Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.03.2012, 15:06:42
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Ah, si inca ceva ce am uitat sa va intreb...chiar de as reusi sa trec peste acest impas; ei tot imi vor face in continuare multe rele, pentru ca asa este felul lor, nu imi fac numai mie rautati, ca sa nu ma intelegeti gresit; asa este firea lor, le mai fac si altora. Cum sa fac sa trec peste tot si sa nu mai dau atata importanta?
Cred că numai rugându-te pentru ei, cu milă, și pentru tine, ca să primești putere. Cât mai des, și mai ales în momentele în care ești mai greu încercată.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.03.2012, 15:08:08
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilinca_m Vezi mesajul
Ah, si inca ceva ce am uitat sa va intreb...chiar de as reusi sa trec peste acest impas; ei tot imi vor face in continuare multe rele, pentru ca asa este felul lor, nu imi fac numai mie rautati, ca sa nu ma intelegeti gresit; asa este firea lor, le mai fac si altora. Cum sa fac sa trec peste tot si sa nu mai dau atata importanta?
Trece cu vederea, treci peste....
Rugaciune...si pentru ei, sa-i intoarca Dumnezeu la blandete si bunatate. Toate spre Slava Sa.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.03.2012, 15:09:12
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilinca_m Vezi mesajul
Ah, si inca ceva ce am uitat sa va intreb...chiar de as reusi sa trec peste acest impas; ei tot imi vor face in continuare multe rele, pentru ca asa este felul lor, nu imi fac numai mie rautati, ca sa nu ma intelegeti gresit; asa este firea lor, le mai fac si altora. Cum sa fac sa trec peste tot si sa nu mai dau atata importanta?
Nu-ți va fi ușor dar caută să le vezi pe ale tale întâi. Răutatea e un carusel care prinde în cercul lui vicios și pe călăi și pe victime, până ajungi să nu-i mai distingi pe unii de ceilalți.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 31.03.2012 at 15:14:29.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.03.2012, 15:19:05
ilinca_m ilinca_m is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 5
Implicit

Va multumesc din suflet; m-am mai linistit! Trebuie sa incerc sa fac tot ce imi sta in putere pentru linistea familiei mele si asta doar cu ajutorul lui Dumnezeu se poate realiza; nu stiu cum am facut de am uitat de El. Imi este tare rusine!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.03.2012, 15:26:29
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilinca_m Vezi mesajul
Va multumesc din suflet; m-am mai linistit! Trebuie sa incerc sa fac tot ce imi sta in putere pentru linistea familiei mele si asta doar cu ajutorul lui Dumnezeu se poate realiza; nu stiu cum am facut de am uitat de El. Imi este tare rusine!
Ne-am bucura să auzim că în familia ta s-a sălășluit iertarea, că după aceasta vor veni și celelalte, pacea, liniștea, înțelegerea și, de ce nu, iubirea.
Domnul cu tine în tot ce gândești și făptuiești!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 31.03.2012 at 15:30:12.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.03.2012, 15:31:55
ilinca_m ilinca_m is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ne-am bucura să auzim că în familia ta s-a sălășluit iertarea, că după aceasta vor veni și celelalte, pacea, liniștea, înțelegerea și, de ce nu, iubirea.
Domnul cu tine în tot ce gândești și făptuiești!
Va multumesc!

Am sa revin cat de curand cu noutati si sper sa fie dintre cele mai bune; sper sa imi gasesc drumul cu multa intelepciune si rabdare. Mila Domnului e mare!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.03.2012, 16:18:29
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilinca_m Vezi mesajul
nu stiu cum am facut de am uitat de El.
EL nu a uitat de tine....
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.04.2012, 07:20:24
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Legat de spovedanie. In momentul cand ne-am decis sa mergem la Sfanta Spovedanie, tinem post vreme de 4-5 zile. In aceste zile ne facem un examen al constiintei, folosindu-ne de ghidul cu pacate din aceasta carte. Notam pe o hartie pacatele pe care le-am savarsit. Rugaciunile inainte de Sfanta Spovedanie le citim seara, dimineata cand ne sculam, inainte de a merge la biserica pentru spovedanie sau le putem citi chiar in biserica .

