Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 27.01.2014, 14:05:37
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Psihiatrist Vezi mesajul
Daca au anulat stiintific teoria evolutionista vreau sa stiu si eu cum?
Nu are cum sa fie anulata științific teoria evolutionista,caci nu are nimic in comun cu știința. Evolutionismul e doar o legenda SF.
  #222  
Vechi 27.01.2014, 15:00:24
Psihiatrist Psihiatrist is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.01.2014
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai de ce nu cauti ce e pseudoreligia marxista inainte sa-l faci cretin pe om ?
Uite citeste aici :
http://www.marxists.org/archive/trotsky/1939/12/abc.htm

"We call our dialectic materialist, since its roots are neither in heaven nor in the depths of our “free will”, but in objective reality, in nature. Consciousness grew out of the unconscious, psychology out of physiology, the organic world out of the inorganic, the solar system out of the nebulae. On all the rungs of this ladder of development, the quantitative changes were transformed into qualitative. Our thought, including dialectical thought, is only one of the forms of the expression of changing matter. There is place within this system for neither God nor Devil, nor immortal soul, nor eternal norms of laws and morals..." - Leon Troțki

In concluzie ? Intreaba-ti parintii ce au invatat la scoala inainte sa-i faci pe altii cretini.
Bun ai gasit materialul dar tot nu pricep de ce a numito pseudoreligie...

religion (rɪˈlɪdʒən)

— n
Belief in, worship of, or obedience to a supernatural power or powers considered to be divine or to have control of human destiny
  #223  
Vechi 27.01.2014, 15:14:38
Psihiatrist Psihiatrist is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.01.2014
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
Pentru asta trebuie sa te caznesti sa vezi pana la sfarsit si integral acel film, nu crezi ?
Asa este politicos, nu cum faci tu, mai intai dai cu oistea-n gard si pe urma ceri explicatii ... nu e frumos.
Am vazut filmul si totusi nu am vazut dovezile unui experiment si nu a fost demonstrat ca teoria evolutionista este gresita.
Deci si prin urmare tot ori nu vrei sa raspunzi la intrebare ori nu poti..
  #224  
Vechi 27.01.2014, 15:23:45
Psihiatrist Psihiatrist is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.01.2014
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Nu are cum sa fie anulata științific teoria evolutionista,caci nu are nimic in comun cu știința. Evolutionismul e doar o legenda SF.
Serios? Si pe ce iti bazezi afirmatia? Pe preferinta personala?
Crezi ca religia si credinta intr-un zeu este mai valida stiintific...
Definitia credintei intr-un zeu.

I believe what i believe, because i want to believe, what I want to believe in what I want to believe.
sau pe romaneste
Cred ceea ce cred, deoarece vreau sa cred, ceea ce vreau sa cred in ceea ce vreau sa cred.
  #225  
Vechi 27.01.2014, 15:35:00
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Citat:
În prealabil postat de Psihiatrist Vezi mesajul
Am vazut filmul si totusi nu am vazut dovezile unui experiment si nu a fost demonstrat ca teoria evolutionista este gresita.
Nenea Psihiatrist, nu mai MINTI, nu ai vazut filmul. Daca-l vedeai stiai si de experimentul cu celulele denucleate si de faptul ca a fost repetat de toate laboratoarele de genetica din lume timp de 7 ani. Din pacate nu pot sa vad filmul in locul dumitale.

Esti din categoria celor care nu au timp sa vada, nu au timp sa citeasca, care nu au timp sa gandeasca si au aterizat accidental pe un forum ortodox, sa dea lectii de "evolutionism", materialism si alte bazaconii. Nici cu engleza nu faci mare branza, cine stie ce intelegi dumneata din pasajele alea ... dar vad ca te straduiesti sa impresionezi.

Citat:
În prealabil postat de Psihiatrist Vezi mesajul
Definitia credintei intr-un zeu.
Vad ca esti la faza de definitii, ai ramas la grupa mica pentru un subiect asa de amplu, ar fi bine sa mai aprofundezi un pic subiectul, sa recitesti macar acest topic de la prima pagina si pe urma sa-ti dai cu parerea.

Citat:
În prealabil postat de Psihiatrist Vezi mesajul
Cred ceea ce cred, deoarece vreau sa cred, ceea ce vreau sa cred in ceea ce vreau sa cred.
In viata mea nu am auzit ceva mai stupid, chiar si un liber-cugetator are mai multa substanta cand afirma in ceea ce crede:

Liber-cugetător este acel om care, în actele sale de cunoaștere de orice fel (trăirile sunt cunoaștere, tot așa cum orice cunoaștere, inclusiv de logica, este o trăire), nu se supune nici unei cutume prestabilite de altcineva sau de societate, nici unui concept (paradigmă) si este deschis spre imbunatatirea si chiar schimbarea conceptelor inventate de el. Singura autoritate în domeniu, pe care o recunoaște, este libertatea de a cugeta oricând și la orice voiește, fară nici o opreliște; din punct de vedere al cugetării ce o formează în sine, indiferent de matricea ce îi produce cugetarea (fie ea și de natura inspirativă, afectivă sau atipică), el este un cetățean al universalitații, nu al comunităților terestre măcinate de dogmatism.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Liber-cuget%C4%83tor

Stimabile Psihiatrist, cred ca definitia de sus te prinde foarte bine, dumneata ai ramas pana la urma un cetatean al universalitatii, nu al comunitatilor terestre macinate de dogmatism ...

Vezi si "ateism" poate te prinde mai bine - http://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism

Ateismul reprezintă negarea existenței lui Dumnezeu și a oricărei alte divinități, este lipsa credinței în existența oricărei zeități sau forțe supranaturale. Ateismul este opusul teismului, cea mai generală formă a credinței în existența a cel puțin unei zeități.

Regula Nr 1 a unui dialog civilizat este sa fii politicos, am sa te rog sa te straduiesti in acest sens.

Last edited by Mandea77; 27.01.2014 at 15:53:26.
  #226  
Vechi 27.01.2014, 15:56:13
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Psihiatrist, ia spune, dumneata crezi in reincarnare, in extraterestri, in OZN-uri, in flacara violet si alte bazaconii ?
Din moment ce pe Discovery numai acest gen de reportaje dau, probabil ca crezi si in bozomi si in universuri paralele cu 11 dimensiuni. Ce sa-ti facem nene, e treaba de optiune si de selectie "naturala" a optiunilor cognitive.

Last edited by Mandea77; 27.01.2014 at 16:02:56.
  #227  
Vechi 27.01.2014, 18:05:08
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psihiatrist Vezi mesajul
Bun ai gasit materialul dar tot nu pricep de ce a numito pseudoreligie...

religion (rɪˈlɪdʒən)

— n
Belief in, worship of, or obedience to a supernatural power or powers considered to be divine or to have control of human destiny
Asta-i asa ca sa cautam repede definitii. In lumea de astazi orice credinta intr-un anumit sistem de valori se numeste religie. De exemplu vezi in filme : " Capitalismul este religia mea ".
http://www.oxforddictionaries.com/de...glish/religion
http://www.merriam-webster.com/dictionary/religion
Uite-te la al 3-lea inteles.
Mai interesant ar fi sa te intrebi tu cum de ai ajuns sa crezi in aceleasi lucruri in care credeau si comunistii. Mai ales ca in fizica actuala nici nu prea mai exista materie, e doar o iluzie. Interesant cum a descoperit materia ( mai cenusie sau nu ) ca de fapt nici nu exista in lumea cuantica.

Last edited by iuliu46; 27.01.2014 at 18:12:04.
  #228  
Vechi 28.01.2014, 10:32:52
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

E grest sa cred ca Dumnezeu a creeat plante animale si om, si au fost lasate sa evolueze? Omul de atunci, dela creatie, poate era diferit de omul de acum; la fel si plante si animale. De ce creationismul trebuie neaparat sa contrazica evolutionismul, si invers?
Oricum, nici una nu poate fi demonstrata; nici teoria creatinista, nici cea evolutionista. Poate exista variant descrisa mai sus. Am zis POATE.
  #229  
Vechi 28.01.2014, 14:33:42
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
E gresit sa cred ca Dumnezeu a creeat plante animale si Om, si au fost lasate sa evolueze?
Da Corinusha, e gresit, pentru ca Dumnezeu la creat pe Om perfect si nemuritor, iar dupa caderea in pacat si mai ales dupa potop, omul a inceput sa se degradeze sau altfel spus sa "involueze" din punct de vedere spiritual.

Tu chiar crezi ca Dumnezeu avea nevoie de miliarde de ani ca sa faca ceva iar ceea ce a creat, a creat imperfect si va vede El pe urma cum se descurca sau crezi ca lasa lucrurile sa "evolueze" haotic si la intamplare ? Este clar ca ai o gandire alterata de evolutionism daca poti sa gandesti in acest fel. Daca te uiti la Univers, tu vezi ca e ceva haotic acolo ?

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
De ce creationismul trebuie neaparat sa contrazica evolutionismul, si invers?
Corinusha este exact invers, evolutionismul neaga existenta lui Dumnezeu si lupta cu toata forta pentru a impune creationistilor acest mod de gandire, prin toate tipurile de mijloace, inclusiv prin tine, chiar dar probabil ca nu-ti dai seama.

Felul tau nevinovat in care propui "poate" variante imposibile logic este doar un mod perfid de a strecura ideea ca creationismul ar trebui demonstrat, ca si cand credinta in ceva ar trebui demonstrata eventual dupa un tipar supus rigorilor stiintei.

Iti dau un exemplu, probabil ca tu ai o parere foarte buna despre tine, te crezi poate desteapta, interesanta, amuzanta, placuta, agreabila si crezi ca ai tot felul de calitati ... dar nu ai stat sa le demonstrezi nici o data, deoarece pur si simplu asa "crezi" tu ... deci asta tine de credinta.

Last edited by Mandea77; 28.01.2014 at 14:49:32.
  #230  
Vechi 28.01.2014, 14:39:24
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
E grest sa cred ca Dumnezeu a creat plante animale si om, si au fost lasate sa evolueze? Omul de atunci, de la creatie, poate era diferit de omul de acum; la fel si plante si animale.
Este gresit din multe puncte de vedere. De exemplu omul are suflet. Cum i-a aparut sufletul? Cand i-a aparut? Din ce se trage omuul? Dintr-un animal primitiv? Omul este doar un animal?

Si uite asa din una in alta ajungi la blasfemii si batjocoriri.
__________________
"Orto" - dreapta; "Doxia" - slavire ; si singura adevarata
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare