Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.02.2015, 18:26:20
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Pot alege alți nași pentru cununie.
Botezul... Fu-se, fu-se și se du-se.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #42  
Vechi 04.02.2015, 18:46:22
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Am eu o intrebare: copii la ortodocsi, fiind botezati din pruncie, nu ei sunt cei care isi aleg nasii. Daca un botezat considera ca nasii alesi de parintii lui nu au nici o treaba cu educatia lui duhovniceasca poate renunta la ei si sa isi aleaga cumva altii sau este legat de primii indiferent de situatie ?
Eu nu cred ca mi-am mai vazut nasii de la botez. Si de atunci nu mai tin minte nimic :P

Asa ca... macar de s-or lipi aia de cununie, cum a zis Dragos.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 04.02.2015, 18:51:57
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Okie, am inteles, multam Dragos, un dragut ca de obicei. Aaab succes amice la cununie, cand ti-o veni vremea :)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 04.02.2015, 19:37:22
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu am inteles: care este textul magisterial din care sa rezulte ca cineva care este botezat catolic ori luteran, daca ar adera la BOR, ar trebui rebotezat.

Ce s-a reprodus pana acum e un citat dintr-un "Pydalion" aparut la 1800 din cate inteleg. Ma intereseaza canonul (cu numar, anul aparitiei si autoritatea emitenta). Multumesc.
CANONUL 46 AL SFINTILOR APOSTOLI + talcuirea si explicatii:

"Episcopul, sau prezbiterul, ereticesc botez primind, sau jertfă, a se caterisi poruncim. Că ce conglăsuire este lui Hristos cu veliar? Sau ce parte Credinciosului cu necredinciosul? "
Reply With Quote
  #45  
Vechi 04.02.2015, 20:01:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
CANONUL 46 AL SFINTILOR APOSTOLI + talcuirea si explicatii:

"Episcopul, sau prezbiterul, ereticesc botez primind, sau jertfă, a se caterisi poruncim. Că ce conglăsuire este lui Hristos cu veliar? Sau ce parte Credinciosului cu necredinciosul? "
Dar aici, vedem bine, e vorba de altceva. Aici nu spune ca botezul "ereticesc" ar fi invalid, adica nu ar fi botez. Situatia tratata este cu totul alta: e vorba de un episcop sau presbiter catolic care ar primi sa fie "rebotezat" de, sa zicem, penticostali.
Aceasta nu inseamna ca botezul penticostal nu e valid, ci inseamna ca acel preot a ales sa treaca in schisma formala.

In treacat fie spus, caterisirea nici nu mai e utila ca sanctiune, ci doar ca gest public. Fiindca un asemenea preot se plaseaza singur in afara Bisericii, lucru cu mult mai grav decat caterisirea. Caterisirea inseamna reducerea la starea laicala a cuiva care se poate mantui, ca orice laic, pe cand schisma inseamna iesirea cuiva din Trupul Mistic al lui Cristos.

In sfarsit, eu nu sunt tocmai la curent cu aceste "Canoane apostolice", desi desigur ca am auzit de ele. De cand dateaza ele, cine le-a dat, sunt ele normative astazi ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #46  
Vechi 04.02.2015, 20:53:08
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar aici, vedem bine, e vorba de altceva. Aici nu spune ca botezul "ereticesc" ar fi invalid, adica nu ar fi botez.

In sfarsit, eu nu sunt tocmai la curent cu aceste "Canoane apostolice", desi desigur ca am auzit de ele. De cand dateaza ele, cine le-a dat, sunt ele normative astazi ?
-conteaza explicatiile din pidalion

TÂLCUIRE

"Dreptslăvitorii creștini se cuvine a se feri de eretici, și slujirile lor a le urî. Iar mai vârtos însuși ereticii se cuvine a se mustra și a se înțelepți de către episcopi și prezbiteri, doar cumva vor înțelege și se vor întoarce, din rătăcirea lor. Pentru aceasta și canonul acesta rânduiește, că, oricare episcop, sau prezbiter, ar primi ca de drept și adevărat botezul ereticilor sau jertfa ceea ce se proaduce de dânșii, unul ca acesta, poruncim ca să se caterisească. Fiindcă ce conglăsuire are Hristos cu diavolul? Sau ce parte are credinciosul cu cel necredincios?

