Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.02.2010, 17:41:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Exista o prejudecata, ca nu e bine sa schimbam duhovnicul. Nu e bine sa-l schimbam des. In fond, cine spune ca trebuie sa-l gasesti din prima?

Eu am gasit un alt preot care este pur si simplu radiaza sfintenie, e școlit, raspunde la telefon, are timp de intalniri [care dureaza cat e nevoie], nu te refuza daca ai nevoie de el si are o viziune mai relaxata asupra vietii desi e preot-calugar. Probabil ca nu intamplator l-am intalnit (datorita intrebarilor mele periculoase si habarniste in acelasi timp...).

Voi renunta la actualul duhovnic, care nu e deloc exigent si pe care il am de vreun an jumate pentru ca:

- inca nu stie cum ma cheama desi m-am spovedit de N ori la el;
- fiind un preot bun, e foarte cautat si are un program incarcat, asa ca eu trebuie sa-mi fac o programare mai intai daca vreau sa vorbesc ceva cu el;
- nu am numarul lui de telefon;
- la spovedanie vine foarte multa lume si trebuie facuta in graba - asta ma deranjeaza cel mai mult;
- daca am nevoie de sfaturi sau de orice lamurire, iarasi, nu are timp;
- parohia sa e departe de mine;

Cei doi se cunosc din cate mi-a povestit preotul-calugar, deci sper ca tranzitia va fi fara probleme.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.02.2010, 20:24:54
stefan2010 stefan2010 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Mesaje: 4
Smile

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
La tine este o situatie delicata.
Activezi intr-o parohie (de mir) si ai duhovnic la manastire. Nu prea se impaca.
E posibil sa nu-i convina acest lucru preotului paroh. El te admira, te respecta si ai fost propus consilier (daca nu au fost cumva ales de altii, ca nu stiu cum e asta sa fii consilier in parohie).
Mi-e greu sa dau un sfat aici, dar imagineaza-ti ca ai lucra intr-o firma, dar te-ai duce sa te sfatuiesti la un sef din alta firma. Cum ar fi? Ti se pare normal?
De ce daca activezi, este atasat de biserica, nu ramai la preotul acela ca duhovnic?
Nu esti corect fata de nici unul din cei doi pana la urma. La una din situatii ar trebui sa renunti.
Tu avand o functie in parohie ai si o raspundere acolo si trebuie sa fii si model. Daca te vede lumea ca tocmai tu nu te duci la parinte sa te spovedesti, nu te impartasesti, ce sa inteleaga?
Draga Sophia,nimic nu este fara voia lui Dumnezeu,deci ca sa ma explic,eu de cativa ani mi-am ales parinte spiritual pe unul din vajnicii luptatori ai Ortodoxiei Romane,deci pentru ca este mai departe decat casa mea,eu merg normal la slujbe la Sf.Biserica din cartier iar propunerea a venit din partea unuia din parintiii acelui sfant locas,deci concluzionand eu nu-mi pot schimba duhovnicul,iar activitatea mea in acea parohie sper sa o fac asa cum trebuie cu sufletul si nu cu mintea mea cea slaba!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.02.2010, 20:51:15
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan2010 Vezi mesajul
Da,va multumesc dar sincer eu cred ca mai multa smerenie si umilinta chiar imi trebuie pentru ca de fel am fost si sunt in continuare in greseala fata de aproapele meu.
In ceea ce priveste exemplele pozitive...pai unul dintre ele sunteti dvs. ptr. ca v-ati facut timp sa ma incurajati cum ati stiut mai bine si sunt convins cu adevarata sinceritate,iar in viata aceasta,cea simpla insa adevarata,m-am "trezit" prin incercarile pe care Bunul Dumnezeu mi le-a oferit spre desavarsirea sufletului meu atat de putrezit si macinat de patimile acestei lumi atat de rapid trecatoare.Stiti ceva?Eu unul ma identific cu toti fratii si surorile mele intru credinta Ortodoxa,dar asta nu inseamna ca trebuie si sa primesc ceea ce nu merit,Sfanta Impartasanie, si mai ales in conditiile in care desi eu sunt trecut de 50 de ani nu sunt un nebun dupa HRISTOS !Am ales calea pocaintei dar este mai anevoioasa si marturisesc faptul ca uneori imi este tare greu sa ies pe aceasta cale de lumina din groapa de gunoi a lumii in care singur am intrat...Va multumesc pentru incurajare!
Sfanta impartasanie nu se da numai celor aflati intr-o stare mai avansata de curatie,ci si celor incepatori,la fiecare le este necesar Trupul si Sangele Domnului...

Noi cei aflati la inceput,trebuie sa o luam cat mai des pentru ajutor in urcusul duhovnicesc...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.06.2010, 11:42:13
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Se poate primi sfanta impartasanie fara spovedanie? pentru ca am vazut de multe ori ca la sfanta liturghie sunt impartasiti mai multi crestini. va multumesc.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.06.2010, 12:38:37
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Nu se poate fara spovedanie,insa dupa o spovedanie putem sa ne impartasim mai multe zile la rand,daca nu facem pacate de moarte.Asta si cu acordul duhovnicului.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.06.2010, 12:42:35
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Nu se poate fara spovedanie,insa dupa o spovedanie putem sa ne impartasim mai multe zile la rand,daca nu facem pacate de moarte.Asta si cu acordul duhovnicului.
Multumesc daniel, eram nelamurit.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
impartasanie, intrebari

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vinul pentru Sfanta Impartasanie Florin-Ionut Impartasania (Taina Euharistiei) 26 01.06.2012 17:00:40
Sfanta Impartasanie din lingurite de unica folosinta... alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 2 25.02.2012 09:10:28
Dovezi din primele secole -Sfanta Impartasanie reala Ioana-Andreea Biserici Protestante 8 07.04.2010 21:13:08
Sfanta Impartasanie iloveyoupuiu Intrebari utilizatori 2 08.03.2010 18:34:37