Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.07.2023, 21:49:40
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 290
Implicit Ce complicități există, dacă există, între extremiști neofasciști maghiari și B.O.R.?

În urmă cu câteva zile a avut loc, și într-un mod bizar am auzit că multă presă a dat cu goarna despre eveniment, o așa-zisă universitate de vară și un discurs al extremistului neofascist antiromân Orban Viktor. Într-un mod aparent ieșit din comun, acesta a făcut o remarcă la adresa „Ortodoxiei românești”, în sensul că în lupta lor ungaristă în Europa, Ungaria sau „Creștinătatea Latină” slăbită ar avea nevoie de Ortodoxia din România. În mod explicit referirea nu s-a făcut la România sau la români ca națiune, ci doar la Biserica Ortodoxă Română, ca și cum aceasta ar fi sau s-ar vrea a fi la dispoziția nu știm exact cui în „lupta europeană”.

Potrivit unor informații care mi-au parvenit, într-un mod aparent paradoxal, există structuri în interiorul BOR din teritoriul intracarpatic (nu țin deocamdată să menționez episcopia sau mitropolia din care fac parte acele structuri) care prigonesc, care fac acte de poliție politică împotriva unor creștini ortodocși pe motive de „antiungurism”, și în general de fapt pentru susținerea de atitudini conservatoare, creștine și naționaliste în spațiul public și în special în domeniul politic sau tangent cu politicul. În mod aparent paradoxal acele structuri (de torționari „satanici” ortodocși, așa își zic ei că ar fi ortodocși, că ar reprezenta „esența ortodoxiei”) distrug vieți de creștini ortodocși prin acte de poliție politică și deci marginalizare socială, pentru a putea avea relații bune cu structuri extremiste maghiare care par a avea un fel de putere ascunsă, neoficială sau neoficializată în anumite părți ale teritoriului intracarpatic unde românii sînt majoritari, sau ar putea exista și varianta unor negustoreli (de oameni, că așa lucrează satana) între structuri extremiste maghiare și structuri politice așa-zise românești.

De aceea am ajuns să îmi pun întrebări, știind aceste lucruri, și văzînd ceea ce a spus extremistul Orban vizavi de atîrnarea sau subordonarea Ortodoxiei românești la diverse proiecte „latine” sau mai bine zis ungariste, oricum avînd ca purtător de cuvînt pe extremistul ungarist (și antiromân) Orban, dacă există astfel de complicități și până la ce nivel există astfel de complicități, în ce hal de degradare și de pervertire pot sau ar putea ajunge unii de prin conducerea BOR din teritoriul intracarpatic?

Avînd în vedere anumite analize făcute pe baza unui alt discurs al extremistului antiromân Orban, analize care sugerează existența unor planuri ale extremiștilor neofasciști și asimilaționiști antiromâni maghiari de a distruge identitatea națională, etno-culturală a românilor din „bazinul carpatic” în sensul unui genocid cultural antiromânesc, cred că ar fi cazul ca structurile de torționari, de chinuitori, de distrugători ai unor români ortodocși din cadrul BOR din teritoriul intracarpatic să fie avizați de ticăloșia aparent inimaginabilă în care riscă sau ar putea risca poate în viitor să fie tractați de diverse complicități, avînd în vedere și așa-zisa învățătură „ortodoxă” de așezare a unor „bune relații” cu diverse structuri de putere, indiferent de scopurile și de morala acelor structuri.

Link la analize care sugerează existența unor planuri ale extremiștilor neofasciști și asimilaționiști antiromâni maghiari de a distruge identitatea națională, etno-culturală a românilor din „bazinul carpatic” în sensul unui genocid cultural antiromânesc
https://forum.softpedia.com/topic/12...ic%26-8221%3B/
Reply With Quote