Că dacă, zic ei, una este soborniceasca biserică, și unul este botezul cel adevărat, cum poate fi adevărat botezul ereticilor, și al schismaticilor, de vreme ce ei nu sunt înlăuntru în biserica cea sobornicească ci s-au rupt dintr-însa prin eres? Iar de este adevărat botezul ereticilor și al schismaticilor, și este adevărat și cel al drept slăvitoarei și al soborniceștii biserici, apoi nu este un botez, precum Pavel strigă, ci două. Care este prea cu necuviință.

Zice încă și Dumnezeiescul Hrisostom (în voroava cea la început, era Cuvântul) „Nu te amăgească pe tine o ascultătorule adunările ereticilor, că au botez dar nu luminare. Și se botează cu trupul, iar cu sufletul nu se luminează.” Ci și Sfântul Leon în epistolia cea către Nichita zice: „Nici un eretic dă sfințenie prin taine.” Iar Ambrosie în cuvântul cel pentru cei ce se catehisesc, zice: „botezul celor rău cinstitori de Dumnezeu, nu sfințește.”

….botezul latinilor este minciunonumit botez. Și pentru aceasta, nici după cuvântul amărunțimei este primit, nici după cuvântul iconomiei. Nu este primit după cuvântul amărunțimei, întâi pentru că sunt eretici. Și cum că latinii sunt eretici nici o trebuință este acum să arătăm, vreo dovadă. Că însuși aceasta, că avem atâta ură, și atât întoarcere, iată atâtea veacuri, despre dânșii, este arătată dovadă, că ca pe niște eretici îi urâm, adică precum și pe arieni, sau pe savelieni, sau pe macedonienii cei luptători de Duh.

Sfântul Marcu al Efesului (în adunarea 25 cea în Florenția) de față a zis așa: Noi pentru nimică alta ne-am dezbinat de Latini, decât pentru că sunt, nu numai shismatici, ci și eretici, pentru aceasta nici se cuvine măcar a ne uni cu dânșii.
- latinii sunt nebotezați, pentru că nu păzesc cele trei afundări la cel ce se botează, precum din început au primit de la sfinții apostoli dreptslăvitoarea biserică. Latinii cei mai- dinainte mai întâi stricând apostolescul botez, întrebuințau turnare, adică puțină apă pe creștetul copilului turnând. Care încă și acum pe la oarecare locuri se lucrează. Iar cei mai mulți cu o legătură de peri de porc, de trei ori aruncă puține picături de apă pe fruntea pruncului. Iar între alte locuri, precum au vestit nouă de acolo întorcându-se la noi oarecine, că puțin bumbac (care fieștecine poate ști câtă apă au ridicat bumbacul) zice, împlântându-l în apă, ung cu acela pe copil, și așa îl botează. Deci, nebotezați sunt Latinii, pentru că nu fac cele trei afundări și scoateri, după apostoleasca predanisire.

Deci latinii, și ca niște eretici botez nu pot da, pentru că au pierdut Darul cel începător desăvârșiri, și pe lângă aceasta, au răsturnat și apostolescul botezul acelor trei afundări.


CANONUL 47 al sfintilor apostoli


Episcopul, sau prezbiterul pe cel ce are botez după adevăr, de-l va boteza din început, sau pe cel spurcat de către cei necinstitori de Dumnezeu, de nu îl va boteza, să se caterisească. Ca unul ce-și bate joc de Crucea, și de Moartea Domnului, și nu osebește pe ierei de către minciunoierei. [Apost: 46, 68; sobor 2: 7; sobor 6: 95, 84; Carhid: 1]
TÂLCUIRE

