Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.06.2008, 02:22:28
logos logos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.06.2008
Mesaje: 8
Implicit

Am primit si primesc numeroase invitatii de a participa la botezuri sau alte evenimente asa-zis importante (considerate de respectivii) desfasurate in alte biserici decat BO, ma refer in mod special la neo-protestanti &co.
Ma intreb doar de ce noi, ortodoxii fiind, trebuie sa fim atat de reticenti fata de tot ceea ce insemana ne-ortodox, asa cum intelegem noi. Apoi, daca chiar credem ca detinem adevarul si lumina sfanta si adevarata, de ce ne-am teme de alte confesiuni? De ce sa nu participam sau sa intram in alte biserici? oare chiar ne fac atata rau? Si pana la urma, nu trebuie sa intram in mijlocul lor ca sa-i putem convinge si pe ei?
Nu stiu daca sunt preoti/duhovnici care frecventeaza forumul, dar mi-ar plecea sa primesc pareri avizate. De ce nu altceva afara de BO? In plus, tindem sa-i catalogam pe ceilalti ca fiind eretici sau habotnici, dar noi oare nu suntem cu atat mai habotnici decat ei?
In cateva zile, am o invitatie intr-o biserica protestanta pt un botez. Nu stiu ce sa fac. Sa merg? Daca nu, de ce? Daca da, cu ce scop si care ar fi utilitatea?
Cu multumiri, astept pareri...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.06.2008, 13:16:38
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Canonul zicea ca cine intra in sinagoga spre a se ruga sa fie caterisit.
Normal ca e voie sa intri si in sinagoga si in moschee sa le vizitezi dar nu ca sa te rogi in stilul musulman sau evreiesc.Ca daca omu se roaga cu rugaciunea inimii si intra sa viziteze o sinagoga sau moschee si doreste sa se roage in continuare la Domnul nostru Iisus Hristos in inima sa nu e nicio problema .

Da cel mai bine e sa intrebi un preot din BOR (nu din BOSV) sa vezi ce zice acela.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.06.2008, 13:47:41
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dar de ce as intra eu intr-o moschee sau sinagoga ? ce ma intereseaza acolo ? poate ca sfintii au intrat in sinagogi , dar pentru a predica ortodoxia , si nu cred ca intrau vreodata ca sa o viziteze ... deci daca intra cineva intr-o biserica eretica , trebuie sa ramana ortodocs , si nu sa participe la rugaciunile lor , caci astfel calca sfintele canoane ... sfintii care intrau in sinagogi nu se rugau impreuna cu ereticii , caci cum ar mai fi dat ei anatema pe cei care s-ar ruga cu ereticii , daca si ei ar fi facut acelasi lucru ?

deci eu v-as intreba : botezul facut de acei neoprotestanti este ortodocs ? si chiar daca are forma ortodoxa , are el harul sfantului Duh ? stiti , cred , ceea ce au spus sfintii parinti despre botezul ereticilor , nu ? ei au spus ca nu poate da sfintire chiar si daca ar avea froma perfect ortodoxa si canonica ... deci de ce ar participa un ortodocs la un botez anatemizat de sfinti si care nu da nici o sfintire , deci nu are valabilitate , adica de fapt nici nu este botez ? eu nu vad nici un motiv ...

deci daca sfintii au hotarat sa nu ne rugam cu ereticii , atunci de ce am face-o ? ...

