Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.10.2016, 13:53:03
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Barbatul credincios va gasi mereu resurse sa duca o viata pe placul Domnului si mai degraba si-ar taia o ureche decat sa-i faca viitoarei lui mirese chiar si o propunere rusinoasa, necum justificarea pacatelor ori presiune sentimentala.
Sa-si taie o ureche? Unde-s aceia?
Dintre baietii credinciosi care mai urmeaza invataturile sunt cei care vor sa devina preoti, calugari si mai rar, cativa mireni de rand.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.10.2016, 14:07:09
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Dar din practica ce se observa?
Fetelor care li se spune sa astepte cuminti, marea majoritate asteapta mult si bine, ajung fara familie la 30, 40+. Si atunci ce isi spun? mai da' proasta am mai fost, uite cutare a stat cu el inainte de casatorie si s-au casatorit, uite alta a stat si ea asa, au si 1, 2 copii si apoi s-au casatorit, iar eu am dat sfaturi rele fetei mele de a ramas singura. Reprosuri . Si fata la fel zice, am ramas singura cu ideile, reproseaza mamei ca uite, datorita idelor tale am ramas singura, ca tu m-ai invatat prost etc.

Nu inseamna ca daca e casatorita e si fericita sau ca au o casatorie buna, dar mentalitatea de la noi, este ca "e in rand cu lumea".
Pe undeva se merge la biserica, se asculta invataturile, dar in viata de zi cu zi ce facem daca fata nu se casatoreste si baiatul vrea musai sa stea in concubinaj inainte de casatorie? :)

Fiecare alege pentru el.
Cred ca pentru fetele cuminti, care refuza sa traiasca in concubinaj, este o ispita sa ajunga sa creada ca sunt inca necasatorite din cauza ca au ales sa respecte una dintre cele 10 porunci. De la diavol sunt gandurile de genul asta.
Nu va pierdeti speranta si nu faceti loc pacatului in viata voastra! Altele trebuie sa fie motivele - testarea credintei, a rabdarii, a virtutii, voia noastra sau voia lui Dumnezeu.

Cine face alegeri doar ca sa fie in rand cu lumea risca sa fie nefericit. Alegerile trebuie facute cu rugaciune, cu sfat de la cineva mai intelept, cu responsabilitate si din toata inima. Ce este facut de ochii lumii asa si ramane - in exterior poarta un ambalaj ideal, in interior dezvolta suferinte, neimpliniri, drame etc.

Last edited by crincrin; 11.10.2016 at 14:09:56.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.10.2016, 14:17:19
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nici nu inteleg ce va tot mirati atat pe subiectul asta
Mi-am permis sa ma mir si eu cu aceeasi "mirare de mirare" a fetei, ca sa-i intaresc noile convingeri si sa-i desenez in cuvinte ce o asteapta daca nu paraseste si cu inima calea pe care a inceput sa alunece.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.10.2016, 17:21:42
Ramo123's Avatar
Ramo123 Ramo123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2016
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin ICQ pentru Ramo123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Bun.Continuam. Halucinatii auditive si sau olfactive ai avut ?
Halucinatii auditive si vizuale, si olfactive. Am vazut mai multe persoane cu acelasi chip, l-am vazut pe necuratul si ma rugam la Dumnezeu sa ma scape, era negru si urat. Spunea ca vine o data la 3 ani dupa mine. Ca la altii se intampla mai rar, poate o data la 5 ani. Unele intamplari erau chiar ireale si ma gandeam ca nu are cum sa fie adevarat, taceam strangeam din ochi si ma rugam in gand sa scap. Atunci ma mai lasa, parca ma trezeam din vis cand dintr-o data iar incepe. Uneori urlau la mine, alteori vorbeau frumos. Si ma trezeam urland in casa fara sa imi faca cineva ceva, apoi trageau a mei de mine sa ma linistesc si nu mai stiam nici eu de ce plangeam. Am simtit si mirosuri urate dar mai rar. La un moment dat se facea ca sunt obligata sa fac ce nu vroiam sa fac, parca ma controla cineva din interior, faceam fara voia mea lucruri aiurea, iar daca ma gandeam la Dumnezeu atunci mai scapam. Si mi se spunea: "Iar te rogi?" Chiar atunci cand incepeam sa ma rog. Daca nu miscam deloc atunci ziceau" Acum ce face?".

