Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.05.2011, 13:18:25
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Vin si pun in cumpana o istorioara. Se spune ca un episcop a oprit de la slujire un preot care cazuse intr-o cursa, pare-se ca i se pusese ceva in bautura, apoi, o femeie fara Dumnezeu a pacatuit cu el. Preotul nu facuse pacatul cu voie, insa episcopul l-a oprit de la slujire. Dupa foarte multa vreme in care preotul a plans pentru aceasta rea intamplare, episcopul il cheama sa slujeasca si el impreuna cu soborul la o inmormantare. Se spune ca atunci cand preotul cu pricina a rostit: "...Tu esti Invierea si Viata..." mortul s-a ridicat din sicriu. Replica ierarhului: "Poate ca Dumnezeu te-a invrednicit de darul facerii de minuni, dar Liturghia nu-ti ingadui sa o savarsesti".
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.05.2011, 13:25:42
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Parintele Ilie Cleopa, urmand indemnul Sfantului Simeon al Tesalonicului, daca gasea in candidatul la preotie un pacat greu, opritor conform sfintelor canoanelor il trimitea la episcop. In general, pot sa spun, parintii imbunatatiti nu dau marturii prea usor, sunt constienti ca nu-i de joaca cu hirotonia, preferand, in unele situatii, sa-si trimita fiul duhovnicesc la episcop. Acesta, incunostiintat fiind, poate decide sa-i acorde sau nu dispensa prin iconomie duhovniceasca. Trebuie precizat ca "prin dispensa nu se abroga canoanele, ci numai se interpreteaza temporar spre a se aplica de la caz la caz, in spiritul legii Domnului si al Bisericii".
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.05.2011, 15:35:02
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrisor.nicu Vezi mesajul
am doar 20 de ani pentru cei din jurul meu vreau sa ma fac, eu miam dorit de mai demult asta , dar acum mam gandit mai bine!!! am avut diferite vise , dupa ce mam lasat de facut pacate si nu mam mai lasat dus in ispita am visat doar demoni si ma trezeam noaptea !! am inceput sa ma rog si nu mai am acum, dar daca a intretinut doar o data relatii sexuale nu am voie? il iubesc pe Dumnezeu, si mi-e mila de oamenii care se simt abandonati, au nevoie de un impuls sa creada din nou, si nu stiu, simt eu asa ca trebuie sa ma fac preot!! Cand eram mai mic eram foarte evlavios si visam ingeri, intr-o seara L-am visat pe Iisus , stiu ca poate unii nu credeti, dar chiar lam visat! am avut 4 anu in care am fost un adolescent icetosat de teribilism, dar oare chiar nu ma pot face preot? va rog raspundetimi sincer

Parerea mea:
Desigur tu esti sincer in trairile si intentiile tale.Orice sfat ti-am da noi aici pe forum nu suntem indreptatiti sa ti-l dam. INSA poti face acest lucru; cumparati un indreptar de spovedanie.Pregateste-te pt o spovedanie din copilaria ta, de la varsta de 7 ani pana in prezent, tine cateva zile post, roaga-te sa gasesti un duhovnic iscusit- preferabil cu experienta, mergi si te spovedeste dupa indreptar si la sfarsitul spovedaniei cere sfatul duhovnicului daca sa urmezi aceasta cale.Asa mi se pare mai corect sa procedezi.Daca duhovnicul nu este sigur ce cale sa urmezi te va trimite la episcopul locului, acela iti va da sau nu dezlegarea finala si sfaturile lor trebuie sa le urmezi.
Sa auzim numai de bine! Doamne ajuta!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.05.2011, 19:14:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrisor.nicu Vezi mesajul
Va rog din inima sa ma ajutati!!! Vreau sa ma fac preot, dar am fost cam pacatos in anii de liceu, am dat frau ispitelor, nu exagerat dar ca orice adolescent care incearca ceva nou!! N-am facut liceu teologic , am facu liceu militar, si vreau sa stiu daca pot sa ma fac preot desi am pacatuit pana acum!!! Va rog sa fiti sinceri si sa-mi spuneti!!
Dar Dumnezeu, ce vrea să vă faceți ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.05.2011, 19:18:46
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar Dumnezeu, ce vrea să vă faceți ?
Asta e intrebarea pe care uitam mai mereu sa o punem cand ne alegem un drum(cariera) in viata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vreau un sfat anocica Generalitati 14 19.02.2014 08:40:08
Vreau sa o uit... riquez Intrebari utilizatori 91 16.12.2011 18:38:47
Vreau sa vorbesc cu un preot daca exista preoti pe forum andrutza151 Preotul 1 29.08.2011 13:01:51
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07
Vreau si eu pui Muzica Bisericeasca 2 01.04.2008 20:37:26