Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #16  
Vechi 19.09.2011, 16:31:36
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flo9_10 Vezi mesajul
corect este..Respectiva matusa are o sora care este mama unei fete de care acest baiat este indragostit.
bun. eu nu stiu cum se calculeaza gradele de rudenie si de la care grad este voie sau nu sa te casatoresti cu cineva dar omeneste vorbind nu vad care ar fi legatura aici. De sange nu este legatura clar, si oricum, ce vina avem noi daca apar in familie prin incuscrire oameni care ne devin dragi? Daca era vorba de frati vitregi da, poate ca ar fi ciudat, desi daca ambii parinti sunt divortati si se recasatoresc, avand fiecare cate un copil din fosta casatorie, iar cei doi se cunosc cand sunt mari deja, nu mai sunt crescuti impreuna ca fratii.... si ajung sa se indragosteasca... mi se pare absurd sa-i opresti sa fie impreuna. Mai repede cred ca ajung sa renunte parintii la casatoria lor decat sa le sufere copii... pana la urma nu cred ca Dumnezeu ingaduie sa se intample astfel de lucruri fara un rost. Iar in cazul de fata, legatura de rudenie dintre cei doi este indepartata si s-a creat fara voia lor. Cum era sa zicem sa se cunoasca dinainte, sa fie indragostiti iar matusa fetei sa se casatoreasca cu fratele tatalui baiatului iar ei sa se trezeasca astfel ca nu se mai pot casatori....

Nu aruncati cu pietre va spun doar cum vad eu lucrurile. Complet denaturata regula asta. Iar eu pana acum nu am mai intalnit reguli ale Lui Dumnezeu care sa nu mi se para corecte. De aceea cred ca aceasta este inventata de oameni si nu lasata de Dumnezeu.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatoriile intre rudele prin incuscrire alinelbac Nunta 14 15.06.2023 02:15:50
Devenim rude prin cufundarea in cristelnita? costel Botezul 24 26.01.2012 17:47:00
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 13:09:26
rude prin incuscrire ioanamartincu Nunta 1 04.05.2011 20:37:10
rude de gradul VI anamariagradinaru Nunta 1 04.04.2011 19:49:58