Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.03.2012, 17:09:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gherardus Vezi mesajul
culmea mai. unii.. nu aveti... pic de pace in a vb discret... frumos, elegant. .
Înapoi la vechea Tradiție frate nu la cuvinte discrete, frumoase, elegante, gogoși, galoși și altele.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.03.2012, 17:13:13
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cunosc orasul pe care l-ati numit... frumos in esenta:).

Mda, cam indecent in port.

Va sugerez sa va linistiti si sa va bucurati de o carte buna/ slujba frumoasa/ vremea senina-desi momentan bate vantul- din Cluj, in orice caz un lucru distinct fata de ceea ce va preocupa in aceste clipe. Va faceti sange rau intr-un mod neproductiv.

P.S. Nu stiu cum veti (sau ati putea) reusi sa convingeti macar o singura fata sa nu mai poarte acei colanti care... numai pantaloni nu sunt.
Deci zambetul pe buze, ochii spre cerul primavaratec, mai ales acum cand s-au reintors si pescarusii in oras.

Doamne, ajuta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.03.2012, 17:17:50
Gherardus Gherardus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 23
Talking

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Înapoi la vechea Tradiție frate nu la cuvinte discrete, frumoase, elegante, gogoși, galoși și altele.
1) aici is de acord: Fie ca sa ne intoarcem la Traditia Veche frate, fie, sa deie Domnul!!!

2) dar cum ar trebui sa vb cu cuvinte urate, sa-i spurcam pe credinciosi cand vin la noi, sa-i batem, sa le dam peste cap, sa-i scuipam... sa dam cu jbiciu pe ei sau ce da-mi sa inteleg???

pei frate e nevoie si un gram de psihologie umana! trebuie sa aplicam, nu sa fim salbatici!

Eu am vaz. mari duhovnici toti au vb frumos, elegant, doxa de carte, si ce sa mai zic trairi adevarate !
La mine inca unul indiferent de confesiune nu a sarit sa ma rupa in cuvinte.
scuza-ma frate... dar asa simt ca e.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.03.2012, 17:59:05
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gherardus Vezi mesajul
1) pei frate e nevoie si un gram de psihologie umana! trebuie sa aplicam, nu sa fim salbatici!

Eu am vaz. mari duhovnici toti au vb frumos, elegant, doxa de carte, si ce sa mai zic trairi adevarate !
La mine inca unul indiferent de confesiune nu a sarit sa ma rupa in cuvinte.
scuza-ma frate... dar asa simt ca e.
Așa și cine ți-a vorbit urât?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.03.2012, 18:51:59
user11 user11 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul

e adevarat ca trebuie ca parinti, sa stim sa ne educam copiii in spirit religios si sa fie decenti ... cu toate ca si aici cateodata este depasita situatia ... majoritatea acuza parintii cand vad un tanar mai destrabalat si mai rebel dar poate parintii aia au facut tot ce le era cu putiinta sa ii ofere o educatie cat mai buna, cat mai dreapta ... dar iaca o fire mai slaba si mai usor influientabila care poate ajunge intr-un anturaj rau strica in educatie in cateva saptamani ceea ce parintii s-au muncit atatia ani ... si asta nu mai e vina parintilor, sau na nu in totalitate ...

in general parintii trebuie sa fie foarte atenti cu copiii lor, fete baieti, de mici pana cand fac si 20 de ani si poate mai mult, sa existe intotdeauna comunicare si timp de petrecut cu ei, sa simta ca sunt iubiti, ca sunt intelesi, apreciati ... nu numai cei 7 ani de acasa ci pana la varsta chiar si de 20-25 de ani ... mai ales cum e cu tinerii in ziua de azi foarte usor influientabili si mereu sper nou si la moda, sa iasa cat mai mult in evidenta, nu conteaza unde, cum, cand ...

cat despre biserica ... am vazut si barbati in pantaloni scurti ... in toata firea .. la 30-40 de ani ... deci asta tine si de obrazul fiecaruia ...
Ingerul Domnului a fost trimis sa vesteasca prima data despre misiunea lui Ioan:

LC1:
13. Iar ingerul a zis catre el: Nu te teme, Zaharia, pentru ca rugaciunea ta a fost ascultata si Elisabeta, femeia ta, iti va naste un fiu si-l vei numi Ioan.
...
17. Si va merge inaintea Lui cu duhul si puterea lui Ilie, CA SA INTOARCA INIMILE PARINTILOR SPRE COPII SI PE CEI NEASCULTATORI LA INTELEPCIUNEA DREPTILOR, ca sa gateasca Domnului un popor pregatit.

Este si o vorba "cei sapte ani de acasa". Si daca acestia lipsesc (anii) la copii atunci vom avea si invatatori si noi generatii de parinti pe masura.
Exemplificand Imparatia Cerurilor, Iisus a certat ucenicii si le-a zis "lasa-ti copii sa vina la mine!"
Copii asculta de parintii lor, iar datoria noastra ca parinti este ca la randul nostru sa ascultam de Domnul Dumnezeu.

Last edited by user11; 27.03.2012 at 18:55:28.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.03.2012, 18:54:45
Gherardus Gherardus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 23
Smile

esti culmea frate ovidiu b. . inca mai intrebi... inseamna ca nu intelegi raspunsul sau te faci, sau iti place sa invarti cuvintele.

Pei frate nu mi-a vb nimeni urat. Era vb de de cuvintele frumuoase care ajuta, de eleganta...etc.. deci si de astea e nevoie. nu?

ok. lasa sa nu mai continuam pe tema asta ca parem banali deja.
Las de la mine, numai sa nu mai continuam. Ne contrazicem degeaba pe un cuvant.
Pace tie!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.03.2012, 19:13:28
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gherardus Vezi mesajul
esti culmea frate ovidiu b. . inca mai intrebi... inseamna ca nu intelegi raspunsul sau te faci, sau iti place sa invarti cuvintele.
Hai să vedem cine învărte cuvintele:

Citat:
În prealabil postat de Gherardus Vezi mesajul
Era vb de de cuvintele frumuoase care ajuta, de eleganta...etc.. deci si de astea e nevoie. nu?
Citat:
În prealabil postat de Gherardus Vezi mesajul
ca eu vad asa... ca sa-mi vad de pacatele mele... ca sa nu judecam pe altii... ca asa e moda la noi adica "cei obsedati" ca dincolo ar fii ceva normal sa umblii in imbracat in gol deci tot noi suntem devina barbatii s.a.m.d. (vreti sa ma chiar acuzati ca-s asa) pei mama unii dintre voi sunteti fanatici batuti in cap de-a binelea.
Citat:
În prealabil postat de Gherardus Vezi mesajul
Pace tie!
Pace și ție!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.03.2012, 19:58:19
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gherardus Vezi mesajul
Mama deci indirect ma acuzati ca problema ar fi tot la mine vezi Doamne:
ca eu vad asa... ca sa-mi vad de pacatele mele... ca sa nu judecam pe altii... ca asa e moda la noi adica "cei obsedati" ca dincolo ar fii ceva normal sa umblii in imbracat in gol deci tot noi suntem devina barbatii s.a.m.d. (vreti sa ma chiar acuzati ca-s asa) pei mama unii dintre voi sunteti fanatici batuti in cap de-a binelea.
Daca nu suntem in stare sa ajutam un om, macar sa nu dam cu pietre in el.

Citat:
În prealabil postat de Gherardus Vezi mesajul
Doamne unde ne e cultura? cu ce ne mandrim? cu o tara plina de toante care nu stiu cum sa se imbrace???

Femei fara sutien, tot mai multe silicoane in piept, in buze, pe fese, mai de-a dreptul destrabalate!!!
Oare asa face si o crestina adevarata? Le percepe bine? Se uneste cu modul asta de a fi? Frecventeaza Cluburile, pt ca nu are vezi Doamne unde sa se socializeze! saraca de ea! Ajunge noaptea acasa, moarta de beata, fumata, chiar si de droguri extaziata! Dupa care sex destrabalat fara nici o minima rusine! nici macar protejat. cu toti la gramada, iadul dezlantuit!

.............
Si-au luat tinerele tampite in cap lumea! Jenant!
..........
voi ce parere aveti???
Indiferent cum se imbraca femeile in Romania, cred ca nu merita asemenea apelative!

Am dat exemplul cu tinerele din strainatate care se intorc de la plaja in bikini pt a sublinia un lucru: desigur ca nu este nimeni multumit ca ele merg astfel pe strada.
DAR NU LE UMILESTE NIMENI!
Faptul ca oamenii le ocolesc cu privirea este un indicator al decentei celorlalti, care desi nu le pot imbraca, instinctiv fac ceea ce pot pentru a le proteja (chiar daca ele nu inteleg). Este un fel de grija si respect pentru cel de alaturi.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.03.2012, 20:52:01
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Daca nu suntem in stare sa ajutam un om, macar sa nu dam cu pietre in el.



Indiferent cum se imbraca femeile in Romania, cred ca nu merita asemenea apelative!

