Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 26.04.2010, 18:43:03
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Se pare ca "penticostalulmantuit" a fost banat.
Nu prea vad de ce, oricum pacat..
Eu nu inteleg de ce sunt banati cei care nu sunt violenti in limbaj si sunt lasati bine mersi cei ce isi bat joc nu numai de ortodoxie dar si de ideea de Dumnezeu si de credinta in sine
pacat ca a fost banat penticostalu, sper sa isi faca alt cont, poate lua exemplu de la vasilie care a avut multe conturi pe acest forum :)
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #132  
Vechi 26.04.2010, 23:54:41
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Da, este extraordinar !
E adevarat ! Nu am voie sa urasc pe pacatos( sau pe cel de alta religie), doar pacatul lui sau ideologia lui distructiva.Noi stim ca cei dragi ai nostri nu sunt 'ai nostri" ,nu ne apartin. Ne-au fost incredintati pana la o vreme sa ne ingrijim de ei, sau sa fim ingrijiti de ei.
Problema cea mare este insa atunci cand vezi ca proprii parinti sau bunici sau fii si fiice sau alte rude, prieteni apropiati te privesc dintr-o data cu dispret, te ataca, te desconsidera, nu te mai cauta, si refuza orice contact cu tine considerandu-te necurat daca vad ca nu ai interes pentru noua lor ideologie .Sau si mai rau ,incep indoctrinarea ta cu orice pret si nu mai poti discuta altceva. Vezi o metamorfoza ciudata de parca toti repeta aceleasi si aceleasi fraze ca si papagalii. Simti ca cei dragi ai tai, dintr-o data, sunt ca niste papusi pe sfori. Este groaznic si nu prea poti lua lucrurile usor.Si mai afiseaza si un aer de autosuficienta si superioritate, de dispret suveran si zambet ironic, de bataie de joc subtila si o detasare scarbita.Si simti si vezi clar ca totul este indus in constiinta acestor oameni care ti-s atat de dragi si pe care nu-i mai regasesti nicicum, nu mai ai de unde sa-i iei ,sunt parca in stare de hipnoza, in transa( ei zic ca mistica).
Nu prea iti mai raman multe alternative decat ori accepti ideologia lor ori esti respins.
Nu era cazul sa vii din nou cu plangareala ta specifica de indoctrinata(stiu ca iti place cuvantul) cand de unii, cand de altii. Macar Speranta ne-a spus ceva frumos legat de relatiile cu oameni de diferite culori religioase. Te oftici ca la ei se poate?
Reply With Quote
  #133  
Vechi 26.04.2010, 23:56:48
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Problema este cu "mana care impinge leaganul" nu cu pruncul din el."
Pai si spune-le oamenilor incotro imping acesti inconstienti leaganul, tu care te-ai luminat, spune-le si lor sa stie sa sa iasa de acolo cat mai este timp.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 27.04.2010, 00:00:37
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Am ramas foarte mirata de experienta lui in ortodoxie,si cu lacrimi in ochi mi-am recunoscut de multe ori trairile.
Am cautat cu asiduitate si alte carti si marturii si mi-am dat seama ca nu sunt deloc un caz singula dimpotriva este o puternica miscare de intoarcere la crestinismul autentic si profund.
De data asta mi-au dat mie lacrimile. Absolut patetic!
Reply With Quote
  #135  
Vechi 27.04.2010, 00:02:35
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ma refeream la faptul ca Biserica e mireasa lui Hristos care va merge in cer [rai].
Din puctul tau de vedere acesta biserica este cea penticostala? Cum vezi tu Biserica? Cine o formeaza?
Reply With Quote
  #136  
Vechi 27.04.2010, 07:30:40
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Din puctul tau de vedere acesta biserica este cea penticostala? Cum vezi tu Biserica? Cine o formeaza?
Nu consider ca Biserica e un cult. Cultul e doar o organizatie pamanteasca anexa Bisericii [iar uneori pe langa, depinde de cult], cam cum erau oamenii pe vremea lui Pavel cand spuneau "Eu sunt al lui Chifa, eu al lui Pavel", deci partid religios.

Ce este cu adevarat Biserica ma chinui sa aflu impreuna cu Alin.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #137  
Vechi 28.04.2010, 15:55:49
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Nu era cazul sa vii din nou cu plangareala ta specifica de indoctrinata(stiu ca iti place cuvantul) cand de unii, cand de altii. Macar Speranta ne-a spus ceva frumos legat de relatiile cu oameni de diferite culori religioase. Te oftici ca la ei se poate?
Nenea draga,asa sunt fetitele micute, cam plangacioase dupa mamica lor care s-a dus cu un nenea negru si rau . La ei se poate ca nimeni nu este obligat(sau indoctrinat) sa spuna minciuni ordinare si ticalosii si aberatii despre ortodocsi ca sa obtina cat mai multi adepti.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 28.04.2010, 16:19:28
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Pai si spune-le oamenilor incotro imping acesti inconstienti leaganul, tu care te-ai luminat, spune-le si lor sa stie sa sa iasa de acolo cat mai este timp.
Nenea,mi-e teama ca ma confunzi! Ce poate sti o piticanie ca mine,daca marele David zicea: "Eu sunt vierme nu om" iar parintele Cleopa zicea :"Ce-ati venit sa vedeti?Un putregai? Eu sunt mos putregai". Pai atunci eu cum sa luminez pe cineva? Cand scrie ca :" Dar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care-L va trimite Tatăl, în numele Meu, Acela vă va învăța toate și vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu."Sf.Ev.Ioan.14.26
Reply With Quote
  #139  
Vechi 28.04.2010, 21:01:02
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Da, este extraordinar !
E adevarat ! Nu am voie sa urasc pe pacatos( sau pe cel de alta religie), doar pacatul lui sau ideologia lui distructiva.
Propun sa discutam despre o ideologie constructiva. Avand in vedere faptul ca Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe a proclamat 2010 ca fiind "anul omagial al crezului ortodox si autocefaliei romanesti", cred ca este nimerit sa continuam discutia despre "Crez" (inceputa de dvs., punandu-mi cateva intrebari si conditii), pe care ati abandonat-o din fasa (sau, de care va feriti cu teama).

Daca aveti alta ideologie constructiva (ortodoxa) va invit sa discutam despre aceasta. In felul acesta ne puteti impartasi din cunostintele dvs. despre ortodoxie, de care sunteti asa de "indragostita".
Reply With Quote
  #140  
Vechi 28.04.2010, 23:16:54
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
La ei se poate ca nimeni nu este obligat(sau indoctrinat) sa spuna minciuni ordinare si ticalosii si aberatii despre ortodocsi ca sa obtina cat mai multi adepti.
Daca unii sunt slabi si pleaca urechea la tot felul de bazaconii, ce-ti pasa tie, important e sa-ti gasesti tu locul. Sau n-ai aflat nici acuma ca foarte multi dintre cei care frecventeaza biserici, oricare ar fi ele, au mai mare nevoie de suport, de incurajare de la cei din afara care de multe ori vad viata intr-un mod mai clar?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 17:26:18
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50