Asta a fost pe scurt. Nu stiu cum vad altii treaba asta. Dar Dumnezeu exista, necuratul este langa noi la tot pasul. Ne putem da seama de treaba asta doar de cate rele am avea parte daca nu ar fi Dumnezeu. Necuratul sta langa noi sa ne ajute daca vrem sa facem rele dar daca nu il bagam in seama nu face nimic. Si nu pot sa ii inteleg pe cei care vorbesc superficial despre lumea asta si lumea de dincolo. Am mai zis ca m-am simtit mai aproape de Dumnezeu acum cativa ani. Atunci toti se legau de mine in special tata. Ma intreba daca vreau sa ma calugaresc, el normal nu ar fi de acord. Eu vreau doar liniste sufleteasca. Mi sa spus ca exagerez cu atata credinta, sa fiu si eu la mijloc ca tot omul. Ma tot intreba tata" Acum vrei sa te faci sfanta?" Eu simteam ca trebuie sa fac mai mult, parca lipsea ceva. Vreau doar liniste, ei imi zic ca eu sunt copila.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.10.2016, 17:39:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

De toate pentru toti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.10.2016, 17:47:02
Ramo123's Avatar
Ramo123 Ramo123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2016
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin ICQ pentru Ramo123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De toate pentru toti.
Usor de zis...Nimeni nu ii perfect. Sa stiti ca orice vorba rea ucide pe dinauntru. Nu sunt de toate pentru toti.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.10.2016, 18:05:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ai nevoie si de o vizita pe la psiholog/psihiatru mai intai.
Si ceva prieteni, macar unul care sa te sustina.

Cati ani ai? Statul cu parintii nu-ti face prea bine se pare.
Macar ignora-i daca stii care sunt principiile lor, de ce te framanti atata?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.10.2016, 18:25:51
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
In urma unor greseli pe care le regret, si nu m-am ales cu nimic, am ramas doar singura. Acum am inceput sa vad ce inseamna viata. Nu stiu cum sa mai cred si sa mai sper ca poate fi bine si pentru mine. As vrea sa ma casatoresc si sa am o familie, copii dar nu prea stiu cum. Nu stiu daca un baiat va mai gasi ceva bun si placut la tine. Ma gandesc cu teama la viitor. Vreau sa ma casatoresc si apoi sa am relatii intime. Mama mea ma sfatuieste sa nu mai astept, ca in ziua de azi nu se mai face ca mai demult. Ce ma deruteaza cel mai tare este faptul ca merge la Biserica ortodoxa si suntem familie de crestini ortodoxi. Cum ma poate sfatui astfel? Toata lumea imi spune ca nu stiu ce vreau. Cum sa fac ca sa ajung sa ma casatoresc si sa il fac sa astepte pana dupa nunta?

Am fost mai demult aproape de Dumnezeu si am cazut iar acum imi este foarte foarte greu sa ma ridic!

Si pentru fetele sau femeile care au avut gagic, iubit, barbat probabil exista un loc in Rai si pentru noi care nu mai suntem asa cum ar trebui. Poate are Dumnezeu mila de noi pentru ca oamenii nu au. Lumea te arata cu degetul si iti spune dar ai facut asa si asa si te crezi sfanta. Cititi urmatorul articol: http://www.doxologia.ro/reflectii/o-...atie-sfintenia
Nu ești singură. Numai păcatul este singur avînd mîndria furioasă pe post de Dumnezeu și împreună iubesc fățărnicia care-i unește în ''iubire'' deșartă și spurcată.

Vrei să te căsătorești și să ai o viață k gLumea?

Asta vor aproape toți oamenii... toate cele 6 miliarede de oameni care vor păcate cu nemiluita și să înmulțească numai păcatele pe pămînt crezînd că ăsta e rostul vieții. Dacă vrei și tu asta... nu e nimic nou sub soare decît încă o deșertăciune a deșertăciunilor. Asta vrea și gLumea... s-o crezi pe ea. Să-i faci ei copii și nepoți după chipul și asemănarea ei.

Dacă-ți pasă ce zice gLumea atunci o să ajungi condusă de ea exact acolo unde o să ajungă și ea... în iad.

Rostul omului a fost și este să se sfințească pentru ca să locuiască Dumnezeu în om și nu păcatele gLumii.

Cine îl iubește pe Dumnezeu nu dorește relații intime ci să-l mîntuie pe aproapele pe care-l iubește mai mult decît pe el însuși.

Nu e greu să găsești Calea ce duce în Rai însă ea e strîmtă și îngustă și pe ea merg foarte puțini din cei ce o află fiindcă e mai ușor să mergi pe calea cea largă care duce în... gLume.

Trebuie să nu te lași amăgită ca Eva ci să reușești să urmezi iubirii adevărate care nu este iubirea vicleană dintre oameni ci ea este iubirea Lui Dumnezeu și doar ea te poate ajuta să-ți găsești viitorul dorit.

Crede numai și smergi!

Last edited by vsovi; 11.10.2016 at 18:28:07.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.10.2016, 18:26:01
Ramo123's Avatar
Ramo123 Ramo123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2016
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin ICQ pentru Ramo123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai nevoie si de o vizita pe la psiholog/psihiatru mai intai.
Si ceva prieteni, macar unul care sa te sustina.

