Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.11.2010, 21:38:33
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit ROCK-ul !! = ''Satanism'' =))

Vad peste tot o conceptie gresita fata de rock , cum ca ar fi o muzica diabolica , ca ar fi satanist .Eu ascult rock de 4 ani de la alternativ ,pana la heavy metal .si hardcore si nu as asculta alt fel de ,muzica pt nimic in lume.Este muzica in care ma regasesc.Si despre manele ,este o muzica de rahat ,(Numai dusmani ,bani, femei ,bautura )astea sunt subiectele lor de a compune o ''melodie''

Ascult si trupe mai dark (Slipknot,Disturbed ,Bullet for my valentine) da asta nu inseamna ca sunt satanist ,cred in Iisus Hristos,cred in Dumnezeu si dupa parera mea rock ul si lucrurile Sfinte nu ar trebui amestecate cum fac multi tineri de seama mea care cred ca daca asculti rock tre sa te indepartezi de Dumnezeu .

Sper ca nu o sa ard in iad doar pt ca ascult rock,dupa conceptia altora. Poate sunt pe aici oameni care asculta rock,m as bucura .numai bine Astept pareri ,contra sau pro
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)

Last edited by Templier Knight; 27.11.2010 at 21:41:58.
  #2  
Vechi 27.11.2010, 21:43:04
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Vad peste tot o conceptie gresita fata de rock , cum ca ar fi o muzica diabolica , ca ar fi satanist .Eu ascult rock de 4 ani de la alternativ ,pana la heavy metal .si hardcore si nu as asculta alt fel de ,muzica pt nimic in lume.Este muzica in care ma regasesc.Si despre manele ,este o muzica de rahat ,(Numai dusmani ,bani, femei ,bautura )astea sunt subiectele lor de a compune o ''melodie''

Ascult si trupe mai dark (Slipknot,Disturbed ,Bullet for my valentine) da asta nu inseamna ca sunt satanist ,cred in Iisus Hristos,cred in Dumnezeu si dupa parera mea rock ul si lucrurile Sfinte nu ar trebui amestecate cum fac multi tineri de seama mea care cred ca daca asculti rock tre sa te indepartezi de Dumnezeu .

Sper ca nu o sa ard in iad doar pt ca ascult rock,dupa conceptia altora. Poate sunt pe aici oameni care asculta rock,m as bucura .numai bine
Nimic nu este necurat decat pentru cel care are ochiul necurat (ap Pavel)
Si tot de la apostol: Nimic nu este interzis,dar nu toate ne sunt de folos .
Fa ce iti dicteaza inima ! Caci Dumnezeu are cu fiecare din noi planul Sau
  #3  
Vechi 27.11.2010, 21:51:10
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Parerea ta ..

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Nimic nu este necurat decat pentru cel care are ochiul necurat (ap Pavel)
Si tot de la apostol: Nimic nu este interzis,dar nu toate ne sunt de folos .
Fa ce iti dicteaza inima ! Caci Dumnezeu are cu fiecare din noi planul Sau
oricum Biserica Ortodoxa nu vede prea ingaduitor acest gen de muzica , ce sa i faci oricum ma asteptam la pareri contra :))
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
  #4  
Vechi 27.11.2010, 21:52:31
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
oricum Biserica Ortodoxa nu vede prea ingaduitor acest gen de muzica , ce sa i faci oricum ma asteptam la pareri contra :))
Stai linistit,o sa apara acusi parerile contra.
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
  #5  
Vechi 01.12.2010, 15:55:46
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
oricum Biserica Ortodoxa nu vede prea ingaduitor acest gen de muzica , ce sa i faci oricum ma asteptam la pareri contra :))
Viziunea Bisericii Ortodoxe asupra rocku-lui sau viziunea ei asupra unui lucru in general nu este alcatuita din barfa babelor, asta ca sa o spunem direct !:)Eu consider ca muzica rock nu este un pacat ci mesajul pe care il transmite este un pacat...Pacat ar fi atunci cand te-ai sinucide din aceste cauze sau te-ai taia cu lama, etc...Nu cred asta doar pt ca si eu ascult muzica dar eu cred ca gandesc foarte corect in aceasta privinta.Sunt multi care se regasesc in aceasta muzica, sunt multi pe care il linisteste aceasta muzica, etc deci nu cred ca este un pacat atata timp cat primesti mesajul ca atare . Sfantul Maxim Marturisitorul spune ca pacatul este un mod de existenta "impotriva" existentei, contra naturii, deoarece fragmenteaza si corupe natura, deci eu cred ca o banala melodie rock nu este un pacat ... (pt cei care doar asculta acea melodie :D)
  #6  
Vechi 01.12.2010, 21:39:44
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
oricum Biserica Ortodoxa nu vede prea ingaduitor acest gen de muzica , ce sa i faci oricum ma asteptam la pareri contra :))
biserica ortodoxa vede cu ochi buni numai cum se vand-cumpara parohiile, examenele, cum sa puna mai repde de o catedrala gigantica si inutila (si amarastenii mor de foame) si cum sa defriseze padurile din domeniile proprii.


