Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.03.2012, 16:06:34
vladstejaru vladstejaru is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 45
Question Creatie versus evolutie

Salut,

Sunt tentat sa cred in teoria evolutionista, mai ales prin prisma studiilor facute in ultimii 20 de ani.

Am citit un articol la http://uk.news.yahoo.com/team-sheds-...000212560.html este foarte interesant, despre cum au inceput maimutele sa mearga in doua picioare; e o teorie simpla, legata de obtinerea hranei de zi cu zi cu mai multa usurinta.

Voi ce parere aveti? Sunt valabile aceste teorii?

Doamne ajuta!
Vlad
  #2  
Vechi 20.03.2012, 17:58:32
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladstejaru Vezi mesajul
Salut,

Sunt tentat sa cred in teoria evolutionista, mai ales prin prisma studiilor facute in ultimii 20 de ani.

Am citit un articol la http://uk.news.yahoo.com/team-sheds-...000212560.html este foarte interesant, despre cum au inceput maimutele sa mearga in doua picioare; e o teorie simpla, legata de obtinerea hranei de zi cu zi cu mai multa usurinta.

Voi ce parere aveti? Sunt valabile aceste teorii?

Doamne ajuta!
Vlad
Probabil asti cercetatori or sa ajunga ca cimpanzeii de care pomenesc.
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
  #3  
Vechi 20.03.2012, 18:32:15
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Post Doamne ajuta!

Daca te iei dupa ce gasesti pe net despre evolutionism inseamna ca ai studiat degeaba,daca vrei sa sti cu adevarat mai multe si care e adevarul citeste despre ieromonahul Serafim Rose si Rene Guenon un metafizician francez ei au studiat despre evolutionism,cauti cartile lor,lucrari despre asa ceva,eu am citit ceva despre evolutie in cartea Pr Serafim Rose in Cartea facerii,cartea lumii si omul inceputurilor.Scrie la prefata acestei carti cateva detalii despre cum Pr Serafim inainte de convertirea sa la crestinism credea total in evolutie,dar studiindu-l indeaproape pe Guenon a inceput sa chibzuiasca mai adanc la aceasta problema a evolutionismului,a inceput sa vada ca adeseori ceea ce se numea stiinta nu era nicidecum un fapt,ci filozofie,si a inceput sa distinga cu multa bagare de seama faptele stiintifice de filosofia stiintifica.In fine nu ma prea pricep eu asa sa explic despre asa ceva,insa am citit in cartea sa si mi-am adus aminte...insa fiecare crede ce vrea despre evolutionism...
  #4  
Vechi 20.03.2012, 18:37:36
vladstejaru vladstejaru is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 45
Implicit

Multumesc pentru raspuns, voi cauta autorii
  #5  
Vechi 20.03.2012, 22:17:17
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladstejaru Vezi mesajul
Salut,

Sunt tentat sa cred in teoria evolutionista, mai ales prin prisma studiilor facute in ultimii 20 de ani.


Voi ce parere aveti? Sunt valabile aceste teorii?


Doamne ajuta!
Vlad
Ai venit sa intrebi asta pe un site crestin-ortodox?
Apoi nu stii ce credem noi?
Noi credem si stim ca ne-a creat Dumnezeu. El este Creatorul.
Atat.
Ti-am raspuns.

Daca ai studiat 20 ani, ai o varsta mai mare decat aveam eu cand am aflat in clasele primare la scoala de teoria evolutionista....
Am mers repede la maica-mea, femeie simpla si credincioasa de la tara, cu putina scoala dar cu multa credinta si bun simt, si i-am dat vestea cea mare: ne tragem din maimute! Incercand sa o conving ca ceea ce mi s-a spus la scoala e cea mai tare descoperire si e musai sa afle si ea, sa nu ramana nestiutoare...si sa stie ca si ea se trage din maimuta.....
S-a uitat biata maica-mea la mine, capiata... mi-a dat pace atunci...m-a lasat intr-ale mele... apoi m-a luat usor, cu binisorul si mi-a spus...ne tragem din buna de la Corpadea si din bunu, si din buna cealalta si din bunu, si din strabunica.... si de la Adam si Eva... si de la Dumnezeu.

Last edited by Adriana Cluj; 20.03.2012 at 22:41:13.
  #6  
Vechi 20.03.2012, 22:28:10
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

