Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.01.2013, 14:36:42
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
N-ai putea sa fii mai retinuta in aprecieri de tip ,,fanatici", ,,isterizat'', ,,mare-i gradina ta, Doamne!''? Cum poti sa-i numesti astfel pe parintele Iustin , pe parintele Paisie Aghioritul, pe sfantul Lavrentie de Cernigov si pe alti duhovnici romani, rusi, sarbi si greci care privesc probema astfel? Admite ca eu un alt punct de vedere care nu coincide cu al tau si limiteaza-te la atat.
Arata-mi o singura postare in care i-am facut isterici fanatizati pe sus numitii. Am citit articolul din luna martie, de pe site-ul respectiv recomandat de tine si am dat chiar si un exemplu din comentariile postate acolo, care, dpmdv se incadreaza la gandire fanatica. Dupa ce le-am citit pe toate, am putut exclama "mare-i gradina ta, Doamne!".
Citat:
Postarile celor care vor sa ne dea lectii pro-cip nu m-au convins prin adancimea lor duhovniceaca, ci doar prin informatii.
Postarile tale anti-cip sunt lipsite de adancime duhovniceasca,de aceea raspunsurile sunt in aceeasi maniera. Desigur, scuza unor e sa se ascunda in spatele Sfintilor si parintilor, spunand "eu doar repet ce spun altii", dar conteaza si cum inserezi in textul tau, spusele lor. Cand te vei lipsi de calculatorul cu cip, poti sa dai lectii anti-cip altora.

Last edited by ioanna; 06.01.2013 at 14:42:41.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.01.2013, 14:42:25
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Credeti ca oamenii se vor imbolnavi doar pentru ca evidenta carnetelor de sanatate se va face in format electronic?
Va puteti lipsi de calculatorul cu cip de la care ne scrieti sau vreti sa va folositi in continuare de cip-uri in mod preferential?
Nu, pentru că deja sunt foarte mulți bolnavi. Cât despre calculator așa cum nu l-am folosit până acum câțiva ani...pot să nu-l mai folosesc, deci am libertatea de a hotărî dacă îl folosesc sau nu.
Eu cred că pentru a respecta libertatea individului ar trebui să existe alternatvă așa cum s-a găsit pentru pașapoarte.

Pledez pentru ca fiecare om să aibă liberul arbitru. Nici credința nu poate fi impusă nimănui!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.01.2013, 14:44:17
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Eu cred că pentru a respecta libertatea individului ar trebui să existe alternatvă așa cu s-a găsit pentru pașapoarte.
Sunt de acord, atata timp cat refuzul nu e motivat de un capriciu. Actele biometrice iti lezeaza deminitatea, (mai ales amprentarea), insa chiar nu pricep de ce codul asiguratului lezeaza pe unii, insa cnp-ul nu.

Last edited by ioanna; 06.01.2013 at 14:46:45.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.01.2013, 14:49:27
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
La cat s-au isterizat unii au ajuns sa articuleze cuvantul "card", doar ca sa-i linisteasca ca nu mai e "drac" scris invers :) N-am inteles de ce au protestat ca pe card sa nu apara bolile cronice, doar pe carnetul de sanatate apar si nu tin minte sa fi comentat cineva vreodata. De asemenea un nr. de inregistrare apare si pe fisa medicala, dar n-au comentat niciodata nimic, doar de cand a inceput paranoia cu cip-ul s-a starnit fobia cifrelor. Astept grupurile fanatizate sa dea dovada de consecventa in gandire si sa protesteze impotriva cnp-ului, acel numar unic cu care se identifica. Daca nu protesteaza impotriva cnp-ului, doar impotriva acelui cod al asiguratului eu nu ii cred, sunt niste bieti oameni rataciti. Am citit cateva comentarii la linkul postat, te ingrozesti:
Parerea mea este ca ,daca-l primim prin posta ,trebuie sa-l trimitem inapoi ,pe adresa care l-a trimis ,Pt ca ,daca-l primesti ,inseamna ca ai primit cipul satanist al lui antihrist !!! http://apologeticum.wordpress.com/20...ema-era-cipul/

In fine, mare-i gradina ta, Doamne!

Iti indeplinesc dorinta si printr-o postare a ta recenta.

Chiar crezi ca te consideri indreptatita sa folosesti astfel de termeni? Desigur nu i-ai jignit pe sfinti in mod direct, ci indirect.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.01.2013, 14:51:30
Vlad_7 Vlad_7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Fraților, îmi permit să-mi dau cu părerea...Nu există posibilitatea ca isteria numerelor ăstora să fie doar o modalitate de distragere a atenției de la lucrurile cu adevărat importante? Poate tocmai acesta este planul diavolului: să distragă atenția creștinului de la ceea ce este relevant pentru mântuire.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.01.2013, 14:52:33
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Chiar crezi ca te consideri indreptatita sa folosesti astfel de termeni?
Sa ai fobie fata de un cuvant, doar pentru ca scris invers e "drac" e o superstitie, ceea ce conform invataturii ortodoxe e un pacat, deci consider cuvantele "isterie" si "fanatism" cele mai potrivite in acest context. Iar faptul ca au insistat sa schimbe denumirea de "card" cu "cardul" e culmea isteriei.

