Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.01.2011, 22:17:53
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Seara am 2 tendinte:sa ma rog sau sa intru pe forum.Daca intru pe forum, imi pierd linistea sufleteasca,intru intr-o agitatie,si nici nu ma mai pot ruga.Daca nu intru,ma simt linistit si ma pot si ruga.
Asta sunt eu,nu stiu dc la toti e valabil.
Si in statul pe forum se regasesc cel putin doua din lista de cauze ale nelinistii : (averea, slava de la oameni, desfrânarea sau orgoliul ) si anume slava de la oameni si orgoliul.
Deci nu e de mirare ca forumul provoaca neliniste.Dar mai ales cand e intrebuintat fara masura,dupa cum am zis.Bineinteles ca are si aspecte bune,cel mai important fiind dupa mine: a zice cate un cuvant bun celorlalti.

Orice iti aduce impacare cu Dumnezeu e un lucru bun. Cel mult putem vorbi de o fapte care produc o liniste falsa,care pe termen lung se dovedeste a fi de fapt neliniste.
Acestea le stie oricine prin constiinta sa,ce e bine si ce e rau.Nu trebuie sa ne zica cineva ce e bine. Efectele acestor stari ne spun : daca fapta care am facuto ne aduce liniste in suflet si impacare cu Dumnezeu,si o stare de lauda la adresa Sa,atunci sigur e o fapta buna.
Ar trebui să iau și eu aminte!

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Este durerea sufleteasca un pacat sophia Generalitati 28 02.10.2009 00:25:02
Cum sa-mi gasesc linistea sufleteasca ? Va_iubesc Generalitati 56 07.05.2008 20:21:41
Vibratie sufleteasca adrian73 Pocainta 4 15.07.2007 00:39:58