Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 01.02.2011, 14:37:47
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Noi punem asemenea "intamplari" in carca superstitiilor, actiunilor diavolesti, lasandu-ne cuprinsi de frica. Dar de fapt "intamplarea" nu exista, "coincidenta intamplatoare" nu exista. Prin aceste "coincidente", sau mai corect spus sincronicitati, Dumnezeu ne vorbeste, ne transmite mesaje. Unora le transmite mesaje care sa-i sperie si astfel sa-i indrepte pe calea cea buna. Altora le transmite altfel de mesaje, in functie de receptivitatea fiecaruia, de reactiile sale la diferiti stimuli. Atunci cand se intampla "coincidente" (sincronicitati), ar trebui sa stam mai mult pe ganduri si a incerca sa intelegem mesajul pe care Dumnezeu incearca sa ni-l transmita. In cazul baiatului de mai sus, mesajul e clar. Dumnezeu a incercat sa-l sperie putin ca sa nu mai fie agresiv cu oamenii, sa inteleaga ca este gresit.

Fiecare ar trebui sa combata ideile gresite si nu pe oamenii care le expun. Omul e supus greselii si oricum mintea niciunuia nu poate fi luminata cu forta. Atunci cand cineva refuza intentionat sa fie rational, singurul lucru de facut este sa-l lasam in plata Domnului si sa mergem mai departe.
Ai dreptate Pippo in felul tau. Dar poate aici a fost ceva rau voit! De ce la ceilalti nu a fost nimeni? Deobicei astia cand fac o vizita la un bloc nu fac selectii se duc peste tot! Crezi ca toti de aici au intentii bune? Uita-te la adventistul acela ca lauda biserica ortodoxa ca a schimbat calendarul ca si cum ar fi revenit biserica ortodoxa la adevar! Nu mai zic ca pe forum crestine pot sa se gaseasca si satanisti! Eu zic sa fim prevazatori si atat!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 01.02.2011, 16:39:56
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Ai dreptate Pippo in felul tau. Dar poate aici a fost ceva rau voit! De ce la ceilalti nu a fost nimeni? Deobicei astia cand fac o vizita la un bloc nu fac selectii se duc peste tot! Crezi ca toti de aici au intentii bune? Uita-te la adventistul acela ca lauda biserica ortodoxa ca a schimbat calendarul ca si cum ar fi revenit biserica ortodoxa la adevar! Nu mai zic ca pe forum crestine pot sa se gaseasca si satanisti! Eu zic sa fim prevazatori si atat!
Chiar de ar fi fost voit, oricum atitudinea de a combate oamenii si nu ideile nu este corecta. Nu ai motiv sa ai o atitudne agresiva fatza de ei in baza diferentei de credinta, si nici macar daca tu ai avea dreptate, ci doar daca ai fi atacat ai putea sa te aperi in cel mai putin violent mod cu putinta, ba chiar sa transformi agresiunea altora intr-o atmosfera de voie buna daca reusesti sa faci asta. Adica, la forta trebuie sa apelezi doar in ultima instanta (deci doar in cazul in care nu mai ai alta alternativa) si in masura cea mai mica cu putinta.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #103  
Vechi 01.02.2011, 17:22:41
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Draga Pippo...se pare ca intr-adevar ai picioarele bine pe pamant...Si mai cred ca acolo sus, chiar nu sunt nori, cel putin nu acum....Si ca sa faca zambre unii, altii...o glumitza , una mica, mica...Mi se pare mie , sau e ceva....asa...ca un...."nimb" in devenire?

ps. ad augusta per angusta...
Reply With Quote
  #104  
Vechi 01.02.2011, 17:28:52
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Ne-am intalnit destul prin spatele blocurilor,e timpul sa ne intalnim si in biserica.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 01.02.2011, 20:16:34
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Pipo ce atitudine am avut eu? Hai ca ai gresit si o intorci ca la Ploiesti! Cu treaba cu condamnatul nu imi miroase a bine. Pai pe turci ii iertam ca aveau idei gresite? Sau imi aparam tara? Dar o spun si poate ma repet : mereu imi iau plasa cu neoprotestanti deoarece acestia la prima vedere par buni! Si mi-am luat atatea tepe si am si citit Harap -Alb . Dar daca ii vad buni inima ma inseala... Bine acum sunt mai precaut!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 02.02.2011, 18:43:46
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Dar o spun si poate ma repet : mereu imi iau plasa cu neoprotestanti deoarece acestia la prima vedere par buni! Si mi-am luat atatea tepe si am si citit Harap -Alb . Dar daca ii vad buni inima ma inseala... Bine acum sunt mai precaut!
Precaut trebuie să fim cu toți oamenii, neoprotestanți ori ortodocși.

"Așa zice Domnul: "Blestemat fie omul care se încrede în om și își face sprijin din trup omenesc..." (Ieremia 17,5)

M-aș substitui judecății lui Dumnezeu contabilizând câți oameni răi sunt între neoprotestanți ori între ortodocși. Mai bine să ne vedem de viața noastră să nu intrăm în această categorie ingrată.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 02.02.2011, 18:53:42
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

M-as intalni si eu cu unii useri... nu vad care ar fi problema. In special neoprotestantii ard de nerabdare sa ma vada si sa ma ia putin la bataie
Reply With Quote
  #108  
Vechi 03.02.2011, 13:41:57
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Doar cu unii Raoul? Heh....ma numar printre ei?
Reply With Quote
  #109  
Vechi 03.02.2011, 17:01:42
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Da,de ce nu
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Locuri in care ne intalnim, cu totii, cu Dumnezeu: 1.Ostra Brama Theodor_de_Mopsuestia Biserica Romano-Catolica 0 12.09.2012 23:32:32
Ce intalnim dupa moarte costel Generalitati 86 20.02.2011 09:38:22
Ierihon: Cel mai vechi oras din lume viorel67 Intrebari utilizatori 0 02.11.2010 22:11:00
preotii de oras si cei de la tara rentea Preotul 19 27.10.2009 00:08:14
cununia religioasa la tara sau la oras? crista Nunta 2 02.06.2009 12:20:44