Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 02.02.2013, 20:12:30
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Cat priveste lumina si Imparatia, inceputul e aici in viata aceasta a noastra, traind crestineste.
Iar deplinatatea e in Lumea Cea Noua, pentru cei care vor fi gasiti oi, iar nu capre.

Cat priveste factura, acestea sunt socoteli care nu se cuvin noua...:) Tatal nostru Cel din Ceruri are grija de toate. Sa nu ne ingrijim cu cele peste masura noastra, ci doar cu acelea pe care eram in masura sa le facem si, poate, nu le facem inca...
Reply With Quote
  #82  
Vechi 02.02.2013, 20:14:09
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Nu stiu fratilor, nu pot sa fac fata mai multora odata. Si nu pot pentru ca voi intre voi emiteti idei care se contrazic unele pe altele, si eu sunt prins la mijloc.

De exemplu, acum cateva posturi cineva spunea ca sufletul dupa moarte se alatura luminii, iar acum nu, in timpul vietii daca iti smeresti inima vezi de fapt lumina.

E halucinant, fiecare are o interpretare proprie a luminii si a tuturor chestiilor astea legate de Dumnezeu.

Eu va pun o intrebare simpla tutror celor care vad doar lumini: in final cine plateste factura la lumina ?
Fain raspunsul tau !
Reply With Quote
  #83  
Vechi 02.02.2013, 20:17:08
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Dar te-ai gandit vreodata ca acel bumerang insufletit s-ar putea sa creada ca coboara atunci cand il arunci tu in sus, si de abia apoi sa creada ca urca, cand de fapt el coboara ?

Aicea-i intelepciunea.
Vezi, deja ai inceput sa inteleptesti... Stiam eu ca ma pot baza pe tine! Si asta e doar inceputul...

(Lasind gluma, experienta re-interpretarii sensurilor este deosebit de concreta si in ea sta buna parte din vietuirea crestina. De nu cumva chiar toata, intreaga viata crestina asta si este: experienta unei re-interpretari a existentei, din perspectiva Bisericii lui Hristos...)

Last edited by cezar_ioan; 02.02.2013 at 20:19:41.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 02.02.2013, 20:17:38
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Cat priveste lumina si Imparatia, inceputul e aici in viata aceasta a noastra, traind crestineste.
Iar deplinatatea e in Lumea Cea Noua, pentru cei care vor fi gasiti oi, iar nu capre.

Cat priveste factura, acestea sunt socoteli care nu se cuvin noua...:) Tatal nostru Cel din Ceruri are grija de toate. Sa nu ne ingrijim cu cele peste masura noastra, ci doar cu acelea pe care eram in masura sa le facem si, poate, nu le facem inca...
Domnule, sunt "berbec" si de curand am descoperit ce buna-i telemeaua de capra ! Tatusi nu vreau sa ajung in iad !
ps. stiu ca stii de gluma!
Reply With Quote
  #85  
Vechi 02.02.2013, 20:17:54
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
De exemplu, acum cateva posturi cineva spunea ca sufletul dupa moarte se alatura luminii, iar acum nu, in timpul vietii daca iti smeresti inima vezi de fapt lumina.
Ca să apropiem un pic punctele de vedere, hai să spunem că Lumina (și e vorba de Hristos) va fi văzută mai limpede, va străluci mai tare dincolo.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 02.02.2013, 20:23:11
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@ cezar:
dacă ar fi să aplic o interpretare alegorică la parabola ta (sic!), aș zice că cel care aruncă bumerangul este însuși Dumnezeu, iar bumerangul este omul, care tinde să se întoarcă la Creator, trecând prin repetate schimbări de perspectivă asupra pământului, asupra cerului...
Reply With Quote
  #87  
Vechi 02.02.2013, 20:26:51
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Ca să apropiem un pic punctele de vedere, hai să spunem că Lumina (și e vorba de Hristos) va fi văzută mai limpede, va străluci mai tare dincolo.
Ca sa le apropriem si mai mult, hai sa zicem ca de fapt nu exista nici o lumina, sau ca acest termen capata semnificatia metaforica de "ghid". Un ghid de conduita asa cum l-a aratat Hristos. Deci nu e vorba de vreo sursa de energie electromagnetica ci de un ansamblu de cunostinte referitoare la etica,moralitate si sentimente, care se pare ca numai IIsus l-a putut experimenta.

Ca acest ghid trebuie urmat de toti oamenii sunt de acord. Crestinii sunt cei care il propovaduiesc.


Ce era asa de greu de explicat ?
Deci nu straluceste nimic nici aici nici dincolo.

Last edited by iliegh; 02.02.2013 at 20:29:46.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 02.02.2013, 20:30:40
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
@ cezar:
dacă ar fi să aplic o interpretare alegorică la parabola ta (sic!), aș zice că cel care aruncă bumerangul este însuși Dumnezeu, iar bumerangul este omul, care tinde să se întoarcă la Creator, trecând prin repetate schimbări de perspectivă asupra pământului, asupra cerului...

asta era prea evident ca sa merite un post.
Ceea ce nu era evident era daca omul stie ca se departeaza de Dumnezeu sau nu. Sau macar daca stie ca cineva l-a aruncat.

Last edited by iliegh; 02.02.2013 at 20:33:28.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 02.02.2013, 20:35:57
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noiembrie Vezi mesajul
Domnule, sunt "berbec" si de curand am descoperit ce buna-i telemeaua de capra ! Tatusi nu vreau sa ajung in iad !
ps. stiu ca stii de gluma!
Nu doar ca-i buna dar e si ieftina...! Unii au facut deja afaceri frumoase cu caprele, prin satul meu natal... Ca sa vezi, pacatosii!...:)
Reply With Quote
  #90  
Vechi 02.02.2013, 20:36:31
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Ca sa le apropriem si mai mult, hai sa zicem ca de fapt nu exista nici o lumina, sau ca acest termen capata semnificatia metaforica de "ghid".
Nu poate să fie doar atât. Hristos însuși a spus că El este Lumina lumii. El este cel care luminează toate, după cum Soarele luminează Pământul și toate câte sunt pe el. Pentru ansamblul de cunoștințe morale nu S-ar fi întrupat Dumnezeu. Ar fi fost de ajuns ce i-a dictat lui Moise, sau ar fi putut să facă un update.
Însă nu de învățături impersonale e vorba, ci de o legătură și un dialog de la Persoană la persoană, de la Luminător la luminat, de la Sursa vieții la beneficiar.
Reply With Quote
Răspunde