Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.12.2010, 18:14:51
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Biblia ortodoxă NU a fost modificată.

Kosher ... alimente ....care nu-s SPURCATE .
:))))) la asta m-am referit, insa vad si din celelalte postari ca stai mai greu la capitolul analogii, dar este ok, :)))
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.12.2010, 18:43:36
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Singurul vinovat de ura impotriva omului este tot omul. Dumnezeu ne vrea liberi, dar nu rai.Intr-o zi vom da seama in fata Lui pentru toate rautatile, pentru impietrirea in fata suferintei aproapelui, sarac sau bogat, rob sau liber, prieten sau vrajmas.Am decis sa privesc mai atent la sinele meu si sa-i las pe cei care vor sa faca rau sa -si desavarseasca lucrarea- toti, dar absolut toti vom raspunde- la Dumnezeu toate sunt stiute, El singur va decide care este locul nostru.Si lacrimile saracului in suferinta, diamante sunt in fata Domnului.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.12.2010, 18:54:55
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Singurul vinovat de ura impotriva omului este tot omul. Dumnezeu ne vrea liberi, dar nu rai.Intr-o zi vom da seama in fata Lui pentru toate rautatile, pentru impietrirea in fata suferintei aproapelui, sarac sau bogat, rob sau liber, prieten sau vrajmas.Am decis sa privesc mai atent la sinele meu si sa-i las pe cei care vor sa faca rau sa -si desavarseasca lucrarea- toti, dar absolut toti vom raspunde- la Dumnezeu toate sunt stiute, El singur va decide care este locul nostru.Si lacrimile saracului in suferinta, diamante sunt in fata Domnului.
Frumos zis.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.12.2010, 19:04:52
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

"Daca, in lume, este mai intai viata si apoi moartea, in Biserica lui Hristos este mai intai moartea si apoi viata."
Fericitul Augustin- mi-a placut si vi-l daruiesc.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.12.2010, 14:32:22
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
MMargareta, pina la urma Dumnezeul din VT este acelasi cu cel din NT? Incerc sa lamuresc acest aspect deoarece El vorbeste doua limbi COMPLET diferite in cele doua testamente, cel al dintelui pentru dinte si cel al iertarii indiferent de cit de mult am fi atacati, si mai mult de atit oferim si celalalt obraz.

Oare acest aspect nu reprezinta clar slujirea LA DOI STAPINI.
Mie mi se pare ca da.

In schimb mie-mi place enorm de mult VT si modul interesant in care este scris si nu as renunta la el.


In ceea ce priveste cruciada prigonirii puciosilor, inca o data te felicit si sa-ti dea Dumnezeu sanatate sa o duci la capat pentru a stirpi cloaca scirboasa a acestor nemernici care au distrus si au dezbinat o multime de familii prin aberatiile lor.
Evident că este același Dumnezeu, doar oamenii sunt diferiți. Rolul "poporului ales" a fost doar acela de pregătire a lumii pentru venirea lui Hristos și de model (imperfect, dar totuși model) pentru popoarele politeiste din jur. La oameni diferiți se potrivesc mesaje diferite, după puterea lor de înțelegere. Nu poți vorbi unui om decât pe limba lui, dacă dorești să te faci înțeles. De aceea mesajele din VT și NT par diferite, deși sunt la fel: pentru că sunt percepute diferit de oameni diferiți. Altmiteri, vom găsi și în VT porunca de a-l iubi pre aproapele ca pe noi înșine, dar nu scoasă în față ci ascunsă pe undeva, pentru cei care o caută. În față sunt scoase alte porunci, potrivite cu oamenii vremii aceleia.
Cât privește problema homosexualilor, ridicată de altcineva, este ridicolă încercarea de a da o tentă ereditară, deci scuzabilă, acestui păcat. Ca și când cei care, fiind violenți din fire, comit crime, ar trebui să aibă circumstanța atenuante față de cei blajini din fire, care comit același crime. Sau, cleptomanii din fire ar trebui tratați mai blând și cu pedepse mai ușoare decât cei care sunt hoți profesioniști. Or, legea este (ar trebui să fie) una pentru toți.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.12.2010, 15:02:41
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

