Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.05.2011, 12:54:03
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrisor.nicu Vezi mesajul
Va rog din inima sa ma ajutati!!! Vreau sa ma fac preot, dar am fost cam pacatos in anii de liceu, am dat frau ispitelor, nu exagerat dar ca orice adolescent care incearca ceva nou!! N-am facut liceu teologic , am facu liceu militar, si vreau sa stiu daca pot sa ma fac preot desi am pacatuit pana acum!!! Va rog sa fiti sinceri si sa-mi spuneti!!
Eu gândesc că dacă vrei să devii preot trebuie să fi început deja o viață duhovnicească, în care spovedania și sfaturile duhovnicului nu pot lipsi. Nu pe forum vei găsi cele mai bune răspunsuri. Trebuie să ai un duhovnic, care să-ți cunoască inima. El îți va spune dacă ești bun de preot (dacă ai vocație, în primul rând) sau dacă nu. Și cel mai bun lucru va fi să-l asculți. Recomandarea părintelui duhovnic pentru facultatea de teologie este esențială.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.05.2011, 12:55:14
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

adica termini sau ai terminat liceul si acum vrei sa dai la facultatea de teologie? eu zic sa incerci, eventual te spovedesti inainte si tot trecutul tau va ramane in urma, sa te sfatuiesti cu un preot, el ar sti mai bine ce sa iti zica... oricine merita o a doua sansa. chiar daca ai pacatuit inainte, oricare ar fi tipul pacatului, eu zic ca orice poate fi iertat, asta ar decide cei de la Teologie.

acum, tu sa fii sigur ca asta e ceea ce vrei cu adevarat, sa il slujesti pe Dumnezeu, sa ajuti oamenii, sa simiti chemarea, sa ai vocatia, adica sa nu fii tentat de presupusele averi ale preotilor, si bineinteles, sa nu renunti, sa nu iti para rau (la teologie banuiesc ca exista un anumit regim mai strict, mai sever), trebuie sa stii la ce sa te astepti. poti incerca ... stiu ca e mai greu de intrat, trebuie sa ai voce, trebuie sa stii Biblia foarte bine, cred ca trebuie o anumita pregatire, dar poti incerca, nu ai nimic de pierdut, nebanuite sunt caile lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.05.2011, 12:57:53
petrisor.nicu petrisor.nicu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.05.2011
Mesaje: 5
Exclamation nu am explicatie

Vreau sa ma fac pentru ca asa simt, nu stiu cum sa ma exlic, nu pot sa-mi explic sentimentul!!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.05.2011, 12:59:51
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrisor.nicu Vezi mesajul
am doar 20 de ani pentru cei din jurul meu vreau sa ma fac, eu miam dorit de mai demult asta , dar acum mam gandit mai bine!!! am avut diferite vise , dupa ce mam lasat de facut pacate si nu mam mai lasat dus in ispita am visat doar demoni si ma trezeam noaptea !! am inceput sa ma rog si nu mai am acum, dar daca a intretinut doar o data relatii sexuale nu am voie? il iubesc pe Dumnezeu, si mi-e mila de oamenii care se simt abandonati, au nevoie de un impuls sa creada din nou, si nu stiu, simt eu asa ca trebuie sa ma fac preot!! Cand eram mai mic eram foarte evlavios si visam ingeri, intr-o seara L-am visat pe Iisus , stiu ca poate unii nu credeti, dar chiar lam visat! am avut 4 anu in care am fost un adolescent icetosat de teribilism, dar oare chiar nu ma pot face preot? va rog raspundetimi sincer
Daca vrei sa ii slujesti lui Dumnezeu mai deosebit,poti sa te faci calugar.

