios este puternic, tigrule! Cel credincios nu se teme de nimic! Stii de ce? IL au pe Domnul in ei si cu ei. Cu un asemenea sprijin tare nu avem de ce ne teme nici in lume, nici in moarte!

Fii tu insuti, increzator in puterile pe cate le primesti de la Domnul! Fii barbat!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.09.2011, 23:19:34
bUGGs 000 bUGGs 000 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
DOAMNE AJUTA!

NU E NIMIC GRAV,DE SPERIAT ETC DAR PENTRU MINE E CEVA IMPORTANT DEOARECE AM ASCUNS ASTA MULTA VREME!


VREAU VA ROG DIN SUFLET SA NU VA SUPARATI SAU SA VA PURTATI URAT CU MINE FIINDCA SUFAR DE DEPRESIE,SUNT UN TIP EMOTIV ETC SI MA AFECTEAZA ORICE LUCRU RAU!


------------------DECI VREAU SA ZIC CA AM 17 ANI!------------

AM ASCUNS ACEST LUCRU FIINDCA MI-A FOST RUSINE SA NU FIU CONSIDERAT UN COPIL FARA MINTE,COPILANDRU.CAUTAM COMUNICARE SI APRECIERE ,INCREDERE IN MINE!


DUMNEZEU PRINTR-UN GAND NEASTEPTAT M-A FACUT SA MA ELIBEREZ DE ACEASTA MICA MINCIUNICA(SAU MARE NU STIU,IERTATI-MA )


Cat despre mine ce pot sa spun este ca imi place filosofia,religia,calatoriile,plimbatul,muzica.VIA TA!
DAR DUMNEZEU E PRIMUL IN VIATA MEA!




VA MULTUMESC DIN TOT SUFLETUL PENTRU TOATA INTELEGEREA,PENTRU TOATA BUNATATEA DUMNEAVOASTRA!A TUTUROR!


INCA ODATA VA ZIC IERTATI-MA!


POATE V-AM DEZAMAGIT DAR PENTRU MINE E UN LUCRU MARE!





DUMNEZEU SA VA AJUTE PE TOTI!PE TOTI (SI BUNI SI RAI)
"Adevarul va va elibera." Spune intotdeauna adevarul si vei fi liber.Fi sincer in special cu tine insuti, cu Dumnezeu si cu aproapele.Nu are nimeni de ce sa te ierte.Iarta-te singur.Nu incerca sa pari ceea ce nu esti.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.09.2011, 15:28:22
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Va multumesc la toti pentru mesaje.


Deci bine zicea domnul Cristian (cristiboss) ca am evoluat.Pot spune ca,da,chiar asa este.Cand am venit pe forum prima data acum ceva ani eram doar un copil care se interesa de dinozauri si de sfarsitul lumii,de senzational si de chestii din acestea.

DAR ACUM,stiu mult mult mult mai multe despre religie,despre Hristos Dumnezeu etc.

Atunci eram doar un copil nespovedit si care se gandea numai la ce nu trebuia,adica ca majoritatea copiilor din ziua de astazi

Acum sunt spovedit,impartasit,am in spate 2-3 ani de rugaciuni si incerc sa avansez in religie,sa avansez in CREDINTA,SA AVANSEZ pentru a FI UN OM BUN!(DA,atat de simplu,OM BUN!)
Acum sunt total schimbat fata de ce eram,IN BINE BINEINTELES SI TOT BINEINTELES MAI AM MULT DE MUNCA CA SA DEVIN CEEA CE VREAU,UN OM IN TOATA FIREA,BUN SI APT PENTRU A AJUTA PE ALTII!


MI-AM FACUT PRIETENI AICI,CHIAR SI DACA VIRTUALI,DAR DACA VA CONTINUA CINEVA SA MA SPRIJINE IN CONTINUARE CU UN SFAT,CU O VORBA BUNA ETC VA FI SI MAI BINE


Am uitat sa spun ca nu-mi plac bataile ,smecheriile si ''misto-ul'' celor de varsta cu mine din ziua de azi.


