Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 16.12.2011, 11:09:41
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
nu va dau dreptate, pentru ca Biserica Adventista (cea in chestiune) are exact aceeasi invatatura ca si Biserica Ortodoxa, dogma Sfintei Treimi.
Fara nici o urma de ironie, intreb sincer, care este invatatura despre relatiile dintre Persoanele Sfintei Treimi? In BO, Tatal este vesnic si din vesnicie a nascut pe Fiul si a purces la Duhul Sfant. Fiul a fost nascut in vesnicie de catre Tatal, iar Duhul Sfant a purces din Tatal in vesnicie. Asta e si invatatura bisericii adventiste? Daca e, oricum nu asta e cea a BRC, care invata ca Duhul Sfant purcede de la Tatal si de la Fiul. Si atunci nu putem stabili un dialog pentru o posibila legatura.
  #102  
Vechi 16.12.2011, 11:11:35
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Fara nici o urma de ironie, intreb sincer, care este invatatura despre relatiile dintre Persoanele Sfintei Treimi? In BO, Tatal este vesnic si din vesnicie a nascut pe Fiul si a purces la Duhul Sfant. Fiul a fost nascut in vesnicie de catre Tatal, iar Duhul Sfant a purces din Tatal in vesnicie. Asta e si invatatura bisericii adventiste? Daca e, oricum nu asta e cea a BRC, care invata ca Duhul Sfant purcede de la Tatal si de la Fiul. Si atunci nu putem stabili un dialog pentru o posibila legatura.
Sa ne raspunda domnul "osutafaraunu", adventist fiind, el trebuie sa stie.

Oricum, botezul se face in numele sfintei Treimi, si la ortodocsi si la catolici si la adventisti, prin urmare acesta, dupa cum preciza papa, ar fi liantul. Micile diferente in cadrul dogmei Trinitatii nu cred ca sunt relevante.
  #103  
Vechi 16.12.2011, 11:20:31
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Sa ne raspunda domnul "osutafaraunu", adventist fiind, el trebuie sa stie.

Oricum, botezul se face in numele sfintei Treimi, si la ortodocsi si la catolici si la adventisti, prin urmare acesta, dupa cum preciza papa, ar fi liantul. Micile diferente in cadrul dogmei Trinitatii nu cred ca sunt relevante.
Nu credeti ca sunt relevante diferentele in cadrul dogmei Sfintei Treimi?
Si nu exista "mici diferente", exista doar invatatura de credinta corecta sau gresita. Daca nu il marturisesti corect pe Dumnezeu cum te poti boteza si cum il poti accepta? Pentru ca inseamna ca accepti un Dumnezeu gresit, nu?
  #104  
Vechi 16.12.2011, 11:22:27
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Haideti sa le luam atunci pe rand:
1. Invatarile diferite s-au bazat bineinteles pe Sf Scriptura, dar si pe Sf Traditie, pe care dvs nu o acceptati.
Nu doar noi n-o acceptă, ci nici Domnul Hristos:

"Apoi le-a zis: „Și ați respins frumos porunca lui Dumnezeu ca să țineți tradiția voastră!" (Marcu 7,9 - versiunea NTR)

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
E o discutie mai complexa cu Sf Traditie, dar am sa va pun o singura intrebare, la care va rog sa imi raspundeti prin logica dvs nu prin ceea ce ati invatat: Cei din India de exemplu, care nu au avut acees la Sf Scriptura in secolul II, adica la Evangheliile pe care le avem noi acum, nu se bazau pe Sf Traditie, adica pe invataturile pe care le-au primit pe Sf Ap Toma?
Ce vă face să credeți că cei din India (mă refer desigur la creștinii din India) nu aveau acces la Sf. Scriptură? Dacă creștinii din Asia Mică aveau acces la ea pe vremea sf. ap. Pavel, de ce n-ar fi avut acces și creștinii din India?

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Si apropo, pentru ca nu accepati invataturile Sf Parinti de la Sinoadele Ecumenice, de ce folositi pentru Noul Testament doar Cartile "validate" de acestia? De ce nu folositi alte scrieri apocrife?
Vă asigur că învățăturile patristice ce sunt conforme Scripturii le acceptăm.


Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
2. Pentru ca sugerati ca ortodocsii s-ar fi indepartat de invataturile Lui va rog sa dati un exemplu concret.
Eu am vorbit la modul general, nereferindu-mă strict la ortodocși, dar dacă dumneavoastră ați găsit acolo un mesaj subliminal, trebuie că v-ați gândit deja la ceva concret... Aspectele acestea s-au discutat și răs-discutat pe diferitele topice din această secțiune (sper că n-au fost șterse chiar toate, or mai fi rămas câteva...)

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
3. Daca cineva a gresit si nu accepta ca a gresit cum poti ajunge la o concluzie? Dovada ca ortodocsi au dreptate e data de faptul ca noi respectam ceea ce s-a stabilit si acceptat la Sinoade.
Încă odată vă spun: nu pe mine trebuie să mă convingeți de acest lucru, ci pe confrații dvs. catolici. Tot ce pot eu să constat este că vă învinovățiți unii pe alții că sunteți rătăciți. Probabil una din tabere trebuie să aibă dreptate. Ori amândouă?
  #105  
Vechi 16.12.2011, 11:24:15
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Pai nu, vorbirea in limbi este liantul "penticostalului", dar nici ce spuneti dumneavoastra nu este. Papa a mentionat botezul in numele sfintei Treimi ca fiind puntea de legatura intre religiile crestine.
Nu știu domnule, spre deosebire de dvs. eu nu sunt profet. Mi-am exprimat doar o părere. Viitorul (poate cel foarte apropiat) va demonstra care e "liantul".

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Nu intelegeti. Spiritismul a existat dintotdeauna, fara perioade de inexistenta, prin urmare nu poate exista spiritism modern (decat daca mortii sunt chemati prin alte metode, moderne, ceea ce nu am auzit!). Iar profetia asta o puteam spune si eu, doar sunt profet [chiar daca de carton].
Bine, dacă nu agreați termenul "spiritism modern", vi-l sugerez pe acesta: "spiritism modernizat".
  #106  
Vechi 16.12.2011, 11:26:23
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu credeti ca sunt relevante diferentele in cadrul dogmei Sfintei Treimi?
Si nu exista "mici diferente", exista doar invatatura de credinta corecta sau gresita. Daca nu il marturisesti corect pe Dumnezeu cum te poti boteza si cum il poti accepta? Pentru ca inseamna ca accepti un Dumnezeu gresit, nu?

da, dar sugarii sunt botezati fara ca sa-si puna problema teologica a micilor diferente din cadrul dogmei Sfintei Treimi, dogma care nu exista lamurita explicit in Scripturi...
  #107  
Vechi 16.12.2011, 11:27:29
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Bine, dacă nu agreați termenul "spiritism modern", vi-l sugerez pe acesta: "spiritism modernizat".

in ce ar consta spiritismul modernizat? si cu ce se deosebeste el de cel antic?
  #108  
Vechi 16.12.2011, 11:28:09
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Sa ne raspunda domnul "osutafaraunu", adventist fiind, el trebuie sa stie.
Ba eu cred că dvs. ar trebui să răspundeți.... cam asta ar sugera dl. Lucian 008. Se pare că aducând în discuție dogma Trinității, deja v-ați devoalat cu privire la apartenența dvs. doctrinară.
  #109  
Vechi 16.12.2011, 11:30:31
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ba eu cred că dvs. ar trebui să răspundeți.... cam asta ar sugera dl. Lucian 008. Se pare că aducând în discuție dogma Trinității, deja v-ați devoalat cu privire la apartenența dvs. doctrinară.
Credeti? Ma indoiesc ca stiti ce parere am eu despre dogma trinitatii. Oricum, nu e important ce cred eu ci ce sustine biserica adventista, ca doar de asta discutam aici.
  #110  
Vechi 16.12.2011, 11:37:28
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu știu domnule, spre deosebire de dvs. eu nu sunt profet. Mi-am exprimat doar o părere. Viitorul (poate cel foarte apropiat) va demonstra care e "liantul".
poate ca nu va fi niciunul...eu ma indoiesc ca musulmanii se vor uni vreodata cu catolicii sau cu protestantii .
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50
Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte beliver Secte si culte 145 30.04.2010 18:06:16