Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.10.2009, 16:13:55
anaid37 anaid37 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.10.2009
Mesaje: 1
Implicit rugaminte

ma poate ajuta cineva cu acatistul sfintei rita?
multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.10.2009, 19:24:13
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

asta am gasit pe net,sper sa iti fie de folos:

Rugaciune catre sf.Rita in cazuri imposibile

O,Sf.Rita cerul s-a intunecat deasupra mea, rugaciunea nu mai patrunde pana la Tronul lui Dumnezeu.Stiu prea bine ca pacatele sunt cauza unica a pedepselor care ma lovesc.Curajul de a ma indrepta catre Isus cel Rastignit este slabit, deoarece de atatea ori am dispretuit mila sa si acum ii simt mania teribila.Mana Sa apasa greu asupra mea.Vad ca nu merit iertare si cu inima indurerata imi deplang starea nenorocita.Spune tu,o, sf.Rita oare trebuie sa pierd orice speranta?Nu!Isus ne-a dat prin tine o protectoare puternica , care sa ma ajuti sa dobandesc de la El iertarea pacatelor mele grele si vointa ferma de a nu-L mai supara.Cu aceasta hotarare in inima si pe buze ma indrept catre tine Sf.Rita , facatoare de minuni,si te rog sa obtii de la Isus harul trebuincios in incercarea in care ma aflu ostenit(a), dezolata(a) si parasit(a) de toti.Ajunge doar un cuvant al tau sf.Rita si cerul se va deshide iarasi pentru mine, spre a-mi aduce iertare si mila.Amin.
3Tatal nostru...3Bucura-te Marie...3 Marire Tatalui...


sau :

Sfanta Rita, te iau ca model si ocrotitoare a mea. Iti incredintez lucrarea sfintirii mele si ma sprijin pe vredniciile tale la Dumnezeu, ca sa o duc la indeplinire in modul cel mai desavarsit.
Harul pe care-l vei cere de la Dumnezeu impreuna cu mine si pentru mine sa ma faca tot mai asemenea cu tine in practicarea virtutii si in iubirea pentru Isus Rastignit.
Dobandeste-mi iubire fata de Dumnezeu si fata de aproapele, precum si fata de virtutile pe care le-ai practicat tu in mod deosebit: umilinta, ascultarea, curatia, rabdarea, evlavia si resemnarea la vointa lui Dumnezeu.
Te rog, de asemenea, sa-mi mijlocesti ajutorul lui Dumnezeu si in cele materiale, in masura in care ele imi sunt folositoare si necesare pentru atingerea scopului meu final.
Ma las cu totul in grija Domnului si nadajduiesc de la bunatatea si indurarea lui ca voi merge sa ma bucur impreuna cu tine in fericirea vesnica. Amin.
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.10.2009, 10:59:58
farmec_ farmec_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2009
Mesaje: 2
Implicit Nu stiu cum sa fac acatist la Sf.Mina

Buna ziua
Am fost indrumat de un crestin la biserica, sa fac un acatist la Sf.Mina .

Motivul meu : Intrucat acum 2 ani am dat o foarte mare suma de bani unei familii , acestia nu mi-au returnat banii inapoi .

Va rog sa ma indrumati spunandu-mi cum se face : a da acatist .

Va multumesc !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.10.2009, 11:19:09
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de farmec_ Vezi mesajul
Buna ziua
Am fost indrumat de un crestin la biserica, sa fac un acatist la Sf.Mina .

Motivul meu : Intrucat acum 2 ani am dat o foarte mare suma de bani unei familii , acestia nu mi-au returnat banii inapoi .

Va rog sa ma indrumati spunandu-mi cum se face : a da acatist .

Va multumesc !
http://caragiu.tripod.com/dc/SfMina.html

sper sa te ajute
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.10.2009, 11:40:26
farmec_ farmec_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2009
Mesaje: 2
Implicit

Multumesc pt. raspuns.

Last edited by farmec_; 12.10.2009 at 08:58:19.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.07.2012, 13:56:55
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

nuvena sfintei rita este catolica nu?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.07.2012, 14:06:15
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da.........
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.07.2012, 14:13:35
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
da.........
pai.......numai de catolici poate fi citita nu de catre noi ortodoxii
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.07.2012, 14:35:17
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Catolicii nu au si ei un forum?Sunt multi catolici pe forumul nostru,din cate am observat.Una e sa citesti subiectele si sa raspunzi pertinent si alta sa pui intrebari de genul acesteia.Daca pot intra pe forum inseamna ca au net,deci pot cauta si ei anumite rugaciuni de care au numai ei nevoie.Nu m-ar interesa acest lucru,dar sunt tineri care ar putea crede ca se roaga la Sfinti Ortodocsi,daca gasesc rugaciunea pe forumul acesta.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaminte la dvs. MariusPetre Generalitati 14 16.09.2010 16:36:45
rugaminte brindusa Teologie si Stiinta 0 06.01.2010 22:06:52
Rugaminte Tia Rugaciuni 9 04.12.2009 15:53:49
Rugaminte eduardd Slujba inmormantarii 5 12.10.2009 23:52:03