VREAU SA MAI ZIC CA NU INCERC A MA DA MARE CI DOAR VREAU CA LUMEA SA INTELEAGA CA AM SUFERIT SI NU E ASA USOR SA TRECI PRINTR-O DEPRESIE!

Doamne ajuta!Dumnezeu sa va binecuvinteze:)


MAINE INCEPE UN AN NOU AN SCOLAR PENTRU MINE SI SUNT NEDUMERIT ,NU STIU PE CE DRUM SA O APUC(PROFESIONAL ma refer)


DACA AVETI SFATURI PENTRU MINE,CAT DE MICI VA ROG SCRIETI-LE AICI!


Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.09.2011, 16:11:52
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Depinde ce-ti place tie ca si meserie, Alin! Spune-ne ce vrei tu, in ce domeniu iti place si apoi vei primi si sfaturi adecvate vocatiei tale. Doamne, ajuta!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.09.2011, 16:42:53
Sonia19 Sonia19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Va multumesc la toti pentru mesaje.


Deci bine zicea domnul Cristian (cristiboss) ca am evoluat.Pot spune ca,da,chiar asa este.Cand am venit pe forum prima data acum ceva ani eram doar un copil care se interesa de dinozauri si de sfarsitul lumii,de senzational si de chestii din acestea.

DAR ACUM,stiu mult mult mult mai multe despre religie,despre Hristos Dumnezeu etc.

Atunci eram doar un copil nespovedit si care se gandea numai la ce nu trebuia,adica ca majoritatea copiilor din ziua de astazi

Acum sunt spovedit,impartasit,am in spate 2-3 ani de rugaciuni si incerc sa avansez in religie,sa avansez in CREDINTA,SA AVANSEZ pentru a FI UN OM BUN!(DA,atat de simplu,OM BUN!)
Acum sunt total schimbat fata de ce eram,IN BINE BINEINTELES SI TOT BINEINTELES MAI AM MULT DE MUNCA CA SA DEVIN CEEA CE VREAU,UN OM IN TOATA FIREA,BUN SI APT PENTRU A AJUTA PE ALTII!


MI-AM FACUT PRIETENI AICI,CHIAR SI DACA VIRTUALI,DAR DACA VA CONTINUA CINEVA SA MA SPRIJINE IN CONTINUARE CU UN SFAT,CU O VORBA BUNA ETC VA FI SI MAI BINE


Am uitat sa spun ca nu-mi plac bataile ,smecheriile si ''misto-ul'' celor de varsta cu mine din ziua de azi.


VREAU SA MAI ZIC CA NU INCERC A MA DA MARE CI DOAR VREAU CA LUMEA SA INTELEAGA CA AM SUFERIT SI NU E ASA USOR SA TRECI PRINTR-O DEPRESIE!

Doamne ajuta!Dumnezeu sa va binecuvinteze:)


MAINE INCEPE UN AN NOU AN SCOLAR PENTRU MINE SI SUNT NEDUMERIT ,NU STIU PE CE DRUM SA O APUC(PROFESIONAL ma refer)


DACA AVETI SFATURI PENTRU MINE,CAT DE MICI VA ROG SCRIETI-LE AICI!


Sfat: invata pentru bac, pentru ca o sa fie si mai greu decat cel de anul asta!
Intrebare: treci clasa 11-a sau a 12-a?
__________________
"Nu te teme de clipă! așa cântă glasul eternității". Rabindranath Tagore
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.09.2011, 17:00:43
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Da!

Iarta-ma mare Dumnezeule!

Sunt de mult timp pe forumul acesta si multi oameni ma cunosc adica stiu putin putin despre mine si de asta...sunt de vreo 3 pe forum!



Tocmai!ca prin depresie si suferinte am descoperit pe Hristos!

Si acum in prezent toate lucrurile merg bine!


Am fost la moaste la sf.nectarie(ocrotitorul meu) si m-am rugat si vreau sa avansez in religie!(deja stiu informatii multe) dar vreau sa mai avansez!

Nu stiu ce sa ma fac in viitor,stiu Dumnezeu ma va indruma la momentul potrivit.

Optiunea e intre filosofie,istorie sau religie!nu stiu!!