@Vladstejaru : daca ati considera toata evolutia omenirii, ca facand parte dintr-un proces de creatie continua, care incepe cu creatia initiala, cand divinitatea scoate lumea din neant si se incununeaza cu creatia finala, cand totul se transforma in Hristos, intreg universul devinind un “cer nou si pamant nou”, ati depasi polemica dintre creationism si evolutionism, ce vad ca va framanta.
  #7  
Vechi 20.03.2012, 22:36:23
STEPHAN STEPHAN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Evoluționismul are la bază o aberație, anume că materia evoluează "de la sine" către forme tot mai complexe .
Oricum există și oameni de știință care contestă cu probe științifice teoria "științifică" evoluționistă, care practic nu poate fi dovedită, și care este construită pentru a liniști conștiințele celor care ar putea să-și pună întrebarea cine este autorul uimitoarei minuni -viața . Citiți bunăoară Oana Iftime, "Introducere în antievoluționismul științific",Ed. Anastasia,Buc.2oo3 .
  #8  
Vechi 20.03.2012, 22:44:42
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
@Vladstejaru : daca ati considera toata evolutia omenirii, ca facand parte dintr-un proces de creatie continua, care incepe cu creatia initiala, cand divinitatea scoate lumea din neant si se incununeaza cu creatia finala, cand totul se transforma in Hristos, intreg universul devinind un “cer nou si pamant nou”, ati depasi polemica dintre creationism si evolutionism, ce vad ca va framanta.
Pentru omul religios, lumea si omul se misca, intreaga creatie se misca, spre o tinta desavarsita pe care nu o au. Nici unul din lucrurile create nu este tinta sa finala, intrucat nu e nici cauza sa , pentru ca altfel n-ar mai fi supusa unor lucrari, odata ce ar avea plenitudinea in sine si ar fi mereu la fel si n-ar avea de la nimeni existenta, deci "evolutia si progresul" fac parte din creatia continua, Dumnezeu pastrand legatura cu creatia prin energiile sale necreate, aducand lucrurile la existenta prin ratiunile lor interne la timpul cuvenit.
  #9  
Vechi 20.03.2012, 22:46:04
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladstejaru Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Biblia Ortodoxă

Facerea (Geneza)

Capitolul 1
1. La început a făcut Dumnezeu cerul și pământul.
2. Și pământul era netocmit și gol. Întuneric era deasupra adâncului și Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
3. Și a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Și a fost lumină.
4. Și a văzut Dumnezeu că este bună lumina, și a despărțit Dumnezeu lumina de întuneric.
5. Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua întâi.
6. Și a zis Dumnezeu: "Să fie o tărie prin mijlocul apelor și să despartă ape de ape!" Și a fost așa.
7. A făcut Dumnezeu tăria și a despărțit Dumnezeu apele cele de sub tărie de apele cele de deasupra tăriei.
8. Tăria a numit-o Dumnezeu cer. Și a văzut Dumnezeu că este bine. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a doua.
9. Și a zis Dumnezeu: "Să se adune apele cele de sub cer la un loc și să se arate uscatul!" Și a fost așa. și s-au adunat apele cele de sub cer la locurile lor și s-a arătat uscatul.
10. Uscatul l-a numit Dumnezeu pământ, iar adunarea apelor a numit-o mări. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
11. Apoi a zis Dumnezeu: "Să dea pământul din sine verdeață: iarbă, cu sămânță într-însa, după felul și asemănarea ei, și pomi roditori, care să dea rod cu sămânță în sine, după fel, pe pământ!" Și a fost așa.
12. Pământul a dat din sine verdeață: iarbă, care face sămânță, după felul și după asemănarea ei, și pomi roditori, cu sămânță, după fel, pe pământ. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
13. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a treia.
14. Și a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte și să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele și anii,
15. Și să slujească drept luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pământul. Și a fost așa.
16. A făcut Dumnezeu cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare pentru cârmuirea zilei și luminătorul cel mai mic pentru cârmuirea nopții, și stelele.
17. Și le-a pus Dumnezeu pe tăria cerului, ca să lumineze pământul,
18. Să cârmuiască ziua și noaptea și să despartă lumina de întuneric. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
19. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a patra.
20. Apoi a zis Dumnezeu: "Să mișune apele de vietăți, ființe cu viață în ele și păsări să zboare pe pământ, pe întinsul tăriei cerului!" Și a fost așa.
21. A făcut Dumnezeu animalele cele mari din ape și toate ființele vii, care mișună în ape, unde ele se prăsesc după felul lor, și toate păsările înaripate după felul lor. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
22. Și le-a binecuvântat Dumnezeu și a zis: "Prăsiți-vă și vă înmulțiți și umpleți apele mărilor și păsările să se înmulțească pe pământ!
23. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a cincea.
24. Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul ființe vii, după felul lor: animale, târâtoare și fiare sălbatice după felul lor". Și a fost așa.
25. A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor, și animalele domestice după felul lor, și toate târâtoarele pământului după felul lor. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
26. Și a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peștii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietățile ce se târăsc pe pământ și tot pământul!"
27. Și a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat și femeie.
28. Și Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creșteți și vă înmulțiți și umpleți pământul și-l supuneți; și stăpâniți peste peștii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietățile ce se mișcă pe pământ și peste tot pământul!"
  #10  
Vechi 20.03.2012, 22:47:55
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Doamna Ioanna, poate ca ar trebui sa ne explicati mai pe intelesul nostru...al oamenilor obisnuiti...deoarece folosirea unui limbaj academic sofisticat nu face altceva decat sa ingreuneze intelegerea conceptului creationist, deci niste explicatii mai pe intelesul omului comun sunt cele potrivite!
Eu unul trebuie sa citesc de mai multe ori ce ati scris si tot nu pricep intru-totul!
Subiect închis

Tags
creatie, darwin, evolutie, habotnici, maimute

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CREATIE sau EVOLUTIE? C.tin Teologie si Stiinta 550 30.09.2017 18:36:17
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 13:25:23
creatie sau evolutionism? codana Generalitati 11 15.09.2010 20:10:27
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 20:25:54
Evolutie sau involutie? silverstar Generalitati 34 17.02.2007 23:09:45