Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 25.07.2016, 23:43:18
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Deci proorocița Mihaela... Îl vede pe Însuși Hristos, în fiecare dimineață? Serios?
Pavel L-a văzut pe Domnul, o singură dată-n viață, pe drumul Damascului. Și dup-aia o orbit. Nici n-a mai fost nevoie să-L mai vadă. Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut, spune Domnul.
Deci ea vede pe Domnul, nu? Da, vede pe domnul... Câte unu, pe rând sau mai mulți odată... aduce duhuri domnu... 7 odată sau mai multe...

Sau spui că doar Îl aude pe Domnul Hristos, în fiecare dimineață?
Și de ce îi spune lucruri atât de multe și noi? Cele din Biblie nu sunt bune?
Sau cele de la Sfinții Părinți, nu sunt bune?
Da' alea ce au?
Își reneagă Domnul, Biserica Sa? Episcopii, Preoții, Diaconii Săi? Și mută toată creștinătatea la... Mihaela? Nu? Păi nu...
Sau poate are sora Mihaela ceva, nu s-a gândit? Nu te-ai gândit nici frăția ta?
Ceva special... Duhul Sfânt are daruri. Darurile Duhului Sfânt. Da' tu crezi că satana n-are daruri? Are. Și-s' mai dulci pentru trup decât ale Duhului Sfânt. Și mai multe... Vai... Din alea are Miha.

"Cine iubește pe tată, mamă, soră, frate, soție, copii, mai mult decât pe Mine, nu este vrednic de Mine". Deci? Iubești mai mult pe Domnul, te gândești mai mult la El, nu la sora Mihaela. Citești din Domnul, din Noul Testament, nu din scrierea lu' Miha. Din oamenii plini de Domnul, din Noul Testament. Că-s mai tari ca Miha. Sunt adevărați. Mihaela e falsă, mai precis, înșelată. Citești din Sfinții Părinți, că și ăia sunt plini de Domnul. De Duhul Sfânt. S-au sfințit prin pustiuri, prin peșteri, plângând până la pragul morții. Plini de iubire. Postind până se uscau. Așa venea Domnul Duhul Sfânt și le mai dădea câte o rază de har ca să înțeleagă Scripturile. Când deveneau ca pruncii, că spune "ai ascuns acestea de cei înțelepți și pricepuți și le-ai descoperit pruncilor." - Matei 11, 25
Ce mai face Mihaela? Dimineață primește vizite, nu?
"Noaptea și ziua ne rugăm cu prisosință, ca să vedem fața voastră și să împlinim lipsurile credinței voastre." - I Tesaloniceni 3, 10. Să te gândești ce-i aia prisosință...
"Și lăsându-i, a ieșit Iisus afară din cetate la Betania, și noaptea a rămas acolo (în pustiu). Dimineața, a doua zi, pe când se întorcea în cetate, a flămânzit;" - Matei 21, 17-18. Na poftim...
"slujind noaptea și ziua în post și în rugăciuni." - Luca 2, 37. Deci și ziua și noaptea, trebuie să slujim în post și rugăciuni. Da nu mai avem pauză?
Mai o cafea, ceva? Un croissant, nu?
Mai un meci, un filmuleț pe internet, ceva, nu?
Laso-n colo', Dumnezeu nu ne vrea habotnici, nu? Toată ziua și toată noaptea? Hai sictir, nu?
"Învățătorule, toată noaptea ne-am trudit și nimic nu am prins, dar, după cuvântul Tău, voi arunca mrejele." - Luca 5, 5. Deci ce face noaptea un creștin? Se trudește, se ostenește, lucrează mântuirea lui...
"stăruiește în cereri și în rugăciuni, noaptea și ziua." - I Timotei 5, 5. - Iar cu stăruința... Iar noaptea... Iar ne rugăm ??? Stăruim, auzi acolo. În cereri. Și rugăciuni. Dar rugăciunile nu sunt cereri? Sau sunt cereri? Sau cum? Ei, taine, maică, taine... nu? :)
"Și sculându-se noaptea, a luat Pruncul și pe mama Lui și a plecat în Egipt." - Matei 2, 14. Na... Fuge Iosif noaptea. Cu Iisus Hristos în brațe. Măi Iosif ăsta-i culmea... Se împiedică prin bolovani, poate vreun șarpe, n-o putut și el să plece ziua? Sau dimineața... Nu? Dimineața ! În schimb el pleacă noaptea... Cu Creatorul Universului. În brațe. Noaptea. Nu? Mai bine ziua, nu?
Oh, vai de voi...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #152  
Vechi 26.07.2016, 00:29:48
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Frate, sunteți biruiți deja. Nu de mine, de Domnul Slavei, care biruiește demonii voștrii.

