Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.07.2010, 23:55:54
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
parintele CLEOPA ILIE spune ca nu avem voie sa-i pomenim decit pe ortodocsi ,dar nu pe cei care traiesc in concubinaj,adica necununati religios,pe cei care au murit prin sinucidere ,prin betie, pe cei atei sau alte religii si nici pe sectanti.


Apreciez mult Invatatura Parintelui Insa parerea mea este si nu trebuie sa fie Impartasita de nimeni ca In unele privinte Preaiubitul Parinte a fost foarte radical si ne Ingaduitor cu mai slabi pe calea MIntuiri si a ORtodoxiei nu spun ca a facut un lucru rau departe de mine GIndul acesta Insa pt cei mai puitin cunoscatori de multe ori a fost pricina de potignire ,
Doamne si stapinul vieti mele Duhul Trindavii si al grairi desarte al doriri de stapInire nu mil da mie robului tau .
Iara Duhul dragostei de tine si de aproapele meu ,Duhul smereniei si al rabdari daruiestel mie robului Tau amin
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.07.2010, 00:05:59
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Repet: as vrea sa stiu unde sunt scrise regulile acestea pentru acatiste si pomelnice (pomelnic eu stiu ca este cel pentru morti).

2. Nu stiu si nu am cum sa stiu ce se face la Proscomidie. Este totul secret, noi nu vedem. Cum sa intelegem atunci. Am vazut intr-un filmulet o bucatica, dar nu se explica nimic, nu se spune ce se face cu bucatele, cu particele, ce mananca preotii, ce primim noi, ce e pentru morti, ce este anafura pe care o luam fara impartasanie. N-am inteles nimic, daca totul este secret si nu ne lamureste nimeni.

3. Anna, daca tu te rogi pentru cei rataciti, faci bine, o faci pentru mantuirea lor si Dumnezeu vede. Nu ai insa tu puterea sa-i indrepti pe toti. Numai Dumnezeu poate asta. Pacatul este a lor in ceea ce fac, dar tu nu ai voie sa faci la fel. Datoria ta de crestin este sa-i ajuti mai ale pe cei in nevoie, pe cei rataciti.

4. La Liturghie se citeste pentru vii si pentru morti.
Am citit explicarea Liturghiei. Ce legatura are cu acatistele si pomelnicele?
1. Nu sunt scrise.. dar tocmai a scris fratele Zaharia pt noi.

2 si 4 se bat cap in cap: ai citit explicarea Sf. Liturghii, dar nu stii de Proscomidie?

3. Una este rugaciunea personala. Cu totul altceva este sa-i incluzi pe cei necredinciosi in slujbele care se fac pentru cei care fac parte din biserica.


Liturghie:
Material foarte scurt, usor de citit:
http://www.biblioteca-ortodoxa.ro/ca...%20slujbei.pdf

