Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 22.12.2011, 17:07:20
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Daca ar ajunge la acelasi concluzii ati forma o singura biserica. Nu prea tin baptistii ziua a 7-a.
Fiecare biserică și-a creat o identitate prorie, e cam greu să se ajungă la o Biserică unică. Gândiți-vă doar la rezistența cu care dvs. (în treacăt spus: și noi) priviți mișcarea ecumenică. Și da, există și baptiști de ziua a 7-a. Ba există chiar baptiști comuni ce țin deja ziua a 7-a, cum de altfel sunt și ortodocși ce au început să țină sâmbăta.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Eu nu v-am rugat sa marturisiti invatatura baptistului. Nici sa raspundeti pentru el. Eu am intrebat de ce, daca sustineti ca procedati la fel (si ei si dvs sustin ca interpreteaza Sf Scriptura pe baza ratiunii insuflati de Duhul Sfant) ajungeti la concluzii diferite. Dar nu procedati la fel. Ptr ca atat ei cat si dvs va bazati pe interpretarea pe care a facut-o un predecesor si o acceptati ca fiind corecta. De aceea nu ajungeti la aceeasi concluzie. Ptr ca nici unii nici ceilalti nu mai incercati sa interpretati Sf Scriptura (care oricum ar fi o actiune gresita ptr ca nu aveti toate sursele de informare).
Domnule, exact aceleași întrebări vi le pot pune eu cu privire la pretenția Bisericii Ortodoxe și a celei Catolice că urmează Sfânta Tradiție... și totuși sunt două biserici diferite ce afirmă că sunt corecte! Veți spune că esență sunteți la fel.... iar eu vă voi replica aidoma: "atunci de ce nu vă uniți?". Observați că am intrat într-un cerc vicios?

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
In problemele esentiale nu aveti acelesi convingeri. Sunt multe diferente. Unii nu accepta dumnezeirea Fiului. Unii a Sfantului Duh.
Dumneavoastră vă referiți la neoprotestanți, ori la creștini în general? Acei "unii și unii" sunt aceiași: martorii lui Iehova, care nici măcar nu se consideră Biserică, ci asociație religioasă.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Unii sustin ca Dumnezeu Fiul purcede de la Tatal, unii de la Tatal si de la Duhul Sfant.
Ați definit aici BO și BC

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Deci diferente uriase.
Deci "diferențe uriașe" sunt și între B.O. și diferitele secte ortodoxe apărute în ultimii ani. Atât de uriașe, încât dvs. îi numiți eretici. Cum vă numesc "ei", nu mai trebuie comentat.... căci de aceea s-au despărțit de voi...
  #502  
Vechi 22.12.2011, 18:35:36
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Fiecare biserică și-a creat o identitate prorie, e cam greu să se ajungă la o Biserică unică.
Pai atunci biserica nu prezinta adevarul apoi daca fiecare e pe drumul ei de ce mai ne bati la cap? Mai ales cand ti-am arat cate lipsuri ai! Sunt baptisti care tin ziua a saptea dar sunt putini si au alte doctrine! Cred ca sunt si ortodocsi care tin ziua a saptea asa cum exista si biserica adventista care admite homosexualitatea lucru care l-am mai aratat! Ca pacalesti tu pe vecinul ortodox sa tina sambata conteaza doar pentru tine care vei fi judecat pentru amagire.Apoi si invatatorii falsi nu prea apar in conceptia ta. Fiecare a interpretat biblia cum l-a dus capul si atunci au aparut diferente! Dimpotriva in America si in alte tari logica ortodoxa si puterea Domnului face ca multi sa se intoarca la adevar din protestanti. In special oameni mai destepti adica pastori.P.s Sunt foarte multi ortodocsi care cred in vraji si alte lucruri necrestine. Ca il faci tu sa creada ca trebuie sa respecte sambata conteaza prea putin. Apoi cel ce vine de la noi la voi ori nu a frecventat biserica (in general asa se intampla) ori l-ati pacalit. Amagirea vine la sfarsit si e normal ca unii ortodocsi sa cada in capcana mai ales cei care nu traiesc Sfanta Liturghie si nu asculta de duhovnici si preoti!Deobicei vin la biserica adventista oameni ortodocsi prin casatorii. Stiam o femeie adventista care s-a casatorit cu un ortodox si apoi s-au despartit! Femeia a inceput pe neogen sa pozeze sexy! O alta femeie mai in varsta s-a casatorit cu un barbat adventist. Ea recunostea ca a facut acest pas numai din iubire iar la sfarsit cand a plecat din tara mi-a dat o icoana cu Iisus. Pericolul sectar e mai mult din partea penticostalilor. Acestia cresc ca numar deoarece se bazeaza pe o credinta bazata mai mult pe minuni false adica pe sugestii!