Preot nu poti decat cu dezlegarea unui Episcop,dar nu iti recomand acest lucru.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.05.2011, 13:01:15
petrisor.nicu petrisor.nicu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.05.2011
Mesaje: 5
Implicit nu am duhovnic aproape

eu acum sunt in anul intai la academia navala si duhovnicul meu nu este aproape de aceea am intrebat pe acest forum!!!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.05.2011, 13:02:43
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrisor.nicu Vezi mesajul
Vreau sa ma fac pentru ca asa simt, nu stiu cum sa ma exlic, nu pot sa-mi explic sentimentul!!
stiu cum e sa nu iti poti explica anumite lucruri, cand simti ca pur si simplu trebuie sa faci un anumit lucru, atunci fa-l ... poate e doar un presentiment , poate asta e chemarea. mergi inainte si incearca la Teologie. oricum, nu strica sa te sfatuiesti si cu un preot.

ps : de ce oare ar trebui dezlegarea unui episcop ? acum, nu ma pricep, dar la inscriere, la examen, cei de la Teologie intreaba pe fiecare ce pacate are ? sau poate trebuie anumite recomandari din partea unui duhovnic? intreb si eu ca orice nestiutor ... sa te interesezi ... vezi tot ce iti trebuie pentru inscriere la Teologie ... ca sa nu te agiti degeaba.

Last edited by Mirela0110; 17.05.2011 at 13:07:42.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.05.2011, 13:06:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfantul Ciprian a fost vrajitor notoriu. Si a ajuns episcop. E adevarat ca nu fusese botezat.

Sfantul Siluan Athonitul a ajuns calugar si sfant, dar in tinerete s-a luptat cu patimile si cu pacatele.

Cred ca ai nevoie de un sfat competent dat de un calugar imbunatatit. Sfantul Lavrentie de Cernigov pe unii ii incuraja, iar pe altii ii descuraja sa se faca preoti. Preotia este o misiune, nu o functie oarecare si presupune spirit de jertfa. Ai nevoie de sfatul cuiva care te cunoaste bine sau care cunoaste tainele dumnezeiesti. Exista oameni capabili de o mare pocainta. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.05.2011, 13:07:53
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Tot astfel se exprima Ioan Postitorul, Marele Vasile si nu numai ei: "Cel ce a curvit macar o data, preot sa nu se faca". Impedimentele la preotie sunt, de altfel, mult mai multe, dar nu le vom pomeni acum.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.05.2011, 13:15:11
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

http://www.teologie.uaic.ro/pages.as...20110517011352

vad ca e pe baza de dosare ...


- Teologie Ortodoxă Pastorală:
- 50% - Media la disciplina Dogmatică Ortodoxă din anii de seminar (pentru seminariști) sau media la disciplina Limba și literatura română din anii de liceu (pentru ceilalți absolvenți)
- 40% - Media generală a anilor de studiu (seminar/liceu)
- 10% - Media generală de la bacalaureat

- Teologie Ortodoxă Didactică, Teologie Ortodoxă Asistență Socială și Artă sacră:
- 50% - Media la disciplina Limba și literatura română din anii de liceu/seminar
- 40% - Media generală a anilor de liceu/seminar
- 10% - Media generală de la bacalaureat


... numai ca la acte necesare trebuie recomandarea duhovnicului, binecuvantarea Episopului ... si acolo cred ca vei fi intrebat de mai multe ... si probabil de Dansii depinde totul ...

Last edited by Mirela0110; 17.05.2011 at 13:18:30.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.05.2011, 13:18:18
petrisor.nicu petrisor.nicu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.05.2011
Mesaje: 5
Implicit inca ceva

a curvi nu se refera la a intretine relatie sexuala din dragoste doar o data!! ins a o face din placere trupeasca nu stiu cum sa ma exprim dar totusi am sa intreb un preot ca sa stiu exact ce am de facut
Va multumesc pentru pareri!!
si nu vreau sa fac asta pentru functioe sau statut social!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vreau un sfat anocica Generalitati 14 19.02.2014 08:40:08
Vreau sa o uit... riquez Intrebari utilizatori 91 16.12.2011 18:38:47
Vreau sa vorbesc cu un preot daca exista preoti pe forum andrutza151 Preotul 1 29.08.2011 13:01:51
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07
Vreau si eu pui Muzica Bisericeasca 2 01.04.2008 20:37:26