-daca episcop, sau prezbiter nu ar boteza cu botezul soborniceștii și dreptslăvitoarei biserici pe cel spurcat, adică pe cel botezat de către necinstitorii de Dumnezeu, adică de eretici, să se caterisească. Fiindcă batjocorește Crucea, și Moartea Domnului, rău și cu greșeală socotind, că spurcatul și pângăritul botezul ereticilor, este în închipuirea Crucii și a Morții Domnului, care nu este, și pentru aceasta îl primește pe el, și îl are asemenea cu botezul drept slăvitorilor. Și pe lângă acestea, fiindcă nu osebește pe adevărații iereii dreptslăvitorilor, din mincinoșii iereii ereticilor. Ce deopotrivă pe amândoi ca pe niște adevărați îi primește. Că nici urâtul botez al ereticilor face creștini adevărați pe cei ce întru dânsul se botează, nici hirotonia lor face adevărați ierei pe cei ce se hirotonisesc de dânșii, după apostolescul canon 68. Însă însemnează că, precum am zis, întru închipuirea Crucii și a Morții Domnului se face Sfântul Botez. Că zice Pavel: ,,Câți în Hristos ne-am botezat, întru Moartea lui ne-am botezat. Și împreună cu dânsul dar ne-am îngropat prin botez întru moarte” (Romani 6: 3) și, împreună sădiți ne-am făcut, cu asemănarea Morții Lui. Dar și Crucea botez s-a numit de către Domnul, după Hrisostom, care zice: ,,botezul, cu care Eu mă botez, vă veți boteza”. [Matei 20: 22,
23] Și iarăși ,,cu botez am a mă boteza, și cum mă strâmtorez, până ce se va sfârși”! [Luca 12: 50]

…pe cei ce din naștere sunt eretici, și de dânșii spurcați, apoi venind la dreapta slăvire. Drept aceea și nu zice de al doilea să-i botezăm, ca pe unii ce mai-nainte au fost botezați, ci să-i botezăm (că de nu va boteza zice) ca pe unii ce niciodată ar fi fost botezați după dreapta slăvire."
Reply With Quote
  #47  
Vechi 04.02.2015, 21:04:03
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

In sfarsit, eu nu sunt tocmai la curent cu aceste "Canoane apostolice", desi desigur ca am auzit de ele. De cand dateaza ele, cine le-a dat, sunt ele normative astazi ?
scrie in pidalion la pagina 19 : http://www.mirem.ro/pdfuri/pidalionul.pdf

PROLEGOMENA DESPRE CANOANELE SFINȚILOR APOSTOLI

"Feluri de Sinoade, sau mai bine a zice adunări ce s-au făcut22 de Sfinții Apostoli, după oarecare23. Cea dintâi adică în anul 33, sau 34 de la Hristos pentru alegerea apostolului, în locul lui Iuda vânzătorul când punându-se înainte Iosif și Matia, au căzut sorții pe Matia (Fapte 1). Iar a doua când fiindcă inima și sufletul celor ce crezuseră era una, câți aveau țarini și case ori altceva le vindeau și aduceau câștigurile la picioarele apostolilor, ca să-i chivernisească pe cei ce nu aveau, măcar că adunarea aceasta nu se înțelege arătat din povestirea faptelor. A treia când s-a ales cei șapte diaconi ca să slujească meselor (Fapte 6,2). A patra când după ce au auzit apostolii și frații cei din tăierea împrejur, cum că Petru a botezat pe păgânul Cornelie și pe ce cei împreună cu dânsul, se priceau (contraziceau) cu Petru. A cincea când apostolii și prezviterii s-au adunat ca să cerceteze toate acestea, adică de nu pot a se mântui credincioșii cei ce nu se taie împrejur după legea lui Moisi precum aceasta o zice oarecare ce se pogorâse din Iudeea la Antiohia. Pe care aceasta, chiar sinod și adunare a apostolilor se cade a o numi, tot cel ce cu judecată ori mai bine a zice pildă și prototip (original) al sinoadelor de după acestea, fiindcă cuprinde și numele și însușirile caracteristice ale sinoadelor. „Că s-au sculat oarecare din cei din eresul fariseilor, zicând: că se cade a-i tăia împrejur pe ei”(Fapte 15, 5). Iată pricirea (cearta) și prigonirea pentru care trebuia sinodul. „Și s-au adunat apostolii și prezbiterii”(Fapte 15, 6). Iată sinodul și adunarea anume ce se zice, „și multă întrebare făcându-se”(Fapte 15, 7), și iată cea întâia cercetare pentru ea. „Atunci s-au părut apostolilor și prezbiterilor împreună și întregii adunări”(Fapte 15, 22). „Și s-au părut Sfântului Duh și nouă”(Fapte 15, 28) și celelalte. Iată alegerea și hotărârea. Și s-a făcut adunarea acesta în al 17-lea an după Înălțarea Mântuitorului. A șasea adunare a apostolilor s-a făcut în anul 56, ori 59, după ce a intrat Pavel la Iacov fratele Domnului. „Au venit la dânsul toți prezbiterii”(Fapte 21,18) Iar oarecare vor ca să se fi făcut și altă adunare a apostolilor în Antiohia, care să fi dat nouă canoane precum însemnează oarecare părinți apuseni (pentru care vezi subînsemnările canonului 85 apostolic). Încă și altele, dintre care cea prea mare și vrednică de cuvânt adunare, zic apusenii să se fi făcut în anul 44, când apostolii erau să se despartă unul de altul, la care au alcătuit și Simbolul Credinței (pentru care vezi subînsemarea întâi a canonului 1 al sinodului al VI-lea), care Simbol se zice a Sfinților Apostoli."
Reply With Quote
  #48  
Vechi 04.02.2015, 23:48:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-conteaza explicatiile din pidalion