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Nu eu fug ci păcatul fuge de Adevăr și de Lumină deci în măsura în care sunt mai sunt păcătos și sunt destul atunci iată că în măsura asta fug de El, dar n-aș vrea să fug, deci nu fug ci tu zici că fug, defapt eu nu fug ci tu fugi.
Erezia este păcatul și ea imită adevărul și lumina și fiindcă este minciună, este aducătoare de iad. Iar eu n-am fugit de Adevărul niciodată, ci L-am ascultat cu ascultare și am primit să biruinesc în El, slujind Bisericii Sale, în care sunt, viez și mărturisesc împotriva nebuniilor voastre.
Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Sigur că le răspund cît de frumos pot iar în semnătură e vorba că ar fi bine să eviți interesele altruist-egoiste, adică acel tip de iubire și de credință care ascunde interese egoiste ce se arată altruiste.
În semnătură demaști fără să vrei, ura și neascultarea, mândria și stingerea smereniei din voi.
De unde știi tu că iubirea unei Maici la mănăstire ascunde interese altuist-egoiste? Sau a unui călugăr? Sau a unui pustnic? Iar dacă nu ascunde iubire și credință cu interese altruist-egoiste, de ce nu urmați credinței Apostolilor și Sfinților Părinți? Și ascultați de demonii lui Mihaela?
De ce vreți să vă osîndiți la iad?

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
De ce la secte și culte? Tu deja iată că ești sigur că e sectă și vrei să discutăm în ideea de a întării minciuna ca să fie luată drept adevăr că cică chiar ar fi sectă în capul cititorilor din moment ce se află acolo. Deschide tu un topic dar nu acolo. Însă dacă tu asta crezi din start atunci n-ai decît să deschizi unde vrei însă eu nu am să mă strădui să te fac să crezi altceva decît crezi adică ceea ce tu nu vrei nicicum să crezi. Și de ce să nu discutăm despre biserica în care crezi tu la topicul Secte? Ți-ar conveni? Dacă deschide cineva acolo topicul respectiv, la eretici sau la secte atunci nu voi participa!
Dacă tu spui că noi, Episcopii, Preoții, Diaconii, crâsnicii, cantorii, toți Creștinii, mădularele lui Hristos, Biserica Sa, mințim și tu și voi nu asculți de noi, atunci sunteți sectă. Trebuie să dovedești minciuna, ca să nu te ferești de ea. Iar noi nu mințim, fiindcă suntem Biserica. Suntem ai lui Hristos și în Hristos.
Da, eu vă dovedesc minciunile și vă biruiesc. Acum și de fiecare dată. Fiindcă am primit să vă biruiesc.
Iar dacă voi nu sunteți sectă, de ce nu ascultați cu smerenie, învățăturile duhovnicului vostru? Dacă duhovnicul îi spune la Mihaela să nu mai asculte de demonii, ea de ce nu ascultă de duhovnic și ascultă mai departe de demoni? Cu ce greșește episcopul și duhovnicul când îi spune să nu aibe pretenții să fie urmată de cât mai mulți ucenici? Vrea să fie o nouă eretică, ca Hellen White? Când duhovnicul îi spune că aceiași demoni sunt la ea, ca la Hellen White, ea de ce nu ascultă să se îndrepte în smerenie și dragoste?

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Păi nu e după mintea noastră ci după cum ne revelează Dumnezeu
De unde știi că e revelație de la Dumnezeu? Dacă e "revelație" de la demoni? Ei nu pot lua chip și formă de îngeri de lumină? Pot. Nu pot fi hristoși mincinoși? Pot. Nu pot fi antihriști? Pot fi. Și sunt. Mulți. Și vor fi. Când le mor slujitorii lor, de pe pământ, caută alții. Aceiași demoni, caută alți oameni. Și-i găsesc pe aceia fără smerenie. Îi îndulcesc cu mândrie, apoi varsă în ei. Mult. Din experința lor, caută să-i facă mai puternici decât cei pe care i-au învățat și educat mai înainte. Și reușesc. Fiindcă sunt mulți care nu vor să audă de ascultare și de smerenie. Tot mai mulți.

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
însă unii pot înțelege mai mult și alții mai puțin din ceea ce citesc sau aud dar ar fi bine întradevăr să avem toți același cuget și aceiași dreaptă credință, dar nu se poate din prima decît treptat și prin creștere ne Învață Domnul cum să tîlcuim după mintea pe care ne-o curăță și ne-o dăruiește.
N-ai nevoie să înțelegi mai mult decât iubești. N-ai nevoie să crezi mai mult decât te smerești. N-ai nevoie să tâlcuiești, mai mult decât asculți. N-ai nevoie să știi mai mult decât împlinești.
"Cum vorbește despre acestea, în toate epistolele sale, în care sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare." - II Petru 3, 16.
Cu ce greșesc Sfinții Părinți, când tâlcuiesc Scripturile? Atunci de ce nu ascultați de ei? De ce avem nevoie să avem nevoie să tâlcuim noi mai bine ca ei? Cu ce greșesc ei? Nu cumva noi greșim și slujim diavolului, când nu primim darurile de la Duhul Sfânt prin ei? Și dragostea față de ei?

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Păi tu poți înțelege și crede mai mult decît poți? Nu vezi că nu poți crede decît că e sectă sau că sunt eretici? Deci despre ce vorbim? Dacă tu nu poți cum ai vrea să poată alții să înțeleagă și să creadă tot ceea ce este bine? Ai răbdare și se va putea.
N-am nevoie să înțeleg mai mult decât am primit în Duhul Sfânt de la alții mai buni decât mine. Sfinții Părinți sunt mai buni decât mine, mai pricepuți de mii de ori. Mai experimentați în lupta cu demonii, cu păcatele din lume, cu ei înșiși, ei sunt mai îndemânatici, mai puternici. Duhul Sfânt este în ei. Altfel cu ce greșesc ei? Unde-i greșeala lor? Duhul Sfânt care-i învață, nu are greșeală și nu va avea vreodată, pentru că ei ascultă, cu smerenie, cu "dragostea care nu caută ale sale" - I Corinteni 13, cu nevoință, post, rugăciune, așa sunt vasele Duhului Sfânt, ci greșeala e la mine, în mintea și inima mea plină de mândrie, aroganță, când nu ascult de ei și mă văd, mă consider, mă pun, mă apreciez, mai bun decât ei. Atunci devin demonic, psihopat, satanist și antihrist. Atunci devin eretic, păgân și ateu. Și ce îi mult mai grav, trag și pe alții după mine.
Doamne miluiește, Doamne miluiște, Doamne miluiește.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #153  
Vechi 26.07.2016, 02:04:31
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Na hai la trântă.

Hai să vedem care iubește mai tare. Tu pe mine, sau eu pe tine ! Cuvântul mântuitor:

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Să înțeleg că Dumnezeu îți calcă libertatea în picioare? Sigur că ești liber să faci ce vrei dar a spus că orice trece peste da-ul care e Da și peste nu-ul care e Nu și care rezultă din sfînta carte și din predaniile canonice și din evanghelia sfinților e de la cel rău... deci dacă îți permiți să-ți dai cu părerea atunci îți și asumi dacă vrei să ajungi în Rai.
Dumnezeu vrea să vadă că Îl dorești pe El. Că intri în comuniune și lucrare cu El, că asculți de El, în libertatea dată ție de El. Atunci vei înțelege, vei simți, vei dori, vei primi belșug de... de toate, de mult prea mult decât te-ai fi așteptat. Dar până atunci, te strivești, cu smerenia, cu postul, rugăciunea, ascultarea de poruncile Domnului și de cei mai mari ca tine, să apleci capul să iei binecuvântare de la ei și să asculți de ei, să slujești pe toți. Nu vei învia, fără răstignire prima dată.
Da, da și nu, nu.
Deci atunci să fie da, să asculți și să ascultați de poruncile Domnului, date Biserici Sale, prin vasele pe care El le-a ales să înmulțească Biserica Sa, nu să te răzvrătești împotriva Bisericii, cu neascultare, nerușinare, cum că ar avea ceva greșit în ea, când practic oamenii care nu iubesc și nu se smeresc au ceva greșit în ei... Ceva mult... lugubru, sinistru și vâscos, numite mândrie, hulă și minciună, care aduc iadul înăuntrul omului și conduc la iad.
Ai urechi de auzit? Vrei să ai? Primești? Îți iei? Vai... Vai celor ce n-au, nu vor să aibe, nu primesc și nu i-au...

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Adică spui tu și eu musai trebuie să te cred așa cum Eva a crezut în șarpe. Nu mulțumesc, e așa cum cred eu, Noul Ierusalim Ceresc se unește cu Noul Ierusalim Pămîntesc exact în sfînta Cetate de la Pucioasa unde grăiește Dumnezeu. Iar despre înviere, ce părere ai, cum este scris, cînd învie un păcătos și cînd fiul rătăcitor și risipitor (omul) devine viu? Ce este scris în pilda fiului risipitor? Ia spune mai știi ce se înțelege de acolo?
Arată-mi unde scrie în Biblie că "Noul Ierusalim Ceresc, se unește cu Noul Ierusalim Pământesc" și te voi crede.
Până atunci crezi tu ce spune Scriptura:
"1. Și am văzut cer nou și pământ nou. Căci cerul cel dintâi și pământul cel dintâi au trecut; și marea nu mai este.
2. Și am văzut cetatea sfântă, noul Ierusalim, pogorându-se din cer de la Dumnezeu, gătită ca o mireasă, împodobită pentru mirele ei.
3. Și am auzit, din tron, un glas puternic care zicea: Iată, cortul lui Dumnezeu este cu oamenii și El va sălășlui cu ei și ei vor fi poporul Lui și Însuși Dumnezeu va fi cu ei.
4. Și va șterge orice lacrimă din ochii lor și moarte nu va mai fi; nici plângere, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi, căci cele dintâi au trecut.
5. Și Cel ce ședea pe tron a grăit: Iată, noi le facem pe toate. Și a zis: Scrie, fiindcă aceste cuvinte sunt vrednice de crezare și adevărate.
6. Și iar mi-a zis: Făcutu-s-a! Eu sunt Alfa și Omega, începutul și sfârșitul. Celui ce însetează îi voi da să bea, în dar, din izvorul apei vieții.
7. Cel ce va birui va moșteni acestea și-i voi fi lui Dumnezeu și el Îmi va fi Mie fiu" - Apocalipsa 21, 1-7.

Ce treabă are stricăciunea cu nestricăciunea?
Spune acolo clar la versetul 1 că "cerul cel dintâi și pământul cel dintâi a trecut; și marea nu mai este."
Și continuă la versetul 4 și spune: "nu vor mai fi, căci cele dintâi au trecut".
Trupul pământesc și stricăcios de acum, ce treabă are cu Trupul ceresc cel înviat, care-l va avea fiecare?
Și-atunci cum poate să se unească Noul Ierusalim Ceresc, cu Noul Ierusalim pământesc ?
Ce spui tu este minciună.
Iar ce spun eu, nu spun eu, ci spune Scriptura. Să crezi ce îți aduc aminte, că nu te mint cu nimic, ci te învăț mântuire. Da desigur, tu musai trebuie să crezi, dacă vrei să te mântuiești ! Altfel nu te mântuiești, nici tu, nici Mihaela și nimeni din cei ce vă urmează pe voi și ai să te duci dracului tu singur de bună voie și nesilit de nimeni singur te osândești, spune Scriptura. Și toți alături de tine.

Teme-te de ce spun și trezește-te ! Nu spun eu, îți spune Domnul prin mine, cel mic în toate și mare în păcate.

Crede și trezește-te.

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
De ce spui asta? Care sunt argumentele, dovezile... că spui tu? Păi Eu mărturisesc că e așa cum spun eu și că tu habar nu ai ce susții și nici măcar nu pricepi ce e acela un hristos mincinos. Deci iată, dacă tu ești sigur că e dracul acolo, ce mai vrei, te ferești și gata, crezi mai departe propaganda și susții și tu ca alții diversiunile respective. Dar dă-mi voie și mie să susțin Adevărul:
Dar eu mereu îți voi dovedi că am habar ce vorbesc, fiindcă am har și nu mă tem de demonii voștrii, primesc putere să-i biruiesc mereu.
Problema nu-i că nu pot eu dovedi minciunile demonilor voștrii, problema-i că vreau să-ți dau har și tu nu vrei să primești. Asta mă frământă. Fiindcă îmi pasă atât de mult de tine. De ce te îndulcesc mai mult demonii decât harul și cum pot să fac să te vindec de dulceața lor...
Aș sta zile-ntregi și nopți întregi să-ți arăt nebuniile demonilor, ca să te știi feri de ele, fiindcă te iubesc atât de mult...
Te iubesc mult mai mult eu pe tine, decât te iubești tu pe tine...
Pe orice eretic, ateu și păgân, pe orice necreștin, îl iubesc mai mult decât se iubește el însuși.

Oh, de-ai înțelege, te-ai dezlega... E atât de ușor să asculți, să ceri smerenie, să primești, să te smerești... Vai mie stricatului că nu pot nimic, în ticăloșiile mele...

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Acolo grăiește ADEVĂRATUL Iisus HRISTOS.
Iubitul meu frate, acolo grăiește ADEVĂRATUL SATANA cu suita lui de hristoși mincinoși. Pot să dovedesc.
Uite dovada:
Fiindcă Iisus Hristos a terminat de spus tot ce-a avut de spus. E suficient. Acum mai trebuie noi să împlinim. În toate secolele. Să ne sfințim.
Dacă ar mai fi fost ceva de spus pentru mântuirea noastră, crede-mă că ar fi fost în Biblie. Ar fi fost scris în Noul Testament.
Mai departe ne-a lăsat pe Mângâietorul, pe Duhul Sfânt, să ne aducă aminte ce și când trebuie, acelora care se smeresc și iubesc nebunește, iar aceia sunt cei care dau cel mai mult lui Dumnezeu, pustnicii, episcopii, preoții, nu noi, limbricii...

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Cine sunteți voi ca să facă ei ce vreți voi? Păi acolo se face exact ce e scris în Cuvîntul lui Dumnezeu și nu ce ar vrea unii sau alții.
Nu... Acolo nu se face absolut nimic din Cuvântul Domnului ! Acolo se minte și se înșeală. Acolo e drum spre iad.
Dar cine sunteți voi ca să nu faceți ce spun Apostolii? Noi suntem din Apostoli. Noi învățăm Adevărul și nicio minciună nu este în învățătura noastră.
"Fără de nici o îndoială, cel mai mic ia binecuvântare de la cel mai mare." - Evrei 7, 7.
Deci vă aplecați voi cei mici, să luați binecuvântare de la Episcopi și Preoți ? Ascultați de ei?
"Cel ce vă ascultă pe voi pe Mine Mă ascultă, și cel ce se leapădă de voi se leapădă de Mine; iar cine se leapădă de Mine se leapădă de Cel ce M-a trimis pe Mine." - Luca 10, 16.
Deci cine sunteți voi? Nu cumva nerușinați? Neascultători, uneltele întunericului, sunteți voi oare "fiii blestemului" (II Petru 2, 14) și sunteți "potrivit stăpânitorului puterii văzduhului, a duhului care lucrează acum în fiii neascultării" - Efeseni 2, 2.? Nu doar fiii blestemului și fiii neascultării, dar nu oare cât timp mințiți, sunteți din tatăl vostru diavolul, tatăl minciunii ? Ioan 8, 44 Nu oare sunteți din dezbinarea și mergeți în dezbinare și iadul vi-l faceți moștenirea voastră ?

Dar nu v-aș fi iubit, nu mi-ar fi păsat de voi și nu vi-aș fi spus.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #154  
Vechi 26.07.2016, 02:05:03
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Pe tine te încearcă grija de cum arată ceva pe afară? Păi cum arată cetatea pe afară? Nu respectă Hrisovul pus la temelia Mînăstirii? De ce ai vrea tu să arate așa cum ți-ar place ție să arate? Păi arată exact așa cum a cerut Cuvîntul lui Dumnezeu... și nu altfel. E scris pe undeva prin Cărțile lor sfinte.
Și pe dinăuntru și pe dinafară. "Gura vorbește din prisosul inimii" - Luca 6, 45.
Și Iuda Iscarioteanul a avut hrisovul de Apostol și Scriptura spune că era diavol. "Și unul dintre voi este diavol!" - Ioan 6, 70. Adică posedat. Cum și Petru a fost posedat când ispitea pe Domnul și îi spune Domnul la Petru: "Înapoia Mea, Satano !" - Matei 16, 23.
Deci orice om care nu ascultă de Domnul, de Biserica Sa, devine posedat, chiar dacă are hrisov de Apostol, adică Episcop, Preot, Diacon, devine ca Iuda și Petru, unul pocăit, Petru, unul nepocăit, Iuda, care s-a spânzurat. Dar ambii erau posedați la un moment dat.
Deci la fel și azi, orice om, orice mănăstire, orice grup, orice adunare, orice parohie, eparhie, patriarhie, poate primi hrisovul lui Iuda. Să-i ferească Dumnezeu.
Cum a primit Patriarhia Romei, hrisovul lui Iuda, în 1054, și până nu-l vor lepăda, nu vor vedea Adevărul și Lumina, și nu vor reveni în Biserică.

Deci te rog mult, în genunchi te rog, nu vrei, fratele meu drag, să te pocăiești? Că s-a apropiat Împărăția Cerurilor. Vrei?
Care întâi se trăiește înăuntrul tău. Acolo-i Noul Ierusalim, în sufletul tău, adevăratul tu, nemuritor, dar asta doar în Biserică, că nu există mântuire înafara Bisericii, doar cei din Biserică sunt mădulare a lui Hristos.
Dar când tai un deget, sau orice mădular, fie că-i la un milimetru, sau la 1 metru, tot tăiat se numește, se usucă și moare.

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Dragul meu eu sunt unit cu voi căci sunt mirean din BOR. Tu chiar nu vezi și nu vrei să-ți dai seama că voi nu vreți să credeți și necrezînd nu realizezi că voi nu sunteți cei uniți cu noi adică cu cei ce cred în Cuvîntul lui Dumnezeu? Nu noi vă excludem ci voi ați vrera să nu mai credem nici noi așa ca voi venind cu tot felul de justificări absurde și abuzive.
Da? Unde vă sunt pustnicii? Voi sunteți un fals B.O.R., vă bateți joc de Biserică și numele ei. Nu-i bine și nu-i voie. Nu că ne afectează pe noi. Noi suntem în har și vă iubim. Egal cu zero pentru noi, minciunelele voastre. Problema-i alta. Că voi suferiți, voi vă pierdeți.
De asta ne doare. Că vă vedem zvârcolindu-vă legați în neascultare și mândrie.
Și Doamne Iisuse, cum mă mai doare...
Dacă voi sunteți noi, și noi nu suntem, voi unde a-ți fost până acum? Și unde am fost noi? Mișcarea Noul Ierusalim de la Pucioasa până acum câțiva ani n-a existat. Când o venit Miha, cu jucăușii ei după ea, o venit și ierusalimul. Dar nu-i chiar nou. E cam vechi. O fost dinaintea lu' Adam și Eva. Și-o fost gătit pentru diavoli. Și se numește iad. Acolo vrea să vă tragă și pe voi, jucăușii, în noul lor ierusalim...

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Păi nu noi ne-am amestecat cu toate ereziile și păgînismele și sectarismele și cu toate teoriile științifice ale gLumii lepădînd Dreapta Credință ci unii dintre voi și nu noi am lepădat canoanele și așezările sfinte și rînduielile puse de înaintașii creștini de pe aceste meleaguri și sfînta tradiție creștină romînească a înaintașilor care aveau predanii dăruite de sfinții Apostoli Petru și Pavel de Andrei și Filip. Dacă vei citi din Cuvînt atunci îți vei da seama că acolo se țin neștirbite toate predaniile sfinte și toată tradiția și că acolo se mărturisește tot adevărul dreptei credințe, acolo în Cuvîntul lui Dumnezeu. Deci nu eu spun că nu mai sunteți poporul lui Dumnezeu ci necredința voastră și viața păcătoasă pe care o duceți... eu nu vă judec și nu vă socotesc păcătoși dar dacă voi toți vă strîngeți împreună ca să dați în cap micuțului popor al lui Dumnezeu atunci crede-mă că nu puteți fi voi poporul lui Dumnezeu, sigur, pentru că așa ceva Domnul Hristos n-a făcut niciodată nimănui deci din faptele voastre rezultă că voi aveți un alt mesia care în loc să mîntuie vine și distruge și să abuzeze și propagă diversiuni dacă sfinții și mucenicii nu se supun răutății și gLumii.
Așa este deși se supunea mai bine decît oricine Legii vechi pe care nu a desfințat-o ci a întărit-o prin Lucrarea Sa și prin Viața lui supusă lui Dumnezeu... și sfinților căci din supunere a primit botezul lui Ioan deși chiar Ioan a mărturisit că el ar fi trebuit să fie botezat de Mesia și nu invers.
Ei nu... Cum nu v-ați amestecat cu sectarisme? A-ți fi fost mădulare ale Bisericii, dacă nu erați amestecați cu întuneric. Dar așa voi nu vreți să fi-ți în ascultare. Nu vreți să ne iubiți și să ne urmați, spre mântuire. Orb pe orb povățuiește. Așa vă povățuiește Miha. Oarbă ea, orbi și voi. Cu ce suntem noi de vină? Vă tot chemăm, dar oare auziți voi chemarea? Strigarea?
Noi n-avem erezii, nici păgânisme sau sectarisme, iar teoriile științifice ale lumii, le studiem să înțelegem gluma jucăușilor și să o demascăm, să-i ferim pe cei ce vor să iubească și să creadă, ca să se mântuiască. Iar Dreapta Credință, n-am lepădat-o niciodată, fiindcă nu poți lepăda ce e esența sufletului tău, e aerul tău, că nu-ți place afară, simți că te sufoci, nu-i bine acolo, ci înăuntru e bine, în Biserică, cu Hristos, în tot pământul și tot Universul.

Și niciodată nu am putut să lepădăm Sfintele Canoane și asezămintele Duhului Sfânt prin Sfinții Părinți. Faptul că unii episcopii sau preoți sau creștini, le mai ignoră, e păcatul lor, știe Domnul dacă, când, de ce, cât și cum îi va trage de urechi pentru neatențiile, intențiile, pretențiile, lor.
Noi doar iubim. Că știm în Duhul Sfânt, că și ei, cine iubește, se va trezi cu adevărat, mai devreme sau mai târziu, se va căi, va plânge, dacă a fost afară, se va căi și va reveni în Biserică și se va mântui.
Nu sunt numai Petru, Pavel, Andrei și Filip, sunt și cei 4 Evangheliști, și Iacov și Sfinții Părinți de la Sfintele Sinoade și Sfinții Mucenici și alții în mila Domnului. Nu alege numai pe unii și pe restu-i lași afară, că n-ai cum, înseamnă că e afară cel ce face asta. Afară din Biserică. Să facă bine să vină înapoi, că ne e dor de el, oricine-ar fi, purtătorul chipului lui Hristos.

Iar cei care au viață păcătoasă, să fim serioși, voi nu faceți păcate? Pavel spune că e cel dintâi păcătos. Problema nu-i că faci păcate, că-ți mai scapă, ești pleură, pământ, important e să te lupți, cu trezvie, cu discernământ, cu dreaptă socoteală, aceste virtuți nu sunt la fel, de aceea au cuvinte diferite, deci problema e să ne luptăm cât mai mulți și cât mai bine, să facem cât mai puține păcate posibil. Iar atunci când le facem, acelea fie ele mici, să ne căim și pocăim cât de bine putem și să nu le mai facem, să ne ridicăm și să ne punem din nou pe drumul mântuirii. Asta-i greu, aici vor ispitele să ne biruiască, să ne facă să vedem cât mai puține păcate în ce facem, iar atunci când le facem, să le vedem cât mai greu, să stăm cât mai mult timp căzuți, mai bine să nu ne ridicăm, ca să ne osândim. Doamne ferește.

Ai înțeles ceva? Nu-i nimic, citești de mai multe ori, până înțelegi.

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
De ce repeți mereu ideile astea că ar susține cineva așa ceva? Păi nu ți-am răspuns în postarea anterioară că ei se socotesc așa cum îi socotește Dumnezeu și cum se poate citi despre ei în Cuvînt?.. ca fiind ei cei mai mici dintre creștini dar asta nu înseamnă că credința lor nu ar fi ea cea mai mare și cea mai întreagă și cea mai deplină dintre toate credințele ortodoxe ale tuturor bisericilor! Aia e credința cea Adevărată, aia a lor scrisă în cărțile lor, în Cuvîntul lui Dumnezeu! Tu dacă tot spui că ei s-ar crede mai presus pentru că zici tu că așa se pretind și se închipuie ei și că prin asta îi fac pe alții mai proști ți-am mai spus că nu ei ci tu îi socotești și susți astea căci ei nu se pretind a fi mai mari decît alții însă au tot dreptul să creadă în Cuvînt dacă voi nu sunteți în stare... și nu pentru că nu puteți ci pentru că vreți... și poentru că iată, voi vă credeți mai presus decît ei.
Musulmanii se socotesc pe ei cum că "dumnezeu", îi socotește esența pământului, și oricine nu-i ca ei, trebuie la un moment dat ori să devină musulmani, ori să fie omorâți, că sunt infideli. Asta scrie în corănelul lor, de la jucăuși.
Na, ce ne facem?
Budiștii la fel. Hindușii râd de noi, ne spun că ei cred că Iisus Hristos este Dumnezeu, alături de alți 33 de milioane de "zei" și toate soiurile de "dumnezei", etc. Fără să-i mai amintesc pe atei.
Na, ce ne facem? Cum îi întoarcem? Cum îi aducem la Adevăr, la viață?
Astea sunt problemele mari, nu ereziile. Ereziile da, sunt și ele probleme, dar ele sunt cel mai apropiat grup de oameni de Biserică. Sunt lângă nucleul Bisericii, lângă poarta Bisericii. E de ajuns să lepede nebunelele, jucărelele și mândrelele lor, să înceapă să iubească și să smerească nebunește (pentru lume) ca și Hristos și Apostolii și vor intra sau reintra în Biserică. Vor fi și ei, Biserica.
Asta nu-i mare filosofie.
Problema cea mare-i la ceilalți... Of... ceilalți... Doamne miluiește...

