Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.06.2013, 23:11:19
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Autotrofii

Motto: ”Scris este că nu numai cu pâine va trăi omul,
ci cu orice cuvânt al lui Dumnezeu.”

Știu că este undeva pe forum un topic despre acel indian bătrîn care nu a mai mîncat și băut practic toată viața lui. Ideea e că omul nu-i un caz unic.

Aici veți găsi mai multe cazuri de astfel de oameni. Dar nu de asta deschid topicul, ci ca să vedeți filmul de mai jos:

http://www.youtube.com/watch?v=5p5ewQ9Z-7g

Este vorba despre un cuplu de tineri care de vreo 4 ani nu au mai mîncat și băut aproape nimic, afară de cîte un suc, rar, la întîlnirile cu amicii lor. Dar faza cea mai tare este că oamenii au un copil sănătos care a fost conceput și s-a dezvoltat armonios în acest răstimp, cît ea a postit în felul ăsta! Analizele lui și ale mamei au ieșit perfecte, iar bebelul are un an și ceva și nu a mîncat decît lapte matern...

Dincolo de concepțiile lor religioase pe care evident că trebuie să le filtrați, merită să aruncați o privire peste interviu.

Am citit și am auzit despre oameni înduhovniciți care au dus o asceză severă în pustie pînă la nivelul supraviețuirii numai cu dumnezeiasca împărtășanie, dar iată că există mii de alte exemple în lume de oameni ”imaterialnici” ce duc o viață obișnuită.

Evident că șarlatanii se exclud, că există și exemplare care mint.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.06.2013, 01:16:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Fenomenul se mai numeste si inedia si astia se mai numesc "breatharian" - adica se hranesc prin respiratie, "prana" - un concept hinduist.

Deci, ei pretind ca n-au mai mancat si baut nimic de 4 ani, si tu pentru ca le-ai vazut fetzele "inocente" pe youtube, ai si crezut.

Nu ti se pare macar ciudat faptul ca ideea este cvasi-exclusiv legata de "spiritualitatea" indiana?

Apropo, de pe unul din link -urile postate de tine:

http://akahmi.com/faq/prana-store

Akahi* Pranic Supra Conscious Breathing Sessions* available now on MP3
Hi-Tech NeuroCellular Science – Pranic Technology – Deep Purification – Etheric & Karmic Healing – Living on Light*

Akahi* vol.1 Pranic Self Reprogramming* 29.99usd
Akahi* vol. 2 *The Enlightenment of the I AM* 29.99usd
Akahi vol 3 Infinit8 Pranic Breathing – Living on Light Activation* 29.99usd

Nu cumperi?
100$ si nu mai cheltui 1LEU cu mancarea, ani de zile.
Nu e o afacere f. buna?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.06.2013 at 01:33:05.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.06.2013, 01:35:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Fenomenul se mai numeste si inedia si astia se mai numesc "breatharian" - adica se hranesc prin respiratie, "prana" - un concept hinduist.

Deci, ei pretind ca n-au mai mancat si baut nimic de 4 ani, si tu pentru ca le-ai vazut fetzele "inocente" pe youtube, ai si crezut.

Nu ti se pare macar ciudat faptul ca ideea este cvasi-exclusiv legata de "spiritualitatea" indiana?
Ar fi interesant să găsim un expert care știe să recunoască dacă mint din gesturile pe care le fac în fața camerei de filmat. Sau să observe culoarea și strălucirea părului și tenul care se știe că sînt mult îmbunătățite după posturi îndelungi.

Nu văd de ce ar minți în halul ăsta. Să facă publicitate religiei lor? Dacă sînt așa de credincioși, nu au voie să mintă.

Pentru faimă? Pentru banii obținuți din prelegeri?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.06.2013, 01:50:58
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Sau să observe culoarea și strălucirea părului și tenul care se știe că sînt mult îmbunătățite după posturi îndelungi.
Se stie? Asta cu tenul si parul nu am auzit-o pana acum de la nimeni, medic, homeopat sau ascet.

Sa va spun un secret. Daca omenirea ar descoperii o metoda prin care sa nu mai trebuiasca sa mancam, AM FI FACUT-O PANA ACUM.
E mai economic asa.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu văd de ce ar minți în halul ăsta. Să facă publicitate religiei lor? Dacă sînt așa de credincioși, nu au voie să mintă.

Pentru faimă? Pentru banii obținuți din prelegeri?
acum au un film facut despre ei, nu suna rau.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.06.2013, 02:14:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
acum au un film facut despre ei, nu suna rau.
Unii ar si ucide, nu doar minti, pentru atat. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.06.2013, 02:18:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ar fi interesant să găsim un expert care știe să recunoască dacă mint din gesturile pe care le fac în fața camerei de filmat.
Si de ce ar trebui sa inchidem ochii pana sa se ajunga in ultima instanta (si una destul de subreda), aici?

Citat:
Sau să observe culoarea și strălucirea părului și tenul care se știe că sînt mult îmbunătățite după posturi îndelungi.
Ca si de geluri, creme, pudre, lumina reflectoarelor, etc.

Citat:
Nu văd de ce ar minți în halul ăsta. Să facă publicitate religiei lor? Dacă sînt așa de credincioși, nu au voie să mintă.
Daca..
In plus, se pare ca adera la religiile orientale iar acolo morala are niste reguli nitel mai altfel, in special in varianta exportata in Occident.

Citat:
Pentru faimă? Pentru banii obținuți din prelegeri?
Cu faima am zis mai sus.
Pentru bani? De ce cineva in lumea asta ar minti pentru bani?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.06.2013, 02:24:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit amuzant chiar

Foarte invocat este si numele lui Wiley Brooks, cel care in 1983 a infiintat, in America, "Institutul Celor ce se Hranesc cu Aer".

Din pacate, a fost surprins cand tocmai ingurgita o placinta de pui, dupa ce sustinuse in public ca nu consumase hrana solida de 19 ani!
(...)
In 1999, o alta adepta renumita a dietei cu aer, australianca Ellen Greves, a picat testul medicilor, dupa numai patru zile de hrana solara.

De pe link -ul tau:
http://romaniaraw.freeforums.org/post7757.html

Da, intr-adevar, pacat ca a fost surprins ca daca nu era, putea duce mai departe, nestirbit, faima breatharianismului. :))

Acum, ca intre prieteni, parintele duhovnic a avut motive serioase sa se ingrijoreze de starea ta duhovniceasca cand ai trecut la veganism.

Si vad nu e vorba doar de riscul de slava desarta (cum explicam cuiva) ci riscul de a dezvolta o psihoza specifica unui anumit soi de "naturism".

Atentie la conexiunea cu religiile orientale - am observat ca stii cate ceva despre capitolul asta, poate asta te ajuta sa-ti dai seama ca aluneci intr-o directie periculoasa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.06.2013 at 02:30:11.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.06.2013, 05:10:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Foarte invocat este si numele lui Wiley Brooks, cel care in 1983 a infiintat, in America, "Institutul Celor ce se Hranesc cu Aer".

Din pacate, a fost surprins cand tocmai ingurgita o placinta de pui, dupa ce sustinuse in public ca nu consumase hrana solida de 19 ani!
(...)
In 1999, o alta adepta renumita a dietei cu aer, australianca Ellen Greves, a picat testul medicilor, dupa numai patru zile de hrana solara.

De pe link -ul tau:
http://romaniaraw.freeforums.org/post7757.html

Da, intr-adevar, pacat ca a fost surprins ca daca nu era, putea duce mai departe, nestirbit, faima breatharianismului. :))

Acum, ca intre prieteni, parintele duhovnic a avut motive serioase sa se ingrijoreze de starea ta duhovniceasca cand ai trecut la veganism.

Si vad nu e vorba doar de riscul de slava desarta (cum explicam cuiva) ci riscul de a dezvolta o psihoza specifica unui anumit soi de "naturism".

Atentie la conexiunea cu religiile orientale - am observat ca stii cate ceva despre capitolul asta, poate asta te ajuta sa-ti dai seama ca aluneci intr-o directie periculoasa.
Am citit exemplul, de aia am scris la urmă că există șarlatani. Totuși literatura creștină are exemple similare, altfel nu-i băgam în seamă pe cei doi.

Părintele să se îngrijoreze de sănătatea lui mai bine, că-i plac cîrnații și sucurile acidulate...

Slava deșartă să o judece Dumnezeu, dacă e sau nu e. Cît despre psihoză, ai dreptate, m-am gîndit și eu la posibilitatea asta. Avînd o listă lungă de probleme de sănătate, caut metode de a le rezolva pe cale cît mai naturală. Nicidecum naturistă.

Nu-ți face griji în privința religiilor orientale, rămîn bine ancorat în ortodoxie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.06.2013, 11:22:12
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Am citit exemplul, de aia am scris la urmă că există șarlatani. Totuși literatura creștină are exemple similare, altfel nu-i băgam în seamă pe cei doi.
Da, de calugari care dupa ani intregi de rugaciune si asceza(la Dumnezeu, sa fie clar), Dumnezeu le-a daruit abilitatea sa se hraneasca cu hrana putina, nu homo-fotosinteza pe care poate sa o faca orice "pneumatic".
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.06.2013, 19:10:22
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Motto: ”Scris este că nu numai cu pâine va trăi omul,
ci cu orice cuvânt al lui Dumnezeu.”

Știu că este undeva pe forum un topic despre acel indian bătrîn care nu a mai mîncat și băut practic toată viața lui. Ideea e că omul nu-i un caz unic.

Aici veți găsi mai multe cazuri de astfel de oameni. Dar nu de asta deschid topicul, ci ca să vedeți filmul de mai jos:

http://www.youtube.com/watch?v=5p5ewQ9Z-7g

Este vorba despre un cuplu de tineri care de vreo 4 ani nu au mai mîncat și băut aproape nimic, afară de cîte un suc, rar, la întîlnirile cu amicii lor. Dar faza cea mai tare este că oamenii au un copil sănătos care a fost conceput și s-a dezvoltat armonios în acest răstimp, cît ea a postit în felul ăsta! Analizele lui și ale mamei au ieșit perfecte, iar bebelul are un an și ceva și nu a mîncat decît lapte matern...

Dincolo de concepțiile lor religioase pe care evident că trebuie să le filtrați, merită să aruncați o privire peste interviu.

Am citit și am auzit despre oameni înduhovniciți care au dus o asceză severă în pustie pînă la nivelul supraviețuirii numai cu dumnezeiasca împărtășanie, dar iată că există mii de alte exemple în lume de oameni ”imaterialnici” ce duc o viață obișnuită.

Evident că șarlatanii se exclud, că există și exemplare care mint.
A ne lipsi de hrana este o cale extrema pe care Biserica nu o imbratiseaza si nu o recomanda. Am citit de Sfinti care au trait timp de multi ani fara sa manance, dar trebuie sa intelegem ca asta se poate doar cu rugaciune neincetata si este un dar primit de la Dumnezeu (prin care sunt dezlegati de neputintele firii).

Pe mine personal acest cuplu nu m-a convins si sunt retinuta fata de un asa regim. Cred ca cel mai bine este sa mergem pe o cale de mijloc, echilibrata. Sa postim in zilele de post, sa incercam sa ne sculam de la masa inainte de a ne satura (medicii recomanda acest lucru ca fiind sanatos).

Pentru noi postul are un folos, il tinem cu un scop. Dar de ce am dori sa traim fara mancare? Pentru Hristos sau din alte motive?
Reply With Quote
Răspunde