Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.12.2011, 21:37:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Gratia sfintitoare si gratiile actuale

Doctrina despre Grație (Har, în limbaj răsăritean) poate părea dificilă, din cauza obiceiului teologilor de a se exprima alambicat. Ani la rândul, când citeam ceva despre acest subiect, mă durea capul și îmi țiuiau urechile tot așa cum îmi țiuie și acum de câte ori fac o tentativă (de regulă sortită eșecului) de a citi ceva din clasici ai filosofiei germane, precum Kant ori Hegel.
De fapt, lucrurile nu sunt nici pe departe așa de complicate. Ăsta e rostul acestui topic, de a împărtăși și altora ceea ce am priceput cu multă trudă, spre a le fi lor mai ușor.

Dar, până la a începe să o disecăm spre a vedea dacă e simplă ori compusă, dacă e o singură Grație sau mai multe specii de grații, să vedem cam ce ar putea fi grația în general. Ei bine, Grația asta este un ajutor supranatural pe care ni-l dă Dumnezeu ca să ne mântuim. Potrivit numelui, Grația este ceva gratuit, adică vine moca. Altfel spus, este un dar ("har" și "dar" sunt de multe ori interșanjabile în liturgică). Mai exact, asta înseamnă că, într-o primă aproximație, vine independent de meritul nostru. Atenție, deci: spun că independent de meritul nostru vine Grația, adică ajutorul spre mântuire, nu mântuirea însăși. Așa cum ploaia vine și peste drepți, și peste păcătoși, așa cum soarele strălucește pentru toți, tot așa vine grația, peste toți oamenii. Două deosebiri există între acest model "meteorologic" și felul cum vine grația: mai întâi, ploaia o vedem și soarele îl vedem cu ochii noștri, pe când grația, cum spuneam, e ceva supranatural, adică scapă vederii noastre naturale. Mai apoi, în timp ce ploaia cade peste toți și soarele strălucește tuturor în același timp, grația nu vine în același timp pentru toți și nici în aceeași formă tuturor. Dumnezeu operează foarte individualizat și dă acest dar la momentele pe care El le consideră potrivite. Dar de dat, îl dă tuturor și nu doar unora (în viziune catolică, viziunea protestantă poate diferi).

Acuma, este sau nu este grația ceva important pentru mântuire ? Răspunsul este afirmativ. Nimeni nu se poate mântui fără acest ajutor supranatural oferit de Dumnezeu. Chiar și îngerii beneficiază de grație, cu atât mai mult oamenii a căror natură este îmbolnăvită de Cădere. Dar, despre acest lucru, ca și despre în câte feluri este acest ajutor, în postări viitoare, dacă topicul va trezi interesul cuiva.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.12.2011, 21:53:45
morroshan morroshan is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.08.2011
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Acuma, este sau nu este grația ceva important pentru mântuire ? Răspunsul este afirmativ. Nimeni nu se poate mântui fără acest ajutor supranatural oferit de Dumnezeu. Chiar și îngerii beneficiază de grație, cu atât mai mult oamenii a căror natură este îmbolnăvită de Cădere. Dar, despre acest lucru, ca și despre în câte feluri este acest ajutor, în postări viitoare, dacă topicul va trezi interesul cuiva.
Foarte interesant topicul.
Am cateva intrebari pentru inceput.
In ce consta acest ajutor supranatural? Ce face efectiv? In ce sens ingerii beneficiaza de gratie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.12.2011, 00:13:41
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

După cum probabil știți, diferența între grație și har nu este doar terminologică. Ceea ce numesc ortodocșii har este diferit de grație.

Spre deosebire de catolici, care văd în grație un dar, o energie creată, Ortodoxia vorbește despre energiile divine necreate, care sunt în strânsă legătură cu persoanele Sfintei Treimi, iradiind din acestea fără să se identifice cu Ele, așa cum lumina e nedespărțită de Soare, fără a fi totuși Soarele sau așa cum cel care te iubește îți dăruiește dragostea, bunătatea, mângâierea sa fără a se dărui pe sine în ființă.

Și după cum Soarele răsare și peste buni și peste răi, la fel și Dumnezeu dăruiește lumina Sa tuturor, însă de ea se împărtășesc numai cei care vor; numai cei care își deschid inimile, numai cei care își curățesc vederea duhovnicească lucrând poruncile lui Hristos. Numai cei care răspund iubirii lui Dumnezeu cu iubirea lor.

