Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.12.2007, 08:59:57
daniel7 daniel7 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2007
Mesaje: 6
Implicit

Dar oare Hristos nu a venit pentru pacatosi, nu s-a "aruncat" in mijlocul lor nu lor lea aratat iunirea Lui, prin jertfa sa? Oare nu trebuie sa ii iertam si noi pe pacatosi si sa ii iubim, oare ce arma avem impotriva lor lor decat iubirea si iertarea? suntem noi oare atat de indumnezeiti astfel incat sa ii putem judeca pe alti, ca nu au inteles lafel ca noi Cuvantul Lui Hristos? iti propun un test: uitete in jur la tineri ortodoxi ce abordare au fata de credinta si de pocainta, sunt dezorientati total, in scimb cei catolici sunt altfel se simte imlicarea biserici in viata lor le da o anumita invatatura decand sunt mici si ii ajuta pe parinti li se ofera jprijin moral in cresterea copilului, fapt pentru care societatea nu are un impact atat de dur asupra lor, eu nu am auzit un catolic din cat cunosc sa injurea sau sa dracuie, sau sa faca pocait pe celalan de lanca iel in semn de ironie ca merg la biserica, in scimb da pentru protestanti am o anumita retinere pentru ca decug la metode de ademenire a celorlanti oferindule parti materiale cea ce nu este bine, ei bine catolici nu fac asta, ei ofera intelegere iubire pentru toti oameni chiar daca sunt pagani sau crestini, iubirea ii aduce la olalta pe oameni, ce alt ceva ar putea sa ofere o biserica unui pagan pentru increstinarea sa decat iubirea sa. nu poti merge la o biserica care iti aduce numai critici, trebuie sa ii dai si intelegere pentru religia de care apartine, ca daca se nastiea intr-o familie de ortodoxii sigur era ortodox. asa nu are nici o vina pentru ca apartine unei alte religi> ii iertam pentru asta si ii iubim. Invatatura Lui Hristos dar asta nea invatat nu " iarta si iubeste" "nu judeca pe aproapele tau ca a gresit ca asa vei vi judecat si tu pentu grejelile tale" parca asa era si cea lanta verseta?????? hai sa mai ascultam o data cuvantul Lui Hristos si sa vedem ce ne spune!!!!:) un singur lucru ma deranjasa la catolici ca se numesc "singura si adevarata baiserica Catolica a Lui Cristos" nu admite faptul sa este o biserica apostoleasca! in rest nu am nimic cu ei! sunt asemeni noua!:)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.12.2007, 10:18:12
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule daniel7, poi se pare ca dumneata ei fi catolic sau ai mare dragoste de catolici, foarte bine, n-ai decat sa-i iubeshti cat vrei, shi ii iubeshte shi biserica ortodocsa, dar eu trebuie sa-mi fac datoria sa le reamintesc la catolici, ca biserica lor nu se afla in adevar, nu fiindca i-a scos cineva, ci au plecat ei in momentul in care au inceput sa aiba diferite idei personale prin care au schimbat predaniile shi nu le-au mai tzinut asha cum au fost date... deci daca ei au plecat, shi s-au despartzit ce sa le fac eu, aia inseamna ca noi nu-i iubim? ba, ii iubim ca oameni dar nu vream sa ne unim cu schimbarea invatzaturilor shi predaniilor pe care ei le-au facut... deci daniele? ai acuma vor ca noi sa ne unim cu ei din iubire... poi in iubire suntem gata unitzi, dar nu in invatzaturi, shi in predanii, shi nici in pocaintza shi mea culpa pe care ei ar fi trebuit sa o faca inainte de a dori sa se intoarca la ortodocsie... adica la singura biserica a lui Hristos... asta nu inseamna ca eu ash fi mai credincios sau mai bun ca un eretic sau pagan, nici pedeparte, dar shi eu shi altzii avem datoria sa mergem ca sa ne mantuim, la acela/aceia care ne mantuie cu adevarat, shi nu la altzii, deci acolo unde se afla calea, adevarul shi viatza, deci chiar daca sunt ortodocs asta nu inseamna ca merg la ortodocsie, ca daca ash fi catolic ar insemna ca merg la ortodocsie, dar asha, fiind ortodocs, tot la ortodocsie trebuie sa merg, deci care e diferentza intre un ortodocs, un catolic shi un pagan sau protestant sau eretic sau amerindian? niciuna, ca totzi ashtia , trebuie sa mergem acolo unde cineva are capacitatea shi puterea shi rabdarea sa ne mantuie, deci? chiar ortodocs fiind la ortodocsie ma duc shi nu in alta parte... ???
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.12.2007, 22:10:46
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Care sunt diferentele intre catolici si ortodocsi?

1. filioque: Ei zic ca Duhul Sfant purcede si de la Tatal si de la Fiul. Aceasta greseala dogmatica este cea mai grea. Sfantul evanghelist Ioan spune ca Duhul Sfant purcede de la Tatal si este trimis in lume prin fiul. (Ioan)

2. suprematia papala: Papa este considerat de ei capul suprem al Bisericii crestine, adica loctiitorul lui Hristos pe pamant! Mai mare decat toti patriarhii! Ceea ce n-a facut Biserica Universala. Mandrie draceasca. Papa se numeste urmasul Sfantului Petru!

3. infaibilitatea papala: Ei zic ca Papa nu poate gresi ca om, in materie de credinta, cand predica el ceea ce iarasi este o dogma noua respinsa de Biserica Ortodoxa

4. purgatoriul: Ei zic ca intre Rai si iad ar fi un foc mare unde sta sufletul cateva sute de ani si se curata, apoi se duce in Rai. Nu scrie in Sfanta Scriptura asa ceva; nu-i prevazuta nicaieri aceasta invatatura.

5. azimile: Ei nu slujesc cu paine dospita, ci cu azime, ca evreii

6. imaculata conceptie: Ei zic ca Maica Domnului ar fi nascuta de la Duhul Sfant. Nu-i adevarat. Este nascuta in chip firesc din dumnezeiestii Parinti, Ioachim si Ana, ca rod al rugaciunii.

7. substantialitatea: La sfintirea Sfintelor Daruri catolicii nu fac rugaciunea de invocare a Sfantului Duh, cum facem noi la Sfanta Epicleza. Ei zic ca Darurile se sfintesc singure, cand se zice: Luati mancati... si celelalte. Nu au rugaciunea de pogorare a Duhului Sfant, peste Daruri

8. celibatul preotilor: Preotii catolici nu se casatoresc. Sunt celibatari, impotriva Sinoadelor ecumenice care au hotarat ca preotii de mir sa aiba familie

9. indulgente papale: Alta ratacire. Papei, daca-i dai parale multe, poti sa faci oricate pacate te iarta, te dezleaga. Sfintii lor au prea multe fapte bune, n-au ce face cu ele, le da papei, iar el vinde aceste merite prisositoare spre iertarea pacatelor oamenilor care nu au destule fapte bune

10. mirungerea: Catolicii nu miruiesc copii imediat dupa Botez, ci la sapte-opt ani si numai arhiereii ii miruiesc.

Noi avem liturghiile constantinopolitane ale Sfantului Vasile cel Mare, Grigore Dialogul si Sfantul Ioan Gura de Aur, iar catolicii au liturghia romana si cea ambroziana

Fragment din "Ne vorbeste parintele Cleopa", vol.3, p.65, ed. Episcopiei Romanului, 1996

Alte diferente minore:

* Adormirea Maicii Domnului: catolicii zic ca Maica Domnului nu a murit si ca a fost ridicata cu trupul la cer fara a cunoaste moartea;
* contraceptia naturala: catolicii accepta metoda de contraceptie a calendarului;
* evolutia: Papa Ioan Paul al II-lea accepta evolutia (detalii);
* statuile: catolici cinstesc si statuile, se inchina si le saruta ca pe icoane;
* casatoria: la catolici taina casatoriei este administrata de miri, preotul este doar un martor. la noi preotul este cel care face taina

de aici: http://www.credo.ro/catolicism.php
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.12.2007, 14:07:29
body282004 body282004 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.12.2007
Mesaje: 11
Implicit

bravo ovidiu. ai adus argumente despre diferenta intre ortodoxi si catolici.ar trebui sa stie mai multi,preoti sa zica in biserica ce diferente sint la fel si crestini sa zica la cei ce nu stiu.sin in plus catolici de cand sau despartit de ortodoxie nu au mai avut sfinti.fiindca de la ei au plecat duhul sfant si sau indepartat de lumina.ducem mare lipsa de marturisitori,cine stie nu vorbeste,de frica represaliilor,zicea odata 1 sfant ca prin tacere il vindem pe dumnezeu.asa ar trebui sa facem cand 1 sectar zice ca maica domnului nu a fost fecioara sa ii aducem argumente sa o marturism chiar cu pretu vieti.si o palma de o vei lua pentru numele ei maica domnului te va considera marturisitoru ei.
Reply With Quote
Răspunde