Last edited by ioanna; 06.01.2013 at 14:55:44.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.01.2013, 15:00:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul

Cand te vei lipsi de calculatorul cu cip, poti sa dai lectii anti-cip altora.
Ma lipsesc de ceea ce legat de numele meu de botez, nu de orice cip. Despre calculator in sine nu scrie nimic in Apocalipsa, ci doar despre numarul de om al carui semn este 666. Nu pot fi mai zeloasa decat imi cere textul Apocalipsei. Nu dau lectii, ci doar, din moment ce am inteles, nu-mi permit sa tac. Daca cineva le considera lectii, nu e problema mea.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.01.2013, 15:03:13
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu dau lectii, ci doar, din moment ce am inteles, nu-mi permit sa tac.
Unde scrie in textul Apocalipsei de dispozitive electronice, despre cip-uri ?
Unde scrie ca dispozitivul electronic are semnul 666, unde scrie ca cip=ul e semnul fiarei?
Care Sfant Parinte a vorbit de cip-uri? Ioan Gura de Aur, Maxim Marturisitorul, care?

Last edited by ioanna; 06.01.2013 at 15:11:04.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.01.2013, 15:10:10
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad_7 Vezi mesajul
Fraților, îmi permit să-mi dau cu părerea...Nu există posibilitatea ca isteria numerelor ăstora să fie doar o modalitate de distragere a atenției de la lucrurile cu adevărat importante? Poate tocmai acesta este planul diavolului: să distragă atenția creștinului de la ceea ce este relevant pentru mântuire.
Reiau citatele din Apocalipsa. Nu distrage nimeni atentia in mod gratuit:


,,Si ea (fiara) ii sileste pe toti, pe cei mici si pe cei mari, si pe cei bogati si pe cei saraci, si pe cei slobozi si pe cei robi, ca sa-si puna semn pe mana lor cea dreapta sau pe frunte. Incat nimeni sa nu poata cumpara sau vinde, decat numai cel ce are semnul, adica numele fiarei, sau numarul numelui fiarei. Cine are pricepere sa socoteasca numarul fiarei; caci este numar de om. Si numarul ei este sase sute saizeci si sase" (Biblia,Apocalipsa, 13:16-17)



,,Cine se inchina fiarei si chipului ei si primeste semnul ei pe fruntea lui, sau pe mana lui, va bea din vinul aprinderii lui Dumnezeu, turnat neamestecat,in potirul maniei sale, si se va chinui in foc si in pucioasa, inaintea sfintilor ingeri si inaintea Mielului. Si fumul chinului lor se suie in vecii vecilor. Si nu au odihna nici ziua nici noaptea cei ce se inchina fiarei si chipului ei si oricine primeste semnul numelui ei.’’ Biblia; Apocalipsa, cap. 14, versetele 9-11.




,,Si am vazut ca o mare de cristal, amestecata cu foc, si pe biruitorii fiarei si ai chipului ei si ai numarului numelui ei, stand in picioare pe marea de cristal si avand alautele lui Dumnezeu. Si ei cantau cantarea lui Moise, robul lui Dumnezeu, si cantarea Mielului, zicand: Mari si minunate sunt lucrurile tale, Doamne Dumnezeule, Atottiitorule! Drepte si adevarate sunt caile Tale, Imparate al neamurilor! Cine nu se va teme de Tine, Doamne, si nu va slavi numele Tau? Ca Tu singur esti sfant si toate neamurile vor veni si se vor inchina inaintea Ta, pentru ca judecatile Tale s-au facut cunosccute.” ’’ Biblia; Apocalipsa, cap. 15, versetele 2-4.

Cine este preocupat de mantuire isi cultiva trezvia. Sa ne informam pe aceasta tema inainte de a accepta sau de a respinge ,,binefacerile'' acestui sistem. Putem trai mult si bine fara carduri de sanatate, fara a imbogati nu stiu ce companie producatoare in detrimentul cetateanului.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.01.2013, 15:16:20
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Unde scrie in textul Apocalipsei de dispozitive electronice, despre cip-uri ?
Unde scrie ca dispozitivul electronic are semnul 666?
Care Sfant Parinte a vorbit de cip-uri? Ioan Gura de Aur, Maxim Marturisitorul, care?
Despre 666, au vorbit ingineri si sfinti contemporani, asa cum am precizat, adica oameni care au facut legaturile necesare intre textul Apocalipsei si tehnologia contemporana.

Ai citit cartea aceasta?



Dar aceasta?

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 13:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53