Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.03.2008, 16:51:53
lumyclau lumyclau is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2008
Mesaje: 9
Implicit

Nici nu stiu daca postez bine subiectul aici sau trebuia la rubrica casatorie. Am si eu o problema. Dintotdeauna mi-am dorit sa ma casatoresc....insa nu reusesc acest lucru....am avut vreo 2 relatii de ani de zile....si nu s-au finalizat cu casatorie...dupa ce m-am despartit eu de ei...ei s-au recasatorit in maxim jumatate de an cu altcineva....Eu iubesc si sunt sincera cu persoana care imi este aproape...insa desi spun da ne casatorim....nu se intampla acest lucru...si trec ani. Am incercat sa pun si piciorul in prag cum se zice, sa am si rabdare....dar degeaba. Poate fii vorba de vreun blestem ceva? De cand ma stiu am vise ciudate. Ma visez in castele parasite, alergand prin obscuritate si cautand ceva...sau pe cineva si nu gasesc. Si am o rochie galbena si rupta. Si ajung undeva la sublsol si acolo sunt niste morminte in piatra care ma sperie ingrozitor caci imi apare un barbat slab, uscat si care stiu ca este mort, dar el totusi nu este mort..si imi spune ca sunt sange din sangele lui..De multe ori in visele mele imi apar oameni care stiu ca sunt rude cu mine. O parte din ei sunt buni si linistiti si imi spun ca vor fi alaturi de mine mereu, ca ma vor pazi. Insa exista si o parte de oameni care ma infricoseaza. Care sunt rai si care ma sperie. De mica am acest vise si ele se repeta la un interval de timp. Mentionez ca primul vis l-am avut pe la varsta de 5 ani, cand am visat ca un barbat s-a aplecat asupra mea cand dormeam si mi-a tras o palma. M-am sculat si m-am dus alergand la mama mea. Pe obraz eram rosie se vedea urmele unei palme mari si nu de copil cum eram eu atunci si poate cum mult ar spune ca poate mi-am tras-o eu inconstient. Astept sfaturi, sugestii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.03.2008, 17:31:20
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

vorbeste cu duhovnicul tau ,daca nu ai mergi neaparat si spovedeste-te ,povesteste-i visele .daca esti din bucuresti iti recomand biserica Podeanu,acolo se afla moastele Sf.Simon Zelotul,grabnic ajutator pt. cei ce vor sa se casatoreasca.slujba acatistului se tine in fiecare zi de luni ,dupa slujba Sf. Maslu.poti vorbi cu parintele paroh de acolo Vasile Ailioaie ,sunt sigura ca te va sfatui corect.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.03.2008, 17:32:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

e simplu, tzi-a tras cineva o palma peste obrazul drept, intoarce-l shi pe celalalt shi nu crede in vise oridecate ori se repeta, ca asha ne invatza sfintzii parintzi... daca totushi crezi ca vre-un vis este intr-adevar de la Hristos shi nu de la cel rau cum se intampla deobicei, impartasheshte-l unui duhovnic ca sa-tzi deslusheasca shi sa pricepi ce vrea sa-tzi zica Domnul tzie personal. Iar cu relatziile... poate tu erai sincera shi iubeai dar poate ca ei nu te iubeau suficient shi atunci pentru ce itzi doreshti sa fi casatorita? doar asha de ochii lumii? poate inca nu te-a gasit.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.03.2008, 17:38:07
BogdanF BogdanF is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.07.2007
Mesaje: 89
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lumyclau
Nici nu stiu daca postez bine subiectul aici sau trebuia la rubrica casatorie. Am si eu o problema. Dintotdeauna mi-am dorit sa ma casatoresc....insa nu reusesc acest lucru....am avut vreo 2 relatii de ani de zile....si nu s-au finalizat cu casatorie...dupa ce m-am despartit eu de ei...ei s-au recasatorit in maxim jumatate de an cu altcineva....Eu iubesc si sunt sincera cu persoana care imi este aproape...insa desi spun da ne casatorim....nu se intampla acest lucru...si trec ani. Am incercat sa pun si piciorul in prag cum se zice, sa am si rabdare....dar degeaba. Poate fii vorba de vreun blestem ceva? De cand ma stiu am vise ciudate. Ma visez in castele parasite, alergand prin obscuritate si cautand ceva...sau pe cineva si nu gasesc. Si am o rochie galbena si rupta. Si ajung undeva la sublsol si acolo sunt niste morminte in piatra care ma sperie ingrozitor caci imi apare un barbat slab, uscat si care stiu ca este mort, dar el totusi nu este mort..si imi spune ca sunt sange din sangele lui..De multe ori in visele mele imi apar oameni care stiu ca sunt rude cu mine. O parte din ei sunt buni si linistiti si imi spun ca vor fi alaturi de mine mereu, ca ma vor pazi. Insa exista si o parte de oameni care ma infricoseaza. Care sunt rai si care ma sperie. De mica am acest vise si ele se repeta la un interval de timp. Mentionez ca primul vis l-am avut pe la varsta de 5 ani, cand am visat ca un barbat s-a aplecat asupra mea cand dormeam si mi-a tras o palma. M-am sculat si m-am dus alergand la mama mea. Pe obraz eram rosie se vedea urmele unei palme mari si nu de copil cum eram eu atunci si poate cum mult ar spune ca poate mi-am tras-o eu inconstient. Astept sfaturi, sugestii.
1. Nu mai crede in vise. Sfintii Parinti spun ca sunt inselari de la diavoli. Bune sau rele, nu le crede.

2. Roaga-te si spovedeste-te neaparat.

3. Citeste "Cartea Nuntii", a lui Danion Vasile.

Bogdan.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.03.2008, 21:38:17
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Eu când eram mic, câtiva ani, îmi amintesc ca o data, dupa ce ne-a stins mama lumina, au venit niste entitati care plimbau patutul prin camera. Altadata aparea o entitate care îmi inspira o groaza si paralizie încât nu puteam sa strig. Nu stiu daca erau vise sau realitate, dar groaza era reala.

Dracii sunt prezenti în vazduh si asupra celor de care nu se feresc (de oamenii maturi se feresc caci daca acestia ar sti ca pacatele sunt sugerate dee diavoli nu le-ar mai face) aduc groaza.

dar nu au mai multa putere decât le îngaduie Dumnezeu.

Cred ca ai dat prea mare importanta acelor vise, le dai semnificatii. Ignora-le, nu sunt de la Dumnezeu, visele de la Dumnezeu sunt clare, luminoase, în legatura cu Hristos )dar si acelea trebuie ignorate, pentru a evita înselarea.


Citeste Vise si Vedenii a parintelui Cleopa:


http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/14vise.htm

http://www.cartiortodoxe.ro/cartea-carte/423-despre-vise-si-vedenii-cleopa-ilie,-arhim..html
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.03.2008, 22:22:28
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Eu cred ca nu trebuie sa facem legaturi intre vise si realitate. Aceste vise sunt redate de creier ca senzatie de traire reala, subiectul visului fiind selectat aleatoriu, iar desfasurarea actiunii este haotica, trecand succesiv de la o scena la alta in mod secvential. Dar uneori, visele au ca tema si o anumita activitate mai deosebita facuta in timpul zilei cand suntem treji, de obicei ceva care ne-a impresionat, ori vreo obsesie, asta avand o eventuala continuare si in vis, dar sub o forma aberanta de cele mai multe ori.
Asa ca draga lumyclau, este bine sa nu te mai infricosezi din cauza viselor, iar referitor la casatorie ar trebui sa nu iti mai faci griji ca vei ramane necasatorita, incearca sa nu te mai preocupe atat de mult asta, pentru ca, cugetarea obsesiva asupra unei orori(in cazul tau frica de a ramane necasatorita) duce uneori la neimplinire si alte ganduri neplacute sau chiar inselatoare. Este bine sa te rogi la Dumnezeu sa iti elucideze cauza situatiei in care te afli si eventual sa te duci si la un preot sa discuti cu el, daca vrei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Razboiul crestinilor cu diavolii! ortodox4life Generalitati 46 16.03.2012 00:24:35
Participarea crestinilor la razboi laurastifter Morala Crestina 50 05.01.2012 11:43:24
Persecutia crestinilor dillema Religia Islamica 83 08.06.2011 10:11:50
Libertatea crestinilor Fani71 Despre Biserica Ortodoxa in general 179 30.12.2009 11:42:56
Pacatele crestinilor Florin-Ionut Generalitati 6 14.09.2008 14:56:29