Cati ani ai? Statul cu parintii nu-ti face prea bine se pare.
Macar ignora-i daca stii care sunt principiile lor, de ce te framanti atata?
Am fost de cateva ori la psiholog dar am renuntat considerand ca dau banii degeaba. La un moment dat nu mai stiam ce sa ii mai zic, doar eu vorbeam si el asculta. Am 23 de ani.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.10.2016, 19:11:51
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Halucinatii auditive si vizuale, si olfactive. Am vazut mai multe persoane cu acelasi chip, l-am vazut pe necuratul si ma rugam la Dumnezeu sa ma scape, era negru si urat. Spunea ca vine o data la 3 ani dupa mine. Ca la altii se intampla mai rar, poate o data la 5 ani.
Nu sunt halucinații, pe alea le produc drogurile sau beția sau visele și închipuirile născocitoare de păcate. Tu ai primit darul de a crede în veșnicie, în Dumnezeu, în Rai și atunci satanele și necurații diversioniști au fost trimiși să te înșele, să te piardă, să te distrugă... Tu luptă cu păcatele tale din tine și din interiorul tău și așa îi vei birui. Dumnezeu e cu orice păcatos care vrea să se întoarcă la Credință și să iasă din iad. Pentru lupta ta cu casnicii tăi și cu toată gLumea vei primi mereu ajutor de la Dumnezeu, iertare, întărire, milă... deci nu ești bolnavă și nu suferi de nimic ci ești abuzată de cel rău care vrea să spurci și tu așa cum te spurcă el prin minciuni și păcăleli și ispitiri.

Citat:
Unele intamplari erau chiar ireale si ma gandeam ca nu are cum sa fie adevarat, taceam strangeam din ochi si ma rugam in gand sa scap. Atunci ma mai lasa, parca ma trezeam din vis cand dintr-o data iar incepe. Uneori urlau la mine, alteori vorbeau frumos. Si ma trezeam urland in casa fara sa imi faca cineva ceva, apoi trageau a mei de mine sa ma linistesc si nu mai stiam nici eu de ce plangeam. Am simtit si mirosuri urate dar mai rar. La un moment dat se facea ca sunt obligata sa fac ce nu vroiam sa fac, parca ma controla cineva din interior, faceam fara voia mea lucruri aiurea, iar daca ma gandeam la Dumnezeu atunci mai scapam. Si mi se spunea: "Iar te rogi?" Chiar atunci cand incepeam sa ma rog. Daca nu miscam deloc atunci ziceau" Acum ce face?".
Roagă-te neîncetat, roagă-te mereu și așa vei adormi noaptea, rugîndu-te și te vei odihni.

Dumnezeu e bun și te așteaptă și vine să te întîmpine.

Citat:
Asta a fost pe scurt. Nu stiu cum vad altii treaba asta. Dar Dumnezeu exista, necuratul este langa noi la tot pasul. Ne putem da seama de treaba asta doar de cate rele am avea parte daca nu ar fi Dumnezeu.
Mă bucură credința ta în Dumnezeu. Ea ne aduce multă fericire... Credința.

Citat:
Necuratul sta langa noi sa ne ajute daca vrem sa facem rele dar daca nu il bagam in seama nu face nimic.
Ți se pare... prin asta vrea să pară bun și de încredere. Diavolul nu vrea decît să păcătuiești chiar și cînd pare că stă cuminte. Nu poate să nu-ți dorească răul așa că vrea să-ți permiți să faci păcate așa k gLumea. Ideile lui rele vin prin toți apropiații tăi care te îndeamnă să nu mai fi credincioasă. Du lupta cea bună... rabdă pe drumul Credinței și nu lăsa să vină și prin tine astfel de idei rele. Crede pînă la sfîrșit!

Citat:
Si nu pot sa ii inteleg pe cei care vorbesc superficial despre lumea asta si lumea de dincolo.

Nici eu. Sunt niște iresponsabili.

Citat:
Am mai zis ca m-am simtit mai aproape de Dumnezeu acum cativa ani. Atunci toti se legau de mine in special tata. Ma intreba daca vreau sa ma calugaresc, el normal nu ar fi de acord. Eu vreau doar liniste sufleteasca.
Călugărește-ți viața, existența, portul hainelor, simțurile, trăirile... totul. Fă-o tainic și vei fi foarte fericită pentru că vei înțelege că mergi spre mîntuire și nu spre pierzare.

Citat:
Mi sa spus ca exagerez cu atata credinta, sa fiu si eu la mijloc ca tot omul. Ma tot intreba tata" Acum vrei sa te faci sfanta?" Eu simteam ca trebuie sa fac mai mult, parca lipsea ceva. Vreau doar liniste, ei imi zic ca eu sunt copila.
Cu cît ești mai sfîntă cu atît e mai bine... sfințenia aduce binele în viața ta și a tuturor celor din jur.

Tatăl nostru Dumnezeu se bucură împreună cu toți copiii Lui care doresc sfințenia Lui și Viața Sfîntă întru Credință.

Deci oriunde ești și trăiești călugărește-ți viața și trăiește totul cu multă sfințenie. Asta ne cere Dumnezeu... tuturor păcătoșilor care vor să se întoarcă Acasă!

Last edited by vsovi; 11.10.2016 at 19:16:03.
Reply With Quote
Răspunde