Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.05.2010, 14:01:20
Unknown's Avatar
Unknown Unknown is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Sora Andrusca se poate sa ma dai asa, elegant, afara de pe forum?

Pai eu imi fac drum pe aici pentru ca imi place forumul.
Imi place intre ortodocsi, asta e.

Stii NP sunt mai incisivi, mai „rai” mai duri, stiu tehnici sa intepe pana la ficat.
Ortodocsii, cei adevarati, sunt mai smeriti si mai calzi. Unii si cand vor sa fie rai nu prea le iese la socoteala.

Tu insa din punctul asta de vedere esti o veritabila NP. Ai trece cu succes orice examen in domeniu.


Vezi tu, la o anumita varsta toate sunt in alb si negru: ori lugu lugu ori decapitat.
Se mai poate totusi trai si intr-o stare mai de mijloc asa...

Chiar fara sa fiu de acord cu tine respect pozitia ta, chiar daca vorbesc frumos de biserica mea nu arunc cu noroi pe a ta, stii, chestii dintr-astea.

Eu despre asa ceva vorbeam, ca si un utilizator necunoscut in postarea de mai sus
Sunteti un simpatic draga domnule, chiar sunteti :)

Dar si dumneavoastra alimentati... discutiile astea, care pana la urma, cu "intepaturile" lor, fine sau badarane, de ambele parti, nu sunt constructive deloc.
__________________
"Dragostea îndelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandește raul. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata." (Corinteni I-13)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.05.2010, 21:27:32
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit ecumenism?

Citat:
În prealabil postat de Unknown Vezi mesajul
Nu inteleg de ce reiese mereu o oarecare rautate si un atac verbal din discutii, dar mai ales de la crestinii ortodocsi.

Da, sunt oameni de alte religii care ispitesc, care tulbura, dar poate si ei cauta ceva ce nu au gasit inca. Poate de asta sunt aici. Poate de asta pun intrebari sau provoaca discutii. Au fost atei, au fost pacatosi cu pacate mari sau mici care L-au gasit pe Hristos pentru ca L-au cautat. Din prigonitori si batjocoritori de credinta, au ajuns Sfinti.

Nu ne spune mereu Dumnezeu despre dragoste? Despre iubirea aproapelui? Nu ne vorbesc Sfintii Parinti in special despre iubirea vrajmasului? Ca este usor sa iubesti o persoana buna si care ti se pare tie ca este corecta, dar nu inseamna doar asta dragoste.

Exista un dialog, in care fiecare isi exprima parerile. Putem sa ne folosim de el. Daca ceva ne deranjeaza putem noi, cel putin ca si crestini ortodocsi ori sa aplanam conflictul, ori sa parasim discutia.

Daca se spune ca fiecare o sa fie judecat in legea in care a fost gasit, de ce judecam noi in locul lui Dumnezeu, sau criticam? Nu este rolul nostru. Dumnezeu ne-a facut cu si din dragoste, asta trebuie sa dam mai departe.

Sunt sfinti care erau atat de plini de dragoste incat se rugau si pentru diavoli, dar noi ce facem?

Nu spun ca trebuie ploconit cineva anume, sau ridicat in slavi, ca pana la urma nu trebuie sa "aruncam margaritarele la porci", dar totusi, parca rabdarea si dragostea de om ne prinde mai bine, ne "sade" mai bine cu ea. Pentru ca nu stim noi cum lucreaza Dumnezeu cu fiecare.

Va doresc o zi frumoasa tuturor.
ne iertati! aveti perfecta dreptate, dar in general atitudinea dumneavoastra e corecta daca e aplicata unui nestiutor, nu unuia care staruie. nu uitati ce corectie a aplicat Sf. Nicolae lui Arie atat de insistent in erezia sa. Lipsa de reactie nu e potrivita pentru ca e interpretata cu altceva , dupa cum se vede din discutiile purtate cu ei.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.05.2010, 21:44:00
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin_ Vezi mesajul
nu uitati ce corectie a aplicat Sf. Nicolae lui Arie atat de insistent in erezia sa.
Mama ce palme ai mai imparti in stanga si in dreapta
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.05.2010, 21:55:04
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Mama ce palme ai mai imparti in stanga si in dreapta
poftim!
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/201...ta/#more-16678
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.05.2010, 22:38:03
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin_ Vezi mesajul
Cat de frumos....mi-au dat lacrimile spre final!

Cat poate fi de frumoasa Ortodoxia, si cat imi e de dor de Manastirile din Moldova!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.05.2010, 22:47:02
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Cat de frumos....mi-au dat lacrimile spre final!

Cat poate fi de frumoasa Ortodoxia, si cat imi e de dor de Manastirile din Moldova!
:))) pai si ce mai stai, sus pe cal si da-i bice!..te asteapta aia cu agroturismul ca pe piinea calda cu masina la scara

..intradevar este frumos dar prea s-au comercializat. Toti stau cu ochii numai dupa bani
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.05.2010, 22:58:55
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
:))) pai si ce mai stai, sus pe cal si da-i bice!..te asteapta aia cu agroturismul ca pe piinea calda cu masina la scara

..intradevar este frumos dar prea s-au comercializat. Toti stau cu ochii numai dupa bani
As da bice, si inca ce bice...dar din pacate nu totul tine de bici!

Imi pare rau Andrei, imi place cum gandesti in general (dar nu chiar tot generalul )...dar ai totusi o tendinta de a generaliza totul la modul asta trist, pe cand lucrurile nu sunt chiar asa.

Nu zic, putem intalni de toate, dar eu cred ca faci un pacat privind lucrurile numai asa, si imbracandu-le numai in perspectiva aceasta...

Ce frumos a spus preotul Dinu " Nu venim la Biserica pentru oameni!"...si exact asa e, eu cand vorbesc de Manastirile noastre dragi, nu ma gandesc la evaluarea calugarilor, sau a mirenilor...ci la atmsofera care e deasupra tuturor acestor lucruri...si unde as putea sta pe o banca, si sa imi fie destul.

Nu vreau cadouri, nu vreau preturi mici, nu imi trebuie zambete, sau mangaieri pe cap...ci doar locul plin de sfintenie, si atat.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.05.2010, 23:06:21
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
As da bice, si inca ce bice...dar din pacate nu totul tine de bici!

Imi pare rau Andrei, imi place cum gandesti in general (dar nu chiar tot generalul )...dar ai totusi o tendinta de a generaliza totul la modul asta trist, pe cand lucrurile nu sunt chiar asa.

Nu zic, putem intalni de toate, dar eu cred ca faci un pacat privind lucrurile numai asa, si imbracandu-le numai in perspectiva aceasta...

Ce frumos a spus preotul Dinu " Nu venim la Biserica pentru oameni!"...si exact asa e, eu cand vorbesc de Manastirile noastre dragi, nu ma gandesc la evaluarea calugarilor, sau a mirenilor...ci la atmsofera care e deasupra tuturor acestor lucruri...si unde as putea sta pe o banca, si sa imi fie destul.

Nu vreau cadouri, nu vreau preturi mici, nu imi trebuie zambete, sau mangaieri pe cap...ci doar locul plin de sfintenie, si atat.
Binenteles draga ca asa este cum spui tu, mai glumeam si eu printre lacrimi :)..este intradevar minunat acolo insa lucrurile trebuie puse si in perspectiva realitatii, si pastrarea trezviei asupra faptului ca nu totul este asa cum se prezinta acolo pentru vizitatorii scandinavi avizi de bancute linistite, apa de izvor si floricele la ferestre
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.05.2010, 23:14:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Ce m-a deranjat mult este faptul ca la unele biserici nu primeau haine( si bune pe deasupra) iar culmea enervarii a constituit-o faptul ca cereau ( cu o voce smerita, lucrata, parca pentru filmari, unde lumina cadea artistic pe obrazul parintelui X ca intr-un OstrovII) sa ducem bani daca se poate, ca sunt cei mai necesari, si nu se accepta haine,si spunea asta facind ochii mici , adus usor din spate , de parca era in dureri..circul asta enerveaza, intelegi
Nici macar nu m-au lasat sa le las sacii la poarta bisericii de parca hainele erau ciumate, si atunci m-am enervat si le-am dat ciungilor si tiganilor de pe la poarta pentru ei si copii.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.05.2010, 23:35:34
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Binenteles draga ca asa este cum spui tu, mai glumeam si eu printre lacrimi :)..este intradevar minunat acolo insa lucrurile trebuie puse si in perspectiva realitatii, si pastrarea trezviei asupra faptului ca nu totul este asa cum se prezinta acolo pentru vizitatorii scandinavi avizi de bancute linistite, apa de izvor si floricele la ferestre
Da, bineinteles ca este si cum spui tu, si chiar observ ca ai o imagine obiectiva asupra atmosferei scandinave, insa eu nu vorbeam de bancutele, lebedele si floricelele de pe la ferestrele de aici....ci tocmai despre bancutele de la Manastirile din Moldova, pe care le-am vizitat eu cu picioarele mele, si nu prin vise....deci exact din perspectiva realitatii.
Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ce m-a deranjat mult este faptul ca la unele biserici nu primeau haine( si bune pe deasupra) iar culmea enervarii a constituit-o faptul ca cereau ( cu o voce smerita, lucrata, parca pentru filmari, unde lumina cadea artistic pe obrazul parintelui X ca intr-un OstrovII) sa ducem bani daca se poate, ca sunt cei mai necesari, si nu se accepta haine,si spunea asta facind ochii mici , adus usor din spate , de parca era in dureri..circul asta enerveaza, intelegi
Nici macar nu m-au lasat sa le las sacii la poarta bisericii de parca hainele erau ciumate, si atunci m-am enervat si le-am dat ciungilor si tiganilor de pe la poarta pentru ei si copii.
Aici parca ar cam parea o transpunere a imaginilor de prin filme, asupra realitatii...deci!!

Si pana la urma nu asta era ideea, sa faci milostenie? Eu zic ca lucrurile s-au aranjat foarte bine, cu nervi ce-i drept...dar asta e alta poveste.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Prietenie ovidiu b. Generalitati 30 14.05.2012 15:50:55
Renuntarea la prietenie IonelaC Generalitati 20 23.06.2011 19:54:32
Despre prietenie mirela1990 Generalitati 42 24.03.2011 09:28:46
prietenie aida975 Umanitare 10 14.02.2010 03:12:08
Despre prietenie si dragoste 14carol06 Generalitati 17 16.02.2009 00:22:45