Last edited by bairstow; 22.12.2011 at 18:49:36.
  #503  
Vechi 22.12.2011, 18:46:24
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Fiecare biserică și-a creat o identitate prorie, e cam greu să se ajungă la o Biserică unică. Gândiți-vă doar la rezistența cu care dvs. (în treacăt spus: și noi) priviți mișcarea ecumenică. Și da, există și baptiști de ziua a 7-a. Ba există chiar baptiști comuni ce țin deja ziua a 7-a, cum de altfel sunt și ortodocși ce au început să țină sâmbăta.
Da fiecare are propria identitate: Data de diferenta de invataturi. Unirea bisericilor presupune acceptarea aceleiasi invataturi. Daca ceilalti accepta invataturile noastre suntem de acord cu ecumenismul. Dar asta nu se intampla.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Domnule, exact aceleași întrebări vi le pot pune eu cu privire la pretenția Bisericii Ortodoxe și a celei Catolice că urmează Sfânta Tradiție... și totuși sunt două biserici diferite ce afirmă că sunt corecte! Veți spune că esență sunteți la fel.... iar eu vă voi replica aidoma: "atunci de ce nu vă uniți?". Observați că am intrat într-un cerc vicios?
Nu e nici un cerc vicios. Am mai explicat asta. Am explicat ce inseamna sa fii crestin. Daca te declar crestin nu inseamna ca esti si crestin. Doar ca folosesti o ca argument Sf Traditie nu inseamna si ca te folosesti de invataturile acesteia.
Catolicii au o sumedenie de invataturi gresite. Dar mai simplu decat a le "demonta" pe fiecare, putem spune ca ei au recunosctut la Sinoade o credinta pe care dupa au negat-o. Cum Traditia a fost "pusa" pe hartie la sinioade modificarile de dupa nu au valoare. Sinoadele nu au acceptat primatul papal, nici infailibilitatea, nici "comertul" cu fapte bune ale sfintilor, nici ca papa e capul Bisericii, nici purgatoriul, nici folosirea azimei la Euharistie, nici "filioque". De aia nu ne unim cu ei. Ptr ca ei au schimbat invataturile. Invataturi pe care le-au marturisit.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Dumneavoastră vă referiți la neoprotestanți, ori la creștini în general? Acei "unii și unii" sunt aceiași: martorii lui Iehova, care nici măcar nu se consideră Biserică, ci asociație religioasă.
Nu sunt doar martorii lui Iehova. Mai sunt si altii. Imi pare rau dar in acesta seara nu am timp sa caut. Dar revin cu exemple.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ați definit aici BO și BC
Serios? Si protestantii si neoprotestantii nu au nici o invatatura despre raporturile dintre Persoanele Stintei Treimi? Nu sunt unii care marturisesc intr-un fel si unii altfel?

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Deci "diferențe uriașe" sunt și între B.O. și diferitele secte ortodoxe apărute în ultimii ani. Atât de uriașe, încât dvs. îi numiți eretici. Cum vă numesc "ei", nu mai trebuie comentat.... căci de aceea s-au despărțit de voi...
Oricine se leapada de credinta asta este eretic. Ei schimba invatatura. Cand consideri calendarul ca fiind dogmatic esti eretic. Sf Parinti nu au invatat despre Sfantul Calendar.

