Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 16.02.2010, 18:33:08
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghedeon Vezi mesajul
Botezul nu sterge nimic. Credinta in Hristos sterge pacatele, botezul e o marturie a acelei credinte(cum spune si versetul din 1 Petru pe care l-a mentionat cineva mai devreme).
Dc nu ai pacatele iertate cand faci botezul, nu le ai nici dupa botez. Nu ai sa gasesti nicaieri in Sfanta Scriptura faptul ca botezul iarta pacatele.
chiar daca zice Iisus ca cine va crede si se va boteza se va mantui nu ineamna ca e deajuns tot domnul zice "nu tot cel ce va zice doamne se va mantui ci numai cel ce va face faptele de mantuire. copii nu raspund ei ci parintii de educatia lor .de cei ce se ratacesc vor da socoteala si parintii ca nu iau educat si incredinta in care au fost botezati de asemenea si nasii de botez care devin parinti duhovnicesti si au datoria sa vegheze la educatia lor . nu scrie nicaieri in scriptura ca trebuie sa fii matur sau la o anumita virsta.e normal ca petru sa zica asa dar trebuie vazut si cui se refera ? citatele nu se scot din context si folosit dupa bunul plac .si sectarii isi educa copii in credinta lor sii boteaza in aceesi nui lasa sa caute singuri unde vor sa se duca iar daca ei se reboteza dupa ceparasesc biserica isi cauta dovezi ratacirii lor .unde e istoria de 2000 de ani a sectarilor? in america? acum sau trezit unii hristosi mincinosi sa rastalmacesca scripturile spre a lor pirzare. da acesta e adevarul descoperit de domnul Iisus si la descoperit noua de aceea trebuie sa fim atenti caci lupi in pieii de oaie vin de peste tot sa ne insele si pe cei drepti sa piarda de este cu putinta.cititi ce zice Iisus "ca se va arata pe cer semnul crucii si vor plange toate neamurile "
Reply With Quote
  #502  
Vechi 16.02.2010, 18:51:51
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Ce-aveți oameni buni de sunteți atât de nervoși de la începutul postului? Ce vă faceți pân' la Paște?
de unde ragi concluzia ca suntem nervosi ? demonstrezi inca o data ca nu doar nu vezi dar nici nu vei sa vezi decit deformat .cind ma defaimi pe mine ca persoana ma voi smeri si nu-ti voi raspunde dar daca te legi de credinta mea te dau de pamant asta nu-ti permit sa-mi defaimi credinta si biserica meape care ai parasito din vointa ta libera .nu te deranjez daca nu ma deranjezi.poti sa faci ce vrei dar nu mi tavali prin noroi credinta doar ca nu sunt deacord cu tine. nici Mantuitorul nu la salvat pe iuda cand sa spinzurat daca asta a fost decizia lui de aceea nici eu nu sunt de acord cu tine dar nu incerc sa te opresc sa faci ce vrei are cine sa te judece .nu te urasc pentru alegerea ta dar nu te astepta sa te iubesc caci nu-mi aduci mantuire daca teas iubi ci vei cauta sa ma pierzi tiam dat citeva versete care te contrzic in alegere si teai isterizat specific sectarilor care, cind li se inchide gura si demonstreaza greseala spun ca mam enervat.pardon
Reply With Quote
  #503  
Vechi 16.02.2010, 22:17:40
copacel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
de unde ragi concluzia ca
Ai probleme cu tastatura. Nu-ti bate litera "t" (de la tragi).
Reply With Quote
  #504  
Vechi 16.02.2010, 22:30:51
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
de unde ragi concluzia ca suntem nervosi ?
Când cineva e atât de repezit de face tot greșeli de tastare, folosește 6 semne de exclamare, cuvinte tari, sau chiar blesteme (și încă în timpul postului), ce altă concluzie poți trage?
Reply With Quote
  #505  
Vechi 16.02.2010, 22:53:18
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de copacel Vezi mesajul
Ai probleme cu tastatura. Nu-ti bate litera "t" (de la tragi).
Hmm...poate doar asa iti place tie sa crezi, pe cand el chiar asa a si vrut sa formuleze de fapt!!!

