Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 09.05.2016, 15:06:54
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

... să ne împuținăm eventual mâncarea pe care o mâncăm, dar nu să renunțăm total sau pentru știu eu câte zile. Nu e corect și nici nu e bine să te împuținezi cu puterile, să te istovești și nici la rugăciune să nu mai fii cum trebuie, să ți se ia și glasul. Ați văzut că alaltăieri nu mai puteam nici să vorbesc cum se cade. De ce? Mi s-a luat puterea. Uite, din mâncare e puterea, acum nu mai sunt așa, că aseară am mâncat și acum am putere."
Iaste riscanta vorba aista...
Multi "postitori de performanta" pot invoca aici un motiv de sminteala. De fapt, ei abia asteapta un "obiect" de tip paratraznet ca sa isi elibereze tensiunile indelungatului postit!...

Hai sa le mai dau si eu un fir pentru paratraznet: un doctor, unul batran, unul evlavios caruia ... i s-a interzis inca din tinerete sa posteasca! La hrana, adica, i s-a poruncit realmente sa manance mereu cat vrea si cum pofteste. I s-a interzis, pur si simplu, de catre duhovnic sa tina post. Si omul e sub ascultare de 40 de ani.... Va ajunge, desigur, in iad pentru ca a refuzat sa posteasca, nu-i asa?
Reply With Quote
  #502  
Vechi 09.05.2016, 15:10:39
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cred ca aici este o confuzie. Nu stiu daca putem sa spunem ca postul sau altceva din biserica este obligatoriu.
Uite, tocmai ce ziceam. Așa Sophia, dă-i la temelie cu părerile tale îndreptățite!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #503  
Vechi 09.05.2016, 15:19:57
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

...dactil - Acela era un citat din parintele Teofil Paraian. Nu am spus eu.
In rest...se poate intampla si cum spui tu.
Chiar as fi curioasa ce-ar face unii daca le spune medicul sau preotul sa manance (mai mult, altceva etc.).

Am o completare la mesajul anterior:

Postul este recomandat, indicat in biserica. Este mentuinat si este un sfat, nu o porunca.

Eu stiu rostul si importanta si ma alatur celor care indeamna la smerenie si cumpatare. De aceea i-am citat. Dar sunt unii care nu citesc, doar...se amuza.
Postesc si eu, chiar daca as putea sa cer dezlegare. Postesc cat pot eu, pentru ceea ce simt eu. Punct. Dumnezeu ma stie cu toate ale mele.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #504  
Vechi 09.05.2016, 15:30:10
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dragos frate, Porunca lui Dumnezeu e universala. Tot omul traieste sub Porunca, vrea sau nu vrea. Cuvantul Domnului nu trece desi noi suntem trecatori cu totii...
Iar fiecare om isi traieste Porunca in felul lui. E taina fiecarui suflet. El poarta, mai intai, si suisurile si caderile.
Astfel, desi Porunca e universala, implinirea ei e personala. Cum oare sa ne reprosam atunci, unii altora, modul si gradul in care ne raportam la Dumnezeu? Oare e treaba mea daca si cum postesti tu? Ar putea deveni, pana la o limita, daca ti-as fi duhovnic sau daca mi-ai cere sfat pe tema asta. Dar altfel, sa trasam mereu reguli pentru toti si sa ne incapatanam a crede ca postul e obligatoriu nu stiu cum si sa pledam infocat pentru post (negru!) e lucru curios... Foarte curios!

Biserica are o randuiala. Foarte bine, slava Domnului! Sa nu ne folosim de ea pentru a crea o competitie (da!) si un prilej de lauda (da!), intrucat nu acestea sunt coordonatele in care cresc si rodesc relatiile de fratietate intru Hristos.