Mântuirea este a trăi viața lui Hristos. Iar viața întru Hristos, în relație vie cu El, e o viață în har.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.12.2011, 02:57:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Mă bucur să văd că aceste lucruri stârnesc un oarecare interes. Ajutorul pe care Dumnezeu ni-l dă prin Grație este însăși îndumnezeirea noastră. Sfinții Părinți leagă conceptul de Grație de îndumnezeirea omului. La rândul ei, această îndumnezeire este văzută într-un mod foarte concret, ca sălășuire a lui Dumnezeu în sufletul nostru. Ce se întâmplă, deci, când sufletul nostru este animat de Grație ? Sf Atanasie explică: "atunci Spiritul, fiind stabilit în noi, Fiul și Tatăl vin și își găsesc sălaș în noi". Clement din Alexandria, vorbind în contextul în care se referă la Botez, spune: "Această lucrare este numită felurit: grație, iluminare, perfecție ori spălare". E departe de a fi singurul care compară Grația cu o iluminare. Sf Chiril al Ierusalimului, vorbind despre cei care se pregătesc să primească Botezul, spune că sunt "pe punctul de a fi iluminați". Sf Augustin observă că Grația "lucrează înăuntrul nostru iluminare și îndreptățire".

Dar analogia care îmi place cel mai mult (păcat că nu mai țin minte la ce autor am întâlnit-o) este aceea dintre Grație și oxigen sau aer. Ceea ce este oxigenul pentru trup, este Grația pentru suflet. De aceea, adesea sufletul căzut din starea de Grație este numit "suflet mort", nu cu înțelesul de a fi extinct, ci cu înțelesul de "rupt de Dumnezeu". Fiindcă principiul sufletului este Dumnezeu. Așa cum trupul nu-și poate fabrica singur oxigenul de care are absolută nevoie, tot așa sufletul nu poate avea viață fără ca Cineva să i-o ofere. Iar această oferire o numim, simplu, "grație".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.12.2011, 13:29:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

În cele de mai sus, am vorbit despre Grația Sfințitoare (sau, pe scurt, "Grația" scrisă cu majusculă inițială și la singular). Dar, pentru a ne pregăti să o primim, Dumnezeu ne mai dă un fel de ajutoare punctuale. Acestea sunt grațiile actuale (harurile lucrătoare, în terminologie răsăriteană). Dacă tot suntem la rubrica de terminologie, să observăm că "actual" în latină are un înțeles ușor diferit de română. "Acta" înseamnă faptă (mai înseamnă lege sau registru în care se păstrează deciziile), știm asta din binecunoscutul dicton "acta, non verba!" (fapte, nu vorbe!). Deci, dacă în loc de "grații actuale" am spune "ajutoare spre fapte" am înțelege mai bine despre ce e vorba. Dar termenul s-a impus prin uz.

Când primesc eu, așadar, o grație actuală ? Ori de câte ori simt impulsul de a face ceva plăcut Domnului. Când un schilod îmi întinde mână și mă roagă să-i dau un ban, iar eu simt impulsul de a-l ajuta, înseamnă că tocmai am primit o grație actuală. Când simt impulsul de a merge în fața lui Isus și de a-I cere îndurare mărturisindu-mi păcatele, am primit o altă grație actuală.

Să observăm că grațiile actuale sunt ajutoare temporare, adică determinate în timp. Le primesc ca să trec un hop. Imediat după ce am dat o pâine schilodului, imediat ce m-am dus să mă spovedesc, grația actuală respectivă își încetează existența. Dimpotrivă, Grația Sfințitoare este dată de Dumnezeu cu intenție permanentă, ceea ce nu înseamnă că nu se poate pierde.

Am văzut cam ce sunt grațiile actuale, să vedem acum când le primesc. Cel mai scurt răspuns acesta este: le primesc atunci când vrea Dumnezeu. Da, dar Dumnezeu vrea să îmi dea mai multe grații actuale atunci când vede că am tras folos de la grațiile pe care mi le-a dat deja. Grațiile actuale vin în urma rugăciunilor mele, dar când eu încep să mă rog, El a făcut deja primul pas. Fiindcă însăși intenția de a mă ruga este în urma unei grații actuale trimise de El. Desigur, grațiile actuale mai vin și în urma Sfintelor Sacramente și Sacramentalii (Taine și Ierurgii). Prin post, prin pomană, prin alte fapte de credință. Deci, lucrurile se petrec în felul următor: Dumnezeu îmi dă, la început, o șansă și îmi șoptește: "Hai, vino !". Dacă eu mă las dus de mânuță, dând curs acestei grații actuale, El nu își împuținează darul său de la început, ci îl crește, ajungând la supraabundența de grații observată de mulți mistici. Rugându-mă, voi simți și impulsul de a ajuta pe alții, și de a ține post, etc. Dar, dacă eu refuz acest prim dar ? Dacă simt impulsul de a mă ruga (presupunând că Domnul mi-l dă pe acesta, deși poate foarte bine să îmi trimită mai întâi un alt fel de grație actuală) și totuși refuz să-i dau curs, din lene, de exemplu ? Atunci, se întâmplă că Dumnezeu se va întrista, dar nu mă va părăsi. Nu va face așa cum fac eu, care, dacă îmi refuză cineva darul și mi-l aruncă în față, păi acela este dușmanul meu pentru tot restul vieții. Nu, Dumnezeu vrea să fiu al lui, obstinația mea îl întristează, dar nu îl face să își schimbe în mod fundamental planul de mântuire cu mine. Cu alte ocazii, îmi va oferi alte grații actuale, șoptindu-mi: "hai, nici acum nu vii ?"

