Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.06.2012, 22:23:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Moduri evreiești de a pune problema

Sunt convins (și, aici, îi dau dreptate lui Jung) că fiecare popor are geniul său. Pentru creștini, constatarea are un sens mai propriu: noi credem că există îngeri gardieni nu numai pentru oameni, ci și pentru colectivități umane. Dealtfel, înțelesul de bază al termenului de "geniu" este acela de "spirit". Existență acorporală, dacă preferați.

Ei bine, poate cel mai tipic lucru pentru evrei este târguiala. Acest aspect al geniului grec este unul dintre deliciile citirii Vechiului Testament. Când târguiala e între oameni, e materie comună: toți o practicăm. Dar, trebuie să fii evreu și trebuie să crezi cu tărie într-un dumnezeu personal, ca să te târguiești cu Dumnezeu.

Iată, de exemplu, acest extras din Psalmul 6:

Că nu este întru moarte pomenirea Ta. Și în iad cine Te va lăuda pe Tine?
quoniam non est in morte recordatio tui, in inferno quis confitebitur tibi?

Acest verset vine după ce psalmistul face un apel repetat la misericordia divină. Dar, așa cum am învățat la cursurile de vânzări, nimeni nu este interesat de un produs dacă nu este convins de marile avantaje ale achiziționării lui. Aici, psalmistul duce muncă de marketing cu Dumnezeu. Pentru El, pentru Domnul, e avantajos să îl mântuiască, ca să aibă cine să-L laude și să-L preamărească. Tot ce am învățat la cursuri de psihologia vânzării apare aici:
-descompunerea unui avantaj (de fapt, unic) al produsului în mai multe avantaje. Cele două părți ale versetului (marcate de cezură) spun, de fapt, același lucru.
-crearea unui "word picture". Potențialul client cumpără când vânzătorul îi creează un tablou. Nu ajunge să spun "acest nenorocit de pix Parker, pe care îți cer, cu tupeu, un milion, te va face să pari altora milionar, crescându-le încrederea în tine!". Trebuie să-i spun: "gândiți-vă la partenerii dv, care pun atâta preț pe seriozitate. Ei vor veni cu un proiect de contract în care sperați atât de mult. Îi veți primi stând chiar în fotoliul în care stați acum. Ce imagine vor avea dacă ați scoate un pix de 1 leu ? Gândiți-vă, acum, că veți păstra acest pix Parker în buzunarul interior, din dreptul inimii. Acolo veți duce mâna și de acolo îl veți arăta, așezându-l pe colile pe care ei vi le vor întinde. Ochii lor vor cădea chiar pe acest obiect de prestigiu și valoare când le veți spune: "mai sunt doar câteva mici detalii de discutat". Ce poziție veți avea acum !"

Cam asta face Psalmistul. Ne închipuim un pslamist damnat, în fundul iadului, și în Cer un ocean al tăcerii. Nu mai sunt decât îngerii Lui să-L laude. Dar, dacă psalmistul va primi absolvirea, va fi cu totul altceva: coardele care răsună acum (psalmul e pentru acompaniament de coarde) vor răsuna pentru Domnul. Este că e cu totul și cu totul altceva ?
Pe bune, eu l-aș ierta !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.06.2012, 22:44:56
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Cu certitudine, nu ați citit "Vikingii", de Frans Gunnar Bengtsson...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.06.2012, 23:00:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Cu certitudine, nu ați citit "Vikingii", de Frans Gunnar Bengtsson...
Mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa.

Mai grav de atât: nici măcar nu am auzit de ea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.06.2012, 23:16:38
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Long_Ships

Și, o descriere în română:

http://opiniisrl.wordpress.com/2011/...s-g-bengtsson/

http://ocartedincandincand.blogspot....-vikingii.html


Absolut fascinant este modul în care eroul principal pune problema convertirii la creștinism: constată că, în perioada în care a slujit zeilor nordici, și lui Mahhomed (în calitate de gardă personală a califului din Cordoba), n-a avut noroc.

