Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.07.2012, 23:52:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Talking Marturii ale forumistilor despre duhovnici / parinti indragiti

Tot rasfoind acest forum, am gasit o postare de-a lui GeoNektarios:

"Talking Mosulica-Prieten Adevarat!!!
Din mila Domnului Il cunosc pe Pr.Teofil de mai bine de 10 ani... inca nu terminasem gimnaziul cand am inceput sa merg Vacanta-de-vacanta la Mrea Sambata!!! Nici macar nu asteptam sa vina vacanta, ca mergeam si luam invoire de la pr.diriginte in seminar, si fugeam la sambata!!! Cunosc TOTUL acolo! defapt, Mrea Samabata este LOCUL copilariei mele!!! Acolo am crescut de la 14 ani pana mai acu in vara...

Pr.Teofil este batran cu batranii si tanar cu tinerii! Este un om al veseliei si al prezentei lui Hristos! Este el Bucurie pt Dumnezeu dar si pt Maica Domnului catre care are imensa evlavie!!! Este aspru, direct si neingaduitor cu PACATUL!!! Este bun si bland si plin de Iubire cu cei ce cauta sa faca VOIA lui Dumnezeu, sa implineeasca poruncile!!!

Legat de "stravederea" parinteleui, sunt BASME!!! PrTeofil nu are acest "dar", ci are EXPERIENTA!!! Cati oameni s-au perindat sub epitrahilul Sf.Sale e de inteles cate feluri de probleme a intalnit! Ca DUHOVNICUL este un om harsimatic, asta este pt ca asa TREBUIE sa fie UN duhovnic!!! Este UN OM DE RUGACIUNE!!! se roaga mult!!! II place CURATENIA!!! Dansul face dus zilnic, la 4 dimineata este in picioare si merge la baie si face dus! Nevointa personala, Dumnezeu o stie!!!

Sa fiti Binecuvantati!!!"


E un prilej pentru a va invita pe toti sa ne impartasiti amintiri personale, ganduri despre duhovnicii nostri care au trecut la Domnul sau care inca se mai nevoiesc pe acest pamant. Sunt sigura ca multi dintre voi aveti aceste experiente legate de oameni stiuti si nestiuti de noi toti, care v-au marcat cumva existenta duhovniceasca prin harul Domnului.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.07.2012, 01:10:48
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Hei, dar nu va inghesuiti asa!
S-a invrednicit oare vreun forumist sa il cunoasca personal pe par. Arsenie Papacioc si poate scrie cateva cuvinte despre acesta, acum, la zi de pomenire?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.07.2012, 08:47:42
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cel mai drag îmi este părintele meu duhovnic, de la o biserică din București, însă nu mă simt în măsură de a descrie în cuvinte "relația" noastră. Este foarte important pentru mine că am găsit persoana (acum aproape 10 ani) căreia să îi pot spune problemele, frământările, păcatele mele... și de la care să primesc cuvântul ziditor. Are un stil mai lapidar și direct, dar mi-au rămas vii în memorie multe dintre "dialogurile" noastre (vorbite sau simțite). Este bucuria, întărirea și elementul meu de stabilitate...

Glykys a deschis probabil acest topic cu gândul la duhovnici mai cunoscuți... dintre aceștia am avut ocazia să îl întâlnesc doar pe părintele Iustin Pârvu, ale cărui cuvinte (răspunsuri la întrebări personale) le păstrez de asemenea în memorie.

Cu părere de rău că nu răspund întocmai "cerinței subiectului"... le doresc tuturor duhovnicilor noștri sănătate, viață lungă, mântuire și înțelepciunea de a ne păstori și pe noi pe drumul mântuirii!

Last edited by Annyta; 19.07.2012 at 09:00:28.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.07.2012, 22:04:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Parintele Paul Lepadatu

Drag mie , dar mai ales de mare ajutor de cativa ani , cam de la inceputul zidirii acestui Sfant lacas , Biserica Sfantul Mercurie . Este un duhovnic "incomod " pentru multi si asa l-am considerat si eu la inceput , caci cu greu iti da dezlegare la Sfanta Impartasanie . Postirea e postire , pacatul e pacat , nu le incurca , nu le injumatateste , te mustra , te invata , te mustra din nou , te asculta , dar nu accepta justificarea caderii in pacat . Exista aceasta tendinta de a ne justifica , de a ne autocompatimi , de a ne autovictimiza in caderile noastre , dar asa ceva la el nu exista . E foarte rabdator , dar nu se abate de la calea cea dreapta si are un simt bine dezvoltat pentru cei ce iau mult prea usor Sfintele Taine , ii simte de la o posta , si cred ca aceasta-i treaba buna , si este spre binele tuturor . Simte cand spui adevarul pe jumatate , si asta o intelegi din privirea lui . E un adevarat Parinte Duhovnic , pentru multi sever , dar nu cred ca cineva a regretat modul lui de a conduce sufletul si mintea spre cele bune si folositoare . Puteam oricand sa-l schimb cu un duhovnic de duzina , neinteresat de un fumat , de o mincuna , dar cred ca nu asta-i solutia pentru mantuirea noastra . Multe sfaturi bune si utile mi-a oferit si Doamna Preoteasa care se afla mai tot timpul la pangar , si de fapt toata familia Parintelui , aici ii este casa , la Biserica ocrotita de Marele Mucenic Mercurie . Ii gasim pe toti , sau aproape pe toti , zilnic de la 7:20 pana seara tarziu intru Slava lui Dumnezeu , a Tatalui si a Fiului si a Sfantului Duh , acum si pururea si in vecii vecilor ! Amin !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 23.07.2012 at 22:09:44.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.07.2012, 22:26:01
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Hei, dar nu va inghesuiti asa!
S-a invrednicit oare vreun forumist sa il cunoasca personal pe par. Arsenie Papacioc si poate scrie cateva cuvinte despre acesta, acum, la zi de pomenire?
Nu l-am cunoscut personal dar am foste de cateva ori era fff multe lume, mereu ne zicea sa stim sa murim si sa inviem in fiecare zi , din pacate nu imi amintesc f multe, offf capul asta sec.... .

Mi-ar placea sa vorbeasca cineva care l-a cunoscut pe Pr Cleopa, din pacate nu l-am apucat nu mergeam pe la manastiri atunci din pacate.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.07.2012, 21:29:42
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu prea se inghesuie nimeni pe aici.....

Mie chiar mi se parea interesant acest topic.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.07.2012, 23:37:24
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Mi-am amintit o poveste amuzanta cu dragul Parinte Galeriu :)

Eram cu tatal meu in Biserica Silvestru,intr-o zi cand biserica era goala;noi aprindeam niste lumanari si ne rugam pe la icoane,cand usa se deschide si-l vedem pe Parintele Galeriu;tata il saluta si-i spune ca eu ma pregatesc pt examenul de intrare la liceu,si daca binevoieste sa faca o rugaciune pt mine...
Parintele zambeste cu toata figura si spune molcom:Facem,facem si rugaciune dar ia spuneti-mi,fetita a invatat ceva pt examenul acesta?"

Acum ma prapadesc de ras de aceasta intamplare,atunci am ramas...muta!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.07.2012, 12:38:07
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu personal nu am cunoscut nici un duhovnic din Romania, doar pe cei de aici.

Am sa precizez totusi, duhovnicii despre care am citit si a caror cuvinte/predici le-am ascultat care m-au marcat si mi-au deschis ochii sa zic asa. Desi nu i-am cunoscut personal, mi-au schimbat felul in care gandesc si privesc viata.

Avva Arsenie Boca. Este printre primii duhovnici romani despre care am aflat. Cartile lui, mai ales "Familia, tinerii si copii nascuti in lanturi", marturiile despre el, mi-au creeat acea pofta de a cunoaste mai mult ortodoxia. La inceput am zis ca exagereaza, ca e prea dur, insa acum ii dau dreptate.

Parintele Iustin Parvu
. E un parinte deosebit. Are o istorie f.interesanta. Imi plac tare mult cuvintele sale, vb.f bine, si desi multi zic tot asa ca exagereaza, ca e batran ca nu stiu ce, dansul este un marturisitor al credintei, un roman adevarat si cu singuranta singura lui grija este sa ne mantuim. Dumnezeu sa ii dea sanatate si putere, ca avem mare nevoie de el.

Avva Ilie Cleopa
. La inceput, reactie similara cu cea pe care am avut-o despre Pr.Arsenie Boca, insa cum nu mi se mai pare dur deloc, din contra. Imi plac cartile sale, foloseste cuvinte simple, dar la obiect, spunand lucrurilor pe nume.