Oricum, a iesit destul de interesanta formularea...
Reply With Quote
  #506  
Vechi 16.02.2010, 23:21:52
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
daca n-as fi, n-as mai fi scris.
Ana sa sti ca preconceptiile (eu asa le spun) nu au legatura cu D-zeu.
Uite aici un pastor pentiocostal la o biserica Ortodoxa predicand impreuna cu un preot ortodox, iubitori de D-zeu, oameni ai Lui D-zeu. Poate ai vazut-o deoarece este de cateva luni.
Partea 1
http://www.youtube.com/watch?v=gGNCVOVihek
2
http://www.youtube.com/watch?v=E1zp9...eature=related
...
si ultima parte o ruga adusa de crestini
http://www.youtube.com/watch?v=Aj_Iv...eature=related
Reply With Quote
  #507  
Vechi 17.02.2010, 08:38:49
stefanna stefanna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2009
Mesaje: 1
Smile

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
de unde ragi concluzia ca suntem nervosi ? demonstrezi inca o data ca nu doar nu vezi dar nici nu vei sa vezi decit deformat .cind ma defaimi pe mine ca persoana ma voi smeri si nu-ti voi raspunde dar daca te legi de credinta mea te dau de pamant asta nu-ti permit sa-mi defaimi credinta si biserica meape care ai parasito din vointa ta libera .nu te deranjez daca nu ma deranjezi.poti sa faci ce vrei dar nu mi tavali prin noroi credinta doar ca nu sunt deacord cu tine. nici Mantuitorul nu la salvat pe iuda cand sa spinzurat daca asta a fost decizia lui de aceea nici eu nu sunt de acord cu tine dar nu incerc sa te opresc sa faci ce vrei are cine sa te judece .nu te urasc pentru alegerea ta dar nu te astepta sa te iubesc caci nu-mi aduci mantuire daca teas iubi ci vei cauta sa ma pierzi tiam dat citeva versete care te contrzic in alegere si teai isterizat specific sectarilor care, cind li se inchide gura si demonstreaza greseala spun ca mam enervat.pardon
heloooo,,,,,,,,,cine judeca va fi judecat,,,,,,rabdarea,credinta,,respectarea celor din noul testament si lumina din noi ne mantuieste,,,nu cladirea bisericii sau cultul,,,,,trebuie sa IUBIM si pe dusmanii nostri,,este scris in lege,,,,,,,,degeaba prorocesti si faci minuni in numele lui ,,fara dragoste esti mort,,,,,ca si crestin trebuie sa avem indelunga rabdare,,scrie clar in biblie ca vor exista partide si religii,,asta pt ca fiecare intelege in felul lui sau pur si simplu isi largesc calea ducand spre prapastie si pieire,,,dar va veni o zi cand ne vom ascunde pt a e ruga toti impreuna fara sa ne uitam la celalalt care are o alta religie dar acelasi mantuitor........lumina si binecuvantare
Reply With Quote
  #508  
Vechi 17.02.2010, 09:35:59
ghedeon
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
chiar daca zice Iisus ca cine va crede si se va boteza se va mantui nu ineamna ca e deajuns tot domnul zice "nu tot cel ce va zice doamne se va mantui ci numai cel ce va face faptele de mantuire. copii nu raspund ei ci parintii de educatia lor .de cei ce se ratacesc vor da socoteala si parintii ca nu iau educat si incredinta in care au fost botezati de asemenea si nasii de botez care devin parinti duhovnicesti si au datoria sa vegheze la educatia lor . nu scrie nicaieri in scriptura ca trebuie sa fii matur sau la o anumita virsta.e normal ca petru sa zica asa dar trebuie vazut si cui se refera ? citatele nu se scot din context si folosit dupa bunul plac .si sectarii isi educa copii in credinta lor sii boteaza in aceesi nui lasa sa caute singuri unde vor sa se duca iar daca ei se reboteza dupa ceparasesc biserica isi cauta dovezi ratacirii lor .unde e istoria de 2000 de ani a sectarilor? in america? acum sau trezit unii hristosi mincinosi sa rastalmacesca scripturile spre a lor pirzare. da acesta e adevarul descoperit de domnul Iisus si la descoperit noua de aceea trebuie sa fim atenti caci lupi in pieii de oaie vin de peste tot sa ne insele si pe cei drepti sa piarda de este cu putinta.cititi ce zice Iisus "ca se va arata pe cer semnul crucii si vor plange toate neamurile "