stai linistit, pe langa marii capi ai BOR esti un heruvim. datoria ta e doar sa iubesti . atat.
  #7  
Vechi 01.12.2010, 21:45:29
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Biserica Ortodoxa trebuie sa le faca pe toate,trebuie sa ne dea de mancare ,trebuie sa fie de acord cu toate pasarile ce ne trec noua prin cap.Daca suntem saraci Biserica e de vina ca isi face ditamai catedrala,daca se implica in politica ,nu e bine ,ce sa caute patriarhul acolo.Orice ar face Bisrica ne sta doar in cap si nu ne lasa sa ne facem de cap.Asa-i?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
  #8  
Vechi 01.12.2010, 22:36:03
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa trebuie sa le faca pe toate,trebuie sa ne dea de mancare ,trebuie sa fie de acord cu toate pasarile ce ne trec noua prin cap.Daca suntem saraci Biserica e de vina ca isi face ditamai catedrala,daca se implica in politica ,nu e bine ,ce sa caute patriarhul acolo.Orice ar face Bisrica ne sta doar in cap si nu ne lasa sa ne facem de cap.Asa-i?

ba nu-mi sta deloc in cap, ca oricum fac ce consider eu ca e corect si decent.

ce ma deranjeaza e ca au pretentia ca din bugetul de stat sa fie platite salariile preotilor (indiferent ca cei care contribuie pot avea sute de confesiuni diferite), sa fie ridicata catedrala cand nu are decat rostul de a inghiti bani care ar putea ajuta sute de crestini in nevoie, si sa le retrocedeze statul roman miile de hectare pt care oricum nu au platit impozit vreodata.
Biserica Ortodoxa Romana este una dintre cele mai corupte si tupeiste. si va mai mirati pe aici ca de ce este atata lume smintita si necredincioasa. fix de aia, ca nu mai exista modele de urmat. vai mama lor cat vor plati toti acesti grasi ce dovedesc lumii ca religia cretina este in pragul falimentului.
prostimea nu are absolut nici o vina.
  #9  
Vechi 02.12.2010, 09:00:44
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Multi metalisti si rockeri care se dau satanisti doar iau o fatada de oameni foarte rai.
http://dexonline.ro/definitie/teribilism
Parerea mea.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
  #10  
Vechi 01.12.2010, 21:51:56
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu_rationez Vezi mesajul
biserica ortodoxa vede cu ochi buni numai cum se vand-cumpara parohiile, examenele, cum sa puna mai repde de o catedrala gigantica si inutila (si amarastenii mor de foame) si cum sa defriseze padurile din domeniile proprii.
Nu neg ca sunt si astfel de lucruri prezente, dar Ortodoxia nu se rezuma la cele mentionate de tine. Dar pana una alta, tema pe acest topic e despre muzica rock.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Demoness of the rock florin.oltean75 Alte Religii 4 08.10.2011 12:40:57
Este pacat sa ascultam Rock? redandrei90 Generalitati 365 09.07.2010 15:08:36