Parintele Amfilohie Branza. Imi place asa de mult cum vorbeste. I-am ascultat/urmarit predicile si conferintele, am avut multe de invatat de la el. Are asa un fel de a face ortodoxia f.frumoasa si demna, cel putin mie asa mi se pare. Cand ma gandesc la dansul imi vine in gand cam asa: da, uite asa este un parinte ortodox adevarat. Dumnezeu sa ii dea sanatate!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.07.2012, 18:03:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Parintele Gherontie Puiu, de la Manastirea Caraiman, orasul Busteni. Aici chiar parintele povesteste viata sa in video: http://prgabriel.wordpress.com/2009/...rontie-puiu-v/
Pe vremea comunistilor parintele a stat ascuns in pesteri. Aici e scrisa povestea vietii sale: http://www.jurnalul.ro/special/preac...lui-599742.htm

S-a născut în localitatea Todirești, lângă Pașcani, în anul 1933. Mama i-a murit în timp ce-l aducea pe lume iar moașele, convinse că nici pruncul nu supra­vie­țui­se, l-au așezat într-un coș și l-au aruncat între gunoaie pe malul unei gârle.
Ocrotit de Dum­nezeu, copilul a fost salvat de o fe­meie care trecea întâmplător pe acolo și, auzindu-l plângând, l-a adus în casa ei, unde l-a îngrijit cu multă dragoste.
Când fratele vitreg Ilie (fiul cel mare al familiei Puiu Petrache) a plecat pe front, părintele a visat pentru prima oară o tânără cu chip strălucitor, îmbrăcată în straie mănăstirești, care i-a spus cu glas domol: „Vei fi ocro­tit!... Tatăl tău se va întoarce după un lung prizonie­rat!”.
La ieșirea din sfântul lăcaș, pe treptele din fața pridvorului, am zărit din nou acea ființă minunată. Stătea lângă poartă și mă privea drept în ochi. N-o vedea ni­meni, doar eu! De astă dată nu mai era vis, ci vedenie curată...
Mi-a vorbit cu glas îngeresc: «Ai încredere și du-te la mănăstire. Te voi călăuzi. Tu ești ales pentru o misiune!». Acea măi­cuță fără vârstă avea cel mai frumos chip pe care mi-a fost dat să-l pri­vesc. Începând de atunci, am în­țe­les că este însăși Măicuța Domnului...”, mărturisește părintele.
A evadat cu ajutorul unui brigadier-șef, iar vreme de 10 ani a stat ascuns într-o peșteră din Bucegi. S-a hrănit cu tot felul de rădăcini, cu semințe și fructe. Îmbrăcat în zdrențe, se ruga neîncetat. Privind crucea de pe Caraiman, i-a jurat Sfintei Fecioare Maria că va construi o mănăstire cu hramul „Înălțarea Sfintei Cruci”.
În 1995, pe când spovedea o credincioasă, părintele Gherontie a suferit un accident vascular cerebral, paralizând.
După trei luni a fost trimis la un sanatoriu din Sinaia. Doctorul i-a spus că are nevoie de câțiva ani pentru refacere. A rămas doar o singură noapte! Preacurata s-a apropiat de patul său spunând: „Te-am adus aici cu o misiune... Adu-ți aminte! Trezește-te, că nu ești bolnav!”. „Mi-a repetat aceste vorbe de trei ori. Apoi a rostit mai apăsat, de parcă trebuia cu tot dinadinsul să-mi amintească acele ultime cuvinte: «Vei găsi un brad cu șase ramuri, lângă o apă curgătoare, pe un plai de unde se vede marea cruce la care te-ai jurat. Acolo să faci mănăstirea!».” A doua zi a coborât din pat, uimind medicii și vecinii din salon, și a plecat să caute locul de mănăstire.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.07.2012, 18:19:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Parintele Nicolae Puchianu este preot in Rasnov, dar desori de la un timp vine la slujbe in Brasov. E foarte iubit de credinciosi pentru ca in timpul predicii il ineaca plansul. E si om de cultura, a scris peste 18 carti ( atatea erau ultima data, poate s-a mai apucat intre timp).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mărturii ale marilor noștri duhovnici + cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 8 23.06.2011 13:10:48
Mărturii ale marilor noștri duhovnici + cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 1 17.02.2010 09:27:05
despre 'parinti clarvazatori' si ghicitori boby1976 Generalitati 3 17.12.2009 15:40:48
Despre PARINTI MarinaAlca Generalitati 60 07.11.2009 05:22:23
Marturii despre moarte Iustin44 Generalitati 14 31.03.2009 23:59:56