ura este de la Diavolul, deci nu Dumnezeu este autorul !
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.12.2010, 15:36:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Oameni buni, este același Dumnezeu. Cel care este. Noul Testament în cel vechi se ascunde, și în acest sens e foarte corect să spunem că rolul Poporului Ales a fost acela de pregătire a Advențiului. Legea Iubirii nu este invenție a Noului Testament, ci este lege în Vechiul Testament, doar că mai ascunsă. Pe de altă parte, nu trebuie să uităm nici o clipă că religia iudaică a fost religia cea adevărată până ce Cristos S-a întrupat. Vechiul Legământ (de fapt vechile legăminte, că au fost mai multe) au fost cele adevărate, până ce Dumnezeu a făcut Legământ nou, cel încheiat cu scump sângele Lui, cu oamenii.

În fond, nimic nu s-a schimbat. Rolul noului Popor Ales este acela de a pregăti Advențiul. Al doilea Advențiu, care va marca sfârșitul aventurii umane pe pământ, când Domnul va veni din nou. Doar că nu va mai apărea în iesle, încălzit de boi și de măgari, ci va veni în toată maiestatea Sa, înconjurat de heralzii cerești care veșnic înconjoară tronul Său.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.12.2010, 17:39:19
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 289. Ereticii pucioși propovăduiesc fățiș ura și violența față de semenii lor (I)

289. Ereticii pucioși propovăduiesc fățiș ura și violența față de semenii lor (I)

Ereticii pucioși pretind că Stăpânul lor, “Dumnezeul de la Pucioasa”, pe de o parte declară că “este iubirea fără de margini”, iar pe de alta Se arată a fi capabil în mod declarat de o ură urâtă și fără margini. El nu urăște păcatul, ci îl urăște chiar pe autorul păcatului; omului celui drept îi ridică viața, iar celui păcătos i-o păstrează, după bunul Lui plac.

“Dar voi, tată, să nu fiți triști, ci să fiți creștini desăvârșiți, că Eu sunt iubirea cea fără de margini. Așa am lucrat cu un pic de vreme în urmă cu un tinerel din poporul Meu care-i ieșise în cale păcatul ca să-l despartă de Mine și să se ducă cu cei păcătoși, și Eu nu l-am lăsat să piară în păcate, că l-am iubit și l-am luat lângă Mine, iar pe cea care a voit să-l despartă de Mine, am urât-o și am lăsat-o să se despartă de Mine.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 11/24 august 1997)

Din Biblie știm că Dumnezeu i-a interzis în mod special diavolului să se atingă de viața lui Iov, căci diavolul îl ura pe Iov și la asta țintea, să-i ia viața. Dacă n-a putut să-i ia viața lui Iov, diavolul a reușit să le ia viața fiilor și fiicelor acestuia.

Poate fi Dumnezeu autorul direct al urii față de om, împrejurare în care îl poate sau nu da morții? Din scrierile pucioșești rezultă că da, “Dumnezeul” pucios poate, și chiar îi îndeamnă și pe supușii Lui să facă și ei același lucru.

Într-o “epistolă sobornicească” pe care pucioșii pretind că au primit-o direct de la însuși “Iisus Hristos” de la Pucioasa, Acesta se arată profund nemulțumit de pretențiile și de activitatea pastorală a unui predicator pucios pe nume Turculeț. Turculeț este cotat drept “răzvrătit” și “risipitor al oilor” turmei celei pucioșești, drept pentru care este anunțat ultimativ că i se va lua dreptul de a mai fi “predicator al Scripturii”:

“... Verginico, fii atentă la cuvintele Mele pe care Eu voiesc să ți le spun numai ție și celor ce Eu le spun în fața ta. Verginico, va veni la templu unul dintre cei răzvrătiți (Turculeț, n.r.). Eu, Domnul n-am să-i grăiesc nici un cuvânt afară de cele ce-ți dau ție acum, că la unii ca aceștia le voi lua tot dreptul de a mai propovădui cuvântul sfintei Evanghelii, căci nu sunt vrednici de ascultare, că ei vor să fie ascultați și văzuți de oameni, dar că au auzit pe Domnul grăindu-le în față, ei nu vor să Mă asculte, și au intrat în turma Mea să-Mi risipească oile, ucigându-le fără milă. Spune-i, Verginico, acestui răzvrătit dacă vrea să aibă oi și dacă vrea să fie păstor, să intre cu luntrea în marea cea tulbure și amară ca fierea și să-și găsească prin munca sa oi, ca, la pierderea unei oi, să-l usture și pe el inima cum Mă ustură și pe Mine de pierderea oilor Mele, pe care el Mi le omoară fără milă. A intrat în oile Mele, făcându-se el vrednic de păstor. Nu-l primesc! Să iasă! căci s-a răzvrătit contra Mea. Eu am zis vouă: primiți-l, ca să vedeți și voi ce face el, dar Eu am urmărit tot pasul lui, am urmărit toată viața lui, dar de aici nu-i mai îngădui nici un pas să mai facă, și nici oilor Mele nu le mai îngădui să meargă după acest răzvrătit.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 10/23 martie 1966)

Surprinde faptul că “Atotștiutorul” de la Pucioasa n-a avut nici cea mai vagă premoniție asupra evoluției acestui Turculeț, așezându-l mai întâi într-o dregătorie importantă, dar mai apoi fiind complet surprins de atitudinea centrifugă a acestuia. Cel care le-a zis pucioșilor cândva “primiți-l” este același care acum zice “nu-l primesc!” . Recunoaște așadar că el a fost acela care l-a băgat forțat pe gâtul pucioșilor, dar aduce o motivație puerilă: a procedat așa, ca să vadă și ei ce fel de om este acest Turculeț. De parcă asta ar fi fost cea mai isteață metodă de a da un exemplu educativ, sau asta ar fi fost cea mai importantă decizie ce trebuia luată într-o comunitate care se autogestionează: să-i dai hoțului casa de bani pe mână, ca să le poți dovedi tuturor cât de hoț este, după ce a dispărut cu toți banii.

Și de fapt, în ce a constat răzvrătirea lui Turculeț?

Turculeț, ca și alți pucioși pravoslavnici, a luat de bun îndemnul de a-și “dărui” propriul său fiu, cu “înfiere cerească”, spre creștere și educație în altă familie de “creștini”. Practica aceasta de “schimb de copii” între familiile de pucioși era generalizată prin anii aceia și ea urmărea să distrugă orice legături afective între părinți și copii, căci aceste legături sentimentale erau considerate o piedică majoră pentru adevărata și deplina iubire de Dumnezeu. După un timp însă, Turculeț se răzgândise și își voia copilul înapoi, dar legile pucioșești erau mai tari decât moartea. Înțelegând cu durere și cu revoltă că fiul său nu mai are nici o șansă să revină în casa părintească și în căldura iubirii părinților, Turculeț se răzvrătește fățiș împotriva sentințelor dictatoriale cărora el și fiul său le căzuseră victime. Turculeț este “demascat” ca fiind un “răzvrătit” și este decăzut forțat în dizgrație, iar aceia care vor îndrăzni de acum încolo să-i mai acorde fie și cea mai mică atenție, vor fi și ei decăzuți din drepturi și aspru pedepsiți de către Pedepsitorul pucios:

“Mi-a dat Mie copilul. Eu l-am dat în seama unui sol, cu înfiere cerească. Martori am cerul sfânt. Și acum, acest răzvrătit Îmi cere copilul. Spune-i, fiica Mea, că pe copil să nu-l mai ceară, căci copilul este al Domnului, și la ziua judecății îl va judeca aspru pe acest tată amorțit de vreme. Să-i citești, Verginico, aceste cuvinte ale Mele. Dacă se va smeri și își va plânge stricăciunea ce Mi-a adus-o Mie și oilor Mele, Eu, Domnul, îl voi ierta, iar de nu, îi poruncesc să iasă afară din oile Mele și poruncesc oilor să nu-l mai asculte, că vor fi pedepsite de Mine, Domnul.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 10/23 martie 1966)

Concurența “profetică” din acea vreme era aprigă pe meleagurile dâmbovițene. Verginica nu era singura “proorociță”, iar “oile” erau aprig disputate. La sfârșitul “epistolei” pucioșești, însăși Verginica este amenințată cu asprirea suferinței pe care o poartă în trup, suferință care se pare că vine de la unii dintre supușii ei care fac ascultare de alți profeți :

“Ai auzit, fiica Mea? Să îndrăznești a da această scrisoare, să nu cruți nici un cuvânt, căci îți vei pierde oile, și pe tine te vei duce în mare greutate față de suferința pe care o porți. Spune, Verginico, suferința ta pe care o porți, că este foarte mare și foarte grea, dar să știe toată turma Mea de oi că suferința ta ți-ai dobândit-o prin neascultarea lor, prin neîmplinirea lor și prin neiubirea lor față de Domnul și prin plecarea feței lor față de alți profeți.
Sfârșit,
Domnul Iisus Hristos.”(citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 10/23 martie 1966)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.12.2010, 18:41:24
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 289. Ereticii pucioși propovăduiesc fățiș ura și violența față de semenii lor (II)

289. Ereticii pucioși propovăduiesc fățiș ura și violența față de semenii lor (II)


Deși aici se pretinde că suferința în trup a “vasului” Verginica este datorată neascultării “oilor” ei, realitatea era cu totul alta. Ea va fi recunoscută cu alt prilej, doar peste câteva luni mai târziu:

Unde să mai transport vasul Meu? că nu mai poate ține durerea, că i-am dat suferință, căci așa Mi-a plăcut, să fie ca Mine.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 4 sept 1966)

Așadar, “Dumnezeului” de la Pucioasa îi face plăcere suferința altora și se delectează cu dăruirea suferinței, sentimente pe care încearcă să le justifice cu o pretinsă “solidaritate în suferință”. De aici și până la îndemnul fățiș la violența fizică nu mai este decât un pas, pe care “Dumnezeul” Pucioasei nu se sfiește să-l facă. Fiind “primul pe listă”, lui Turculeț i se programează, de la cel care se autointitulează “tatăl” lui, o listă de pedepse complementare:

- scoaterea din calitatea de “frate”;
- includerea în lista celor care vor gusta “vai”-urile ce li se cuvin pentru vina de a “vinde lucrarea” ;
- și, pe deasupra, nu una, ci două bătăi bune:

Țineți-vă bine, măi copiii Mei, căci ce am pierdut Eu acum, n-am pierdut un leu, ci am pierdut mii și milioane de lei. Ce era să fie acum, măi copiii Mei, și ce este acum! Tată, cum încetează din viață! Jumătate a încetat. Când pleca cineva de la lucrarea Mea, pleca încărcat și plin de cuvinte, iar acum se mânie și urăște pe cei ce vin la Mine, căci nu se mai poate spune „frate“ la nimeni, că are slăbiciune, și când îl strânge chinga rea, totul spune de la Mine. Copilul Meu, nu era vremea aceasta, dar vai de cel ce a vândut cuvântul Meu!
Acest Turculeț merită bătut, merită bătut, tată. […] Credeți?” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 26 octombrie/8 noiembrie 1967)

De altfel, “Dumnezeul” de la Pucioasa se dezice în mod lamentabil până și de actul creației omului, ceea ce ridică serioase semne de întrebare dacă acest act îi aparține lui cu adevărat, așa cum el pretinde, sau îi aparține Altuia, care știe să-l prețuiască așa cum se cuvine și cum mărturisește însăși Biblia:

“Și a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat și femeie.
Și Dumnezeu i-a binecuvântat […]
Și a privit Dumnezeu toate câte a făcut și iată erau bune foarte. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a șasea.” (Fac. 27-31)

Un Dumnezeu Atotputernic și Atotștiutor n-are cum și nici de ce să se dezică de faptele Sale, și mai ales de dăruirea chipului Său celui pe care l-a numit om, cu atât mai mult cu cât El este cel care a declarat că toate cele făcute de El erau bune foarte. Și totuși, “Dumnezeul” Pucios este nemulțumit și chiar supărat pe toată creația:

“O, Daniele tată, sunt tare supărat! Îmi pare rău că am venit din cer pe pământ. Îmi pare rău de ce am făcut Eu. Sunt supărat nespus de mult, pentru că omul care e făcut de Domnul, întru toate e făcut de Domnul. Îmi pare rău că i-am dat secretul Meu. Îmi pare rău că i-am dat chipul Meu. Îmi pare rău că l-am făcut și i-am suflat Duh din Duhul Meu ca să fie sfânt pe pământ, și astăzi se joacă duhurile necurate cu omul pe care Domnul l-a sfințit întru toate. L-am făcut cu chip sfânt, cu trup sfânt, cu cuvânt sfânt.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 19-12-1976)
“Dumnezeul” de la Pucioasa se laudă în schimb cu paternitatea bolilor crâncene prin care îi pedepsește pe cei care greșesc:

“... Iată, i-am dat boală crâncenă lui Iustin patriarhul, pentru că a ursit dărâmarea mănăstirilor și desființarea multor preoți. Pe preoții buni îi va desființa, și pe cei răi îi va lăsa.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 25-5-1978)

“Cel de la Pucioasa” se dezvăluie ca fiind un Pedepsitor pătimaș, care nu se poate desprinde de sentimentul de ură acolo unde ar trebui să admită pedeapsa cu adâncă părere de rău și cu compasiune față de cei care greșesc:

“... Păstrați-vă turma, păstorilor, și când plecați la păstorit, postiți și rugați-vă. Cine nu vă ascultă pe voi, pe Mine nu Mă ascultă. Cine vă urăște pe voi, pe Mine nu Mă ascultă, și Eu îl urăsc pe el. Când intrați undeva, să ziceți: „Să binecuvinteze Dumnezeu această casă“, și dacă nu este pentru Mine, să se ia blagoslovenia din acea casă.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 28-10-1979)

Cine este supărat pe creația lui Dumnezeu, tăgăduind astfel înțelepciunea creatoare arătată în lume de Tatăl și de Fiul și sfințită de Duhul? Cine nu scapă nici un prilej ca s-o pedepsească cu suferință și să o îndemne la ură fraternă “purificatoare? Cine propovăduiește un Hristos venit în duh, nu în trup?

Iată mărturisirea Bibliei despre cei care tăgăduiesc perfecțiunea creației Sfintei Treimi și propovăduiesc venirea duhurilor pe pământ, în numele lui Hristos:

“Cine este mincinosul, dacă nu cel ce tăgăduiește că Iisus este Hristosul? Acesta este antihristul, cel care tăgăduiește pe Tatăl și pe Fiul.” (1 Ioan 2,22)

“Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; acesta este amăgitorul și antihristul.” (2 Ioan 1,7)

Și iată mărturisirea olografă a ereticilor pucioși, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup:

“ Eu sunt Domnul Iisus Hristos. Nu sunt în trup, ci sunt în Duh. Coborâtu-M-am cu Duhul pe pământ […]”(citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 30-04-1955)

Or, prin această mărturisire pucioșii au răspuns singuri întrebărilor puse de apostolul Ioan.

Last edited by mariamargareta; 24.12.2010 at 19:38:44.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.01.2011, 01:42:41
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Singurul vinovat de ura impotriva omului este tot omul. [...]
Ura împotriva omului este păcat, iar păcatul este de la diavolul, deci diavolul este autorul urii față de om, și ura lui este din veac, adică de la începuturile lumii. Dar Fiul lui Dumnezeu a venit în lume ca să strice ura diavolului și toate uneltirile lui:

Cine săvârșește păcatul este de la diavolul, pentru că de la început diavolul păcătuiește. Pentru aceasta S-a arătat Fiul lui Dumnezeu, ca să strice lucrurile diavolului.” (1Ioan, 3,8)

Diavolul își manifestă ura sa față de om deoarece el este asupritor și ucigaș de oameni:

„Voi sunteți din tatăl vostru diavolul și vreți să faceți poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni și nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăiește minciuna, grăiește dintru ale sale, căci este mincinos și tatăl minciunii.” (Ioan 8,44)

„(Adică despre) Iisus din Nazaret, cum a uns Dumnezeu cu Duhul Sfânt și cu putere pe Acesta care a umblat făcând bine și vindecând pe toți cei asupriți de diavolul, pentru că Dumnezeu era cu El.” (F.A. 10,38)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate fi Dumnezeu autorul direct al bolii si al suferintei omului? mariamargareta Secte si culte 151 15.01.2012 12:59:46
Fata lui Dumnezeu idealist Din Vechiul Testament 9 02.08.2010 17:10:04
Nerecunostinta fata de dumnezeu-aspru pedepsita annajanette Generalitati 0 27.07.2010 03:39:47
ACUM IN DIRECT LA TV - RELATIA OM DUMNEZEU cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 20.01.2007 23:51:39