Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.03.2013, 14:52:00
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Eu ma opresc dupa "Stiu ca aici este ".
De ce? Știi și unde nu este?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.03.2013, 14:59:09
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
De ce? Știi și unde nu este?
Asta este deja o speculatie, la fel de stangace ca si intrebarea unuia de mai demult : " De ce Sfanta Treime si nu patrime sau mai mult ? ".
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.03.2013, 15:08:05
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De ce speculație? Nu știm că Dumnezeu este pretutindeni?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 05.03.2013, 17:10:46
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
De ce speculație? Nu știm că Dumnezeu este pretutindeni?
Dumnezeu e pretutindeni, Duhul Sfant fiind prezent acolo unde e chemat in duh si adevar, insa nu putem specula despre cum lucreaza el in afara Bisericii, cum se daruieste El oamenilor, ci spunem doar ceea ce stim si am fost incredintati: ca in Biserica te pozitionezi pe calea mantuirii, ca Dumnezeu a binevoit sa ni se daruiasca prin Sfintele Taine, prin har fiind pusi in relatie cu el, aceasta putere spirituala schimbandu-l pe om, innoindu-l, salvandu-l, omeneste vorbind. Alte cai nu ni s-a descoperit, deci nu speculam.

Personal gasesc de-a dreptul frustranta expresia “ramificatia harului” , nu stiu cine a inventat-o. Ma duce cu gandul la stadion si o fumigena aprinsa la peluza. Cei din galerie sunt invaluiti in fum, care se risipeste, in functie de cum bate vantul, ajungand insa putin si prin tribuna. "Harul" nu e nici putere magica, nici fumigena.

Last edited by ioanna; 05.03.2013 at 17:27:59.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 05.03.2013, 17:54:07
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In the very very near future you shall be putt to the test, and then we shall see if you are who you claim to be. Salt of the world? well i tell you the chosen ones are not of your world, and His face shall be turn against all who do not know Him.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 05.03.2013, 18:08:01
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Personal gasesc de-a dreptul frustranta expresia “ramificatia harului” , nu stiu cine a inventat-o.
Și mie îmi displace expresia, și o găsesc improprie. Ea derivă, cred, din concepția catolică privitoare la har, conform căreia este o energie creată. Ca ortodocși înțelegem că harul este nedespărțit de persoana Dumnezeirii, cum ar putea să se ramifice?

P.S. Însă o apropiere relativă de Dumnezeu nu văd de ce n-ar fi posibilă. E evident că unii sunt mai aproape iar alții mai departe, că unii se împărtășesc într-o măsură mai mare de har decât alții, că unii Îl cunosc mai bine, alții mai puțin.

Last edited by N.Priceputu; 05.03.2013 at 18:14:28.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 05.03.2013, 18:17:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Ea derivă, cred, din concepția catolică privitoare la har, conform căreia este o energie creată.
Catolicism dupa ureche, sau "mai mult N ca Priceputu". In care document ati citit dv ca harul ar fi energie creata ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #38  
Vechi 05.03.2013, 18:19:16
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Păi N-ul acela nu e întâmplător pus acolo. N-am citit în vreun document asta. Doar în niște cărți de teologie. Poate n-am înțeles bine, dar așa am înțeles. Nu-i prea târziu să mă lămuriți dvs. ce înțelegeți prin grație.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 05.03.2013, 19:15:14
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un pasaj din manualul de dogmatică pentru seminarii (ortodoxe):

„Ca energie a Duhului Sfânt și ca har al lui Iisus Hristos după făgăduința Sa. «... iată Eu cu voi sunt până la sfârșitul veacului» (Matei 28, 20), harul divin se manifestă, este prezent și lucrează în Biserică, El fiind constitutiv Bisericii, căci Duhul Sfânt ține de Biserică. Aceasta este modalitatea și forma obișnuită și statornică de prezență, manifestare și lucrare a harului, dar nu înseamnă că puterea dumnezeiască e limitată la această formă, în sensul că în afară de Biserică harul n-ar mai putea lucra sau n-ar lucra, căci Dumnezeu poate da harul Său și în afară de Biserică, pentru că «vântul suflă unde vrea» (Ioan 8, 8), dar modul de manifestare și lucrare constantă a harului este în Biserică. (Teologia dogmatică, manual pt. seminariile teologice, Editura Inst. Biblic, 1991, pg. 263)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 05.03.2013, 19:20:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Ca Duhul Sfant opereaza si in afara Bisericii, este o banalitate teologica. E suficient pentru a demonstra acest lucru sa ne gandim la convertiti. Unde se aflau ei inainte de convertire ? Extra Ecclesia. Cine i-a facut pe ei sa se converteasca ? Duhul Sfant. Q.E.D. Ergo: Duhul Sfant opereaza atat in interiorul cat si in afara Bisericii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde