Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.05.2010, 14:55:29
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
aflat in spatiu (Iov 26:7)
Dupa ce ca Biblia este plina de adevar
Am sa il completez pe ai2 si am sa spun ceva doar despre un verset, Iov 26:7. El întinde miazănoaptea peste genune; El spânzură pământul pe nimic.
Pamintul nu spinzura si "nimicul" nu e nimic, deci interpretarea literala e o aberatie (asta fara sa consideram prima propozitie din verset).
La fel se pot demonta si celelalte chestiuni "stiintifice", dar ar fi o pierdere de timp de ambele parti.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.05.2010, 15:59:48
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Am sa il completez pe ai2 si am sa spun ceva doar despre un verset, Iov 26:7. El întinde miazănoaptea peste genune; El spânzură pământul pe nimic.
Pamintul nu spinzura si "nimicul" nu e nimic, deci interpretarea literala e o aberatie (asta fara sa consideram prima propozitie din verset).
La fel se pot demonta si celelalte chestiuni "stiintifice", dar ar fi o pierdere de timp de ambele parti.
Cand un om de acum mii de ani vede pamantul ca si din spatiu, cum altfel ar putea reda mintea lui scena?

Pasajul de mai sus este foarte corect. Nimicul de care vorbeste este intr-adevar nimic, caci pamantul nu sta pe nimic, iar pentru un om care s-a obisnuit sa stea cu picioarele pe pamant toata viata lui, cum te-ai astepta sa descrie imaginea pamantului?

Daca ar fi zis "El pune pamantul pe nimic" te duce cu gandul ca Dumnezeu a creat Pamantul si i-a dat drumul sa cada in gol (neavand "stabilitate").
Omul trecutului putea reda multe lucruri pe care le vedea in limbajul veacului acela. Spre exemplu, daca vorbim despre gaurile hidrotermale de pe fundul oceanului?

Cand omul a primit imaginea acelor gauri, gata imediat si-a dat seama "Da mai astea sunt gauri hidrotermale" ? In nici un caz, pentru ca el nu avea nici o idee despre acele lucruri.
Bine, hai lasam manuscrisele de la Mare Moarta
Ia tu o Biblie de dinainte de 1949 (data descoperirii acestor gauri hidrotermale) si ai sa vezi cum este scris acolo despre ele.

Exista foarte bine si copii ale Bibliilor ce dateaza din anul 1500, ia tu una din Bibliile alea si citeste despre vitalitatea sangelui pentru om sau despre faptul ca aerul are greutate, lucruri dovedite stiintific cu mult dupa 1500.

Despre astea ce zici? "No, normal, is false, facatorii, minciuni, prostii, aberatii", exact un raspuns pe care l-ar da un ateu.
Vezi adevarul dar te deranjeaza, asa ca clasific orice confirmare stiintifica adusa Bibliei ca fiind falsa.

Apropo mai cimpanzeule (ca se pare ca asa vrei sa fi chemat), iti recomand cateva emisiuni:
http://saccsiv.wordpress.com/2009/09...n-limba-romana
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.05.2010, 00:05:06
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Cand un om de acum mii de ani vede pamantul ca si din spatiu, cum altfel ar putea reda mintea lui scena?

Pasajul de mai sus este foarte corect. Nimicul de care vorbeste este intr-adevar nimic, caci pamantul nu sta pe nimic, iar pentru un om care s-a obisnuit sa stea cu picioarele pe pamant toata viata lui, cum te-ai astepta sa descrie imaginea pamantului?

Daca ar fi zis "El pune pamantul pe nimic" te duce cu gandul ca Dumnezeu a creat Pamantul si i-a dat drumul sa cada in gol (neavand "stabilitate").
Omul trecutului putea reda multe lucruri pe care le vedea in limbajul veacului acela. Spre exemplu, daca vorbim despre gaurile hidrotermale de pe fundul oceanului?

Cand omul a primit imaginea acelor gauri, gata imediat si-a dat seama "Da mai astea sunt gauri hidrotermale" ? In nici un caz, pentru ca el nu avea nici o idee despre acele lucruri.
Bine, hai lasam manuscrisele de la Mare Moarta
Ia tu o Biblie de dinainte de 1949 (data descoperirii acestor gauri hidrotermale) si ai sa vezi cum este scris acolo despre ele.

Exista foarte bine si copii ale Bibliilor ce dateaza din anul 1500, ia tu una din Bibliile alea si citeste despre vitalitatea sangelui pentru om sau despre faptul ca aerul are greutate, lucruri dovedite stiintific cu mult dupa 1500.

Despre astea ce zici? "No, normal, is false, facatorii, minciuni, prostii, aberatii", exact un raspuns pe care l-ar da un ateu.
Vezi adevarul dar te deranjeaza, asa ca clasific orice confirmare stiintifica adusa Bibliei ca fiind falsa.

Apropo mai cimpanzeule (ca se pare ca asa vrei sa fi chemat), iti recomand cateva emisiuni:
http://saccsiv.wordpress.com/2009/09...n-limba-romana
Iar eu iti repet cu nu sta pe nimic si nu sta in nici un caz atirnat.
Vitalitatea singelui era cunoscuta si de chinezi de mai demult, plus ca e destul de evident ca e asa, plus ca sint mult mai multe substante vitale pentru organism.
Eu nu stiu unde vezi tu ca scrie ca aerul are greutate, eu vad doar ca El privea pina la marginile pamintului.
Si de unde stii ca izvoarele adincurilor se refera la gaurile hidrotermale?