Dar nu ati comentat nimic cu referire la o afirmatie a mea, care potrivit convingerilor dvs este deosebit de grava:

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ptr ca atat ei cat si dvs va bazati pe interpretarea pe care a facut-o un predecesor si o acceptati ca fiind corecta. De aceea nu ajungeti la aceeasi concluzie
Asa ca va rog.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #504  
Vechi 22.12.2011, 18:56:27
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Lucian discutiile astea nu ajung nicaieri, tipul dupa ce ca judeca biblia in functie de anumite versete batute in cuie si interpretate prost mai e si infumurat nu are smerenie in el si de aceea nu poti sa-l convingi! Cu cat ii bagam in seama mai mult cu atat e mai avantajos pentru el deoarece poate lasa impresia ca are dreptate. Care e serviciul lui de isi pierde ore pe acest site? De exemplu eu nu stiu daca la cina cea de taina, evreii ar fi putut in acea perioada sa aiba must deoarece era primavara(evreii au doua anotimpuri)! Dar el ca deobicei a evitat subtil explicatia si pentru el vinul e tot must chiar si daca unii s-ar ametii de la el deoarece asa a invatat si nu vrea sa vada adevarul fiind infumurat sau si mai rau, voit rau!
Apoi a zis ca el poate avea must tot anul! Stie o reteta banuiesc ...

Last edited by bairstow; 22.12.2011 at 19:22:15.
  #505  
Vechi 22.12.2011, 19:58:59
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Dar nu ati comentat nimic cu referire la o afirmatie a mea, care potrivit convingerilor dvs este deosebit de grava:
Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ptr ca atat ei cat si dvs va bazati pe interpretarea pe care a facut-o un predecesor si o acceptati ca fiind corecta. De aceea nu ajungeti la aceeasi concluzie.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Asa ca va rog.
Nu mi s-a părut gravă. În ceea ce privește punctele dostrinare, normal că cineva din "predecesori" a formulat o definiție, doar asta s-a întâmplat și la ortodocși. Diferența dintre noi și dvs. rămâne aceeași: "predecesorii" noștri au formulat pe baza Scripturii, ai dvs. pe baza Sf. Tradiții (care tot la categoria "predecesori" intră).
  #506  
Vechi 22.12.2011, 20:38:25
Neaguu Neaguu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Diferența dintre noi și dvs. rămâne aceeași: "predecesorii" noștri au formulat pe baza Scripturii, ai dvs. pe baza Sf. Tradiții (care tot la categoria "predecesori" intră).
Perfect adevarat ca teologia ortodoxa se bazeaza pe predecesori. Dar cand Pavel a scris scrisoarea catre "evrei" dar si alte scrisori, a putu sa explice si verbal ce a vrut sa spuna. Asa ca primii crestini daca aveau o neantelegere a textului puteau intreba autorul. Si de aici rezulta ca teoria despre sanctuar care o au azi adventii ar trebui regasita si in acea vreme! Si mai inseamna ca cei din biserica ortodoxa au un avantaj fata de voi deoarece ei au avut pe cine sa intrebe!
  #507  
Vechi 22.12.2011, 20:43:59
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
Perfect adevarat ca teologia ortodoxa se bazeaza pe predecesori. Dar cand Pavel a scris scrisoarea catre "evrei" dar si alte scrisori, a putu sa explice si verbal ce a vrut sa spuna. Asa ca primii crestini daca aveau o neantelegere a textului puteau intreba autorul.
Iar dumneata ai impresia că Pavel explica verbal altceva, contrazicându-și propriile epistole?

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
Si de aici rezulta ca teoria despre sanctuar care o au azi adventii ar trebui regasita si in acea vreme!
Exact. Căutați fix în epistola către Evrei de care ați pomenit. E o sursă mai veche decât orice scriere din Patristică.
  #508  
Vechi 22.12.2011, 21:14:59
Neaguu Neaguu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Iar dumneata ai impresia că Pavel explica verbal altceva, contrazicându-și propriile epistole?
Asta deoarece tu nu vrei sa interpretezi decat cum doresti tu si nu neaparat cum si trebuie! Contrazicerea o vezi tu.Pe de alta parte ar trebui sa se gaseasca in gandirea acelor crestini timpurii o gandire pro adventa sau de tip advent. Cea ce nu gasim! Adica tu excluzi toata gandirea primilor crestini pe motiv ca nu iti iese tie la socoteala.
Apoi eu ma refeream indeosebi la doctrina formulata de adventi despre sanctuarul ceresc ...Despre anul 1844. Dar nu neaparat numai la aceasta.

