Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 08.02.2012, 10:51:25
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Fără îndoială părintele are o interpretare intereaantă, mă refer în special la valoarea simbolică a cifrei 666; dar aspectele [i]morale la care faci trimitere nu seamănă deloc cu "un număr de om" (Apoc.13,18), respectiv cu numărul simbolic al unei instituții omenești.
Ar fi fost mult mai nimerit să faci trimitere la cifra 6 (repetată de 3 ori) reprezentând nedesăvârșirea omenească, în opoziție cu cifra 7 reprezentând desăvîrșirea lui Dumnezeu.
Pai nu e interpretarea lui, tocmai el spune acolo ca asta e interpretarea sfintilor parinti din punct de vedere moral.Sa calculam noi acum sa vedem numele cui da 666 mi se pare caraghios.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 08.02.2012, 10:57:19
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai nu e interpretarea lui, tocmai el spune acolo ca asta e interpretarea sfintilor parinti din punct de vedere moral.Sa calculam noi acum sa vedem numele cui da 666 mi se pare caraghios.
Sunt intru-totul de acord. Primul responsabil de imaginea Bisericii sunt Eu, deci de ce sa caut numele fiarei in exterior, sa-l acuz pe Papa, cand eu sunt primul responsabil ?! S-au mai deschis inca vreo doua topice pe subiectul asta, la sectiunea Noul Testament, ajungandu-se la calcule si decriptari datatoare de migrene :) fara niciun rost.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 08.02.2012, 11:00:15
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrut-angel Vezi mesajul
De peste o suta de ani adventistii ne tot bat la cap cu "pretinsa lor lege duminicala" care nu se mai adopta si nici nu se va adopta vreodata !!
Puțintică răbdare stimabile! Și apoi, te pretinzi tu însuți a fi profet? Cum adică "nu se va adopta vreodată!!" ? Faptul că s-a adoptat deja odată pe la 321 d. Hr. ne indică că e posibil să se mai repete această istorie...

Citat:
În prealabil postat de petrut-angel Vezi mesajul
Va impune oare papa ținerea Duminicii? Biserica romano-catolică duce o acțiune de ecumenism fără precedent.Mișcarea ecumenică, sub conducerea papei, promovează ținerea zilei de vineri de către islamici, a sâmbetei de către evrei, și a Duminicii de către creștini.Lucrurile stau exact invers față de cum a "prezis" Ellen White.
Ești pe punctul de a deveni încă o dată profet [fals]. Chiar îți imaginezi un papă promovând ca zi de închinare vinerea ori sâmbăta? Hai să fim serioși!
Reply With Quote
  #94  
Vechi 08.02.2012, 11:08:15
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai nu e interpretarea lui, tocmai el spune acolo ca asta e interpretarea sfintilor parinti din punct de vedere moral.
Bun, e interpretarea sfinților părinți, dar se referă la aspecte morale, nu la identificarea Fiarei, mai precis la denumirea ei (identificarea nominală). Căci repet: Apocalipsa spune că e un "număr de om". De obicei oamenii (instituțiile umane) poartă nume, nu numere. Afară de cazul că sunt deținuți... însă nu se pune problema... aici e vorba de o instituție conducătoare nu de un încarcerat.

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Sa calculam noi acum sa vedem numele cui da 666 mi se pare caraghios.
Dacă ne limităm doar la această caracteristică (din cele 10) pentru identificarea Fiarei, așa ar părea. Cum caraghioslâc a părut calcularea numelui Ellenei White.Remember?
Reply With Quote
  #95  
Vechi 08.02.2012, 11:16:34
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul

Dacă ne limităm doar la această caracteristică (din cele 10) pentru identificarea Fiarei, așa ar părea. Cum caraghioslâc a părut calcularea numelui Ellenei White.Remember?
Ma rog... mie mi s-a parut amuzant.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 08.02.2012, 11:17:57
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Bun, e interpretarea sfinților părinți, dar se referă la aspecte morale, nu la identificarea Fiarei, mai precis la denumirea ei (identificarea nominală). Căci repet: Apocalipsa spune că e un "număr de om". De obicei oamenii (instituțiile umane) poartă nume, nu numere. Afară de cazul că sunt deținuți... însă nu se pune problema... aici e vorba de o instituție conducătoare nu de un încarcerat.
asta e parerea ta.Tu ai o problema, stii deja cine e fiara dupa care te apuci sa cauti dovezi cum ca aceea ar fi fiara.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 08.02.2012, 11:19:00
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ma rog... mie mi s-a parut amuzant.
Bineinteles ca numele ei este Fiara, asa cum si numele altora poate fi Fiara :) Poti face orice demonstratie, cu orice om si-l identifici ca fiind Fiara, doar putini au avut un comportament si un caracter desavarsit. Hellen a fost "matza blanda care i-a zgariat rau" pe catolici si protestanti. Si ea si-a facut o institutie, deci a fost fiara angajata in marea lupta impotriva altor institutii... na, daca tot va place sa va legati de institutii. Asa cum spuneam, primul responsabil pentru imaginea Bisericii sunt Eu, numele meu are potential de fiara :)

Last edited by ioanna; 08.02.2012 at 11:26:27.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 08.02.2012, 14:16:30
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
asta e parerea ta.Tu ai o problema, stii deja cine e fiara dupa care te apuci sa cauti dovezi cum ca aceea ar fi fiara.
Normal că știu, am făcut identificarea cu mult înainte. În schimb tu, așa cum ai demonstrat-o și pe alte subiecte, nici când ți se aduc dovezile biblice nu te obosești să le studiezi, îți expui doar opiniile tale, care nici măcar ale tale proprii nu sunt...
Reply With Quote
  #99  
Vechi 08.02.2012, 14:18:54
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Hellen a fost "matza blanda care i-a zgariat rau" pe catolici si protestanti.
I-a zgâriat și pe adventiști, nu vă faceți probleme... citiți numai scrisorile ei adresate anumitor frați în care le spune păcatele (chiar cele ascunse) pe nume.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Si ea si-a facut o institutie, deci a fost fiara angajata in marea lupta impotriva altor institutii... na, daca tot va place sa va legati de institutii. Asa cum spuneam, primul responsabil pentru imaginea Bisericii sunt Eu, numele meu are potential de fiara :)
Doamnă să nu facem aplicații și proiecții ce nu se potrivesc! Fiara din Apocalips nu este oricine. Mai degrabă antihristul are o aplicabilitate multiplă, deși bănuiala mea e că vă gândiți doar la diavol în acest rol...
Reply With Quote
  #100  
Vechi 08.02.2012, 14:34:36
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Normal că știu, am făcut identificarea cu mult înainte. În schimb tu, așa cum ai demonstrat-o și pe alte subiecte, nici când ți se aduc dovezile biblice nu te obosești să le studiezi, îți expui doar opiniile tale, care nici măcar ale tale proprii nu sunt...
Vezi tu, eu m-am cam saturat de minciuna asta cu neoprotestantii care descopera "adevarul " singuri in timp ce altii sant indoctrinati.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
de ce "666" numarul fiarei si nu alt numar? ana ana Intrebari utilizatori 74 23.03.2016 14:22:43
Numarul favorit Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 2 20.11.2010 08:19:30
Despre semnul fiarei Lory10 Biserici Protestante 82 23.03.2010 20:43:42
Despre semnul fiarei Lory10 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 77 18.03.2010 13:53:02
de unde vine numarul fiarei? primus Generalitati 39 29.01.2009 00:36:26