Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.06.2013, 20:53:56
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
N.Priceputu ar fi făcut bine să ne spună și nouă despre care "ideologie" a ortodoxismului vorbește. Chiar nu înțeleg ce înțelege domnia sa prin acest cuvânt; nu știu la ce așa zisă ideologie ar trimite. Deasemenea nu știu cine sunt aceia care aderă la așa zisa ideologie ortodoxistă; i-ați întâlnit în practică, domnule, știți despre ce vorbiți, sau doar vreți să creați false probleme? Prin ce se caracterizează așa zisa ideologie ortodoxistă din punctul dumitale de vedere, N.Priceputu? Și cine ți-a spus dumitale că "ortodoxiștii" sunt aceia care s-ar simți agresați de ecumenism? Ce te face să crezi, N.Priceputu, că ar trebui să fii "ortodoxist" pentru a te simți agresat de o anumită mișcare, pe care unii o laudă, alții o susțin, alții o cataloghează ca erezie sau pan-erezie? Ai cumva impresia că trebuie să vii dumneata să îi bagi pe alții într-o categorie ideologică, să le pui o etichetă doar pentru că nu sunt fanii unei mișcări? (în acest caz, ecumenismul.) Ce te face pe dumneata să crezi că trebuie cu necesitate să fie cineva etichetat ca "ortodoxist" pentru a se opune unei mișcări sau alteia, pentru a nu fi de acord cu o mișcare sau alta, sau pentru a nu fi de acord cu anumite aspecte ale unei mișcări? Nu ți se pare că ai cam întins coarda încă dinainte să înceapă meciul?
Mai întâi, n-am dorit un meci, ci o dezbatere liberă, din care toți să ieșim mai lămuriți, poate. Sau măcar eu.
Răspunsurile nu le am, însă am întrebările.
O să încerc să explic pentru ce am făcut distincțiile de mai sus.

O ideologie este definită ca fiind un sistem coerent de idei. Vorbind de Ortodoxie, ea ar fi un sistem al mântuirii. Cine face parte din sistemul ăsta se mântuiește, cine nu, nu.

Eu am lansat o întrebare. Dacă așa stau lucrurile, atunci Ortodoxia este, într-adevăr, un sistem, și este sinonim cu ortodoxismul. Nimeni nu are de ce să se supere. (Cătălin, de exemplu, a răspuns cândva la problema asta, afirmând că este, într-adevăr, un sistem.)
În plus, este firesc ca ortodoxismul să fie în antiteză cu o altă ideologie, care i se opune, cum ar fi ecumenismul.

Aștept păreri, însă, despre ce înseamnă o ideologie, despre eventualele ei neajunsuri, și iarăși păreri care ar încadra Ortodoxia la ideologii sau ar scoate-o din categorie.

P.S. Problema am abordat-o pentru că ea există și ne lovim în permanență de ea în discuțiile dintre noi. Mi-am dat seama că avem mari diferențe de înțelegere și e păcat, pentru că asta ne face să ne situăm în tabere sau cel puțin să purtăm discuții paralele. Dacă toți suntem căutători sinceri ai adevărului, aflarea lui nu ne va face decât bine, aducându-ne mai aproape unii de alții.

Last edited by N.Priceputu; 11.06.2013 at 21:24:39.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.06.2013, 21:07:24
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Corect!

Urmează acum să vedem ce consecințe poate avea, pe plan duhovnicesc trecerea acestui cuvânt în postura de substantiv...

Cândva, ne spune revelația mai mult printre rânduri, într-un mod de existență greu de reprezentat pentru noi, Dumnezeu a plăsmuit un minunat adjectiv care, ulterior, a lăcomit la statutul de substantiv în taxisul creației (sau ordinea dinamică a creației). Rezultatul acestei inițiative a fost, și este în continuare, catastrofal.
Chiar cred că am nevoie de ajutor la topicul ăsta. Problema este deosebit de delicată, mi se pare, însă, dincolo de pasiunile pe care inevitabil le stârnește, am speranța să o limpezim un pic.
Te rog să dezvolți și comentariul de mai sus.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.06.2013, 21:09:58
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Putem începe cu definițiile din dex:

Ortodoxie: 1. Confesiune creștină care a păstrat neschimbate dogmele, tradiția, cultul și organizarea bisericească fixate prin cele șapte sinoade ecumenice; p. ext. biserica ortodoxă; religia ortodoxă. 2. Conformitate, concordanță cu principiile tradiționale ale doctrinei bisericii creștine ortodoxe. – Din lat. orthodoxia, fr. orthodoxie.

Ortodoxism: 1. Religia creștină ortodoxă. 2. Calitatea de a fi ortodox (2). 3. Doctrină literară și ideologică românească din perioada interbelică; înclinare spre cultivarea temelor și motivelor religioase ortodoxe. – Ortodox + suf. -ism.

Doctrină: Totalitatea principiilor unui sistem politic, științific, religios etc. – Din fr. doctrine, lat. doctrina.

Ideologie: Totalitatea ideilor și concepțiilor filozofice, morale, religioase etc. care reflectă, într-o formă teoretică, interesele și aspirațiile unor categorii într-o anumită epocă. ♦ P. restr. Totalitatea ideilor și concepțiilor care constituie partea teoretică a unui curent, a unui sistem etc. ♦ Știință care are ca obiect de cercetare studiul ideilor, al legilor și al originii lor. [Pr.: -de-o-] – Din fr. idéologie.

Ceea ce mi-a reținut atenția din toate aceste definiții, este caracterul teoretic al ortodoxismului, conform definiției nr. 3 de mai sus.
Dar ortodoxia, ca dreaptă slăvire a lui Dumnezeu, sau dreaptă credință, ar fi în primul rând trăire, viețuire...
Ortodoxismul este o doctrină, printre altele. Ortodoxia este firea omului, după spusele lui Rafail Noica.
Mă bucur că ai postat definițiile astea. Ne vor fi de ajutor în limpezirea înțelesurilor și a distincțiilor.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.06.2013, 21:34:49
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

@guardian: e trist să aflu de la tine că (aproape) toți marii duhovnici români au fost niște talibani decrepiti.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.06.2013, 23:24:59
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Domnule Priceputu, eu ți-am adresat clar câteva întrebări la care nu ai binevoit să răspunzi. Dar trec peste asta, sper că ți s-a clarificat că nu îți dă nimeni dreptul să îi clasifici pe alții la nu știu de categorie de ideologie doar pentru că nu sunt de acord cu o mișcare sau cu anumite aspecte ale unei mișcări

Last edited by Decebal; 13.06.2013 at 23:01:21.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.06.2013, 23:35:51
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Decebal, n-am încadrat pe nimeni în categorii. Nu am folosit cuvântul „ortodoxism” în sens peiorativ. Am vrut doar să facem vorbire despre ideologii. Iar cine consideră că Ortodoxia este ideologie nu cred că are ceva împotriva cuvântului ortodoxism.

În ce privește (anti)ecumenismul, fiind și acesta un purtător de -ism, este clar că se situează la același nivel, al ideologiilor.

În rest, mulțumesc pentru mărturisirea de credință. Sunt în mare parte de acord cu ea, în special când identifici Ortodoxia cu Biserica și o consideri cale mântuitoare.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.06.2013, 23:49:57
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
... identifici Ortodoxia cu Biserica și o consideri cale mântuitoare.
Domnule Priceputu, te rog așa respectuos să nu îmi deformezi spusele.

Eu nu consider Ortodoxia cale mântuitoare, ci calea mântuitoare, singura autentică și deplină dealtfel. S-a înțeles? Dacă voi, alții, nu credeți este strict problema voastră, nu a Ortodoxiei Creștine. Restul toate celelalte pot să ofere anumite beneficii și satisfacții, dar nicidecum precum cele pe care le oferă Calea cea adevărată în Hristos, doar în măsura în care mai păstrează lucruri autentice după desprinderea lor de Ortodoxie. Cred că am fost foarte clar, pentru cei care au urechi de auzit; dacă voi vreți să faceți din Dumnezeiasca Ortodoxie o ideologie ortodoxistă și să o mai și atribuiți altora este strict problema și răspunderea voastră pentru care veți da negreșit socoteală mai devreme sau mai târziu.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.06.2013, 23:53:52
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Îmi cer scuze și rectific: singura cale.
Am avut o reținere în a scrie Calea, întrucât însuși Hristos S-a numit așa pe Sine și n-aș fi putut spune că Ortodoxia este Hristos. Calea spre El, însă, da, de acord.
Te rog, însă, nu mă înțelege greșit: nu fac din Ortodoxie o ideologie ortodoxistă. Din contră, aș vrea să înțelegem că nu asta este.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.06.2013, 00:07:16
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Domnule Priceputu, cred că nu ai înțeles.

Eu nu te pun nici pe dumneata și nici pe alții să repetați (în cor) după mine. Aia este convingerea mea, dacă voi aveți alta, așa mai soft, mai ecumenistă, mai tolerantă, mai împăciuitoristă, mai "irenică", mai "ortodoxă", mai "creștinească" vă privește și e treaba voastră.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.06.2013, 00:15:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Din cate imi dau seama de fapt la origine e acelasi lucru cu ortodoxia, doar ca am observat ca unii il folosesc peiorativ ca sa ii numeasca pe cei ce nu sunt de acord cu conceptiile ecumeniste.
O sa explic cum cred eu ca s-a ajuns la folosirea improprie a acestui cuvant. In definitie scrie la punctul 3. Doctrină literară și ideologică românească din perioada interbelică. Din cate imi dau seama prin "ortodoxism" se mai intelege nationalismul ortodox, zelotismul, filetismul.
Despre asta scrie cred cel mai bine Sfantul Iustin Popovici: "Biserica este apostolica, soborniceasca, divino-umana, atemporala si de aceea este o blasfemie – o blasfemie de neiertat impotriva lui Hristos si impotriva Sfantului Duh – a considera Biserica o institutie nationala, de a-i atribui aspiratii marunte, trecatoare, legate de factorul timp. Scopul ei este dincolo de hotarele natiunilor, este apostolic, atotcuprinzator: este acela de a-i uni pe toti oamenii, in Hristos, indiferent de nationalitatea, rasa sau mediul social din care provin."

De fapt si ecumenismul se incadreaza la aceasta categorie, fiind tot o intreprindere omeneasca, asa cum reiese si din pe articolul de pe razbointrucuvant legat de ortodoxism.
Cum cred ca unii au ajuns sa ii numeasca pe cei ce nu adera la ideile ecumeniste "ortodoxisti": vedem ca filetismul, nationalismul si zelotismul se refera doar la Biserica, la Biserica Ortodoxa. Unii, influentati de aceste idei moderniste, au extins conceptul si asupra altor culte, pentru ca in ecumenism sunt mai multe biserici sau toti din toate cultele fac parte din Biserica. Astfel, in loc de nationalitati sunt cultele, si rationamentul e exact cel din cazul filetismului.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare