Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.04.2012, 06:16:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ion Lucian ne-a parasit !

Inima marelui actor a incetat sa bata , dar cu siguranta el va ramane prezent printre noi !

În mesajul său, scris cu ocazia Zilei Internaționale a Teatrului, maestru a spus că teatrul a pierdut definitiv complicitatea cu marele public, însă există un loc unde această complicitate a rămas nealterată - lumea teatrului pentru copii, deși ne aflăm în epoca internetului.
"Teatrul a pierdut definitiv complicitatea cu marele public. De mii de ani de când există, a rezistat tocmai pentru că a fost complice cu publicul. A avut ascendență față de celelalte arte, pentru că ea comunică direct cu publicul. Pe scenă, el găsea răspunsurile, întrebările, îndoielile. Teatrul era pentru spectatorul dinainte de '89 un enorm suport moral, locul unde se refugia, unde își găsea motivele de speranță, de viață, de încredere. Există un loc unde această complicitate a rămas nealterată. Acest fenomen s-a petrecut în lumea teatrului pentru copii, deși ne aflăm în epoca internetului", a spus Ion Lucian, directorul și fondatorul Teatrului Excelsior.

ION LUCIAN: Miturile copilăriei nu trebuie demolate
"Când s-a dărâmat clădirea veche a Teatrului Excelsior, toți au venit la mine speriați, părinți, copii, să mă întrebe: ei unde or să se mai ducă? I-am liniștit. Că au unde să vină. Ei nu pot renunța la teatru, pentru că aici e singurul loc unde se joacă cinstit. Adică exact pentru ceea ce eu am fost de multe ori criticat. Că sunt retrograd, conservator, învechit. Însă, eu tot timpul am fost credincios unei opinii ale mele: miturile copilăriei nu trebuie demolate. Este foarte important ca miturile copilăriei să fie redate așa cum au fost ele. Am un exemplu foarte sugestiv. În spectacolul meu «Frumoasa și Bestia» am distribuit în rolul personajului negativ pe cea mai frumoasă actriță din teatru, iar în rolul Frumoasei, o actriță solară, senină. La sfârșitul spectacolului, copiii strigă la actrița frumoasă: «urâto!» Au înțeles că frumusețea nu e un atribut exterior. Pe acest principiu am activat șapte ani la Teatrul «Ion Creangă» și 20 de ani la Excelsior", a mai spus în mesaj Ion Lucian, precizând că "genul de participare la spectacol este unul puternic afectiv și direct".
"Am convingerea că această interactivitate foarte umană a depășit tehnicitatea internetului. Au realizat căldura sufletească atunci când i-au văzut pe actori vehiculând umanitatea. Foarte frumos a exprimat acest lucru un copil din Italia: «Am văzut povești jucate de oameni vii. M-am săturat de batista televizorului și de cearceaful cinematografului. Am văzut oameni vii». E una dintre cele mai frumoase explicații ale tandreței. Așa cum îmi place mie să spun, Teatrul Excelsior se adresează unui public cu vârsta cuprinsă între 3 și… 103 ani. Viziunea marelui nostru poet Alexandru Macedonski și-a găsit, peste timp, materializarea în acest lăcaș, pe care ni-l dorim o Citadelă a Artelor Spectacolului. Într-un poem al lui Macedonski, intitulat «Excelsior» (iată de unde vine numele teatrului), ultimele lui versuri mi se par premonitorii: «O! cer, natură,/ O! Dumnezeu, mister albastru,/ M-ai ridicat peste dezastru,/ Peste blestem și ură». În Teatrul Excelsior există un singur cuvânt de ordine: excelența în artă", și-a încheiat Ion Lucian mesajul, citit de soția lui, în aplauzele publicului.

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/ion-lucian...#ixzz1qkqgYPvx

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in lumea celor drepti !

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.04.2012, 14:31:20
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Inima marelui actor a incetat sa bata , dar cu siguranta el va ramane prezent printre noi !
Dumnezeu sa-l odihneasca!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.04.2012, 21:07:58
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Inima marelui actor a incetat sa bata , dar cu siguranta el va ramane prezent printre noi !
Dumnezeu sa-l ierte! A fost un mare actor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai parasit? costel Sfintele Pasti - Invierea Domnului 18 24.04.2012 13:21:52
Dumnezeule de ce m-ai parasit? pisi Generalitati 7 13.05.2008 23:27:33
"Sotul meu m-a parasit pentru alta femeie" Ioan_Ciobota Generalitati 1 20.04.2008 14:08:56
A PARASIT ACEASTA LUME ! + cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 82 06.08.2007 13:53:58