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...tii-liturghii/

Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.07.2010, 09:54:39
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Pe pomelnic nu se trec cei nebotezati, sectantii, sinucigasii. Si eu stiam din scrierile par. Cleopa despre cei necununati religios, despre cei cu vicii, dar discutand cu cineva care este absolvent de teologie, mi-a spus ca parintele Cleopa era cam exigent, si trebuie sa se treaca si cei ce stau in concubinaj, si cei ce mai au vicii, pentru indreptarea lor.
Oricum, pana la urma Dumnezeu stie mai bine, dar daca nici Biserica nu se roaga pt indreptarea lor, atunci ce mai este de facut?!?....
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.07.2010, 10:30:05
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
Pe pomelnic nu se trec cei nebotezati, sectantii, sinucigasii. Si eu stiam din scrierile par. Cleopa despre cei necununati religios, despre cei cu vicii, dar discutand cu cineva care este absolvent de teologie, mi-a spus ca parintele Cleopa era cam exigent, si trebuie sa se treaca si cei ce stau in concubinaj, si cei ce mai au vicii, pentru indreptarea lor.
Oricum, pana la urma Dumnezeu stie mai bine, dar daca nici Biserica nu se roaga pt indreptarea lor, atunci ce mai este de facut?!?....
Se roagă ei înșiși și își pot reafirma mărturisirea de credință (prin pocăință, spovedanie, împărtășanie). Și asta poate fi realizată chiar într-o singură zi. Și Biserica, sigur, se va ruga pentru ei. Condiția necesară și suficientă: întoarcerea păcătosului.
Și o problemă simplă: dacă el nu vrea (prin viața lui de păcat demonstrează că nu vrea), ce rost are să se roage Biserica pentru el? Mântuirea, până la urmă, dragă doamnă, e personală.
În momentul în care va vrea, desigur, se va ruga și Biserica pentru el.
O să-mi spuneți, poate, că "dacă el, bietul, nu știe" și mama, soția, soțul, sora, fratele, prietenul vor, totuși, să-l aducă pe calea cea bună? Dumnezeu ne-a înzestrat cu liber arbitru . Aceasta înseamnă că putem alege ceea ce suntem și ceea ce vom face. În caz că alege calea lui Hristos, sincer și nu cu "compromisuri căldicele" (de ex.: "nu strică la nimeni un pahar de țuică"), restul vine de la Dumnezeu. Doamnă, "mă frige la degete" să-mi pun povestea vieții pe internet, dar n-am s-o fac pentru că și acesta ar fi un semn de atotsuficiență cunoscătoare = mândrie (nu vreau să mă smintesc). (A propos, așa îmi păstrez echilibrul: când îmi vine să mă laud, dau și eu înapoi, "retro satana"). Credeți-mă, însă, câte necazuri mi-am făcut și păcate, nu cred că altcineva ar fi fost capabil să facă astfel de mizerii. Astăzi sunt pe calea crucii. Sunt sătul de "un pahar nu strică", "o țigară e bună și ea că nu mă pot lăsa" etc., asta, doar, ca să pomenesc păcatele cele mici.

Să nu ne pierdem, vă rog, printre "literele" legii și să nu vedem până la urmă LEGEA: Hristos și chemarea Lui adresată tuturor fără excepție. Și aici, nu mai există nici o scuză. Dumnezeu să ne miluiască pe toți!

Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.07.2010, 14:28:42
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
Se roagă ei înșiși și își pot reafirma mărturisirea de credință (prin pocăință, spovedanie, împărtășanie). Și asta poate fi realizată chiar într-o singură zi. Și Biserica, sigur, se va ruga pentru ei. Condiția necesară și suficientă: întoarcerea păcătosului.
Și o problemă simplă: dacă el nu vrea (prin viața lui de păcat demonstrează că nu vrea), ce rost are să se roage Biserica pentru el? Mântuirea, până la urmă, dragă doamnă, e personală.
În momentul în care va vrea, desigur, se va ruga și Biserica pentru el.
O să-mi spuneți, poate, că "dacă el, bietul, nu știe" și mama, soția, soțul, sora, fratele, prietenul vor, totuși, să-l aducă pe calea cea bună? Dumnezeu ne-a înzestrat cu liber arbitru . Aceasta înseamnă că putem alege ceea ce suntem și ceea ce vom face. În caz că alege calea lui Hristos, sincer și nu cu "compromisuri căldicele" (de ex.: "nu strică la nimeni un pahar de țuică"), restul vine de la Dumnezeu. Doamnă, "mă frige la degete" să-mi pun povestea vieții pe internet, dar n-am s-o fac pentru că și acesta ar fi un semn de atotsuficiență cunoscătoare = mândrie (nu vreau să mă smintesc). (A propos, așa îmi păstrez echilibrul: când îmi vine să mă laud, dau și eu înapoi, "retro satana"). Credeți-mă, însă, câte necazuri mi-am făcut și păcate, nu cred că altcineva ar fi fost capabil să facă astfel de mizerii. Astăzi sunt pe calea crucii. Sunt sătul de "un pahar nu strică", "o țigară e bună și ea că nu mă pot lăsa" etc., asta, doar, ca să pomenesc păcatele cele mici.

Să nu ne pierdem, vă rog, printre "literele" legii și să nu vedem până la urmă LEGEA: Hristos și chemarea Lui adresată tuturor fără excepție. Și aici, nu mai există nici o scuză. Dumnezeu să ne miluiască pe toți!

Doamne ajută!
În unele privințe nu sunt deacord cu dumneata.

Să se roage mama pentru fii și tatăl să se roage căci păcatele, viața lor desfrânată și greșalele pe care le-au făcut în tinerețile îi face pe copii fără frică de Dumnezeu și neascultători.
Să se roage,să postească și să plângă cu metanii mari ,cerșind mila lui Dumnezeu pentru copiii lor și acesta va lumina mintea celor rătăciți atunci când păcatele părinților vor fi iertate.

Femeia caananeiancă ce făcea? Striga în urma Mântuitorului "Doamne ajută-mă,fica mea este rău chinuită de un dicvol" și acesta a făcut-o bine pe fica femeii!
Un alt exemplu este rugăciunea sutașului pentru sluga acestuia(și exemple mai sunt în Evanghelii)

Sigur că nu ne putem ruga pentru sinucigați la Sfânta Liturghie dar sunt cele 4o de panihide care făcute corect pot aduce mult folos și celor care au murit în neorânduială (a se citi din învățăturile părintelui Nicodim Mândiță).

După 7 ani de la moartea prin suicid se poate face o slujbă ceva mai complexă după știința mea iar cel care și-a luat zilele în acest fel poate fi dezgropat și înmormântat în alt loc decât cel destinat sinucigșilor.

Nu vreau să repet dar să fim cu băgare de seamă la cele scrise în Evanghelii și să vedem câte minuni a făcut Mântuitorul pentru cei apropiați unui credincios care s-a rugat.

Așadar pentru cine să ne rugăm dacă nu pentru cei apropiați nouă?

Acei care au murit neâmpărtășiți și care nu au refuzat înmormântarea creștinescă pot fi trecuți pe pomelnlic astfel:
- Popescu cu tot neamul lui cel adormit
căci din tot neamul lui o fi fost vreunul care să fi fost drept credincios.

Dacă oamenii ar face precum spuneți voi (deși corect așa este fără dor și poate) puțini ar fi cei care s-ar pomeni la proscomedie!

Spunea un duhovnic (nu-mi amintesc care)într-o predică că toate sunt posibile dacă Dumnezeu vrea și că orice păcătos se poate mântui într-o clipă asemenea tâlharului de pe cruce care doar atât a spus "pomenește-mă Doamne când voi veni într-u Împărăția Ta"



Last edited by dorinastoica14; 16.07.2010 at 14:37:11.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.07.2010, 15:23:11
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
În unele privințe nu sunt deacord cu dumneata.

Să se roage mama pentru fii și tatăl să se roage căci păcatele, viața lor desfrânată și greșalele pe care le-au făcut în tinerețile îi face pe copii fără frică de Dumnezeu și neascultători.
Să se roage,să postească și să plângă cu metanii mari ,cerșind mila lui Dumnezeu pentru copiii lor și acesta va lumina mintea celor rătăciți atunci când păcatele părinților vor fi iertate.

Femeia caananeiancă ce făcea? Striga în urma Mântuitorului "Doamne ajută-mă,fica mea este rău chinuită de un dicvol" și acesta a făcut-o bine pe fica femeii!
Un alt exemplu este rugăciunea sutașului pentru sluga acestuia(și exemple mai sunt în Evanghelii)

Exact, doamnă, doar că eu nu am repetat ce au spus deja anna21 și zaharia_2009. O spun, dacă doriți: cei apropiați se pot ruga și TREBUIE s-o facă pentru cei în păcat, dar nu să-l pomenească în cadrul liturghiei. Nu există iertare în afara împărtășaniei (în afara celui mort, nu detaliez), nu există împărtășanie în afara spovedaniei, pocăinței autentice realizată de PĂCĂTOS și doar de el. Iar împărtășania (Sfânta Euharistie) este centrul (esența) Sfintei Liturghii, cum îl pomenești dacă acesta nu s-a împărtășit de trupul și sângele Mântuitorului (și poate, nici nu vrea)?

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Sigur că nu ne putem ruga pentru sinucigați la Sfânta Liturghie dar sunt cele 4o de panihide care făcute corect pot aduce mult folos și celor care au murit în neorânduială (a se citi din învățăturile părintelui Nicodim Mândiță).
Sinucigașilor, doamnă, le-a „expirat” timpul de pocăință. Au comis o crimă împotriva lor înșiși, și tocmai, de aceea, când mai doriți să parcurgă „traseul” mântuirii: (pocăință, spovedanie etc.)?


Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
După 7 ani de la moartea prin suicid se poate face o slujbă ceva mai complexă după știința mea iar cel care și-a luat zilele în acest fel poate fi dezgropat și înmormântat în alt loc decât cel destinat sinucigșilor.
Nu am știință de așa ceva.

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Nu vreau să repet dar să fim cu băgare de seamă la cele scrise în Evanghelii și să vedem câte minuni a făcut Mântuitorul pentru cei apropiați unui credincios care s-a rugat.

Așadar pentru cine să ne rugăm dacă nu pentru cei apropiați nouă?
O repet, doamnă, rugați-vă, chiar trebuie. Pomelnicul pentru ceii vii trebuie să fie foarte lung. Și mie mi-e drag când îi pomenesc pe toți pentru că prin ceilalți ne găsim toți mântuirea.

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Acei care au murit neâmpărtășiți și care nu au refuzat înmormântarea creștinescă pot fi trecuți pe pomelnlic astfel:
- Popescu cu tot neamul lui cel adormit
căci din tot neamul lui o fi fost vreunul care să fi fost drept credincios.

Dacă oamenii ar face precum spuneți voi (deși corect așa este fără dor și poate) puțini ar fi cei care s-ar pomeni la proscomedie!
Eu, personal, nu îndrăznesc să mă las pomenit la proscomidie.


Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Spunea un duhovnic (nu-mi amintesc care)într-o predică că toate sunt posibile dacă Dumnezeu vrea și că orice păcătos se poate mântui într-o clipă asemenea tâlharului de pe cruce care doar atât a spus "pomenește-mă Doamne când voi veni într-u Împărăția Ta"
Tâlharul de pe cruce s-a pocăit, și-a afirmat credința în fața lui Hristos. Și apropos, nu s-a sinucis.

Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.07.2010, 15:40:49
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
În unele privințe nu sunt deacord cu dumneata.

Să se roage mama pentru fii și tatăl să se roage căci păcatele, viața lor desfrânată și greșalele pe care le-au făcut în tinerețile îi face pe copii fără frică de Dumnezeu și neascultători.
Să se roage,să postească și să plângă cu metanii mari ,cerșind mila lui Dumnezeu pentru copiii lor și acesta va lumina mintea celor rătăciți atunci când păcatele părinților vor fi iertate.

Femeia caananeiancă ce făcea? Striga în urma Mântuitorului "Doamne ajută-mă,fica mea este rău chinuită de un dicvol" și acesta a făcut-o bine pe fica femeii!
Un alt exemplu este rugăciunea sutașului pentru sluga acestuia(și exemple mai sunt în Evanghelii)

Sigur că nu ne putem ruga pentru sinucigați la Sfânta Liturghie dar sunt cele 4o de panihide care făcute corect pot aduce mult folos și celor care au murit în neorânduială (a se citi din învățăturile părintelui Nicodim Mândiță).

După 7 ani de la moartea prin suicid se poate face o slujbă ceva mai complexă după știința mea iar cel care și-a luat zilele în acest fel poate fi dezgropat și înmormântat în alt loc decât cel destinat sinucigșilor.

Nu vreau să repet dar să fim cu băgare de seamă la cele scrise în Evanghelii și să vedem câte minuni a făcut Mântuitorul pentru cei apropiați unui credincios care s-a rugat.

Așadar pentru cine să ne rugăm dacă nu pentru cei apropiați nouă?

Acei care au murit neâmpărtășiți și care nu au refuzat înmormântarea creștinescă pot fi trecuți pe pomelnlic astfel:
- Popescu cu tot neamul lui cel adormit
căci din tot neamul lui o fi fost vreunul care să fi fost drept credincios.

Dacă oamenii ar face precum spuneți voi (deși corect așa este fără dor și poate) puțini ar fi cei care s-ar pomeni la proscomedie!

Spunea un duhovnic (nu-mi amintesc care)într-o predică că toate sunt posibile dacă Dumnezeu vrea și că orice păcătos se poate mântui într-o clipă asemenea tâlharului de pe cruce care doar atât a spus "pomenește-mă Doamne când voi veni într-u Împărăția Ta"


Diferenta intre toate acestea si tilharul de pe cruce este ca el insusi s-a rugat, el insusi s-a pocait . Si inca ceva , s-a pocait intr-atit de mult , din toata finta sa incit cu el a deschis Hristos raiul . Chiar avem masura comparativa a pocaintei si a nepocaintei analizindu-i pe cei 2 tilhari. Unul a vrut sa se pocaiasca, celalalt nu si totusi doar pe unul l-a luat in rai Hristos , sa nu uitam !. Astazi sora, cite asemenea situatii de pocainta ai vazut ? Eu, pina acum nici una si sunt citiva ani de cind umblu in caile Domnului . Insa am vazut oameni cutremurati si incercati cu necazuri mari si care au sfirsit spunind : credeti ca exista D.zeu ? unde ? cine l-a vazut ca cu mine nu a avut nici o treaba !

Nu te critic sora si nici nu am de impartit ceva cu tine. Nu spun ca fac rau cei care se comporta precum primele exemple date de tine , in plus in tot cerul si pamintul mama care se roaga pt. pruncii ei are cea mai mare ascultare la Preacurata si Hristos . Insa sintem datori sa ne purtam cu aceiasi masura in toata credinta si peste tot si sa nu uitam ca si canoanele au fost date la porunca lui Hristos si sub inspiratia Duhului Sfint . Adica , atunci cind nu ne plac canoanele sau nu intelegem anumite canoane sa ne repezim la exemplele evangheliei iar cind exemplele evangheliei nu ne plac sa alergam si sa invocam canoanele .Trebuie sa avem o vedere unitara si cu aceiasi oca asupra intregii credinte .
Ia sa ne uitam in felul acesta in evanghelie la urmatorul aspect , la urmatoarea pericopa : pe linga exemplul sutasului si a femei cananeence (prin care Hristos vrea sa ne invate ceva precis si in anumite limite ) tot el i-a spus tinarului - evanghelia de la zilele sfintei cruci- : ,,cine voieste sa-mi urmeze , sa se lepede de sine , sa-si ia crucea si sa vina dupa mine " , care este un indemn covirsitor ! De ce ? deoarece a spus clar : cine voieste sa-mi urmeze ! Pai nu este clar ?
Eu nu am mai stat sa dau toate explicatiile in cele 2-3 postari de ale mele dar este de departe inteles si cunoscut ca Hristos nu face nimic impotriva vointei noastre , ba mai mult, doar daca voim si noi in mod activ. El vine si bate la usa sufletului fiecare dar nu intra daca nu i se deschide . Asadar, vointa fiecaruia este covirsitoare si nu se discuta inafara de aceasta nimic. Dar ca o mingiere si pt. a ne invata viata in comuniune a lasat si pildele femei cananeence consacrind plinsul mamei pt. pruncii ei ca si rugaciunea sutasului pt. slugile sale credincioase . Dar sa observam bine situatiile absolut speciale acestea doua , si-anume ca nu ne rugam pt. oricine si ca mai ales cei ce cer mila pt. cei ,,nefericiti' se pun pe ei zalog si garanteaza pt. ei . Aceasta nu este preactica curenta a duhovniciei , a rugaciunii unuia pt. celalalt (chiar daca a spus ,,purtati-va sarcinile unui altora si va rugati unii pt. altii ca sa va vindecati = acesta este un cuvint greu de talmacit si din el a isvorit nu orice practica sau apucatura de a ne ruga unii pt. altii ci a pus baza slujbei de maslu si a altor slujbe oficiale ! Dar nici de cum , eu stau cu burta in sus si tu te rogi pt. mine si vai, ce bine ne va fi ca intram amindoi in rai ! Nu, asa nu !)

Asadar , grija mare in intelegerea evangheliei, grija mare asupra masurii cu care cercetam toata invatatura duhovniceasca si mai ales sa nu ridicam situatiile particulare, exceptiile, la rang le obisnuinta comuna !

Si eu ma rog si-mi pomenesc copii aproape la toate slujbele desi stiu ca ei tineri mari fiind sunt plini de toate pacatele , nu cauta asiduu biserica , nu fac canon (pt. ca au fost educati modern de mama lor)nu umbla in caile Domnului dar pt. indrasneala si staruinta mea patimesc tot felul de incercari .

Deci , corect este cum am spus, dar fiecare sa faca cum o dori !

Last edited by zaharia_2009; 16.07.2010 at 15:51:39.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.07.2010, 16:13:21
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alikmi Vezi mesajul
As dori sa stiu pe cine avem voie sa scriem pe pomelnic (pentru vii si pentru morti) si pe cine nu avem voie. E pacat daca fara sa imi dau seama am pus pe pomelnic pe cineva de la alta religie (catolic)?
Un vecin mi-a spus ca ajuns la o manastire, preotul a luat pomelnicul dat spre a fi pomeniti la Liturghie si a taiat numele unei persoane care era catolica. Mi-a spus ca nu a plecat bucuros de acolo, ci instristat.

Parintii ne invata ca pe pomelnicul pentru Sfanta Liturghie trebuie trecuti doar crestinii botezati in credinta ortodoxa. Stiu ca micile diferente interconfesionale par lipsite de importanta, dar nu-i asa. Aceste diferente in timp pot duce la pierderea identitatii. Iar aceste diferente ne fac sa nu devenim una, ori Liturghia asta face, il intareste pe om nu doar in iubire, ci si in Adevar. Aceasta este adevarata unitate in iubire si in adevar.

Biserica Ortodoxa nu intoarce spatele celor de o alta credinta, caci la alte slujbe, dar nu la Liturghie, se ingaduie ca si acestia sa fie pomeniti.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.07.2010, 16:28:18
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Într-o postare mai veche a mea ,acolo unde era vorba despre minuni spuneam că întoarcerea unui păcătos la credință este o minune-Cea mai mare minune care se poate întâmpla sub ochii noștri.

Cu vreo 15 ani în urmă, duminica dimineață stăteam acasă și când începeau să bată clopotele se derula în mintea mea ca o poezie de mult știută Utrenia și apoi Sfânta Liturghie deși nu fusesem de prea multe ori la biserică.
După ce am început să merg la biserică nu s-a mai întâmplat cele scrise mai sus,totul a intrat în normal.
Acum știu cuvintele Sfintei Liturghii căci nu lipsesc de la biserică dar atunci de ce le știam,de unde le știam?
Am discutat aceasta cu preoți și au schimbat subiectul,nu am primit nici un răspuns deși atunci aș fi vrut să înțeleg de ce mi se întâmplă așa .

Acum nu mai caut răspunsuri ci cred că mare este puterea lui Dumnezeu și puternică rugăciunea mamei credincioase pentru copilul pomenit la Sfânta Liturghie.

Cele scrise de domniile voastre sunt corecte și canonice dar când e vorba de lucrarea în om a harului lui Dumnezeu nimic nu mai are explicație logică sau perceptibilă minții noastre limitate și întunecate de păcate.

Last edited by dorinastoica14; 16.07.2010 at 16:32:12.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.07.2010, 17:01:26
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Când e vorba de lucrarea în om a harului lui Dumnezeu nimic nu mai are explicație logică sau perceptibilă minții noastre limitate și întunecate de păcate.
Într-adevăr, Domnul să ne aibă în pază!

Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie danyel Sfanta Liturghie 81 02.11.2015 16:22:22
Sfanta liturghie Andy00 Resurse ortodoxe on-line 10 30.01.2015 15:29:07
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 21:41:47
Sfanta Liturghie anavictoria Sfanta Liturghie 57 12.01.2009 19:38:22