TÂLCUIRE

"Dreptslăvitorii creștini se cuvine a se feri de eretici, și slujirile lor a le urî. Iar mai vârtos însuși ereticii se cuvine a se mustra și a se înțelepți de către episcopi și prezbiteri, doar cumva vor înțelege și se vor întoarce, din rătăcirea lor. [b] Pentru aceasta și canonul acesta rânduiește, că, oricare episcop, sau prezbiter, ar primi ca de drept și adevărat botezul ereticilor sau jertfa ceea ce se proaduce de dânșii,
Prin urmare, cristirg, in cele ce sustineti, si anume ca botezul facut in afara Bisericii Ortodoxe ar fi invalid, va bazati nu pe ce spune Canonul 46, care ar fi dat de apostoli, ci pe talcuirea din Pidalion, carte care inteleg ca a aparut la 1800. Dar vedem o deosebire intre ce spune canonul si ce interpreteaza cartea. Canonul spune de episcopi si presbiteri care primesc ereticesc botez, pe cand cartea spune de episcop si presbiteri care accepta ideea ca botezul ereticilor e valid.
Sunt singurul care mi se pare ca una zice canonul, si alta reproduce interpretarea ? Si aceasta interpretare e una cu autoritate ? Adica autorii "Pidalionului" au primit binecuvantare arhiereasca, sau e vorba de pareri teologice ale unor calugari de la anul 1800 ? Intreb fiindca mai e ceva care mi-a sarit in ochi. Mai departe, cartea vorbeste de o scrisoare a lui Leo catre Nikita. Nemaiauzind eu de aceasta lucrare, am cautat pe Google sa vad cand a scris sfantul Papa Leo cel Mare (presupunand ca de el e vorba) unui anume Nikita si cine ar fi acesta. Or, nu am gasit...nimic. Mi se pare curios ca situri serioase, care pretind a infatisa liste complete de lucrari ale Sf Leon sa nu mentioneze aceasta scrisoare, daca ar exista.
Cu alte cuvinte, sa ma ierte autorii Pidalionului, dar am o incredere limitata in seriozitatea lucrarii lor.