Citesti numai jumatate de verset, si tragi concluzii pripite. Versetul care ai incercat sa il citezi e din Marcu 16:16 care spune "Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi". dupa cum vezi cel ce nu crede va fi osandit, nu cel ce nu se boteaza...
Daca zici ca parintii sunt trasi la raspundere pt copii lor zi-mi si mie de ce in Sfanta Scriptura nu se intampla asta? Iti dau 2 exemple concrete, Lot si David. Pavel se refera la Lot ca "neprihanitul Lot", insa stim f bine ca familia lui a fost dezastru, fetele lui erau niste......David a avut o relatie extraordinara cu Dumnezeu,era prietenul lui Dumnezeu insa si in cazul lui o parte din copii au fost vai de ei....
Dumnezeu spune ca fiecare va da socoteala pt pacatele lui
Reply With Quote
  #509  
Vechi 17.02.2010, 09:49:40
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Ana sa sti ca preconceptiile (eu asa le spun) nu au legatura cu D-zeu.
Uite aici un pastor pentiocostal la o biserica Ortodoxa predicand impreuna cu un preot ortodox, iubitori de D-zeu, oameni ai Lui D-zeu. Poate ai vazut-o deoarece este de cateva luni.
Partea 1
http://www.youtube.com/watch?v=gGNCVOVihek
2
http://www.youtube.com/watch?v=E1zp9...eature=related
...
si ultima parte o ruga adusa de crestini
http://www.youtube.com/watch?v=Aj_Iv...eature=related
nu cred in ecumenism. nu am idei preconcepute. din pacate pentru tine, cred in ortodoxsim. diavolul nu doarme, maine poate sa ia alt preot care sa slujeasca langa un martor al lui iehova, sau cu vreun pucios, sau musulman, etc. drumul catre iad este pavat cu bune intentii.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #510  
Vechi 17.02.2010, 13:04:07
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Ana sa sti ca preconceptiile (eu asa le spun) nu au legatura cu D-zeu.
Uite aici un pastor pentiocostal la o biserica Ortodoxa predicand impreuna cu un preot ortodox, iubitori de D-zeu, oameni ai Lui D-zeu. Poate ai vazut-o deoarece este de cateva luni.
Partea 1
http://www.youtube.com/watch?v=gGNCVOVihek
2
http://www.youtube.com/watch?v=E1zp9...eature=related
...
si ultima parte o ruga adusa de crestini
http://www.youtube.com/watch?v=Aj_Iv...eature=related
Urite imagini.Nu exista nimic mai urit decat asta, sa sada adevarul cu minciuna si cele sfinte cu cele spurcate.Asta e un pacat mare, sa primesti pe eretici in biserica si sa-i lasi sa vorbeasca, preotul acela ar trebui caterisit.Nu are ce cauta minciuna si spurcaciunea in Biserica lui Hristos.Canoanele Bisericii interzic comuniunea cu ereticii de orice fel: rugaciune, predica , taine ,etc.Aceasta este un lucru urit.Caci ce intovarasire are Hristos cu Veliar, si adevarul cu minciuna?

Citat:
În prealabil postat de mc2009 Vezi mesajul
Sfintele Canoane, în întregul lor, interzic nu doar coliturghisirile și rugăciunile în comun în biserici, ci și simplele rugăciuni în comun în spații private. Poziția severă a Bisericii vis-a-vis de eretici provine dintr-o adevărată iubire și dintr-un sincer interes pentru mântuirea lor și dintr-o grijă pastorală ca nu cumva credincioșii să fie atrași în vreo erezie. Cine iubește, arată adevărul, nu-l lasă pe celălalt în minciună; altfel, iubirea, concordia și pacea cu el sunt prefăcute și false.

De aici: http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...erica-greciei/

Last edited by Danut7; 17.02.2010 at 13:07:06.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudinea ortodoxa fata de oamenii de alte culte religioase PetruD Morala Crestina 947 03.02.2013 10:31:35
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte beliver Secte si culte 145 30.04.2010 18:06:16
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 02:20:05