Vezi, Dragos, asa se manifesta ideologiile. Prin norme si stassuri. Iar cei ce nu intra in ele au doua solutii: sa fenteze pe ideolog (cum a facut atatea decenii poporul roman si astfel a ajuns sa deprinda bine roadele fentei - neseriozitatea, hotia, minciuna etc.) sau sa se lase mierlit la modul eroic.
Ar mai fi si o a treia cale, pe care nu o numesc...
Reply With Quote
  #505  
Vechi 09.05.2016, 15:36:45
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu te cred. Sunt multe lucruri complexe, nu știm noi...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #506  
Vechi 09.05.2016, 17:15:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pentru Florin-Ionut (si altii):Poti sa dai exemple unde scrie ca postul trebuie sa fie neaparat negru?
Așa a fost odată ca niciodată, doar că nouă ni se pare că niciodată n-a fost post negru.

Astăzi e cu vegetale. Fă așa, combină-l cu rugăciune și fapte bune și te vei mîntui. Excepțiile le știe fiecare împreună cu duhovnicul lui.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #507  
Vechi 09.05.2016, 19:53:09
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu te cred. Sunt multe lucruri complexe, nu știm noi...
Nu astept sa ma crezi.
Ti-am spus, insa, ce cred eu. Pe marginea lucrurilor complexe.
Reply With Quote
  #508  
Vechi 10.05.2016, 00:55:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Nu astept sa ma crezi.
Ti-am spus, insa, ce cred eu. Pe marginea lucrurilor complexe.
Exceptiile confirma regula, sa nu incercam sa le transformam in regula.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #509  
Vechi 10.05.2016, 00:58:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Astăzi e cu vegetale. Fă așa, combină-l cu rugăciune și fapte bune și te vei mîntui. Excepțiile le știe fiecare împreună cu duhovnicul lui.
Pai ea ar vrea sa nu fie deloc.

Postul nou, pentru omul modern sa fie nepost.

Ceva peste inecat in smantana. Macar.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #510  
Vechi 10.05.2016, 01:08:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Dragos frate, Porunca lui Dumnezeu e universala. Tot omul traieste sub Porunca, vrea sau nu vrea. Cuvantul Domnului nu trece desi noi suntem trecatori cu totii...
Iar fiecare om isi traieste Porunca in felul lui. E taina fiecarui suflet. El poarta, mai intai, si suisurile si caderile.
Astfel, desi Porunca e universala, implinirea ei e personala. Cum oare sa ne reprosam atunci, unii altora, modul si gradul in care ne raportam la Dumnezeu? Oare e treaba mea daca si cum postesti tu? Ar putea deveni, pana la o limita, daca ti-as fi duhovnic sau daca mi-ai cere sfat pe tema asta. Dar altfel, sa trasam mereu reguli pentru toti si sa ne incapatanam a crede ca postul e obligatoriu nu stiu cum si sa pledam infocat pentru post (negru!) e lucru curios... Foarte curios!
Eu as zice ca e foarte curios ca dintr-o pledoarie pentru postul negru, te simti somat/obligat sa tii post negru.

Cat despre post asa cum este el acum, somatia exista deja din partea Bisericii.

Este o regula universala pentru cine binevoieste sa faca ascultare de Biserica, desigur, cu exceptii de rigoare pentru cazurile serioase, de sanatate.

Argumente de alta natura, ideologice, de confort personal, etc. nu prea le vad a fi valide oricata poezie am ingramadi in spatele lor.

La fel si dezlegarile date de un duhovnic el insusi nepostitor pe alte motive decat cele care tin de probleme serioase de sanatate.

Citat:
Biserica are o randuiala. Foarte bine, slava Domnului! Sa nu ne folosim de ea pentru a crea o competitie (da!) si un prilej de lauda (da!), intrucat nu acestea sunt coordonatele in care cresc si rodesc relatiile de fratietate intru Hristos.
Sau poti sa o iei si asa:

"Și, frații mei, sunt încredințat eu însumi despre voi, că și voi sunteți plini de bunătate, plini de toată cunoștința, putând să vă povățuiți unii pe alții."
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 18:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 02:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 16:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 14:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12