Pe de alta parte, sunt cu totul de acord ca un credincios nu poate avea toate foloasele din sacramentele savarsite in Biserici aflate in schisma/erezie. Daca, de exemplu, se va impartasi intr-o parohie aflata in schisma, s-ar putea ca acest lucru sa nu-i fie de folos. Aceasta nu inseamna ca ceea ce a luat nu este Preasfantul Trup, ci inseamna ca a facut un lucru pe care nu trebuia sa il faca, in afara unor situatii de extrema urgenta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.02.2015, 01:41:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Prin urmare, cristirg, in cele ce sustineti, si anume ca botezul facut in afara Bisericii Ortodoxe ar fi invalid, va bazati nu pe ce spune Canonul 46, care ar fi dat de apostoli, ci pe talcuirea din Pidalion, carte care inteleg ca a aparut la 1800.
Se pare ca nu ati citit si mesajele mele, in sute de mesaje am scris detaliat despre asta, ultimul fiind pe acest topic: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...5&postcount=26
E mai mult decat un canon, sunt chiar hotarari ale sinoadelor si chiar si ecumenice. Exista si canon, al Sfantului Vasile cel Mare, care explica mai detaliat.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sunt singurul care mi se pare ca una zice canonul, si alta reproduce interpretarea ?
Probabil ca sunteti singurul, pentru ca in canon scrie clar de preotii care accepta botezul si tainele ereticilor (ca fiind valide).
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe de alta parte, sunt cu totul de acord ca un credincios nu poate avea toate foloasele din sacramentele savarsite in Biserici aflate in schisma/erezie. Daca, de exemplu, se va impartasi intr-o parohie aflata in schisma, s-ar putea ca acest lucru sa nu-i fie de folos. Aceasta nu inseamna ca ceea ce a luat nu este Preasfantul Trup, ci inseamna ca a facut un lucru pe care nu trebuia sa il faca, in afara unor situatii de extrema urgenta.
Asta suna asa de amuzant si fara sens, ca toata dogma catolica (cel putin cea dupa Vatican II, ca inainte mai avea o logica).
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.02.2015, 10:04:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Se pare ca nu ati citit si mesajele mele, in sute de mesaje am scris detaliat despre asta, ultimul fiind pe acest topic: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...5&postcount=26

E mai mult decat un canon, sunt chiar hotarari ale sinoadelor si chiar si ecumenice. Exista si canon, al Sfantului Vasile cel Mare, care explica mai detaliat.
Asadar, va referiti la un mesaj anterior care si el se refera la un mesaj anterior. Vorbiti in termeni generali despre un concept inventat: botezul prin iconomie. Spuneti ca "s-a stabilit la sinoadele ecumenice". La care sinoade ecumenice ? Cel putin in dialog cu catolicii, va recomand mai multa precizie. De exemplu: "Conform hotararii dogmatice de la Niceea 1 (text sau hiperlegatura) articolul (cutare) si paragraful (cutare) botezul ereticilor este invalid, dar prin iconomie devine valid.

M-ar mira peste masura ca o astfel de curiozitate teologica precum "botezul prin iconomie" sa fie sustinut de invatatori ai Bisericii Catolice de talia lui Vasile cel Mare. Astept de la dv textul in care acest mare parinte clarifica asemenea notiune.


Citat:
Probabil ca sunteti singurul, pentru ca in canon scrie clar de preotii care accepta botezul si tainele ereticilor (ca fiind valide).
Dar nu scrie "ca fiind valide", aceasta e adaugirea dv. Am observat ca ortodocsii obisnuiesc sa faca adaugiri, inclusiv in Crezul de la Niceea. De ce nu ar face si in Sfintele Canoane ?Canonul la care ne referim spune de preoti care "primesc botezul si jertfa ereticilor". Punct. Atat. Acuma, interpretarea mea: adica ei insisi se boteaza sau se cumineca (precum s-a vorbit de cazul fostului mitropolit de Banat).

Citat:
Asta suna asa de amuzant si fara sens, ca toata dogma catolica (cel putin cea dupa Vatican II, ca inainte mai avea o logica).
Adica, dogma ortodoxa de dupa Moscova XV nu vorbeste si ea de impartasanie valida, dar ilicita ? E amuzant ca va impartasiti cu nevrednicie ? Inseamna aceasta ca ceea ce luati fara folos, ori chiar spre osanda, este altceva decat Sanctissimum Sacramentum ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 05.02.2015 at 10:06:32.
Reply With Quote
Răspunde