Am dat exemplul cu tinerele din strainatate care se intorc de la plaja in bikini pt a sublinia un lucru: desigur ca nu este nimeni multumit ca ele merg astfel pe strada.
DAR NU LE UMILESTE NIMENI!
Faptul ca oamenii le ocolesc cu privirea este un indicator al decentei celorlalti, care desi nu le pot imbraca, instinctiv fac ceea ce pot pentru a le proteja (chiar daca ele nu inteleg). Este un fel de grija si respect pentru cel de alaturi.
.................................................. ...............

Last edited by TunsDiana; 27.03.2012 at 20:54:43.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.03.2012, 21:04:02
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Dumnezeule, iti multumesc ca nu sunt ca ceilalti oameni, rapitori, nedrepti, adulteri, sau ca si acest vames

Parerea mea este urmatoarea: nu ne-a cerut Dumnezeu sa schimbam lumea, ci sa lepadam pacatele.
O lume mai buna incepe cu noi in primul rand, care facem mai putine pacate, care ne indreptam spre Dumnezeu sa cerem mila Lui.. Apoi cu PROPRIA FAMILIE! Inainte de a critica tinerii, trebuie sa vedem cum sunt proprii nostrii copii.
Aaa, ca nu-i avem (sau avem unul, doi) ca ne-a placut comfortul.. Pai atunci sa nu avem pretentii ca tineretul de azi este asa si pe dincolo..


Eu am trait o vreme in chicago si iubesc acel oras pt calitatea oamenilor (apropo de discutia ca din vest vin toate cele rele, de parca asta absolva pe cineva de propriile pacate).
Acolo aveam in apropiere o plaja artificiala care se umplea in timpul verii. Dar altminteri, nu era o zona turistica, ci erau cladiri inalte cu cabinete medicale, birouri, centre de cercetare etc.. Iar in miezul zilei mai vedeam tinere venind de la plaja in costume de baie (nimic deasupra, asa mergeau pe strada!). Ei bine, nu am vazut NICIODATA vreun barbat sa le arunce vreo privire! Dar niciodata. Erau toti de piatra. Nici macar portarii si agentii de paza (presupunand ca erau mai putin educati) nu le priveau! Treceau fetele pe strada aproape goale, dar ca si cum ar fi fost intr-un oras gol.. total "nevazute".

Prin contrast, imi amintesc cum intr-o zi de iarna insorita (precizez ca e iarna pt a se intelege ca eram infofolita) am facut eu prostia sa merg pe jos de-a lungul gradinii botanice in Bucuresti (adica nu in salbaticie). Masini incetineau ca sa mi se transmita porcarii sau propuneri sa urc in masina altora. Simplul fapt ca mergeam singura pe strada (iarna nu se prea plimbare lumea) m-a transformat intr-o tinta pt toti obsedatii (aparent sunt ff multi).

Mda, este usor sa dai vina pe "destrabalatele" de femei, uitand totusi ca ele sunt modelate social si nu fac decat ceea ce se asteapta de la ele de catre soti si prieteni. Traim totusi in lumea barbatilor si astea sunt regulile impuse de ei, mi se pare atat de ipocrit sa se dea vina pe ele ca ispitesc, sunt destrabalate etc..
Va inteleg foarte bine in ceea ce ati patit in Bucuresti. Atat mie mi s-a intamplat cat si prietenelor mele desi nu suntem genul sa ne imbracam provocator. Ar fi foarte usor sa ma pun si eu sa cataloghez barbatii aceia asa cum a facut domnul ce a deschis threadul cu femeile destrabalate,dar nu o s-o fac. Vreau numai sa spun ca va inteleg pe deplin.

Se uita da, acest mic amanunt ca si femeile fac ce asteapta barbatii de la ele. Si in materie de imbracaminte.

Multi barbati agata femeile si daca sunt imbracate cum ati fost d-voastra, infofolita in toiul iernii, nici asa nu scapi de aluzii, cuvinte porcoase etc. Ce sa mai vorbim de cele care sunt in iegari!

Se uita ca si barbatul are vina lui.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sarbatori fericite si multa pace! UNNOOM Reguli generale de utilizare a forumului 8 21.12.2012 11:47:59
Schimb de carte ortodoxa in Bucuresti - Editia de Primavara JustNicol Generalitati 0 08.03.2012 22:46:33
Schimb de carte ortodoxa in Bucuresti - Editia de Primavara JustNicol Stiri, actualitati, anunturi 0 08.03.2012 22:29:52
O primavara frumoasa! Rodica50 Generalitati 5 10.03.2011 11:42:20
Un an nou cu multa sanatate,credinta si fericire tigerAvalo9 Generalitati 10 31.12.2010 22:24:18