Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 24.02.2010, 07:10:10
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Ignorati acest mesaj, va rog.
__________________
User vechi: scrabble.

Last edited by hmiron; 24.02.2010 at 07:12:37.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 24.02.2010, 09:14:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit HotNews

http://www.hotnews.ro/stiri-esential...epe-august.htm
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #83  
Vechi 24.02.2010, 09:42:23
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Oamenii nu au ce manca in jurul lor si ierarhii nostri ridica monstri. Pe zi ce trece ma ingrijorez tot mai mult in privinta conducerii BOR. Sa ne ajute Dumnezeu, caci, vorba Parintelui Parvu, traim vremurile din urma.

Eu cred ca aceasta catedrala nu va fi terminata niciodata, dar om vedea. Si... sunt curios daca firmele de arhitectura si constructii sunt alese din Romania sau de afara...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 24.02.2010, 10:09:33
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Cei care fac anumite fapte (catedrale, etc) isi vad de ale lor, iar noi... in loc sa ne vedem de ale noastre, vedem tot de ale lor.
Nu este bine... ne umplem de pacate pentru lucruri pe care oricum nu le putem schimba.

Biserica nu va fi biruita nici macar de portile iadului, cu atat mai putin de noi insine, cei ce ne straduim a ramane in ea.
Oricat "ne'am stradui noi sa o daramam", prin faptele noastre, ea va ramane curata si sfintitoare !


Sa nu ne umplem de judecata, caci ajungem sa nu ne mai diferentiem cu nimic de cei pe care ii judecam.

P.S. Sunt de acord cu voi, in inima mea.
Dar hai sa ne vedem de ale noastre, sa dobandim harului Duhului Sfant.
Intre ierarhi sunt si sfinti, nu va indoiti de asta. Domnul este cu ei, asa ca aveti pace.

Va recomand un articol mult drag inimii mele, scris de Contantin Noica: Bisericutele noastre

"Recitesc, la capatul calatoriei: "Sunt incantatoare bisericutele acestea ale Bucovinei.." si ma cuprinde revolta. Cum, asta e impresia rezumativa, asta sa fie exclamatia finala fata de tot ce ti-a trecut pe dinaintea ochilor, cand cercetezi intaia oara Bucovina? Exclamatia e a unui strain. A unui strain din Apusul catedralelor si al gigantescului de factura gotica. E treaba lui, la urma urmelor, daca pierde masura adevarata a lucrurilor si califica pe numele lor mic infaptuiri mari ale trecutului romanesc"
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #85  
Vechi 24.02.2010, 11:26:19
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Frumos articolul de mai sus.Cu ani in urma am citit o carte despre (nu spun caci voi produce un "tsunami" si nu e ceea ce doresc) in care spunea ca daca in trecut si-au dedicat viata la constructia de catedrale,acum vor sa construiasca altele mai bune-Catedrale ale Sufletului.
Intr-adevar,ne mor sfintii...si noi cu ei.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 24.02.2010, 11:53:20
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Frumos articolul de mai sus. Cu ani in urma am citit o carte despre (nu spun caci voi produce un "tsunami" si nu e ceea ce doresc) in care spunea ca daca in trecut si-au dedicat viata la constructia de catedrale, acum vor sa construiasca altele mai bune - Catedrale ale Sufletului. Intr-adevar, "ne mor sfintii... si noi cu ei".
Si parintele meu imi spune ca "nu mai e vremea de a inalta ziduri de piatra, precum odinioara, ci de a inalta ziduri interioare".

Sa ne zidim in liniste si tacere catedrala inimii si a mintii, iar in ea sa domneasca Hristos.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #87  
Vechi 24.02.2010, 12:54:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mariusica Vezi mesajul
crezi ca francezii aveau ganduri mai bune cand s-a construit Luvre-ul?
dar de ce sa avem si noi obiective turistice adevarate?
ne laudam cu manastirile din moldova.
ce crezi ca gandeau taranii cand li se mareau birurile pentru construirea lor?
Nu se compara kitsch -ul asta de proiect (nu ma refer doar la arhitectura ci in ansablu si conceptie, utilitate, design interior, cost) cu Luvre sau manastirile din Moldova.

Asta daca nu cumva vom integra candva monitoarele LCD in peisajul duhovnicesc ortodox.

Si uite asa, in loc sa stam acasa sa vedem Liturghia la tv, vom merge la biserica ca sa o vedem. Tot la tv.

Si in loc de picturi pe biserici vom avea ecrane gigantice care vor rula slideshow -uri cu colectii de icoane.

Perfect duhovnicesc, asta va face pe multi sa se converteasca la ortodoxie si nu vor mai zice ca avem un cult depasit.

Si mai radem de protestanti..
Reply With Quote
  #88  
Vechi 24.02.2010, 13:12:45
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu se compara kitsch -ul asta de proiect (nu ma refer doar la arhitectura ci in ansablu si conceptie, utilitate, design interior, cost) cu Luvre sau manastirile din Moldova.

Asta daca nu cumva vom integra candva monitoarele LCD in peisajul duhovnicesc ortodox.

Si uite asa, in loc sa stam acasa sa vedem Liturghia la tv, vom merge la biserica ca sa o vedem. Tot la tv.

Si in loc de picturi pe biserici vom avea ecrane gigantice care vor rula slideshow -uri cu colectii de icoane.

Perfect duhovnicesc, asta va face pe multi sa se converteasca la ortodoxie si nu vor mai zice ca avem un cult depasit.

Si mai radem de protestanti..
Eu am spus prima data pe acest post ca nu stiu exect care este actualul proiect.
Dar ca trebuie sa avem o astfel de catedrala.
O catedrala impunatoare, care sa un stil romanesc.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 24.02.2010, 14:10:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Patriarhia Romana va lansa cat de curand un site catedralaneamului . Pana atunci va propun ceva interesant : http://www.catedrala.ro/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #90  
Vechi 24.02.2010, 14:42:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cei care fac anumite fapte (catedrale, etc) isi vad de ale lor, iar noi... in loc sa ne vedem de ale noastre, vedem tot de ale lor.
Nu este bine... ne umplem de pacate pentru lucruri pe care oricum nu le putem schimba.
Ne vedem si de ale noastre, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fim ignoranti la ce se intampla in jur. Trebuie sa ne pese, sa ne spunem parerea. Poate ca mai-marii nostri fac o greseala, e de datoria noastra sa le atragem atentia.

Deci unde e pacatul?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catedrala Mantuirii Neamului pentru ce? Robertworld Generalitati 320 02.11.2011 22:22:26
Catedrala Mantuirii Neamului adrian_ortodox Intrebari utilizatori 3 22.08.2011 22:35:00
Catedrala Mantuirii Neamului anavictoria Biserica Ortodoxa Romana 19 25.02.2010 23:42:41