"- Părinte, când va merge cineva pentru prima dată să se mărturisească, îi va spune duhovnicului său toată viața sa de mai înainte?
- Prima dată va face o mărturisire generală. Precum bolnavul, atunci când intră în spital, își spune istoricul său, ca de pildă: “Am avut o afecțiune a plămânilor, dar acum a trecut; am făcut o operație cu anestezie totală sau locală etc.”, tot astfel și la prima mărturisire, cel ce se mărturisește, dacă va încerca să spună duhovnicului amănunte din viața sa, acela va afla rana și o va vindeca. De multe ori o lovitură căreia nu-i dai importanță va avea consecințe după aceea. Desigur, prima oară când va merge la duhovnic va spune, să presupunem, o sută de păcate. A doua oară va spune o sută zece, pentru că diavolul îl va lupta mai mult, fiindcă s-a spovedit și i-a stricat treaba. A treia oară se poate să spună o sută cincizeci, dar după aceea le va micșora mereu numărul, până când va merge la mărturisire și va avea de spus foarte puține păcate."
(CUVIOSUL PAISIE AGHIORITUL)

Indreptar de spovedanie aici.

Ar fi foarte bine si de folos sa va gasiti un duhovnic. Pe langa Taina spovedaniei, va poate ajuta cu un sfat in legatura cu problema dumneavoastra. E placut sentimentul ca ai la cine sa apelezi si cui sa ii ceri un sfat cand ai nevoie.
Cum au zis si colegii de forum, incearca sa ierti si sa te rogi ptr.ei. Poate fi greu la inceput, insa nu te lasa.
Dumnezeu iarta pe toti cei care cer iertare si vor sa incepa sa traiasca crestineste. El mereu primeste cu bratele deschise pe pacatos, iar cand un pacatos se pocaieste, se face mare bucurie in cer. Aveti incredere in Domnul nostru Iisus Hristos si nu deznadajduiti.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.04.2012, 09:51:19
Padureanca Maria's Avatar
Padureanca Maria Padureanca Maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2011
Mesaje: 25
Implicit

Nu esti singura Ilinca, ca tine sunt multi, tu ai curajul s-o recunosti:
"De ceva timp, cativa ani as putea spune, sunt inchisa in intuneric. M-am imprietenit cu frustrarea, ura, incapatanarea si patima; nu vad mai departe de ele. Toate acestea m-au adus intr-un punct mort, din care nu mai pot iesi. Sunt mandra si nu vad prea departe!"
Dar acest intuneric este intretinut si de suvoiul de ura arata de acele persoane catre tine; am trecut si eu printr-o expierenta aemanatoare, mi-au facut bine sa ascult conferintele Maicei Siluana Vlad:
O conferință excepțională susținută de către maica Siluana - http://www.crestinortodox.ro/conferi...odern-718
__________________
Cand esti trist - gandeste-te ca totul e trecator , viata buna sau rea curge....iar noi suntem calatori prin ea....
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.04.2012, 12:54:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Si dacă dna Adriana spunea de trei ori rugăciune, dacă tot o praznuim azi pe Sf. Maria egipteanca eu îndrăznesc a adăuga: de trei ori smerenie!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Trei zile de intuneric Mihnea Dragomir Intrebari utilizatori 20 27.08.2011 21:04:23
Urgia justitiara , cele 3 zile de intuneric Mihai36 Din Vechiul Testament 7 22.07.2011 22:33:31
Vremea impacarii - Poarta definitiv inchisa 5s5t6e7f8 Intrebari utilizatori 3 01.03.2010 00:52:06
Icoane Speciale Luminoase in intuneric civt Stiri, actualitati, anunturi 15 31.08.2008 22:04:09