Of, "Trimisule", mintea voastră... of...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 26.07.2016 at 02:10:43.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 26.07.2016, 10:14:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
E o problemă legată de iarba cu sămînța ei care a fost lăsată pe Pamînt înainte de a fi creat Soarele. Ceea ce contrazice legile naturii așa cum le vedem noi astăzi.
Mai degraba contrazice un mode gresit de raportare la Biblie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 26.07.2016, 10:16:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Aia este alta problema, ca nu se poate proba dpdv stiintific o anumita afirmatie sau o anumita credinta. Cei care spun ca ar avea probe in sensul asta, gresesc. Pe de alta parte, nu scrie niciunde ca oamenii ar trebui sa creada doar in lucruri care pot fi probate dpdv stiintific sau ca trebuie sa creada in ceea ce crede majoritatea oamenilor de stiinta la un moment dat.
Cred ca atitudinea corecta este ca stiinta are indicii valide pentru ambele ipoteze.
Cam paradoxal dar asta e realitatea :)

E ca in povestea cu magarul si judecata inteleptului Solomon.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 26.07.2016, 10:44:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
V-ați întrebat vreodată de ce dintre cele 4 tipuri de interacțiuni fundamentale numai gravitația face o diferență atît de mare încît nu se poate concepe o unificare a ei cu celelalte 3?
Nu exista "nu se poate concepe".
Pur si simplu fizica nu a ajuns atat de departe, gravitatia nu este inca pe deplin inteleasa.

Citat:
Știți vreun experiment care să arate că două corpuri se atrag pe direcție orizontală datorită așa-zisei forțe gravitaționale?
Ar trebui sa fie doua corpuri enorme pentru a genera o forta semnificativa si mai ales in afara altor forte gravitationale, deci cam problematic.
Dar s-ar putea sa fie

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Alternativa la gravitație se numește forță de presiune eterică.
Stii vreun experiment care sa demonstreze ca exista asa ceva?

Citat:
”Tăria” sau domul ce desparte apele de sus de partea de jos a creației nu știm de ce natură este. Nu știm grosimea, densitatea, nimic. Nici cîtă apă este deasupra. Deci nu putem face calcule.
Foarte posibil pentru ca nu exista, e greu sa te gandesti si la "ipoteza" asta, nu? :)

Citat:
Fizica cuantică nu este știință. E o serie de povești scornite de oameni inteligenți care vor să ne arate că totul este posibil. Povești pe care omul de rînd nu le poate înțelege decît la nivelul documentarelor făcute după să zicem http://www.briangreene.org/?page_id=20 .
Fizica cuantica ofera o mai buna intelegere a unor fenomene reale, verificate experimental.
Faptul ca tu nu o intelegi nu inseamna ca "e o poveste scornita".

Citat:
Teoria e una, practica e alta. Or mecanica cuantică nu poate fi experimentată la modul practic. Una e să ciocnești particule grele în acceleratoare și să depistezi subparticule pentru cîteva nanosecunde, alta e să-ți imaginezi stringuri, tensori și God particles ca să uimești lumea cu cît de productivă e imaginația ta.
Inca o data, nu stii mare lucru despre fizica cuantica.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 26.07.2016, 11:13:38
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cred ca atitudinea corecta este ca stiinta are indicii valide pentru ambele ipoteze.
Cam paradoxal dar asta e realitatea :)

E ca in povestea cu magarul si judecata inteleptului Solomon.
Sigur ca pot fi privite ca indicii ale unei realitati transcendente. Problema este ca ateul nu intelege ca si (ne)credinta lui, este cel mult la fel de consistenta ca si credinta crestinului. Eu nu am nimic cu oamenii care cred in materialism. Eu am ceva cu oamenii care cred in materialism dar ii acuza pe ceilalti ca cred in lucruri pe care nu le pot demonstra sau ca sunt ignoranti. In ziua de astazi nu poti sa-ti mentii credinta in materialism fara a crede in lucruri pe care nu le poti demonstra sau fara a fi ignorant.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 26.07.2016, 11:24:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai degraba contrazice un mode gresit de raportare la Biblie.
Prima pagină a Bibliei arată evenimentele principale ale Facerii în ordine cronologică. Da sau nu?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 26.07.2016, 11:33:40
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pretioasa "Facere" e la fel de confuza, imprecisa si neclara ca orice mit sau ca orice amintire foarte veche si deci foarte distorsionata.
Florin-Ionut, ai talent la desen? Daca da, itit propun sa te uiti la o scena, un peisaj, nu conteaza, si sa il reproduci din memorie: a doua zi, peste o saptamina, peste doua saptamini, peste o luna, peste doua luni, peste sase luni. Evident, nu ai voie sa te uiti la original sau sa te duci sa revezi peisajul/locul respectiv.
Apoi uploadezi rezultatele pe forum. Te bagi?
Reply With Quote
Răspunde