Lucrurile i-au ieșit tot pe dos: a ajuns sclav la galere, a dobândit ceva bogăție, dar a risipit-o fără folos, fata iubită i-a fost suflată de sub nas, iar cu ocazia asediului unui oraș englez, în cadrul unei expediții vikinge, un călugăr asediat i-a spart capul cu un pietroi aruncat din turn.

Ca atare, omul se decide să încerce ultima variantă pentre a-și redobândi norocul: se convertește la creștinism. După care, evident, toate încep să-i meargă din plin, redevine bogat, se însoară cu fata iubită, etc.

Evident că, pentru tot restul vieții, își va sfătui prietenii să îi slujească lui Cristos, cel care a dovedit că îl poate ajuta în mod concret și care poate restabili norocul omului.

Sunt multe pasaje, de un umor delicios, în care filosofia mercantilă a vikingilor se împletește cu viziunea lor despre religie; ajunși în apele sudice, trag concluzia că zeii lor sunt probabil departe și deci ar fi înțelept să se închine lui Mahommed (mai ales că au dobândit și ceva aur cu ajutorul lui); la momentul creștinării, eroul principal își pune problema, cât se poate de serios, despre cam cât aur ar trebui să dăruiască Bisericii pentru ca să fie privit favorabil de Cristos - până la urmă, problema se rezolvă printr-o adevărată inginerie financiară, în cadrul căreia alți șefi vikingi sunt convinși să doneze în numele erolului principal, care se felicită pentru iscusință și dărnicie în același timp.

Un sfat: dacă o vedeți pe la anticariate sau la tarabele vânzătorilor de cărți, nu ezitați ! O capodoperă litarară, care a beneficiat și de o traducere de excepție în limba română. Chiar dacă nu vă veți găsi timp pentru lectură, copii vă vor fi recunoscători.

Last edited by MihaiG; 02.06.2012 at 23:33:49.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.06.2012, 00:40:55
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ei bine, poate cel mai tipic lucru pentru evrei este târguiala. Acest aspect al geniului grec este unul dintre deliciile citirii Vechiului Testament. Când târguiala e între oameni, e materie comună: toți o practicăm. Dar, trebuie să fii evreu și trebuie să crezi cu tărie într-un dumnezeu personal, ca să te târguiești cu Dumnezeu.



Din cat imi amintesc pe moment, cred ca cea mai celebra negociere relatata in Scriptura si in acelasi timp, model tipic de targuiala evreiasca, e cea in care Avraam „duce tratative” cu Dumnezeu pentru cei din Sodoma si Gomora.

”Și apropiindu-se Avraam, a zis: "Pierde-vei, oare, pe cel drept ca și pe cel păcătos, încât să se întâmple celui drept ce se întâmplă celui nelegiuit?

Poate în cetatea aceea să fie cincizeci de drepți: pierde-i-vei, oare, și nu vei cruța tot locul acela pentru cei cincizeci de drepți, de se vor afla în cetate?

Nu se poate ca Tu să faci una ca asta și să pierzi pe cel drept ca și pe cel fără de lege și să se întâmple celui drept ce se întâmplă celui necredincios! Departe de Tine una ca asta! Judecătorul a tot pământul va face, oare, nedreptate?"

Zis-a Domnul: "De se vor găsi în cetatea Sodomei cincizeci de drepți, voi cruța pentru ei toată cetatea și tot locul acela".

Și răspunzând Avraam, a zis: "Iată, cutez să vorbesc Stăpânului meu, eu, care sunt pulbere și cenușă.

Poate că lipsesc cinci din cincizeci de drepți; poate să fie numai patruzeci și cinci; pentru lipsa a cinci pierde-vei, oare, toată cetatea?" Zis-a Domnul: "Nu o voi pierde de voi găsi acolo patruzeci și cinci de drepți".

Și a adăugat Avraam să grăiască Domnului și a zis: "Dar de se vor găsi acolo numai patruzeci de drepți?" Și Domnul a zis: "Nu o voi pierde pentru cei patruzeci!"

Și a zis iarăși Avraam: "Să nu Se mânie Stăpânul meu de voi mai grăi: Dar de se vor găsi acolo numai treizeci de drepți?" Zis-a Domnul: "Nu o voi pierde de voi găsi acolo treizeci".

Și a zis Avraam: "Iată, mai cutez să vorbesc Stăpânului meu! Poate că se vor găsi acolo numai douăzeci de drepți". Răspuns-a Domnul: "Nu o voi pierde pentru cei douăzeci".

Și a mai zis Avraam: "Să nu se mânie Stăpânul meu de voi mai grăi încă o dată: Dar de se vor găsi acolo numai zece drepți?" Iar Domnul i-a zis: "Pentru cei zece nu o voi pierde".

Și terminând Domnul de a mai grăi cu Avraam, S-a dus, iar Avraam s-a întors la locul său.”



Iata mai jos ce zice pr. Steinhardt (el insusi evreu), in „Daruind vei dobandi”, despre acest episod in care Avraam si Dumnezeu „se tocmesc de parca ar fi doi cumetri la umbra nucului din fundul gradinii”. Ajung ei la invoiala, dar din pacate la ce bun? Cei din Sodoma si Gomora nu stiu de ea. Habar n-au ca ei sunt subiectul principal de discutie pe ordinea de zi a negocierilor.


„Părintele nostru Avraam, milostivnicul, pentru a fi îndrăznit să stea la tocmeală cu Dumnezeu și să nu se fi rușinat să tot stăruie, iata, scena relatată la capitolul 18 al cărții Facerii, versetele 23-33, e poate cea mai emoționantă din întreg Vechiul Testament.
Când Dumnezeu i-a vorbit lui Moise erau tunete și fulgere și nor des și sunet de trâmbițe foarte puternic. Iar când i-a vorbit lui Ilie a fost adiere de vânt lin.

Cu Avraam însă pare a se tăifasui.
S-ar zice că-s doi cumetri, cu paharele pe masa din fața lor, la umbra nucului din fundul grădinii și că le este voia a nu pripi încheierea târguielii.

Poate că în cetatea aceea să fie cincizeci de drepți… poate să fie numai patruzeci și cinci… poate să fie numai patruzeci… poate numai zece….

E în acest descrescendo numeric, de fapt un admirabil și uimitor de îndrăzneț crescendo de milă și de iubire de semeni și îngăduință pentru păcătoșenia omului.
E atîta curaj, atîta neosteneală și tenacitate și putere stăruitoare încât cititorul textului nu poate să nu resimtă mândria de a fi și el om, umplându-i-se totodată ochii de lacrimile sfintei bucurii. Și nu-i deloc exclus să-i sune în minte cuvintele rostite în zilele noastre de Raymond Aron: „în prezența măreției mă înfior cu respect”.

Învoiala se încheie în dreptul digitului zece. Dar la ce bun? Cei din Sodoma și Gomora nu știu de ea, după cum nici flegmaticilor trecători de pe dealul Căpățânii nu le dă prin gând că Răstignitul acela pentru ei se chinuiește.”

Last edited by delia31; 03.06.2012 at 00:46:46.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.06.2012, 13:52:21
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Legat tot de targuieli si negocieri cu miza in vesnicie, in 2 iunie, data cand ati deschis acest topic, a fost sarbatorit in BO, Sf. Ioan cel Nou de la Suceava, el insusi negutator in viata pamateasca si considerat patronul spiritual al negustorilor.

Cea mai profitabila afacere pe care a facut-o la viata lui a fost cand si-a dat muceniceste viata pamanteasca in schimbul vietii impreuna cu Hristos. A dat o moneda calpa in schimbul celei mai pretioase comori!
Ăsta da exchange!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.06.2012, 01:22:31
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Foarte interesant topic!
Mai sunt multe texte în acest sens... De exemplu relatarea despre dialogul dintre Dumnezeu Care hotărâse să-i piardă pe toți israeliții și Moise, care contraargumenta spunând că, dacă evreii vor muri în pustiu, egiptenii își vor schimba părerea despre atotputernicia divină. :)
Ce să mai zicem de Iacov/Israel care, după lupta sa cu Dumnezeu, I s-a adresat Domnului într-un mod foarte îndrăzneț: "Nu Te las să pleci până nu mă binecuvântezi"... :)
Și mai sunt muulte alte exemple în V T, pe care nu le am acum în minte.
Poate că I-ar fi bineplăcut lui Dumnezeu ca noi să dorim atât de mult mântuirea noastră, încât să încercăm s-o negociem. Poate că ar spune ca-n acea legendă iudaică: "Copiii Mei M-au învins, copiii Mei M-au învins!".

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

P. S. Acum mi-a venit în minte faptul că Mântuitorul Însuși ne-a oferit, prin parabola judecătorului nedrept (Luca18, cred), un exemplu de negociere stăruitoare, încăpățânată, o târguială duhovnicească în adevăratul sens al cuvântului. :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.06.2012, 06:52:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
P. S. Acum mi-a venit în minte faptul că Mântuitorul Însuși ne-a oferit, prin parabola judecătorului nedrept (Luca18, cred), un exemplu de negociere stăruitoare, încăpățânată, o târguială duhovnicească în adevăratul sens al cuvântului. :)
Dacă tot am ajuns la moduri evreiești de a pune problema în....Noul Testament, nu se poate să nu pomenim o delicioasă analogie pe care o face Domnul, atunci când ucenicii Săi îl roagă să le arate cum trebuie să se roage. Să citim din cap 11 din Luca:
Si a zis catre ei: Cine dintre voi, avand un prieten si se va duce la el in miez de noapte si-i va zice: Prietene, imprumuta-mi trei paini,
Ca a venit, din cale, un prieten la mine si n-am ce sa-i pun inainte,
Iar acela, raspunzand dinauntru, sa-i zica: Nu ma da de osteneala. Acum usa e incuiata si copiii mei sunt in pat cu mine. Nu pot sa ma scol sa-ti dau.
Zic voua: Chiar daca, sculandu-se, nu i-ar da pentru ca-i este prieten, dar, pentru indrazneala lui, sculandu-se, ii va da cat ii trebuie.
Verbis Domini
Cu alte cuvinte, mult face îndrăzneala și stăruința în rugăciune! Dumnezeu e capabil să ne dea ce cerem numai ca să scape de stăruința noastră. Aici, evreul Isus îi învață pe ceilalți evrei care se înscriseseră la școala Sa rabinică tehnica persuasiunii, pe care vânzătorii ambulanți de te-miri-ce și-au însușit-o mai bine decât noi.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.06.2012, 00:38:39
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dacă tot am ajuns la moduri evreiești de a pune problema în....Noul Testament, nu se poate să nu pomenim o delicioasă analogie pe care o face Domnul, atunci când ucenicii Săi îl roagă să le arate cum trebuie să se roage. Să citim din cap 11 din Luca:
Si a zis catre ei: Cine dintre voi, avand un prieten si se va duce la el in miez de noapte si-i va zice: Prietene, imprumuta-mi trei paini,
Ca a venit, din cale, un prieten la mine si n-am ce sa-i pun inainte,
Iar acela, raspunzand dinauntru, sa-i zica: Nu ma da de osteneala. Acum usa e incuiata si copiii mei sunt in pat cu mine. Nu pot sa ma scol sa-ti dau.
Zic voua: Chiar daca, sculandu-se, nu i-ar da pentru ca-i este prieten, dar, pentru indrazneala lui, sculandu-se, ii va da cat ii trebuie.
Verbis Domini
Cu alte cuvinte, mult face îndrăzneala și stăruința în rugăciune! Dumnezeu e capabil să ne dea ce cerem numai ca să scape de stăruința noastră. Aici, evreul Isus îi învață pe ceilalți evrei care se înscriseseră la școala Sa rabinică tehnica persuasiunii, pe care vânzătorii ambulanți de te-miri-ce și-au însușit-o mai bine decât noi.
Daa, foarte interesant exemplu, nu mă gândisem! :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Moduri de a ne impartasi de Hristos N.Priceputu Impartasania (Taina Euharistiei) 12 26.01.2013 19:11:49
Doua moduri de adresare costel Generalitati 0 27.04.2012 12:08:55
Cinci moduri de a ne impartasi costel Impartasania (Taina Euharistiei) 14 05.09.2010 21:58:54