Last edited by topcat; 07.05.2010 at 00:09:14.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.05.2010, 01:38:10
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Iar eu iti repet cu nu sta pe nimic si nu sta in nici un caz atirnat.
Vitalitatea singelui era cunoscuta si de chinezi de mai demult, plus ca e destul de evident ca e asa, plus ca sint mult mai multe substante vitale pentru organism.
Eu nu stiu unde vezi tu ca scrie ca aerul are greutate, eu vad doar ca El privea pina la marginile pamintului.
Si de unde stii ca izvoarele adincurilor se refera la gaurile hidrotermale?
marginile pamintului = sau cum se mai zice, orizont.
________________________
"La inceput a fost ateul” (Io, Gena rebela)
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.05.2010, 03:41:01
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Am sa il completez pe ai2 si am sa spun ceva doar despre un verset, Iov 26:7. El întinde miazănoaptea peste genune; El spânzură pământul pe nimic.
Pamintul nu spinzura si "nimicul" nu e nimic, deci interpretarea literala e o aberatie (asta fara sa consideram prima propozitie din verset).
La fel se pot demonta si celelalte chestiuni "stiintifice", dar ar fi o pierdere de timp de ambele parti.
Mai frate vezi tu Pamantul intr-adevar e spanzurat pe nimic!
De forta gravitationala nu ai auzit?
Ei cu acea forta Dumnezeu "spanzura pamantul pe nimic".
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.05.2010, 22:12:56
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai frate vezi tu Pamantul intr-adevar e spanzurat pe nimic!
De forta gravitationala nu ai auzit?
Ei cu acea forta Dumnezeu "spanzura pamantul pe nimic".
Repet, Pamintul nu sta, se invirte in jurul Soarelui, si forta gravitationala nu e nimic. Iar vidul nu e gol.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.05.2010, 22:19:09
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
marginile pamintului = sau cum se mai zice, orizont.
________________________
"La inceput a fost ateul” (Io, Gena rebela)
Una din doua: sau Pamintul avea margini sau zeul omnipotent, omniprezent si omniscient nu putea vedea decit pina la orizont. Ce alegi? :)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.05.2010, 00:40:28
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Din cate am inteles prima religie monoteista a fost cea promovata de Amenofis al 4-lea faraon din regatul nou al egiptului antic(numit si Akenaten sau Ahnaton),sotul mult mai vestitei Nefertiti.El a decretat slavirea unui singur zeu,abstract care era raza datatoare de viatza a soarelui'ATON".El era tatal lui Tutankamon care la inceput se numea Tutankaton nume schimbat apoi la restaurarea panteonului Egiptean in frunte cu Amon dupa moartea lui Amenofis al 4-lea.O parte din istorici presupun ca Moise fiind la curtea lui Ramses al 2-lea...mult mai tarziu a citit despre religia monoteista si sa inspirat creand propria religie.Acestea sunt ipoteze,nefiind nici o dovada scrisa in acest sens.La fel cum nu exista nici o dovada ca Moise ar fi existat cu adevarat la curtea lui Ramses.Dar este clar ca acea parte a vechiului testament este scrisa de cineva care a avut legatura cu respectiva cultura egipteana.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.05.2010, 01:48:45
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Una din doua: sau Pamintul avea margini sau zeul omnipotent, omniprezent si omniscient nu putea vedea decit pina la orizont. Ce alegi? :)
Sun un prieten...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.05.2010, 10:24:06
Ducutu's Avatar
Ducutu Ducutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2010
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Va salut.

De ceva vreme ma framanta acest lucru, nu pot sa scap de gandul cum ca ar avea Crestinismul ceva de-a face cu Egiptul antic. Gand sigur trimis de vrajmas, dar de care se pare ca nu pot sa scap.

Recunosc, nu sunt un invatat cand vine vorba de Egipt, dar nici nu pot gasi ceva pe internet care sa spulbere conexiunea. Tot ceea ce gasesc analizeaza subiectul dintr-o perspectiva pro-egipteana sau laica.

As vrea sa stiu daca are cineva vreun articol / carte despre acest subiect tratat dintr-un punct de vedere nemincinos (sau sa nu fie laic).

Va multumesc pentru timpul acordat.

In Egipt, mai precis in Alexandria, a existat o mare comunitate iudaica. Acolo s-a si tradus Vechiul Testament in limba greaca, daca nu ma insel, cu vreo 200 ani inainte de Hristos. Alexandria era vestita pentru multiculturalismul si toleranta religioasa.

Desi s-a spus ca filozofii greci au luat multe din invataturile evreiesti, eventual chiar in Alexandria Egiptului, aceste presupuneri nu s-au dovedit a fi serioase.

Crestinismul, daca a preluat cate ceva de la pagani, ceea ce a preluat a adaptat nevoilor sale, deci nu au fost pur si simplu imprumuturi de invatatura sau practica religioasa.

In primele veacuri dupa aparitia crestinismului Alexandria era si un puternic centru teologic crestin, unde s-au nascut mari teologi, dar si mari erezii, ceea ce a dus la aprofundarea invataturii crestine pentru a putea combate aceste greseli. Dar, la acea vreme deja Egiptul era strain de religiile vechi egiptene...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Paganismul antic s-a infiltrat in majoritatea religiilor. Cosmin27 Generalitati 147 11.07.2016 18:51:04
mi-am adus aminte de... victortiti89 Generalitati 2 20.05.2011 14:19:41
Cel mai bun argument! Sanduu Generalitati 39 29.04.2011 20:18:54
Brîul Maicii Domnului adus in Romania Iustin32 Generalitati 0 16.05.2008 11:01:12
Dumnezeu cred ca m-a adus in acest forum silviadobre Stiri, actualitati, anunturi 11 10.10.2006 13:29:50