in plus , dumneavoastra credeti ca sfintii au fost vreodata neortodocsi ? pai daca nu exista duhul sfant si sfintire in alte biserici , decat in cea ortodoxa , cum ar putea sa existe sfinti in afara ortodoxiei ?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.06.2008, 13:55:43
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de logos
Am primit si primesc numeroase invitatii de a participa la botezuri sau alte evenimente asa-zis importante (considerate de respectivii) desfasurate in alte biserici decat BO, ma refer in mod special la neo-protestanti &co.
Ma intreb doar de ce noi, ortodoxii fiind, trebuie sa fim atat de reticenti fata de tot ceea ce insemana ne-ortodox, asa cum intelegem noi. Apoi, daca chiar credem ca detinem adevarul si lumina sfanta si adevarata, de ce ne-am teme de alte confesiuni? De ce sa nu participam sau sa intram in alte biserici? oare chiar ne fac atata rau? Si pana la urma, nu trebuie sa intram in mijlocul lor ca sa-i putem convinge si pe ei?
Nu stiu daca sunt preoti/duhovnici care frecventeaza forumul, dar mi-ar plecea sa primesc pareri avizate. De ce nu altceva afara de BO? In plus, tindem sa-i catalogam pe ceilalti ca fiind eretici sau habotnici, dar noi oare nu suntem cu atat mai habotnici decat ei?
In cateva zile, am o invitatie intr-o biserica protestanta pt un botez. Nu stiu ce sa fac. Sa merg? Daca nu, de ce? Daca da, cu ce scop si care ar fi utilitatea?
Cu multumiri, astept pareri...
Eu una nu m-as duce in alte biserici nici macar in vizita.Pentru ca atata frumusete si ordine si bucurie si pace si atata plinatate ce am trait pana acum in Biserica Ortodoxa in Sfanta Liturghie si in Sfintele Taine incat nu cred ca voi mai gasi asa in alta parte...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.06.2008, 14:19:43
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu daca as merge, n-as avea niciun pic de bucurie. Dimpotriva, tristete. Pentru mine, un botez de acest gen, echivaleaza cu a pune o panza peste o rana, fara sa o tratezi. Acest act poate aduce mai multa infectie, decat vindecare. Ce sa fac, sa ma bucur ca un om se "scalda" doar in moarte? Iata de ce exista o reticenta din partea ortodocsilor. Pentru ei aceste acte sunt dovada unei incremeniri in pacat. Sigur, nu cunosc relatia ta cu el, eu am dat o marturie ca un simplu ortodox.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.06.2008, 14:35:36
logos logos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.06.2008
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Canonul zicea ca cine intra in sinagoga spre a se ruga sa fie caterisit.
Normal ca e voie sa intri si in sinagoga si in moschee sa le vizitezi dar nu ca sa te rogi in stilul musulman sau evreiesc.Ca daca omu se roaga cu rugaciunea inimii si intra sa viziteze o sinagoga sau moschee si doreste sa se roage in continuare la Domnul nostru Iisus Hristos in inima sa nu e nicio problema .

Da cel mai bine e sa intrebi un preot din BOR (nu din BOSV) sa vezi ce zice acela.
A CATERIS//Í ~ésc tranz. bis. A scoate din funcția de preot; a răspopi. /<ngr. kathero
Sursa: NODEX
Nu sunt preot, asa ca nu ma influenteaza! Am vizitat sinagoci si am vorbit cu rabini, nu am avut ocazia sa vizitez moschei. Eu intreb de ce n-as merge intr-o biserica CRESTINA, dar neortodoxa, ne-traditionala daac vreti. Nu ca sa ma rog (caci rugaciunea nu tine de biserica), ci pentru a fi alaturi de cel care m-a invitat in pasul care pt el e important. De ce n-as putea? I-am spus ca voi analiza, dar inca nu stiu ce sa fac... Nu e un om rau si eu personal nu vad vreo problema reala in a intra in alte biserici; de ce as fi privit rau de ortodocsi daca as face asta?
Intreb aici, sperand tocmai sa gasesc exact preti &co.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.06.2008, 14:37:06
logos logos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.06.2008
Mesaje: 8
Implicit

A, ce e BOSv? ???
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.06.2008, 14:48:18
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu vei fi privit altfel de noi, ca doar nu tu esti botezat, ca doar nu te duci sa-i lauzi pentru aceste lucruri. E vorba doar de faptul ca ajuns acolo nu te imbogatesti. Si nu confunda actul de a vizita ceva, cu actul de a participa la botez, cununie.... In principiu se cere sa fii prezent in acelasi duh. Daca ei sunt bucurosi, se cere si de la tine bucurie pentru acest act. Dar am spus, acest botez face parte din categoria actelor care saracesc fiinta umana.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.06.2008, 15:01:30
logos logos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.06.2008
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Archim
Vezi fratia ta, problema sta tocmai in insasi intrebarea ta! Eu te intreb unde incepe habotnicia ortodocsilor si unde sfarseste lejeritatea neortodocsilor cu privire la cele Sfinte. Parintele Arsenie Boca zicea : IN MINTEA CELUI STRAMB SI LUCRUL DREPT SE STRAMBA. Eu nu zic ca neortodocsi nu se pot mantuii. Toti avem dreptul la mantuire , insa trebuie sa se intoarca la CUNOSTINTA ADEVARULUI. Unde sta cumnostiinta adevarului ? in Ortodoxie .Dece ? deoarece ortodoxia este mostenitoarea Cumostiintei Adevarului de la Hristos prin Sf.Parinti. Dece noi ortodocsi nu putem aprticipa la rugaciuniile si adunarile neortodocsilor? Dintr-un singur motiv. Sf.David zice :cu cel indaratnic de vei indaratnicii!! si multe alte ezempre in Corinteni , Epistola catre Evrei ect. Stand cu cei ce manifesta erezii ne facem partasi ereziilor lor. Asta nu ne da dreputul sa-i judecam sau sai uram . Ci din potriva sa avem dragoste fata de ei ca de niste frati ce au nevoie de ajutor duhovnicesc. Dragostea pe toate le rabda pe toate le sufera....Sa fim treji in Ortodoxie si cu cugetul curat .
Asa, un raspuns ce se vrea oficial. Nu ma intereseaza lejeritatea unora sau a altora, ma intereseaza ce e rau in a intra la ei! Ce e rau? oare nu au nevoie de cineva care sa-i intoarca? Daca as merge acolo, de ce ar fi obligatoriu sa ma intoarca ei? De ce n-as avea nicio sansa sa-i intorc eu? As deveni necurat daca as intra acolo? M-as murdari? Unde scrie asta? Imi spuneti de texte din David? Adica psalmi? Nu-mi puteti da, va rog, si referinta? As vrea sa citesc textul in contextul in care a fost scris. Unde scrie Pavel sa nu intram in alte biserici? Dati-mi va rog referintele! Eu stiu ca Pavel insusi intra in sinagoci sau in areopage grecesti, unde erau zei si altele, fara probleme. Noi, simpli credinciosi, de ce n-am avea dreptul asta? Iisus Hristos spune: "Duceti-va in toata lumea si faceti ucenici , botezandu-i [...] si invatati-i [...]"; oare noi nu trebuie sa NE DUCEM? Si asta nu implica a merge la ei, in bisericile lor???? Mie cam asa imi suna... daca chiar au nevoie de ajutorul de care vorbeati, de ce sa nu-i ajutam? de ce sa ne fie frica sa intram la ei? Biblia ne spune sa fim treji si atat! NU in ortodoxie... Si chiar daca vreti sa fim treji in ortodoxie, oare interzicerea de a intra in alte biserici nu ne-ar face orbi?! Cum am putea sa stim si cum am putea vedea totul despre ei daca nu-i cunoastem din interior? Va astept cu o interventie mai considenta si av multumesc din nou, anticipat!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.06.2008, 15:39:09
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Ca si preot catolic ma abtin insa nu vad ce problema ar fi ca cineva sa participe la un eveniment intr-o biserica/casa de rugaciuni a altei confesiuni.Asta nu inseamna a nega propria credinta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa despre alte biserici catalin2 Despre Biserica Ortodoxa in general 26 26.08.2011 21:17:11
De ce femeile, in acel period a lunei, nu pot intra in Biserica? Bast-et Generalitati 9 12.07.2010 21:18:54
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 23:34:48