Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 09.04.2010, 12:23:11
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Tu asteptai sa fie facuta o minune in acest caz.
Si pentru ca s-a intamplat de Paste dai vina pe Dumnezeu .
Sau pe noi ca laudam ajutorul primit de Sus ?
Vezi ca Dumnezeu ne lasa liberi.
Avem libertatea de a crede sau nu in El.
Acum nimeni nu iti impune sa crezi sau sa traiesti conform invataturilor lui Hristos.
Ar fi fost necesara o minune in acest caz, macar pentru copilas.
Dar nu la asta ma refeream.
Ci la faptul ca daca la cateva de mii de morti in incendii iese unul nevatamat, gata minunea.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 09.04.2010, 12:33:15
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Ar fi fost necesara o minune in acest caz, macar pentru copilas.
Dar nu la asta ma refeream.
Ci la faptul ca daca la cateva de mii de morti in incendii iese unul nevatamat, gata minunea.
Nu este o minune ca unul a scapat?
Voi ateii traiti cu impresia ca totul este intamplator.
Nimic nu este intamplator.
Faptul ca un tanar nu intra la o facultate unde ar fi dorit el ci in alta parte poate fi un ajutor ,in sensul ca aceasta facultate il ajuta sa gaseasca mai usor un loc de munca.
Am dat un exemplu.
Te situezi pe pozitia celor sceptici.
Noi trebuie sa ne facem cruce de fiecare data cand plecam undeva ,la drum sau in alte imprejurari sa ne lasam in voia lui Dumnezeu.

Last edited by anita; 09.04.2010 at 12:35:24.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 09.04.2010, 12:58:15
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu este o minune ca unul a scapat?
Voi ateii traiti cu impresia ca totul este intamplator.
Nimic nu este intamplator.
Faptul ca un tanar nu intra la o facultate unde ar fi dorit el ci in alta parte poate fi un ajutor ,in sensul ca aceasta facultate il ajuta sa gaseasca mai usor un loc de munca.
Am dat un exemplu.
Te situezi pe pozitia celor sceptici.
Noi trebuie sa ne facem cruce de fiecare data cand plecam undeva ,la drum sau in alte imprejurari sa ne lasam in voia lui Dumnezeu.
pentru el e o minune
dar mai minune ar fi daca dintr-o mie ar scapa cel putin 999
Reply With Quote
  #134  
Vechi 11.04.2010, 05:32:45
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit 2 posibile incendii evitate cu ajutorul si datorita Maicii Domnului

Mie, de ex., mi s-a intamplat de 2 ori (numai cat rememorez eu, din amintiri) mai 'semnificative' sa las ori sa uit lumanari aprinse de la care ar fi putut sa-mi ia foc si casa, respectiv apartamentele inchiriate, cat si cartierul intreg - adevarate incendii de proportii catastrofale ar fi putut fi cauzate din cauza unor lumanari uitate aprinse!... dar de fiecare data, nu stiu cum se face, ca m-a salvat Maica Domnului, Careia Ii MULTUMESC din tot sufletul, nespus de mult, si Careia Ii port recunostintza vesnica!...

O data am lasat si uitat, pe un shervetzel din hartie, o lumanare destul de mare, in carcasa din aceea rosie din plastic, aprinsa, alaturi de o candela care ardea cu ulei, pe un pervaz din marmura al unei ferestre din pvc, si am plecat sa dorm la cineva acasa (adica am ramas peste noapte, urmand sa mergem undeva impreuna in urmatoarea zi etc). In seara urmatoare, cand am revenit la apt. meu inchiriat in care uitasem aprinsa lumanarea cu pricina, mare mi-a fost mirarea cand am observat ca o parte din pervazul ferestrei era vizibil arsa, dar candela cu ulei si fereastra din pvc neatinse, desi ar fi putut f. usor sa fi declansat un incendiu de proportzii!...

Alta data, in mod similar, am plecat intr-o alta vizita ceva mai lunga si am lasat o lumanare aprinsa in suport din lemn, sa arda in fatza mai multor icoane din lemn, si pe un suport/pervaz tot din lemn, iar cand am revenit, peste cateva zile, iarasi, nu mica mi-a fost mirarea/surprinderea sa constat ca suportul din lemn in care lasasem eu lumanarea aprinsa cand plecasem, fusese ars pe jumatate, apoi ca prin minune, celelalte obiecte din lemn (icoanele si pervazul) ramasesera neatinse/intacte, 'arsura' se oprise acolo, nu mai inaintase deloc si nu a provocat nici un fel de incendiu, cum s-ar fi putut intampla, D-ne fereste!...

Dar trebuie sa mentionez aici ca, intre timp, nu stiu ce ma apucase, ce fel de 'imbold' inexplicabil dar inspirat (din cate s-ar parea), si MULTUMESC LUI DUMNEZEU si PREASFINTEI SALE MAICI pt. asta (si pt. tot ajutorul primit, in mai toate celea, in viata, in gr-al), si citisem 'Paraclisul Maicii Domnului', in timp ce eram 'in vizita' la persoanele respective etc (am o carticica, format de buzunar, de rugaciuni cu 7 acatiste, printre care si 'Paraclisul M.D-lui', pe care o port cu mine in bagajul de mana, rucsac etc - depinde ce port - si din care mai citesc in timp ce calatoresc, fie cu trenul sau metroul, fie cu avionul etc). Probabil ca atunci o facusem din 'precautzie', fiindca eu cateodata mai am unele 'presimtziri' cand e sa mi se-ntample ceva rau etc (de ex. mi se tot zbate ochiul stang sau pleoapa stanga etc - stiu, suna cam superstitzios, si probabil ca este, dar nu ma pot abtzine sa ignor acest 'semn(al)', cu toate ca ignor multe altele in schimb, ca de pilda, cele cu pisica neagra sau cele legate de nr. 13 s.a.m.d.), dar ajutorul de Sus a fost o certitudine... Cert este ca am primit si simtzit ajutorul Divin si in aceste cazuri tocmai descrise, si de ambele datzi si situatzii/imprejurari!...
Reply With Quote
  #135  
Vechi 11.04.2010, 12:54:32
Maria_b Maria_b is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2010
Mesaje: 1
Implicit Sfantul Nectarie

Sfantul Nectarie face minuni mari in toate momentele vietii noastre, dar din pacate, suntem prea ocupati cu lumea materiala pentru a sesiza suflul divin si pentru a intelege cat de mult ne iubeste Cel de Sus...
Am devenit constienta de marile minuni ale Sfantului Nectarie in urma cu cativa ani. In urma unor analize, cuiva foarte drag, i s-a comunicat ca trebuie sa se programeze pentru o biopsie pentru ca "in proportie de 80% s-ar putea sa sufere de c..." Ne-am rugat Sfantului, am participat la Sf Maslu, mergeam destul de des la Manastirea Radu Voda pentru a ne inchina la moastele Sfantului Nectarie, iar minunea s-a produs atunci cand ne-am gandit sa refacem analizele... Tin minte ca dupa ce am fost si ne-am inchinat la moaste, a deschis plicul cu rezultatele si, minune: acestea erau in limite normale... Ne-am prezentat la programarea pentru biopsie, iar medicul, dupa o reexaminare, ne-a spus ca nu mai e necesara interventia si ca totul este in regula... Nu era nicio urma de tumora sau ceva de genul...
Mare este puterea Sfantului Nectarie!
Din pacate, nu am mai fost de mult timp la Manastire, dar avem in casa o sticluta cu ulei de la candela Sfantului.
Noaptea trecuta mi-a fost foarte rau din pricina unui astm din copilarie. Am racit si pur si simplu, am facut o criza foarte urata (nu mi s-a mai intamplat de foarte multi ani). Catre dimineata, mi-am dat cu putin ulei pe piept si din nou, Sfantul Nectarie a facut o minune... Am reusit sa respir normal, m-am oprit din tusit si chiar am dormit putin...
Revin, deci, la ideea de la inceputul mesajului meu, Sfantul Nectarie face minuni mari, trebuie doar sa avem credinta si sa ii cerem ajutorul. Sa incercam sa ne oprim putin din tumultul vietii de zi cu zi si sa ne indreptam atentia spre latura spirituala a vietii noastre.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #136  
Vechi 12.04.2010, 09:13:57
roxanabadea roxanabadea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2010
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Pai ar fi fost o minune sa le treaca prin cap ca le poate lua foc casa de la lumanare si sa ia masuri.

mda...fiecare interpreteaza asa cum doreste. Eu sunt sigura ca da, a fost o minune! de ce?pentru ca in acel loc, mereu avem acelasi tip de candela aprinsa, de ani de zile. Si nu s-a-ntamplat niciodata nimic. Cu siguranta candela pe care am avut-o acum a avut un defect de fabricatie. Puteam muri cu totii, inclusiv copilul nevinovat.

Intrebare: de ce, daca nu e o minune, cand am povestit unui calugar de la Manastirea Radu Voda zilele urmatoare acest lucru, m-a rugat sa scriu povestea mea, sa o pastreze si sa o adauge la capitolul Minuni ale Sf Nectarie?

Prosti-neprosti ca nu ne-a trecut prin cap ca putem lua foc de la o candela, in noaptea de Pasti, important este faptul ca Sf Nectarie ne-a ajutat sa nu murim.

Simplu, zic eu...
Reply With Quote
  #137  
Vechi 20.04.2010, 00:01:22
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit eu nu inteleg ceva

am inceput sa merg regulat la manastirea RADU VODA la SF NECTARIE si desi se imbunatatise starea mea de sanatate, de vindecat inca nu m-am vindecat, oare dc?
Reply With Quote
  #138  
Vechi 20.04.2010, 01:48:21
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
am inceput sa merg regulat la manastirea RADU VODA la SF NECTARIE si desi se imbunatatise starea mea de sanatate, de vindecat inca nu m-am vindecat, oare dc?
Multumeste Sf. Nectarie pentru ca ti s-a imbunatatit starea de sanatate, si nu s-a inrautatit. POate tb sa ierti. Poate tb sa ai mai multa credinta in Sf. Nectarie.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 20.04.2010, 03:19:23
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit trebuie un pic mai multa insistentza...

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
am inceput sa merg regulat la manastirea RADU VODA la SF NECTARIE si desi se imbunatatise starea mea de sanatate, de vindecat inca nu m-am vindecat, oare dc?
Trebuie si este F. important ca, in paralel, sa fie neaparat facuta si o spovedanie generala (cat mai amanuntzita si sincera, dupa indreptar etc), si impartasanie (daca preotul duhovnic permite), si participarea la slujbe de Sf. Masluri, Dezlegari si Sf. Liturghii, post si rugaciune in particular etc. Cu putin efort si niscaiva staruintza, va veni si vindecarea, sa speram!...
Reply With Quote
  #140  
Vechi 20.04.2010, 08:36:42
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Anul trecut si anul acesta ,mergand de mai multe ori in Bucuresti ,la sfarsit de saptamina ,am ajuns si la man.Radu Voda.
La strana ,voci minunate ,cantand smerit la sf.Liturghie de sambata .
Lume care se reculege la moastele sfantului Nectarie.
Am luat si eu ulei de la candela sfantului pentru bolnavii din familie.
Am descoperit in urma cu cateva saptamini un neg ,o formatiune crescuta pe ureche care ma durea si ma gandeam sa merg la dermatolog.
Mi-am amintit ca am ulei de la sfantul Nectarie si m-am uns cu acest ulei. A doua zi deja nu ma mai durea ,peste cateva zile s-a micsorat.
Acum abia daca se mai simte ceva acolo.
Minunat este Dumnezeu intru sfintii Lui ,multumesc si eu sfantului ca s-a invrednicit sa imi arate un semn al milostivirii lui.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33