Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.08.2011, 10:33:08
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit Profeti adventisti

As vrea sa stiu in primul rand ce profetii adventiste s-au implinit, cand si cum, cine le-a zis.

Daca vrea cineva, poate sa spune si ce profetii nu s-au implinit si cine le-a zis.
  #2  
Vechi 27.08.2011, 11:43:22
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Daca vrea cineva, poate sa spune si ce profetii nu s-au implinit si cine le-a zis.
William Miller - pastor baptist, creditat ca si fondator al miscarii adventiste a prezis sfarsitul lumii pe data de 22 oct. 1844.Sute de oameni au renuntat la toate lucrurile lor, doar pentru a supravietui "Sfarsitului", iar ziua a devenit cunoscuta drept "Marea Dezamagire".Hiram Edson- a prezis ca a doua intoarcere a lui Iisus va fi in 1850. Joseph Bates a pledat pentru data de 1851 ( date consemnate in Present Truth, Advent Review si Review and Herald) Ambii s-au inselat. Edson si un grup de milleriti au crezut deasemenea si in acea zi a sfaristului fixata de Miller in 1844. Apoi, in Testimonies for the Church, Ellen G. White are o serie de predictii/previziuni, insa sincer, nu vad de ce am discuta noi pe forum despre predicatorii adventisti, elucubratiile lui Joseph March in The Age to come, Prophetical Expositor sau ale altora :)

Last edited by ioanna; 27.08.2011 at 12:14:53.
  #3  
Vechi 27.08.2011, 13:41:21
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
As vrea sa stiu in primul rand ce profetii adventiste s-au implinit, cand si cum, cine le-a zis.

Daca vrea cineva, poate sa spune si ce profetii nu s-au implinit si cine le-a zis.
1.In primul rand, vreau sa inlatur un nedevar spus in mod repetat despre adventisti: acela ca ar fi prezis vre-o data calendaristica a intoarcerii Domnului Iisus Hristos. Miller intradevar a prezis o data dar el nu era adventist de ziua a saptea (biseirca adventista de ziua a saptea urmand sa apara cativa ani mai tarziu).

2. Profetiile adventiste sunt, in general, comentarii la profetiile Bibliei. Voi reveni cu lucruri mai concrete, in acest sens.
  #4  
Vechi 27.08.2011, 15:50:53
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
As vrea sa stiu in primul rand ce profetii adventiste s-au implinit, cand si cum, cine le-a zis.
Supun atentie 2 profetii implinite, facute cu cca 100 de ani in urma:
1) cresterea puterii papalitatii (EGW - Tradegedia Veacurilor, cap. "Scopul papalitatii"); de stiut ca la vremea aceea papalitatea era subrezita rau de tot (intre 1870 si 1929 a fost privata de jurisdictie teritoriala). Primise doua lovituri puternice: arestarea papei in 1798 si teoria lui Darwin. Din 1929, Musolini repune Vaticanul in drepturi si papalitatea prinde iarasi putere.
2) o profetie de necrezut la vremea aceea: unirea dintre protestantism/neo-protestantism (in special cel din SUA) si Vatican (EGW, Marturii, cap.5).Iti trebuia mare indrazneala sa afirmi asa ceva, acum 100 de ani. Astazi, America protestanta isi da mana cu Vaticanul (lucru de neconceput cu putin timp in urma). Mai urmeaza ca aceste doua puteri (fiare) sa formeze o alianta (conform profetiilor din Apocalipsa).

Last edited by grasu77; 27.08.2011 at 16:00:12.
  #5  
Vechi 27.08.2011, 16:07:19
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Ellen G. White: interpretarile personale si pe alocuri contradictorii ale textului biblic.
http://www.ellenwhiteexposed.com/rom/egw53.htm
  #6  
Vechi 27.08.2011, 16:09:16
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
2) o profetie de necrezut la vremea aceea: unirea dintre protestantism/neo-protestantism (in special cel din SUA) si Vatican (EGW, Marturii, cap.5).Iti trebuia mare indrazneala sa afirmi asa ceva, acum 100 de ani. Astazi, America protestanta isi da mana cu Vaticanul (lucru de neconceput cu putin timp in urma). Mai urmeaza ca aceste doua puteri (fiare) sa formeze o alianta (conform profetiilor din Apocalipsa).
Si cele doua bestii vor incerca sa impuna cinstirea duminicii ?
Considerati Ortodoxia o "bestie" avand in vedere asemanarile cu catolicismul ?
  #7  
Vechi 27.08.2011, 16:13:19
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ellen G. White: interpretarile personale si pe alocuri contradictorii ale textului biblic.
http://www.ellenwhiteexposed.com/rom/egw53.htm
Nu va inspirati din site-uri mincinoase si denigratoare. Eu, daca vreau sa aflu ceva despre ortodoxie intru pe site-uri ortodoxe (cee ce am si facut tot timpul).
  #8  
Vechi 27.08.2011, 16:19:19
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Nu va inspirati din site-uri mincinoase si denigratoare. Eu, daca vreau sa aflu ceva despre ortodoxie intru pe site-uri ortodoxe (cee ce am si facut tot timpul).
Eu am citit direct ce a scris doamna White (o buna parte) ,speculatiile dansei si cu tot respectul, nu putem considera scrierile dansei profetice.
  #9  
Vechi 27.08.2011, 16:24:01
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Si cele doua bestii vor incerca sa impuna cinstirea duminicii ?
Cred ca da. Nu am referinte sigure, dar ar fi o solutie pentru criza americana (apropo: cu multi ani in urma, adventistii vorbeau despre criza americana si salvarea venita de la Vatican - criza a venit). Vaticanul vine cu banii si America se supune unei institutii catolice (pazirea zilei duminicii). Astfel, cele doua mari puteri pot forma o alianta periculoasa.

P.S. Am gasit un articol despre Obama si legea duminicala: http://alt-om.com/legea-duminicala-b...-usa-americii/
Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Considerati Ortodoxia o "bestie" avand in vedere asemanarile cu catolicismul ?
Ortodoxia este prea mica si lipsita de putere. Nu poate avea nici un amestec in marile uneltiri.
  #10  
Vechi 27.08.2011, 16:29:53
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Eu am citit direct ce a scris doamna White (o buna parte) ,.
Ati citit o buna parte. Felicitari. Trebuie sa stie si altii ca EGW a scris zeci de volume, care totalizeaza cca 100.000 (o sutademii) de pagini. Cam cate pagini aproximati ca ati citit dvs.? In orice caz, "o buna parte", trebuie sa depaseasca macar 1000 de pagini (adica macar 1%).
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50
Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte beliver Secte si culte 145 30.04.2010 18:06:16