Cum v-am zis am nevoie mare de comunicare!


Ma simt liber!



Va multumesc mult pentru toate sfaturile!


Stiu ca ma voi face bine fiindca dumnezeu ma iubeste(si mi-a demonstrat asta foarte foarte foarte foarte des)



slava tie dumnezeule!bucura-te Sfinte Nectarie!

Bucura-te Maica Preasfanta Prima intre Sfinti!
Și eu sunt foarte tânără, încă n-am împlinit 20 de ani. :)
Te apreciez mult pentru mesajele pe care le postezi, se vede că ești un tânăr iubitor de Hristos, cu o gândire profundă.

Interesant că și eu, când eram în liceu, oscilam între teologie, istorie și filosofie. :) Până la urmă, am ales teologia, dar îmi doresc ca, după ce voi absolvi această facultate, să studiez și filosofia. Spuneai că ai nevoie de un sfat... Păi, eu sunt aproape de aceeași vârstă cu tine, având nevoie, la rândul meu, să fiu îndrumată de către cei cu mai multă experiență. :) Totuși, îți sugerez să-ți descoperi vocația, să te gândești care dintre aceste domenii te-ar ajuta mai mult în evoluția ta spirituală și care ți-ar fi mai util pentru a-i putea ajuta și pe alții. Cred că ar fi minunat să fii preot sau profesor de religie, să-i poți învăța și pe alții despre Dumnezeu! Dar Îi poți sluji lui Hristos foarte bine și în calitate de istoric sau filosof creștin, depinde de vocația ta... Sunt sigură că Dumnezeu te va îndruma, descoperindu-ți care este voia Sa pentru viitorul tău. Dacă vrei, te poți specializa și în mai multe domenii. De exemplu, poți urma studiile Facultății de Teologie (eventual, specializarea teologie pastorală, ca să poți deveni preot) și, după aceea, te poți înscrie la Facultatea de Filosofie. Cele trei domenii - teologia, istoria și filosofia - sunt, oricum, complementare și se întrepătrund, în sensul că, la Teologie, se studiază multe discipline istorice (istoria Bisericii universale, Istoria Bisericii Ortodoxe Române etc.) și, pentru a înțelege corect învățăturile Sfinților Părinți, este necesar să dobândești și cunoștințe de filosofie. E minunat că Dumnezeu a rânduit ca tu să fii pasionat de trei domenii înrudite între ele...


Domnul nostru Iisus Hristos să fie întotdeauna cu tine și să te călăuzească în continuare pe drumul mântuirii, astfel încât să sporești în viața spirituală și să poți promova în lume adevărul sfintei noastre credințe!
Sper să mai ținem legătura și, încă o dată, felicitări pentru mesajele înțelepte și folositoare, pe care le postezi!
Mult succes în noul an școlar!

Hristos în mijlocul nostru!

P. S. În ce clasă ești? Eu am trecut în anul II la Teologie. Tu ești... într-a XI-a, sau într-a XII-a?

Laura
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.09.2011, 20:19:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Aline,sa pui mana sa inveti la toate, sa iti faci cum trebuie datoria de scolar, sa nu lenevesti! Un crestin trebuie sa fie inteligent si bine pregatit in viata!

Eu nu m-am hotarat unde sa dau decat in ultima luna de vacanta dupa clasa a XII-a, asa ca stai linistitb in privinta aceasta! Roaga-L pe Dumnezeu sa iti lumineze mintea!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.09.2011, 21:27:36
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Trec clasa a 10.Fiindca am amanat un an din cauza problemelor cu depresia,stresul,atacul de panica...Eu trebuia sa fiu a 11.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Acesta este canonul pentru voi, cei ce va aflati in lume" Ekaterina Spiritualitatea ortodoxa 1 10.10.2012 12:15:13
Acest mesaj reprezinta un important subiect de meditatie ! sunsray Stiri, actualitati, anunturi 0 30.01.2012 17:20:04
Iertati-ma !! umilul Rugaciuni 10 15.01.2010 15:10:05
Pentru romanii aflati in strainatate- pensii patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 7 19.02.2009 06:31:42