Last edited by Neaguu; 22.12.2011 at 21:18:42.
  #509  
Vechi 22.12.2011, 21:32:43
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
Asta deoarece tu nu vrei sa interpretezi decat cum doresti tu si nu neaparat cum si trebuie!
"cum trebuie" fiind dogma ortodoxă, nu? De parcă apostolii ar fi spus: "trebuie să urmați calea Bisericii Ortodoxe"... Nu stimabile, cum zice Dumnezeu în Scriptură, așa este "cum trebuie", nu cum am crede "noi" sau "voi".

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
Pe de alta parte ar trebui sa se gaseasca in gandirea acelor crestini timpurii o gandire pro adventa sau de tip advent. Cea ce nu gasim!
Dacă prin "creștini timpurii" te referi la sfinții apostoli, găsim acea "gândire pro adventă" în epistolele lor și în Apocalipsa. Adică așteptarea cu nerăbdare a revenirii Domnului Hristos, considerată de ei foarte curând. Atât de curând, încât o creau în timpul vieții lor.
Din nefericire, această gândire n-o mai văd la ortodocși... Mai deunăzi scria cineva că venirea Domnului ar putea surveni și peste 1.000 de ani!

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
Adica tu excluzi toata gandirea primilor crestini pe motiv ca nu iti iese tie la socoteala.
Nu o exclud, ci o accept toată. Cu remarca că "primii creștini" sunt sfinții apostoli... la ei te-ai gândit, nu-i așa?

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
Apoi eu ma refeream indeosebi la doctrina formulata de adventi despre sanctuarul ceresc ...Despre anul 1844. Dar nu neaparat numai la aceasta.
Despre Sanctuar găsești într-adevăr în epistola către Evrei, despre 1844 în profetul Daniel. "Nu neapărat numai la aceasta" e destul de vag...
  #510  
Vechi 23.12.2011, 06:26:46
Neaguu Neaguu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Mesaje: 215
Implicit

Astfel de raspunsuri sunt ridicole. Adica ucenicii apostolilor si tot crestinismul dupa moartea apostolilor se viruseaza cu idei pagane? Asta e imposibil de crezut mai ales ca in acele vremuri el inflorea intr-un moment in care crestinii erau prigoniti pana la uciderea lor! Tu excluzi toata gandirea crestina din afara scrierilor Noului Testament pe motiv ca nu e o gandire adevarat crestina ci dimpotriva influentata de ideile pagane si asta deoarece iti permite sa interpretezi biblia cum vrei tu si la mod fantezist!Apoi acei primi crestini dupa apostoli ar fi aceptat si alte idei nebiblice si nu ar mai fi vazut in Iisus ca find Dumnezeu. Iar acest esec al bisericii ar fi fost aratat in scrierile Nt!mai inseamna si ca aceea biserica a avut o temelie asa de proasta ca imediat s-a prabusit? Si nu numai ca s-a prabusit dar a dat in continuare martiri. Oameni care mureau pentru o credinta falsa? Si atunci de ce crestea numarul crestinilor deoarece pana la imparatul Constantin erau mai mult prigoniti . Teoria ta este de genul conspiratiei si de genul, toti au inteles gresit numai noi avem dreptate. Dar nu numai atat. Deoarece biserica avea promisiunea ca va fi aparata de Dumnezeu. Cine accepta ideile tale trebuie sa elimine toata gandirea crestina din primele secole si sa elimine ajutorul dat de Dumnezeu bisericii asta in afara ca interpretarile tale sunt fanteziste in general! De exemplu daca crestinii die pe vremea apostolilor ar fi interpretat biblia cum o interpretati voi ar fi stiut ca vremea nu e asa aproape. Sanctuarul trebuia curatat in anul aproximativ 1844 apoi biserica perrsecutata 1260 de ani!

Last edited by Neaguu; 23.12.2011 at 06:30:42.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50
Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte beliver Secte si culte 145 30.04.2010 18:06:16