Precedența în timp a grației actuale asupra actelor a fost demult inclusă în materia de credință de Sfinții Părinți. Iată cum sintetizează Conciliul din Orania (din anul 529, canonul 3 sqq) ideea prin hotărâre dogmatică:

Gratia divina este data nu la cererea omului, ci gratia insasi ne face sa o cerem.

Dumnezeu nu asteapta vointa noastra de purificare, ci dorinta aceasta e opera Lui.

Ascultarea si umilinta sunt darul Gratiei.

Prin simpla forta naturala nu se poate concepe un gand bun


Așadar, Dumnezeu, prin grațiile actuale, ne dă "și voința, și putința".

Mai rămâne să răspund la o singură chestiune în această postare: cui dă Dumnezeu grațiile actuale ? Tuturor oamenilor aflați în trup, și drepților, și păcătoșilor. Și celor aflați în stare de Grație Sfințitoare, ca să o păstreze și celor căzuți de la fața lui Dumnezeu, ca să o primească. Îngerii primesc Grația Sfințitoare și nu au nevoie de grații actuale ca să o păstreze. Probabil că nici noi nu am fi avut nevoie, dacă primii noștri părinți nu ar fi căzut.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 04.12.2011 at 21:40:59.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.12.2011, 11:32:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
După cum probabil știți, diferența între grație și har nu este doar terminologică. Ceea ce numesc ortodocșii har este diferit de grație.
Spre deosebire de catolici, care văd în grație un dar, o energie creată, Ortodoxia vorbește despre energiile divine necreate, care sunt în strânsă legătură cu persoanele Sfintei Treimi, iradiind din acestea fără să se identifice cu Ele, așa cum lumina e nedespărțită de Soare, fără a fi totuși Soarele sau așa cum cel care te iubește îți dăruiește dragostea, bunătatea, mângâierea sa fără a se dărui pe sine în ființă.
Și după cum Soarele răsare și peste buni și peste răi, la fel și Dumnezeu dăruiește lumina Sa tuturor, însă de ea se împărtășesc numai cei care vor;
Foarte adevarat si frumos cum ai explicat aici invatatura ortodoxa. De aceea si spuneau sfintii ca ne indumnezeim, pentru ca devenim astfel asemanatori cu Dumnezeu, dupa har, primim harul care este energie divina. Din pacate catolicii au schimbat aceasta invatatura.
Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
numai cei care își deschid inimile, numai cei care își curățesc vederea duhovnicească lucrând poruncile lui Hristos. Numai cei care răspund iubirii lui Dumnezeu cu iubirea lor.
Mântuirea este a trăi viața lui Hristos. Iar viața întru Hristos, în relație vie cu El, e o viață în har.
Aici e putin diferit, e de fapt o conceptie ce tine de protestantism.
Invatatura ortodoxa spune ca harul se primeste gratuit incepand cu Botezul (si Mirungerea), chiar scrie explicit in catehism ca nimeni nu poate dobandi altfel harul, in ciuda faptelor bune facute. Aceasta este poarta de intrare, apoi omul prin faptele bune isi pastreaza harul. Dar fara Botez nu se poate primi harul interior. Exista altfel doar un har exterior, asa cum era si in Vechiul Testament, dar cu care nu se poate mantui. Acest har exterior e cel care a lucrat prin prooroci si e cel care ii ajuta pe cei din alte religii sa vina in Biserica.

Reiau pasajele din catehismul ortodox: http://www.credo.ro/catehism2.php?q=6
"Conditiile mantuirii sunt: harul dumnezeiesc, credinta si faptele bune. Adica acela se mantuieste care face parte din adevarata Biserica, unde se poate impartasi de dumnezeiescul har, prin Sfintele Taine, unde dobandeste dreapta credinta in adevarul mantuitor si unde este indrumat sa savarseasca fapte bune.
Primirea harului dumnezeiesc este de neaparata trebuinta pentru mantuire..."

"Harul se da in urma rascumpararii sau impacarii omului cu Dumnezeu, savarsita de Mantuitorul Hristos. Fara har nimeni nu se poate mantui."
"Sfanta Taina este o lucrare vazuta, asezata de Mantuitorul Iisus Hristos in Biserica, prin care se impartaseste credinciosilor harul cel nevazut al lui Dumnezeu."

"Nu, omul nu se poate mantui fara de har (Efes. 2, 8; Ioan 15, 5). Harul ii este de trebuinta omului chiar de la inceput (Ioan 3,5). Harul pune inceputul mantuirii in om, si nu omul prin staruintele sale. Aceasta inseamna ca harul ii vine in dar (Rom. 3, 24), nu pentru oarecare fapte ale sale. inainte de a veni harul, omul nu poate face fapte prin care sa se mantuiasca, sau macar sa induplece pe Dumnezeu sa-i dea harul prin care sa se mantuiasca. Omul poate face anumite fapte bune, dar nu le face asa de statornic si dintr-un cuget asa de curat, incat sa se sfinteasca prin ele si sa se mantuiasca. Omul are libertatea de a face binele si cata vreme e in robia pacatului stramosesc, dar aceasta e o libertate slabita. Ea e marita tocmai de harul care vine la inceput fara nici un merit al omului."


E simpla, adevarata si fara contradictie toata invatatura ortodoxa.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.12.2011, 12:15:12
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iartă-mă, Cătălin, probabil o să te scandalizez, însă eu nu sunt un mare fan al catehismului. Sau nu al celui de acest tip, pe care îl găsesc foarte tributar spiritului scolastic, rece, analitic, precis... pedant.
De aceea ți-am spus, când a mai venit vorba de catehism, despre cartea „Viu este Dumnezeu”, o carte căreia chiar i se potrivește titlul, scrisă într-o manieră mai apropiată, mai caldă, mai vie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.12.2011, 14:47:46
morroshan morroshan is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.08.2011
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul

Reiau pasajele din catehismul ortodox: http://www.credo.ro/catehism2.php?q=6
"Conditiile mantuirii sunt: harul dumnezeiesc, credinta si faptele bune.

"Nu, omul nu se poate mantui fara de har (Efes. 2, 8; Ioan 15, 5).

E simpla, adevarata si fara contradictie toata invatatura ortodoxa.
Ai dat un citat din Efeseni capitolul 2 versetul 8. Dar mai departe in versetul 9 zice
8 *Cãci în har sunteti mântuiti, prin credinta, si aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu;*
9 *Nu din fapte, ca sa nu se laude nimeni.*
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.12.2011, 18:10:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Iartă-mă, Cătălin, probabil o să te scandalizez, însă eu nu sunt un mare fan al catehismului. Sau nu al celui de acest tip, pe care îl găsesc foarte tributar spiritului scolastic, rece, analitic, precis... pedant.
De aceea ți-am spus, când a mai venit vorba de catehism, despre cartea „Viu este Dumnezeu”, o carte căreia chiar i se potrivește titlul, scrisă într-o manieră mai apropiată, mai caldă, mai vie.
Nici nu e nevoie sa fim fani ai vreunui catehism, ci ai invataturii ortodoxe. Si orice catehism marturiseste aceeasi invatatura ortodoxa, nu are cum sa spuna altceva.
Ca forma exterioara e cum spui, catehismul sub forma de intrebari si raspunsuri e preluat dupa modelul vestic, catolic. Nu cred ca are vreo importanta forma, ci continutul.
Cartea scrisa de tine scrie ca e tot un catehism, alcatuit de ortodocsi francezi. Probabil e la fel de buna, dar catehismul de pe site-ul Patriarhiei, cel aprobat de Sinodul BOR contine toata invatatura. Pot exista catehisme care sa se opreasca doar asupra unor parti din invatatura. Nu stiu, inca n-am citit acea carte.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.12.2011, 18:13:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de morroshan Vezi mesajul
Ai dat un citat din Efeseni capitolul 2 versetul 8. Dar mai departe in versetul 9 zice
8 *Cãci în har sunteti mântuiti, prin credinta, si aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu;*
9 *Nu din fapte, ca sa nu se laude nimeni.*
Daca observi e exact ce am spus si eu in mesaj, si asta reiesea si din citatele date de mine din catehism. Harul este primit in dar, nu e conditionat de fapte, trebuie ca cineva sa creada in Iisus si Biserica pentru a primi harul. Harul este primit in dar la Botez si Mirungere (de fapt prin Mirungere, Botezul e pentru iertarea pacatelor).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Buletinele actuale au cip? Marcel_Ionut Generalitati 215 07.11.2012 21:23:02
cati copii ati vrea in conditiile actuale ? Mirela0110 Generalitati 143 13.10.2011 15:28:56